Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kolejnictwa”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odznaka honorowa
„Zasłużony dla Kolejnictwa”
Awers
Awers wzoru odznaki
Ustanowiono

22 listopada 2000

Dewiza

ZASŁUŻONY DLA KOLEJNICTWA

Wielkość

∅ 32 mm

Powiązane

Odznaka „Przodujący Kolejarz”

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kolejnictwa” – polskie odznaczenie resortowe ustanowione 22 listopada 2000 i nadawane przez ministra właściwego do spraw transportu, jako zaszczytne honorowe wyróżnienie przyznawane pracownikom kolejnictwa za szczególne osiągnięcia zawodowe oraz innym osobom za zasługi lub osiągnięcia w dziedzinie rozwoju kolejnictwa. Odznaka jest jednostopniowa i może być nadana tylko raz. Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.

Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 32 mm i jest wykonana z metalu w kolorze srebrnym. W środku na tle okrągłej ciemnoniebieskiej emaliowanej tarczy jest umieszczone koło resorowe ze skrzydłami, a nad nim napis „ZASŁUŻONY”. W otoku w górnej części jest umieszczona wstęga pokryta w połowie białą, w połowie czerwoną emalią, a w dolnej części napis „DLA KOLEJNICTWA”. Odwrotna strona odznaki jest gładka; umieszczone jest na niej zapięcie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2000 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla Kolejnictwa", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia (Dz.U. z 2000 r. nr 102, poz. 1094)