Odznaka honorowa „Zasłużony dla Łączności”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odznaka honorowa
„Zasłużony dla Łączności”
Awers
Awers wzoru odznaki
Rewers
Rewers wzoru odznaki
Ustanowiono 4 lipca 1996
Dewiza ZASŁUŻONY DLA ŁĄCZNOŚCI
Wielkość ∅ 25 mm
Powiązane Odznaka „Zasłużony Pracownik Łączności”

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Łączności” – polskie odznaczenie resortowe ustanowione 4 lipca 1996 i nadawane przez ministra właściwego do spraw łączności, jako zaszczytne honorowe wyróżnienie przyznawane pracownikom działu łączność administracji rządowej oraz: osobom pełniącym służbę w jednostkach organizacyjnych związanych z łącznością, a także pracownikom i członkom innych jednostek organizacyjnych, organizacji zawodowych, związkowych i społecznych działających w dziedzinie łączności. Odznaka jest jednostopniowa i może być nadana tylko raz.

Zastąpiła istniejącą w latach 1969-1996 Odznakę „Zasłużony Pracownik Łączności”.

Odznaka ma kształt ośmiopromiennej gwiazdy o średnicy 25 mm; jest wykonana z metalu w kolorze złotym. Na licowej stronie odznaki, w środku gwiazdy, na okrągłej tarczy jest umieszczony symbol poczty – trąbka na tle masztu radiowo-telewizyjnego; wokół tarczy, na otoku z białej emalii, jest umieszczony napis "ZASŁUŻONY DLA ŁĄCZNOŚCI". Na odwrotnej stronie odznaki, w otoku, znajduje się napis "RZECZPOSPOLITA POLSKA". Odznaka jest zawieszona na metalowej prostokątnej zawieszce, o wymiarach 25 × 6 mm, w kolorze odznaki. Na środku zawieszki jest umieszczona lilijka. Po obu stronach lilijki są umieszczone dwa poziome emaliowane paski: niebieski i czarny. Odwrotna strona zawieszki jest gładka.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni odznaką honorową „Zasłużony dla Łączności”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stefan Oberleitner: Ordery, odznaczenia, odznaki III Rzeczypospolitej Polskiej 1990-1999. Poznań: Wyd. Adam Marszałek, 2001, s. 174-175
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla Łączności", ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia (Dz.U. z 2003 r. nr 160, poz. 1550)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 września 2001 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla Łączności", ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia (Dz.U. z 2001 r. nr 105, poz. 1145)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1996 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla Łączności", ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia (Dz.U. z 1996 r. nr 109, poz. 523)