Odznaka honorowa „Za zasługi dla statystyki RP”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Odznaka honorowa
„Za zasługi dla statystyki RP”
Awers
Awers wzoru odznaki
Ustanowiono 29 lipca 2003
Dewiza ZA ZASŁUGI DLA STATYSTYKI RP
Wielkość 26 × 26 mm
Kruszec tombak oksydowany
Powiązane Odznaka honorowa „Za zasługi dla statystyki PRL”

Odznaka honorowa „Za zasługi dla statystyki RP” – polskie odznaczenie resortowe ustanowione 29 lipca 2003 i nadawane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, jako zaszczytne honorowe wyróżnienie przyznawane osobom fizycznym, także cudzoziemcom, jednostkom organizacyjnym, instytucjom i organizacjom, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie statystyki. Odznaka jest jednostopniowa i może być nadana tylko raz.

Odznaka jest wykonana z tombaku koloru srebrnego i oksydowana, składa się z dwóch części połączonych ogniwem metalowym. Górna część odznaki (przywieszka) przedstawia stylizowany laur, gładki na odwrocie. Dolna część odznaki przedstawia dwa kwadraty nałożone na siebie tworząc kontur w kształcie ośmiopromiennej gwiazdy, z wkomponowanym w pierwszym kwadracie krążkiem z literami „GUS” na awersie, a na rewersie odznaki w czterech wierszach jest umieszczony napis „ZA ZASŁUGI DLA STATYSTYKI RP”, przy czym wiersze te są wypełnione stylizowanym laurem. Gwiazda ma wymiary 26 × 26 mm, a przywieszka 26 × 11 mm. Na odwrotnej stronie przywieszki jest umocowane zapięcie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2003 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla statystyki RP", ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania, a także noszenia (Dz.U. z 2003 r. Nr 143, poz. 1388)