Przejdź do zawartości

Odznaka Honorowa „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Odznaka Honorowa „Za zasługi w działaniach poza granicami RP”
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Baretka
Baretka Okucie "KOSOWO"
Ustanowiono

19 sierpnia 2011

Wielkość

40 × 40 mm

Powyżej

gwiazdy

Powiązane

Wojskowa odznaka „Za Rany i Kontuzje”, Odznaka Honorowa „Za zasługi w zapewnianiu bezpieczeństwa państwa poza granicami RP”

Odznaka Honorowa „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”polskie odznaczenie resortowe, ustanowione w 2011 na mocy Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa[1].

Szczegóły wzoru, trybu przyznawania, wręczania i noszenia odznaki określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 lutego 2013 r., które weszło w życie 6 marca 2013[2].

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jest wyróżnieniem nadawanym weteranowi-funkcjonariuszowi albo weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi w uznaniu jego zasług wykazanych podczas działań poza granicami RP. Odznakę nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek:

Odznakę wręcza się w Dniu Weterana Działań poza Granicami Państwa (29 maja).

Odznaka może być nadana pośmiertnie.

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Odznaka ma formę krzyża maltańskiego o wymiarach 40 × 40 mm, wykonanego z metalu srebrzonego i oksydowanego, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia w rozwidleniu górnego ramienia. Ramiona krzyża są pokryte jednostronnie granatową emalią w obramowaniu. Na awersie w części centralnej odznaki znajduje się wizerunek czteropromiennej gwiazdy o wymiarach 25 × 25 mm, z umieszczonym na niej stylizowanym wieńcem wawrzynowym, przerwanym u góry, z krzyżową przewiązką u dołu, okalającym wizerunek orła państwowego, całość srebrzona i oksydowana. Rewers krzyża jest gładki.

Odznaka jest zawieszona na wstążce z rypsu jedwabnego barwy granatowej, szerokości 35 mm, z dwoma pionowymi paskami szerokości 5 mm każdy, koloru białego i czerwonego, umieszczonymi w odstępie 2,5 mm od krawędzi wstążki. Wstążka jest przeciągnięta przez kółko znajdujące się na górnym ramieniu krzyża.

Udział w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej jest oznaczony przez nałożenie na wstążkę okucia w kształcie listewki metalowej o szerokości 7 mm, srebrzonej i oksydowanej, z polerowanymi krawędziami, z umieszczoną nazwą kraju, w którym pełniona była misja, w formie wypukłego, polerowanego napisu.

Odznakę nosi się na lewej piersi, po orderach i odznaczeniach państwowych.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz.U. z 2023 r. poz. 2112)
  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 lutego 2013 r. w sprawie postępowania o nadanie Odznaki Honorowej „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej” (Dz.U. z 2017 r. poz. 1526)
  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania o nadanie Odznaki Honorowej „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej” (Dz.U. z 2018 r. poz. 614)