Odznaka honorowa „Za zasługi dla statystyki RP”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odznaka honorowa
„Za zasługi dla statystyki RP”
Awers
Awers wzoru odznaki
Ustanowiono 29 lipca 2003
Dewiza ZA ZASŁUGI DLA STATYSTYKI RP
Wielkość 26 × 26 mm
Kruszec tombak oksydowany
Powiązane Odznaka honorowa „Za zasługi dla statystyki PRL”

Odznaka honorowa „Za zasługi dla statystyki RP” – polskie odznaczenie resortowe ustanowione 29 lipca 2003 i nadawane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, jako zaszczytne honorowe wyróżnienie przyznawane osobom fizycznym, także cudzoziemcom, jednostkom organizacyjnym, instytucjom i organizacjom, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie statystyki. Odznaka jest jednostopniowa i może być nadana tylko raz.

Odznaka jest wykonana z tombaku koloru srebrnego i oksydowana, składa się z dwóch części połączonych ogniwem metalowym. Górna część odznaki (przywieszka) przedstawia stylizowany laur, gładki na odwrocie. Dolna część odznaki przedstawia dwa kwadraty nałożone na siebie tworząc kontur w kształcie ośmiopromiennej gwiazdy, z wkomponowanym w pierwszym kwadracie krążkiem z literami „GUS” na awersie, a na rewersie odznaki w czterech wierszach jest umieszczony napis „ZA ZASŁUGI DLA STATYSTYKI RP”, przy czym wiersze te są wypełnione stylizowanym laurem. Gwiazda ma wymiary 26 × 26 mm, a przywieszka 26 × 11 mm. Na odwrotnej stronie przywieszki jest umocowane zapięcie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2003 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla statystyki RP", ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania, a także noszenia (Dz.U. z 2003 r. Nr 143, poz. 1388)