Warner Bros.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Warner Bros)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wytwórni filmowej. Zobacz też: Warner Bros. Records – wytwórnia muzyczna.
Warner Bros. Entertainment Inc.
Warner Bros. Entertainment Inc.
ilustracja
Forma prawna spółka publiczna
Data założenia 4 kwietnia 1923
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Burbank, Kalifornia
Branża media
Produkty filmy i seriale
Zatrudnienie 8 000 osób
Przychody Increase2.svg 12,992 mld USD (2015)
Zysk operacyjny Increase2.svg 1,416 mld USD (2015)
34°08′58,6″N 118°20′31,2″W/34,149600 -118,342000
Strona internetowa

Warner Bros. Entertainment Inc. (Warner Bros., Warners, albo po prostu WB) – amerykańskie przedsiębiorstwo mediowe zajmujące się produkcją filmową, telewizyjną i muzyczną. Jest jednym z największych studiów filmowych, należy do Time Warner, główna siedziba firmy znajduje się w Burbank, w stanie Kalifornia. Jest udziałowcem wielu firm: Warner Bros. Pictures, Warner Bros. Interactive Entertainment, Warner Bros. Television, Warner Bros. Animation, Warner Home Video, New Line Cinema, Castle Rock Entertainment, DC Entertainment oraz nieistniejącej już The WB Television Network.

Historia[edytuj]

Logo, Looney Tunes (1947)
Warner Bros. w 1928
Studia Warner Bros. w Burbank pod Los Angeles

Warner Bros. jest jednym z największych na świecie producentów i dystrybutorów produkcji filmowych i telewizyjnych. Obecnie jest spółką-córką konglomeratu Time Warner. Główną siedzibę ma w Burbank w Kalifornii.

Wytwórnia została założona przez braci Warner: Alberta, Sama i Harry’ego, polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia urodzonych w Krasnosielcu w powiecie makowskim na Mazowszu jako: Aaron, Szmul i Hirsz Wonsal oraz Jacka, urodzonego już w Kanadzie jako Itzhak Wonsal. Bracia zastawiając rodzinny majątek: konia o imieniu Bob oraz sprzedając zegarek ojca, zyskali kapitał, który przeznaczyli na zakup projektora. Dwadzieścia lat później, 4 kwietnia 1923 r., założyli wytwórnię filmową, która obecnie jest jedną z największych na świecie. Od lat rywalizuje z inną wytwórnią filmową – The Walt Disney Company.

Warner Bros. jest producentem lub dystrybutorem ponad sześciu i pół tysiąca filmów fabularnych (m.in. Casablanca, Przygody Robin Hooda, Sokół maltański, Buntownik bez powodu, Maverick, Brudny Harry, Batman, Zabójcza broń, Matrix czy ekranizacji Harry’ego Pottera) oraz czternastu tysięcy tytułów animowanych (w tym półtora tysiąca kreskówek np. Królik Bugs, Xiaolin – pojedynek mistrzów, Batman przyszłości, przedostatnia produkcja Johnny Test i ostatnia Kudłaty i Scooby Doo na tropie).

Z wytwórnią związane były i są największe gwiazdy przemysłu filmowego od Clinta Eastwooda, przez Mela Gibsona, do Stanleya Kubricka.

Podział Warner Bros. Entertainment Inc.[edytuj]

Wytwórnie filmowe[edytuj]

Producenci gier[edytuj]

DC Entertainment, Inc.[edytuj]

Kino domowe[edytuj]

Osoby z Europy[edytuj]

  • Joahim Jon
  • James Lerd
  • Brown Lickeman
  • Oleh Utrau
  • Luis Tom
  • Katrin Warm

Produkcja Warner Bros. filmy i seriale[edytuj]

Wieża ciśnień z logo wytwórni pojawiająca się w czołówkach jej kreskówek

Obecnie wytwórnia Warner Bros. należy do największego na świecie koncernu mediowego Time Warner. Poprzez swego właściciela jest ściśle powiązana z wytwórnią filmową New Line Cinema. Znaczącym dokonaniem Warner Bros. w historii światowego kina było stworzenie pierwszego dźwiękowego filmu „Śpiewak jazzbandu”. Lista filmów i seriali, których Warner Bros. była producentem, koproducentem lub dystrybutorem.

Lata 1920-1940. XX wieku

Lata 1950-1970. XX wieku

Lata 1980-1990. XX wieku

Lata 1990-2000. XX wieku

Lata 2000-2010. XXI wieku

Lata 2010-2020. XXI wieku

Linki zewnętrzne[edytuj]