Rząd Jarosława Kaczyńskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rząd Jarosława Kaczyńskiego
 Polska
Rząd Jarosława Kaczyńskiego
Premier Jarosław Kaczyński
Partie Prawo i Sprawiedliwość (przez cały okres), Samoobrona RP, Liga Polskich Rodzin
Kadencja od 14 lipca 2006
do 16 listopada 2007
Poprzedni rząd Kazimierza Marcinkiewicza
Następny pierwszy rząd Donalda Tuska
Prezes RM Jarosław Kaczyński ze swoimi ministrami, 14 lipca 2006

Rząd Jarosława KaczyńskiegoRada Ministrów pod kierownictwem premiera Jarosława Kaczyńskiego, powołana i zaprzysiężona 14 lipca 2006 przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Jarosław Kaczyński podał gabinet do dymisji 5 listopada 2007, czyniąc to dwukrotnie – przed prezydentem RP i na forum Sejmu w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu VI kadencji. Dymisja została przyjęta i Rada Ministrów pełniła obowiązki do czasu zaprzysiężenia nowego składu Rady Ministrów 16 listopada 2007.

Rada Ministrów Jarosława Kaczyńskiego kontynuowała politykę rządu Kazimierza Marcinkiewicza; na stanowiskach ministerialnych nie dokonano większych zmian.

Wotum zaufania[edytuj]

19 lipca 2006 rząd, po wygłoszeniu przez Jarosława Kaczyńskiego exposé, otrzymał od Sejmu wotum zaufania. Za jego udzieleniem głosowało 240 posłów, przeciw opowiedziało się 205. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość bezwzględna konieczna do uzyskania wotum zaufania wynosiła 223 głosy.

Wotum zaufania 19 lipca 2006[edytuj]

Klub/koło Głosowanie Nieobecni
Za Wstrzymali się Przeciw
Prawo i Sprawiedliwość Increase2.svg 149 Steady2.svg 0 Decrease2.svg 0 Steady2.svg 6
Platforma Obywatelska Increase2.svg 0 Steady2.svg 0 Decrease2.svg 129 Steady2.svg 2
Samoobrona RP Increase2.svg 54 Steady2.svg 0 Decrease2.svg 0 Steady2.svg 1
Sojusz Lewicy Demokratycznej Increase2.svg 0 Steady2.svg 0 Decrease2.svg 52 Steady2.svg 3
Liga Polskich Rodzin Increase2.svg 28 Steady2.svg 0 Decrease2.svg 0 Steady2.svg 1
Polskie Stronnictwo Ludowe Increase2.svg 0 Steady2.svg 0 Decrease2.svg 24 Steady2.svg 1
Narodowe Koło Parlamentarne Increase2.svg 5 Steady2.svg 0 Decrease2.svg 0 Steady2.svg 0
Posłowie niezrzeszeni Increase2.svg 4 Steady2.svg 0 Decrease2.svg 0 Steady2.svg 1
ŁĄCZNIE Increase2.svg 240 Steady2.svg 0 Decrease2.svg 205 Steady2.svg 15
Większość bezwzględna: 223, wotum zaufania udzielono[1]

Kryzys w 2006[edytuj]

21 września 2006 po spotkaniu z radą polityczną PiS Jarosław Kaczyński złożył do prezydenta wniosek o odwołanie ze stanowiska wiceprezesa Rady Ministrów i ministra rolnictwa i rozwoju wsi Andrzeja Leppera. Nazajutrz prezydent RP Lech Kaczyński odwołał wicepremiera ze składu rządu[2]. W ten sposób Samoobrona RP zbliżyła się w stronę opozycyjności. Opuściła ją część działaczy, która 22 września wraz z dotychczasowymi posłami NKP (w tym wiceministrem transportu Bogusławem Kowalskim) powołała prorządowy klub parlamentarny Ruch Ludowo-Narodowy[3] (funkcjonujący do grudnia; w 2007 większość dawnych jego posłów powołała mającą własne koło (początkowo o nazwie RLCh) partię RLN, także popierającą rząd).

26 września 2006 w programie Teraz my! ujawniono filmowy zapis propozycji wystąpienia z Samoobrony RP składanej Renacie Beger przez polityków PiS i pozostania w koalicji. Posłanka zażądała w zamian m.in. stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Posłanka zaoferowała też przejście pięciu innych posłów Samoobrony RP do klubu parlamentarnego PiS. W zamian minister w Kancelarii Premiera Adam Lipiński zaoferował pomoc prawną w pozbyciu się groźby spłacenia weksli, a także rozważenie możliwości zabezpieczenia ich ze środków Sejmu do czasu wygranego procesu, aby nie doszło do wejścia komornika do biur poselskich[4]. Weksle, o których była mowa, zostały wystawione przez Samoobronę i miały być realizowane w sytuacji, gdy którykolwiek z posłów opuści klub parlamentarny lub zostanie z niego usunięty.

Nagrane zostały trzy rozmowy Renaty Beger: dwie z Adamem Lipińskim i jedna z Wojciechem Mojzesowiczem. Adam Lipiński przyznał, że o całej sprawie (a co najmniej o stanowisku dla Renaty Beger po zmianie klubu) wiedział premier Jarosław Kaczyński. Według Adama Lipińskiego „premier się na razie nie zgodził”. Jednocześnie, wbrew sugestiom posłanki, odmówił pomocy w postępowaniach sądowych prowadzonych przeciwko niej.

Kryzys w 2007[edytuj]

9 lipca 2007 prezydent RP Lech Kaczyński zdymisjonował Andrzeja Leppera z funkcji wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi za aferę korupcyjną wykrytą przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którą miał też być zamieszany sam Andrzej Lepper. Wieczorem tego samego dnia Prezydium Samoobrony RP zdecydowało o wyjściu partii z koalicji rządowej.

10 lipca 2007 klub parlamentarny Samoobrony RP także zdecydował o wyjściu partii z koalicji, lecz ostateczną decyzję klub zostawił przewodniczącemu Andrzejowi Lepperowi. Przewodniczący zadecydował, że Samoobrona pozostaje „warunkowo” w koalicji do czasu wyjaśnienia sprawy[5], które spodziewane było na 13 lipca. Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył w Sejmie wniosek o samorozwiązanie Sejmu[6]. Platforma Obywatelska również złożyła wniosek o samorozwiązanie i dodatkowo złożyła 19 wniosków o wotum nieufności dla wszystkich ministrów rządu Jarosława Kaczyńskiego[7].

13 lipca 2007 prezydium Samoobrony ponownie zdecydowało o wyjściu partii z koalicji, jednak ostateczną decyzję pozostawiło przewodniczącemu Andrzejowi Lepperowi, który po spotkaniu z przewodniczącym LPR Romanem Giertychem podjął decyzję o pozostaniu Samoobrony w koalicji rządowej, a także zdecydował wraz z LPR o powołaniu wspólnej partii o nazwie „Liga i Samoobrona” (LiS)[8].

30 lipca LiS zażądało od PiS powołania Krzysztofa Sikory na ministra rolnictwa i rozwoju wsi, przywrócenia Daniela Pawłowca na stanowisko wiceszefa UKIE i powołania komisji śledczej ds. akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wicepremier Przemysław Gosiewski powiedział tym postulatom „3 razy nie”[9].

31 lipca 2007 poseł PiS Wojciech Mojzesowicz został powołany na urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi, czym złamana została przez PiS umowa koalicyjna zapewniająca Samoobronie kierowanie tym resortem.

5 sierpnia 2007 Rada Krajowa Samoobrony RP stwierdziła w uchwale, że koalicja została zerwana przez premiera Jarosława Kaczyńskiego. Ogłosiła, że partii nie wiąże już umowa koalicyjna i zobowiązała swoich ministrów: Andrzeja Aumillera (ministra budownictwa) i Annę Kalatę (ministra pracy i polityki społecznej) do oddania się do dyspozycji premiera[10].

8 sierpnia 2007 premier odwołał ministra spraw wewnętrznych i administracji Janusza Kaczmarka, ponieważ znalazł się w kręgu podejrzanych o przeciek ws. lipcowej akcji CBA w ministerstwie. Janusz Kaczmarek w specjalnym oświadczeniu dla PAP napisał, że nie jest źródłem przecieku, a w kręgu podejrzeń ws. przecieku są też inni ministrowie. Stwierdził, że prokuratura pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry nie jest w stanie wyjaśnić tej sprawy i potrzebna jest sejmowa komisja śledcza. Nowym szefem MSWiA został Władysław Stasiak[11]. 10 sierpnia wicepremier Roman Giertych w imieniu LPR zaproponował ponowne rozmowy koalicyjne między PiS a Samoobroną i LPR, w wyniku których miałby zostać wyłoniony rząd bez partyjnych liderów – jego, Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Leppera. Na czele nowego rządu mógłby stanąć zdaniem Romana Giertycha Kazimierz Marcinkiewicz, Zyta Gilowska, Zbigniew Ziobro lub Kazimierz Michał Ujazdowski. Wicepremier powiedział, że LPR nie poprze wniosków o samorozwiązanie Sejmu[12].

Po odwołaniu z urzędu ministra MSWiA Janusz Kaczmarek mówił w wywiadach prasowych, że źródłem przecieku ws. akcji CBA mógł być minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro – 11 sierpnia informację tę potwierdził były wicepremier Andrzej Lepper. Zbigniew Ziobro miał powiedzieć o akcji CBA Andrzejowi Lepperowi 14 czerwca 2007 podczas spotkania w Kancelarii Premiera. Janusz Kaczmarek powiedział też, że Zbigniew Ziobro szukał „haków” na ministra Zbigniewa Wassermanna i był inspiratorem artykułów prasowych stawiających go w złym świetle[13].

11 sierpnia 2007 Roman Giertych poinformował po spotkaniu z premierem, że Jarosław Kaczyński zerwał umowę koalicyjną[14]. Tego samego dnia Rada Polityczna PiS podjęła uchwałę, w której zdecydowała się na zerwanie koalicji PiS-Samoobrona-LPR oraz na przedterminowe wybory parlamentarne (odbyły się one 21 października).

13 sierpnia prezydent Lech Kaczyński na wniosek premiera zdymisjonował ministrów z LPR (Romana Giertycha i ministra gospodarki morskiej Rafała Wiecheckiego) oraz z Samoobrony RP (Annę Kalatę i Andrzeja Aumillera). Tego samego dnia posłowie LiS złożyli wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu, jako premiera proponując Janusza Kaczmarka[15]. W kolejnych dniach zdymisjonowani zostali wiceministrowie z LPR i Samoobrony.

Dymisja[edytuj]

5 listopada 2007 w Pałacu Prezydenckim w obecności prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego premier Jarosław Kaczyński podał kierowaną przez siebie Radę Ministrów do dymisji[16]. Stało się to na kilka godzin przed pierwszym posiedzeniem Sejmu, co oznacza, że przyjęty przez premiera Kaczyńskiego tryb złożenia dymisji gabinetu (art. 162 ust. 2 pkt 3 Konstytucji RP) jest dobrowolnym ustąpieniem z urzędu, nie zaś obligatoryjną dymisją wynikającą z postanowień Konstytucji (art. 162 ust. 1). Według nich dotychczasowy prezes Rady Ministrów podaje Radę Ministrów do dymisji na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu.

Premier Jarosław Kaczyński ponowił akt dymisji na pierwszym posiedzeniu Sejmu VI kadencji.

Prezydent RP postanowieniem z 5 listopada 2007 przyjął dymisję Rady Ministrów i powierzył jej pełnienie obowiązków konstytucyjnych do czasu zaprzysiężenia nowego składu Rady Ministrów (art. 162 ust. 3), które nastąpiło 16 listopada 2007.

Z chwilą przyjęcia dymisji rządu dymisję złożyli wszyscy sekretarze i podsekretarze stanu oraz wojewodowie i wicewojewodowie (art. 38 ustawy o Radzie Ministrów).

Małe partie związane z rządem[edytuj]

W koalicji z PiS były także: Ruch Ludowo-Narodowy (prezes powstałej w styczniu 2007 partii RLN Bogusław Kowalski był od 23 maja 2006 do 23 listopada 2007 sekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu) i PSL „Piast” (wiceprezes PSL „Piast” Krzysztof Tołwiński był od 18 września 2007 do 16 listopada 2007 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa). W rządzie byli także działacze reaktywowanego przez Artura Balazsa w sierpniu 2007 Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego: Zbigniew Religa (minister zdrowia, początkowo w Partii Centrum) oraz Mirosław Mielniczuk, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej od 7 sierpnia 2006 do 20 listopada 2007 (wszedł do rządu z rekomendacji Samoobrony RP, nie będąc jej członkiem).

Skład Rady Ministrów (w momencie ustąpienia)[edytuj]

Funkcja Zdjęcie Imię i nazwisko Partia polityczna Data powołania
Prezes Rady Ministrów
JKRUK 20090429 JAROSŁAW KACZYŃSKI PREMIER PIS IMG 6470.jpg
Jarosław Kaczyński   Prawo i Sprawiedliwość 14 lipca 2006
Wiceprezes Rady Ministrów,
minister finansów
Zyta Gilowska (z Kaczynskim).jpg
Zyta Gilowska bezpartyjna[a] 10 września 2007
Wiceprezes Rady Ministrów,
minister-członek Rady Ministrów,
przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów
Przemysław Gosiewski.JPG
Przemysław Gosiewski   Prawo i Sprawiedliwość 11 września 2007
Minister budownictwa
Miroslaw Barszcz.jpg
Mirosław Barszcz bezpartyjny 13 sierpnia 2007
Minister-członek Rady Ministrów
Mariusz Błaszczak Sejm 2014 01.JPG
Mariusz Błaszczak   Prawo i Sprawiedliwość 11 września 2007
Minister spraw zagranicznych,
przewodnicząca Komitetu Integracji Europejskiej
Anna Fotyga (2007).jpg
Anna Fotyga Prawo i Sprawiedliwość 10 września 2007
Minister rozwoju regionalnego
JKRUK 20090429 GRAŻYNA GĘSICKA IMG 6411.jpg
Grażyna Gęsicka Prawo i Sprawiedliwość (lub bezpartyjna) 11 września 2007
Minister gospodarki morskiej
Marek Gróbarczyk.JPG
Marek Gróbarczyk bezpartyjny 13 sierpnia 2007
Minister sportu i turystyki
Elzbieta Jakubiak.jpg
Elżbieta Jakubiak bezpartyjna[b] 23 lipca 2007
Minister skarbu państwa Wojciech Jasiński   Prawo i Sprawiedliwość 11 września 2007
Minister pracy i polityki społecznej
J Kluzik-Rostkowska2.jpg
Joanna Kluzik-Rostkowska Prawo i Sprawiedliwość 13 sierpnia 2007
Minister edukacji narodowej Ryszard Legutko.jpg Ryszard Legutko bezpartyjny[c] 13 sierpnia 2007
Minister rolnictwa i rozwoju wsi
Wojciech Mojzesowicz 2008.jpg
Wojciech Mojzesowicz   Prawo i Sprawiedliwość 31 lipca 2007
Minister transportu JKRUK 20100418 JERZY POLACZEK IMG 7325A.jpg Jerzy Polaczek Prawo i Sprawiedliwość 12 września 2007
Minister zdrowia
Zbigniew Religa.jpg
Zbigniew Religa   Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe 11 września 2007
Minister nauki i szkolnictwa wyższego
Michał Seweryński Kancelaria Senatu.jpg
Michał Seweryński bezpartyjny 11 września 2007
Minister obrony narodowej
Aleksander Szczygło (2009).jpg
Aleksander Szczygło   Prawo i Sprawiedliwość 10 września 2007
Minister spraw wewnętrznych i administracji
Władysław Stasiak 01.jpg
Władysław Stasiak bezpartyjny 8 sierpnia 2007
Minister środowiska
Jan Szyszko 2008.jpg
Jan Szyszko   Prawo i Sprawiedliwość 11 września 2007
Minister kultury i dziedzictwa narodowego
JKRUK 20100418 KAZIMIERZ MICHAL UJAZDOWSKI IMG 7431.jpg
Kazimierz Ujazdowski Prawo i Sprawiedliwość 12 września 2007
Minister-członek Rady Ministrów,
koordynator służb specjalnych
Zbigniew Wassermann 2008.jpg
Zbigniew Wassermann Prawo i Sprawiedliwość 11 września 2007
Minister gospodarki Piotr Woźniak bezpartyjny 11 września 2007
Minister sprawiedliwości,
prokurator generalny
Posel-ziobro-zbigniew-2013-11m.jpg Zbigniew Ziobro   Prawo i Sprawiedliwość 11 września 2007

Wcześniejsi członkowie[edytuj]

Funkcja Zdjęcie Imię i nazwisko Partia polityczna Kadencja
początek koniec
Minister finansów
Stanisław Kluza.JPG
Stanisław Kluza bezpartyjny 14 lipca 2006 22 września 2006
Minister budownictwa Antoni Jaszczak   Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 14 lipca 2006 3 listopada 2006
Minister obrony narodowej
Sikorski.jpg
Radosław Sikorski bezpartyjny[d] 14 lipca 2006 7 lutego 2007
Wiceprezes Rady Ministrów
Ludwik Dorn Sejm 2014(cropped).JPG
Ludwik Dorn   Prawo i Sprawiedliwość 14 lipca 2006 27 kwietnia 2007 (do 7 lutego 2007 minister spraw wewnętrznych i administracji)
Wiceprezes Rady Ministrów,
minister rolnictwa i rozwoju wsi
A. Lepper.jpg
Andrzej Lepper   Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 14 lipca 2006 22 września 2006
16 października 2006 9 lipca 2007
Minister sportu
Lipiec Tomasz.jpg
Tomasz Lipiec bezpartyjny 14 lipca 2006 9 lipca 2007
Minister spraw wewnętrznych i administracji
Janusz Kaczmarek.JPG
Janusz Kaczmarek bezpartyjny 8 lutego 2007 8 sierpnia 2007
Minister budownictwa Andrzej Aumiller   Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 3 listopada 2006 13 sierpnia 2007
Wiceprezes Rady Ministrów,
minister edukacji narodowej
Roman Giertych.jpg
Roman Giertych   Liga Polskich Rodzin 14 lipca 2006 13 sierpnia 2007
Minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata   Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 14 lipca 2006 13 sierpnia 2007
Minister gospodarki morskiej Rafał Wiechecki   Liga Polskich Rodzin 14 lipca 2006 13 sierpnia 2007

W dniu zaprzysiężenia (14 lipca 2006)[edytuj]

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów[edytuj]

 • Mariusz Błaszczak – szef Kancelarii od 31 października 2005 do 4 listopada 2007, minister-członek Rady Ministrów od 27 marca 2007 do 7 września 2007 i od 11 września 2007 do 16 listopada 2007, sekretarz stanu od 31 października 2005 do 27 marca 2007 i od 7 września 2007 do 11 września
 • Przemysław Gosiewski – minister-członek Rady Ministrów od 14 lipca 2006 do 7 września 2007 i od 11 września 2007 do 16 listopada 2007, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów od 14 lipca 2006 do 16 listopada 2007, wiceprezes Rady Ministrów od 8 maja 2007 do 7 września 2007 i od 11 września 2007 do 16 listopada 2007, sekretarz stanu od 7 września 2007 do 11 września 2007
 • Zbigniew Wassermann – minister-członek Rady Ministrów, koordynator służb specjalnych od 31 października 2005 do 7 września 2007 i od 11 września 2007 do 16 listopada 2007, sekretarz stanu ds. służb specjalnych od 7 września 2007 do 11 września 2007
 • Jacek Kościelniak – sekretarz stanu, zastępca szefa Kancelarii ds. społeczno-gospodarczych, wiceprzewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów od 9 stycznia 2007 do 4 listopada 2007
 • Adam Lipiński – sekretarz stanu od 4 listopada 2005 do 16 listopada 2007, szef gabinetu politycznego premiera od 14 lipca 2006 do 16 listopada 2007
 • Teresa Lubińska – sekretarz stanu ds. nowej struktury tworzenia budżetu od 7 stycznia 2006 do 26 listopada 2007
 • Małgorzata Sadurska – sekretarz stanu ds. pracy i polityki społecznej od 1 czerwca 2007 do 16 listopada 2007
 • Stanisław Piotrowicz – sekretarz stanu, zastępca ministra-członka Rady Ministrów i koordynatora służb specjalnych od 5 czerwca 2007 (odwołany 16 listopada 2007)
 • Jolanta Rusiniak – sekretarz Rady Ministrów i prezes Rządowego Centrum Legislacji
 • Paweł Szrot – dyrektor generalny Kancelarii od 7 listopada 2007
 • Wojciech Mojzesowicz – sekretarz stanu ds. rolnych od 9 września 2006 do 23 października 2006
 • Leszek Jesień – sekretarz stanu ds. zagranicznych do 15 grudnia 2006
 • Daniel Pawłowiec – sekretarz stanu od 20 października 2006 do 11 stycznia 2007
 • Piotr Tutak – sekretarz stanu od 31 października 2005 do 12 marca 2007, zastępca szefa Kancelarii od 8 listopada 2005 do 12 marca 2007
 • Krzysztof Filipek – sekretarz stanu od 30 października 2006 do 13 sierpnia 2007
 • Piotr Ślusarczyk – sekretarz stanu od 11 stycznia 2007 do 13 sierpnia 2007
 • Marek Pasionek – podsekretarz stanu, zastępca ministra-członka Rady Ministrów i koordynatora służb specjalnych od 12 grudnia 2005 do 25 maja 2007
 • Andrzej Sadoś – podsekretarz stanu ds. zagranicznych od 17 kwietnia 2007 do 6 września 2007
 • Jakub Skiba – dyrektor generalny Kancelarii Premiera do 31 października 2007

Gabinet Polityczny Prezesa Rady Ministrów[edytuj]

 • Adam Lipiński – szef gabinetu politycznego od 14 lipca 2006 do 16 listopada 2007
 • Jan Dziedziczak – główny doradca premiera i rzecznik prasowy rządu od 14 lipca 2006 do 4 listopada 2007
 • Michał Dworczyk – doradca ds. stosunków z Polonią i Polakami za granicą
 • Robert Kwiatkowski – doradca premiera ds. rynku pracy
 • Stanisław Szwed – doradca premiera ds. społecznych, odpowiedzialny za kontakty ze związkami zawodowymi od 13 grudnia 2006 do 16 listopada 2007
 • Andrzej Zybertowicz – główny doradca premiera do spraw bezpieczeństwa państwa od 1 lipca 2007 do 16 listopada 2007
 • Katarzyna Lubiak – asystent polityczny do 16 listopada 2007
 • Michał Wiórkiewicz – asystent polityczny do 16 listopada 2007

Komitet Integracji Europejskiej[edytuj]

Pozostali członkowie:

Wizyty zagraniczne prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego[edytuj]

2006[edytuj]

 • Bruksela, 30 VIII 2006 – spotkanie z przedstawicielami UE
 • FinlandiaHelsinki, 10 IX 2006
 • USA, 13–15 września|15 IX 2006
 • Węgry, 10 X 2006 – spotkanie w ramach 15 lat współpracy Grupy Wyszehradzkiej
 • WłochyRzymWatykan, 12 X 2006 – spotkanie m.in. z papieżem Benedyktem XVI
 • Niemcy, 30 X 2006
 • Ukraina, 15 XI 2006
 • LitwaWilno, 8 XII 2006 – w sprawie mostu energetycznego
 • LitwaWilno, 15 XII 2006 – w sprawie transakcji nabycia rafinerii w Możejkach przez PKN Orlen
 • Irak, 20 XII 2006 – spotkanie przedświąteczne z polskimi żołnierzami

2007[edytuj]

 • Holandia, 15 III 2007
 • Dania, 16 III 2007
 • Belgia, 18 IV 2007
 • Portugalia, 20 IV 2007
 • Słowacja, 11 V 2007 – spotkanie z premierem Słowacji w sprawie rozbudowy połączeń drogowych
 • Irak, 16 V 2007 – spotkanie z premierem Iraku, odwiedziny w polskiej bazie wojskowej
 • SłowacjaBratysława, 18 VI 2007 – spotkanie z premierem Słowacji w sprawie systemu głosowania w Radzie UE
 • FinlandiaHelsinki, 12 IX 2007 – spotkanie z premierem Finlandii, obecność na meczu piłkarskim eliminacji do EURO 2008 Finlandia-Polska (0:0)

Zmiany w składzie Rady Ministrów[edytuj]

 • 22 września 2006
  • Odwołanie:
   • Andrzeja Leppera z urzędów wiceprezesa Rady Ministrów i ministra rolnictwa i rozwoju wsi (powołany na te urzędy 14 lipca 2006).
   • Stanisława Kluzy z urzędu ministra finansów (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
  • Powołanie:
   • Zyty Gilowskiej na urzędy wiceprezesa Rady Ministrów i ministra finansów.
 • 16 października 2006
  • Powołanie:
   • Andrzeja Leppera na urzędy wiceprezesa Rady Ministrów i ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
 • 3 listopada 2006
 • 7 lutego 2007
  • Odwołanie:
   • Ludwika Dorna z urzędu ministra spraw wewnętrznych i administracji (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Radosława Sikorskiego z urzędu ministra obrony narodowej (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
  • Powołanie:
 • 7 lutego 2007
  • Powołanie:
 • 27 marca 2007
 • 27 kwietnia 2007
  • Odwołanie:
   • Ludwika Dorna z urzędu wiceprezesa Rady Ministrów (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
 • 8 maja 2007
 • 9 lipca 2007
  • Odwołanie:
   • Andrzeja Leppera z urzędów wiceprezesa Rady Ministrów i ministra rolnictwa i rozwoju wsi (powołany na te urzędy 16 października 2006).
   • Tomasza Lipca z urzędu ministra sportu (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
 • 23 lipca 2007
 • 31 lipca 2007
 • 8 sierpnia 2007
  • Odwołanie:
   • Janusza Kaczmarka z urzędu ministra spraw wewnętrznych i administracji (powołany na ten urząd 8 lutego 2007).
  • Powołanie:
 • 13 sierpnia 2007
 • 7 września 2007
  • Odwołanie:
   • Mariusza Błaszczaka z urzędu ministra-członka Rady Ministrów (powołany na ten urząd 27 marca 2007).
   • Anny Fotygi z urzędów ministra spraw zagranicznych i przewodniczącej Komitetu Integracji Europejskiej (powołana na te urzędy 14 lipca 2006).
   • Grażyny Gęsickiej z urzędu ministra rozwoju regionalnego (powołana na te urzędy 14 lipca 2006).
   • Zyty Gilowskiej z urzędów wiceprezesa rady ministrów i ministra finansów (powołana na te urzędy 22 września 2006).
   • Przemysława Gosiewskiego z urzędów wiceprezesa Rady Ministrów i ministra-członka Rady Ministrów (powołany na te urzędy 14 lipca 2006 i 8 maja 2007).
   • Wojciecha Jasińskiego z urzędu ministra skarbu państwa (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Jerzego Polaczka z urzędu ministra transportu (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Zbigniewa Religi z urzędu ministra zdrowia (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Michała Seweryńskiego z urzędu ministra nauki i szkolnictwa wyższego (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Aleksandra Szczygły z urzędu ministra obrony narodowej (powołany na ten urząd 7 lutego 2007).
   • Jana Szyszki z urzędu ministra środowiska (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Kazimierza Ujazdowskiego z urzędu ministra kultury i dziedzictwa narodowego (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Zbigniewa Wassermanna z urzędu ministra-członka Rady Ministrów (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Piotra Grzegorza Woźniaka z urzędu ministra gospodarki (powołany na ten urząd 14 lipca 2006).
   • Zbigniewa Ziobrę z urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego (powołany na te urzędy 14 lipca 2006).
 • 10 września 2007
 • 11 września 2007
 • 12 września 2007

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

 1. Członkini klubu parlamentarnego PiS.
 2. Członkini klubu parlamentarnego PiS.
 3. Członek klubu parlamentarnego PiS.
 4. Członek klubu parlamentarnego PiS.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]