XVI Batalion Saperów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
XVI Batalion Saperów
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 18 września 1921
Rozformowanie 1929
Tradycje
Rodowód 3/XVIII bsap i 3/XX bsap
Dowódcy
Pierwszy kpt. Jakub Witkowski
Organizacja
Dyslokacja Garnizon Grudziądz
garnizon Toruń
Rodzaj sił zbrojnych Wojska lądowe
Rodzaj wojsk saperzy
Podległość 8 pułk saperów
Ten artykuł dotyczy XVI bsap w latach 1921-1929. Zobacz też: inne bataliony saperów noszące numer 16.

XVI Batalion Saperów (XVI bsap) – pododdział saperów Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej.

Dzieje XVI batalionu saperów[edytuj | edytuj kod]

XVI batalion saperów został sformowany 18 września 1921 roku w garnizonie Grudziądz z połączenia 3 kompanii XVIII batalionu saperów i 3 kompanii XX batalionu saperów. 19 września 1921 roku XVI bsap został dyslokowany do Torunia.

3/XVIII kompania saperów została sformowana 20 lutego 1920 roku przez Kompanię Zapasową Saperów Nr 3 w Grodnie. Dowództwo kompanii powierzono porucznikowi Leonowi Benedyktowi Stapf. Początkowo kompania pracowała przy fortyfikowaniu Bugu, Brześcia, Łęk i Janowa. Odwrót pod Warszawę kompania przeprowadza przez Białą Podlaską, Mińsk Mazowiecki, Zegrze do Wólki Radzimińskiej. Po ufortyfikowaniu odcinka Benjaminów - Struga kompania stacza w nocy z 13 na 14 sierpnia 1920 roku krwawą walkę pod Wólką Radzymińską, w której ginie podporucznik Aleksander Becker. Zdekompletowaną kompanię odesłano do Grudziądza, skąd wyrusza w styczniu 1921 roku na Polesie, gdzie buduje mosty i przeprawy przez rzeki Śmierć, Prypeć i Horyń. We wrześniu powraca kompania na Pomorze i zostaje wcielona do 8 pułku saperów, jako 1/XVI kompania saperów.

3/XX kompania saperów powstała przez przemianowanie 2/XX kompanii saperów, sformowanej na Ukrainie w marcu 1920 roku. Na Ukrainie fortyfikuje Matejkowo, Wielkie Koszlaki i Ruślice oraz stacza walki pod Kurnikami, Kuzimeńcami, Krzyżopolem i Koszlakami (23 lipca 1920). Podczas odwrotu kompania pozostaje w Małopolsce Wschodniej, gdzie bierze udział w walce o Glinnę, oraz naprawia mosty i drogi w Świżu, Zborowie, Podhorodyszczach, Płotyczy i Denysowie. 8 lipca 1921 roku kompania została włączona w skład 8 Pułku Saperów, otrzymując nową nazwę 2/XVI kompanii saperów[1].

Żołnierze batalionu[edytuj | edytuj kod]

Dowódcy batalionu:

  • kpt. Jakub Witkowski
  • mjr Karol Domes (od XI 1922)

Oficerowie:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Księga Pamiątkowa Dziesięciolecia Pomorza 1920-1930”, str. 249-254.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]