Przejdź do zawartości

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Rolnictwa”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Odznaka honorowa
"Zasłużony dla Rolnictwa"
Awers
Awers wzoru odznaki
Ustanowiono

19 grudnia 1996

Wielkość

∅ 30 mm

Powiązane

Odznaka „Zasłużony Pracownik Rolnictwa”

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Rolnictwa” – polskie odznaczenie resortowe, które zastąpiło zniesioną pół roku wcześniej Odznakę „Zasłużony Pracownik Rolnictwa”[1].

Odznaka honorowa została ustanowiona 19 grudnia 1996 i jest nadawana przez ministra właściwego do spraw rolnictwa[2][3]. Może być nadawana osobom fizycznym, także cudzoziemcom, za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Może być przyznana tylko raz, a wręcza ją uroczyście minister ds. rolnictwa lub osoba przez niego upoważniona.

Odznakę nadaje ww. minister z własnej inicjatywy lub na wniosek: ministra lub kierownika urzędu centralnego, wojewody, organu jednostki samorządu terytorialnego, kierownika jednostki organizacyjnej nadzorowanej lub podległej Ministrowi organu izby rolniczej lub organu statutowego krajowej społeczno-zawodowej organizacji rolników (działających, zgodnie ze swoimi statutami, na podstawie ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz.U. z 2025 r. poz. 263)[3].

Odznaką jest okrągły, srebrzony, oksydowany medal o średnicy 30 mm. W środku medalu jest umieszczona płaskorzeźba przedstawiająca dłonie trzymające garść ziemi, z której wyrasta młoda roślina. Roślina ta jest pokryta zieloną emalią. Obok rośliny jest umieszczony napis „zasłużony dla rolnictwa”. Medal jest zawieszony na zawieszce o wymiarach 30 mm na 9 mm. Zawieszka ma kształt wstążki pokrytej w połowie białą, w połowie czerwoną emalią. Na środku wstążki, na czerwono emaliowanej tarczy, jest umieszczony orzeł w kolorze srebrnym, według wzoru określonego w przepisach o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Na odwrotnej stronie zawieszki jest umocowane zapięcie. Odznaka jest wykonana z tombaku i noszona na prawej stronie piersi[3].

Odznaczeni

[edytuj | edytuj kod]
 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Stefan Oberleitner: Ordery, odznaczenia, odznaki III Rzeczypospolitej Polskiej 1990-1999. Poznań: Wyd. Adam Marszałek, 2001, s. 176-177
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1996 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla Rolnictwa", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia (Dz.U. z 1997 r. nr 3, poz. 17)
  3. a b c Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 lipca 2001 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla Rolnictwa", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także sposobu noszenia (Dz.U. z 2001 r. nr 78, poz. 833)

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]