Ivett Gyöngyösi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez RadLes (dyskusja | edycje) o 12:43, 28 kwi 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Ivett Gyöngyösi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

11 kwietnia 1993
Vásárosnamény, Węgry

Instrumenty

fortepian

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

pianistka,
kameralistka

Aktywność

od 2008

Strona internetowa

Ivett Gyöngyösi (wymowa węg. [ˈivɛtː ˈɟøɲɟøʃi]; ur. 11 kwietnia 1993[1] w Vásárosnamény[2]) – węgierska pianistka i kameralistka młodego pokolenia oraz laureatka wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Życiorys

Początki kariery pianistycznej

Urodziła się 11 kwietnia 1993 w niewielkim, powiatowym mieście Vásárosnamény, leżącym w północno-wschodnich Węgrzech[1]. Po raz pierwszy zobaczyła fortepian w przedszkolu swojego rodzinnego miasta Vásárosnamény i od razu wzbudził on u niej zainteresowanie[3]. Dzieciństwo jej związane było z osiedlem Vitka (część Vásárosnamény), gdzie uczęszczała do Szkoły Podstawowej im. Ferenca Kölsceya (węg. Kölcsey Ferenc ÁMK)[4][5]. Dostrzegając jej fascynacje oraz zdolności, kiedy miała 7 lat rodzice skierowali ją do Miejskiej Szkoły Muzycznej w Vásárosnamény (węg. Vásárosnaményi Városi Zeneiskola)[6], gdzie zaczęła naukę gry na fortepianie w latach 2001–2005[7]. Jej pierwszą nauczycielką była Erzsébet Antalovszky. Mając 9 lat wygrała pierwszy w swoim życiu konkurs dla dzieci w grze na tym instrumencie[3]. Wraz ze swoim ojcem Istvánem często udawała się na koncerty, a następnie mając doskonały słuch, próbowała przy klawiaturze odtworzyć w swoim domu, to co usłyszała, rozwijając w ten sposób swoje muzyczne i manualne umiejętności[3].

Jako wyjątkowo utalentowana, będąc jedenastoletnią dziewczyną została przyjęta w 2005 do klasy przygotowawczej Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie (węg. Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem), będąc pod opieką prof. Attily Némethy'ego (2005–2011)[7]. Jej debiut pianistyczny miał miejsce w jej macierzystej uczelni, kiedy miała 15 lat z Orkiestrą Danubia Óbuda w Budapeszcie (węg. Óbudai Danubia Zenekar) w Auli Wielkiej Akademii[3]. 3 lutego 2010 została wyróżniona przez wytwórnię Steinway & Sons w Hamburgu jako Młoda Artystka Steinway'a (ang. Young Steinway Artists)[8][9]. Rok później rozpoczęła studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie pod kierunkiem Kálmána Dráfiego oraz dodatkowo muzykę kameralną pod okiem Jánosa Devicha[4], którą ukończyła w 2015[7].

Kluczowym momentem w jej karierze artystycznej było zdobycie głównej nagrody wraz z nagrodami specjalnymi UNESCO w konkursie (ang. New Talent; pol. Nowy Talent) rozgłośni Euro Radio w Bratysławie, Europejskiej Unii Nadawców (EBU) (2011)[10], przez który dzięki transmisji medialnej stała się bardziej znana na pianistycznej arenie międzynarodowej[11]. W finale (5 grudnia) wraz ze Słowacką Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Petra Vronský'ego wykonała IV koncert fortepianowy Beethovena, który był transmitowany przez 14 stacji radiowych i słyszało go – według szacunków – około 3 miliony słuchaczy[12]. Dwa lata później (październik 2013) odniosła swój największy – jak dotychczas – sukces[a] zdobywając główną nagrodę w wysokości 10 000 i wyróżnienie za interpretację mazurków na X Konkursie Chopinowskim w Darmstadt w Niemczech[13][14], występując w finale z Kameralną Orkiestrą Filharmonii Pardubickiej (czes. Komorní filharmonie Pardubice) pod batutą Marka Ivanovicia[15], gdzie wykonała I koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina[16].

Ivett Gyöngyösi (2018)

W grudniu 2014 zdobyła w specjalności muzyka klasyczna pierwszą nagrodę dla wschodzących talentów muzycznych w grupie wiekowej (20–24) lata, w konkursie (węg. Virtuózok; pol. Wirtuozi), węgierskiej Telewizji. Jej występ porównywany był do występu jej rodaczki, znakomitej swego czasu pianistki Annie Fischer zarówno przez jury[b] jak i publiczność[3][17].

Rozwój kariery pianistycznej

Występowała m.in. w Musikverein w Wiedniu, gdzie zadebiutowała, a następnie Laeiszhalle w Hamburgu czy też w Pałacu Sztuk w Budapeszcie, oraz na wielu festiwalach m.in.: Liszt Junioracademy w Utrechcie (2010), International Mendelssohn-Academy w Lipsku (2012)[18], Chopin Festiwal w Mariańskich Łaźniach (2013, 2017[19][20]) czy Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Kioto (2016)[21]. Warto dodać, że dwukrotnie: 17 kwietnia 2012 (razem z pianistą Lászlem Váradim)[22][c] oraz 31 stycznia 2013 wystąpiła ona z koncertem m.in. w rezydencji Ambasady Izraela w Budapeszcie przy ul. Fulláng utca 8, przed m.in. ambasadorem Ilanem Morem[23][d], a 4 października 2017 koncertowała m.in. w Reformowanej Akademii Teologicznej w Sárospatak (węg. Sárospataki Református Teológiai Akadémia)[24][25].

Począwszy od XVII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2015) pianistka nieco mniej udziela się na arenie pianistycznej, nie wzięła udziału w żadnym konkursie, nie nagrała żadnej płyty czy też nie zorganizowała żadnej trasy koncertowej. W 2018 została zaproszona do udziału w koncercie orkiestry symfonicznej Concerto Budapest pod batutą Andrása Kellera, na inaugurację i zakończenie, 1. Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego V4, jaki odbędzie się pod koniec sierpnia w Sárospatak[e], z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy śmierci francuskiego kompozytora Claude'a Debussy[26][27].

Koncertowała z wieloma orkiestrami świata, występując w wielu salach koncertowych[21].

Lista orkiestr oraz dyrygentów z którymi występowała Ivett Gyöngyösi
L.p. Orkiestra Dyrygent
1 Charkowska Orkiestra Filharmoniczna (ukr. Харківська обласна філармонія) Jurij Janko
2 Kameralna Orkiestra Filharmonii Pardubickiej (czes. Komorní filharmonie Pardubice) Marko Ivanović
3 Kremerata Baltica[28][29] András Keller
4 Narodowa Orkiestra Radia Rumuńskiego w Bukareszcie (rum. Orchestra Naţională Radio) Cristian Oroşanu
5 Orkiestra Budafok im. Ernsta von Dohnányi w Budapeszcie (węg. Dohnányi Orchestra Budafok) Gábor Hollerung
6 Orkiestra Danubia Óbuda w Budapeszcie (węg. Óbudai Danubia Zenekar) István Silló
7 Orkiestra Filharmoniczna Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie (węg. Liszt Ferenc Akadémia Szimfonikus Zenekar) Zoltán Kocsis,
Gábor Takács-Nagy
8 Orkiestra Filharmonii w Győr (węg. Győri Filharmonikus Zenekar) Domonkos Héja
9 Orkiestra Filharmonii Zugló w Budapeszcie (węg. Zuglói Filharmónia Szimfonikus Zenekar) Kálmán Záborszky
10 Orkiestra Symfoniczna Savaria (węg. Savaria Szimfonikus Zenekar) Tamás Vásáry
11 Orkiestra Symfoniczna w Békéscsabie (węg. Békés Megyei Szimfonikus Zenekar)[30] Gábor Werner
12 Orkiestra Symfoniczna w Segedynie (węg. Szegedi Szimfonikus Zenekar) János Kovács
13 Orkiestra Uniwersytecka w Millersville (ang. Millersville University Orchestra) Vera Volchansky
14 Słowacka Orkiestra Radiowa (czes. Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu) Petr Vronský
15 Węgierska Narodowa Orkiestra Filharmoniczna (węg. Nemzeti Filharmonikus Zenekar) János Kovács
16 Węgierska Orkiestra Radiowa (węg. Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara) János Kovács
17 Węgierska Orkiestra Symfoniczna w Miszkolcu (węg. Miskolci Szimfonikus Zenekar) Gergely Ménesi
Sale koncertowe w których występowała Ivett Gyöngyösi
L.p. Sala koncertowa Miasto Państwo
1 ORF RadioKulturhaus Wiedeń  Austria
2 Wiener Musikverein
3 Teatr Miejski Mariańskie Łaźnie  Czechy
4 Centrum UNESCO Paryż  Francja
5 Alti Hall Kioto  Japonia
6 Roy Thompson Hall Toronto  Kanada
7 Pierre-Boulez-Saal[31] Berlin  Niemcy
8 John-F.-Kennedy-Haus Darmstadt
9 Laeiszhalle Hamburg
10 Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” Akademii Muzycznej[32] Katowice  Polska
11 Filharmonia Narodowa Warszawa
12 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego[33]
13 Sala Radio Bukareszt  Rumunia
14 Steinmann Hall Lancaster  Stany Zjednoczone
15 Sala widowiskowa Uniwersytetu Millersville Millersville
16 Charkowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Mykoły Łysenki
(ukr. Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка)
Charków  Ukraina
17 Filharmonia Narodowa Ukrainy (ukr. Національна філармонія України) Kijów
18 Centrum Kulturalne (węg. Csabagyöngye Kulturális Központ)[30] Békéscsaba  Węgry
19 Aula György Soltiego Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta (węg. Solti Terem Zeneakadémia a F. Liszt) Budapeszt
20 Narodowa Sala Koncertowa im. Béli Bartóka (węg. Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem)
21 Węgierska Opera Państwowa (węg. Magyar Állami Operaház)
22 Wielka Aula Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta (węg. Zeneakadémia Nagytermében a F. Liszt)
23 Centrum im. Zoltána Kodály (węg. Kodály Központ) Pecz
24 EXPO Mediolan  Włochy
25 Teatr Dante Alighieri (wł. Teatro Dante Alighieri) Rawenna

Brała udział w wielu kursach mistrzowskich organizowanych przez wiele osobistości i pedagogów pianistyki: Borisa Bermana, Andrzeja Jasińskiego, Nelsona Goernera, Jury Margulisa, Paula Badury-Skody, Émila Naoumoffa, Choong-Mo Kanga, Matana Porata, Gottlieba Wallischa, Aleksandra Strukowa, Imre Rohmanna, Jenő Jandó, Zoltána Kocsisa, Tamása Vásáry'ego, Daniela Barenboima i Sylviane Deferne[1][12][34][18][3], a nawet korzystała z uwag, jakie dał jej hiszpański tenor Plácido Domingo, podczas pobytu na jej uczelni w Budapeszcie[34].

Jej ulubionym kompozytorem jest Fryderyk Chopin[f], którego muzyka towarzyszy jej przez całe życie. Na recitalach solowych przeważnie pojawiają się niektóre jego utwory. Występuje również na koncertach charytatywnych, wspierając m.in. chore dzieci[3][35]. W wyjątkowo młodym wieku otrzymała honorowe obywatelstwo swojej rodzinnej miejscowości Vásárosnamény[12], gdzie często przyjeżdża i występuje na koncertach organizowanych w Miejskim Centrum Kultury[c].

Można dodać, że w stylu swojej gry wspiera się wyrazem mimiki twarzy, interpretacyjnie oddając emocjonalne stany utworu (inaczej niż np. Artur Rubinstein, zawsze poważny i majestatyczny). Pomimo, że artystka ukończyła kameralistykę, praktycznie nie uczestniczy w żadnym, poważniejszym przedsięwzięciu w tym zakresie[g].

W latach 2016–2018 studiowała ponadto w Berlinie, pod opieką prof. Nelsona Goernera w Barenboim-Said Akademie (ul. Französische Straße 33D)[7][36]. Mieszka w Berlinie oraz Budapeszcie (osiedle Alsórákos w dzielnicy Zugló[37]). Impresariat nad artystką sprawuje agencja Virtuózok w Budapeszcie[38]. Jako ciekawostkę warto dodać, że portal internetowy (forte-piano-pianissimo.com), sytuuje ją na szerokiej liście największych kobiet pianistyki[39].

Występy w Polsce

Artystka wielokrotnie przyjeżdża do Polski na festiwale i koncerty (m.in. 4 kwietnia 2013 wystąpiła w Katowicach wraz z Lászlem Váradim[c] podczas prezentacji czwartego tzw. Dnia Węgierskiego[40][41], a następnie w 2014 uczestniczyła w tym mieście na IV Międzynarodowym Festiwalu Akademickich Orkiestr Symfonicznych[42] czy w 2016 dała koncerty w Warszawie (Zamek Królewski[43]) i Płocku (Muzeum Mazowieckie) podczas prezentacji kultury węgierskiej[44]). 26 czerwca 2016 w Żelazowej Woli koncertowała w tradycyjnych recitalach Chopinowskich w domu urodzenia Fryderyka Chopina[34] oraz 23 sierpnia tegoż roku wystąpiła na 12. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Chopin i jego Europa w Warszawie z recitalem w Bazylice Świętego Krzyża[45].

17 października 2017 na zaproszenie Stowarzyszenia Artystyczno-Edukacyjnego im. Konstantego Ćwierka w Sosnowcu, w 168. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina pianistka wystąpiła w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu, gdzie zagrała na historycznym fortepianie Érard z 1926[46]. 27 lutego 2018 artystka wzięła udział w 9. edycji festiwalu z okazji urodzin Fryderyka Chopina (tzw. Koncertach Urodzinowych), który odbył się w Warszawie, gdzie wystąpiła w szóstym dniu tego festiwalu z recitalem Chopinowskim w Domu Muzyki przy ul. Nowy Świat 63[47][48].

Konkurs Chopinowski w Warszawie

XVI edycja (2010)

W 2009, mając 16 lat oraz będąc jedną z najmłodszych uczestniczek zgłosiła się do eliminacji XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie[49]. Po przejrzeniu jej przesłanego materiału DVD została dopuszczona przez komisję kwalifikacyjną[h] do przesłuchań eliminacyjnych, które odbyły się w kwietniu 2010[49]. Do eliminacji przystąpiła w 7 dniu (18 kwietnia), występując jako ostatnia w tym dniu, ale decyzją międzynarodowego jury[i] nie zakwalifikowała się i nie została dopuszczona do występu w październikowym Konkursie głównym[50].

XVII edycja (2015)

Jesienią 2015 wzięła udział w kolejnej, XVII edycji tego Konkursu, kończąc go na II etapie[51][j].

13 kwietnia tegoż roku w pierwszym dniu przesłuchań, występując w tym dniu jako ostatnia, podczas eliminacji do niego wykonała w trwającym około 30 minut programie następujące utwory, grając na fortepianie marki Yamaha: Barkarolę Fis-dur op. 60, Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, Mazurka cis-moll op. 30 nr 4, Etiudę gis-moll op. 25 nr 6, Etiudę F-dur op. 10 nr 8 i Etiudę h-moll op. 25 nr 10[52], kwalifikując się decyzją międzynarodowego jury[k] do październikowego Konkursu głównego.

Następnie, podczas występu w I etapie (3 października) wykonała następujące utwory na fortepianie marki Steinway: Etiudę F-dur op. 10 nr 8, Etiudę h-moll op. 25 nr 10, Nokturn Es-dur op. 55 nr 2 i Barkarolę Fis-dur op. 60, a w II etapie (9 października): Balladę As-dur op. 47, Walca As-dur op. 34 nr 1, Andante Spianato i Poloneza Es-dur op. 22 i Scherzo cis-moll op. 39[53][l]. Można dodać, że pianistka, będąca niskiego wzrostu (ok. 160 cm) o cimnokasztanowych włosach (szatynka) i szarych oczach, zaprezentowała się w czarnej wieczorowej sukni z rękawami z tiulowej koronki oraz czarnych szpilkach i przez wielu komentatorów została uznana za kobietę wyjątkowej urody[54][55].

Najwyższą ocenę w I etapie (23 punkty)[56] wystawiła jej Argentynka Martha Argerich, natomiast w II etapie Argentyńczyk Nelson Goerner – jej późniejszy profesor – dając 22 punkty[57].

Oceny jurorów na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina
Etap Konkursu Juror Wynik Miejsce
Alek.
Rosja
Arge.
Argentyna
Đặng
Wietnam
Ebi
Japonia
Entr.
Francja
Goer.
Argentyna
Hara.
Polska
Jasi.
Polska
Joffe
Łotwa
Ohls.
Stany Zjednoczone
Olej.
Polska
Pale.
Polska
Pobł.
Polska
Popo.
Polska
Rink
Stany Zjednoczone
Świt.
Polska
Yundi
I[56] (Punktacja)[m]
Punktacja skorygowana[n]
17 (23)
22,65
20 21 20 22 18 19 21 (15)
16,65
17 18 20 22 21 22 18 (19,65)
19,72
25.
Dopuszczenie do II etapu[o] nie tak tak tak tak tak tak tak tak nie nie nie tak tak tak tak tak 76,47%
II[57] (Punktacja)
Punktacja skorygowana
17 (21)
19,38
19 16 (14)
15,38
(22)
19,38
18 17 (15)
15,38
17 16 17 18 18 16 17 [p] (17,38)
17,22
31.
Dopuszczenie do III etapu nie tak tak nie nie tak tak nie nie nie nie nie tak nie nie nie 31,25%

Nagrody i wyróżnienia

Otrzymała szereg nagród na wielu Konkursach pianistycznych oraz inne wyróżnienia[58]:

Plik:2008 bps award one.jpg Nagrody na Konkursach pianistycznych
Rok Nagroda Miasto Państwo
2004 Pierwsza nagroda na II Konkursie Pianistycznym im. György Ferenczy'ego[59] Budapeszt  Węgry
2006 Główna nagroda na I Konkursie Chopinowskim[60] Budapeszt  Węgry
2008 Główna nagroda na II Konkursie Chopinowskim[61] Budapeszt  Węgry
2009 Główna nagroda na Konkursie im. György Cziffry[62] Wiedeń  Austria
2010 Główna nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym LIONS[63] Pecz  Węgry
Główna nagroda na X Konkursie Władimira Krajniewa[64][q] Charków  Ukraina
2011 Główna nagroda oraz nagroda specjalna UNESCO w konkursie New Talent rozgłośni Euro Radio[10] Bratysława  Słowacja
2013 Główna nagroda na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Fryderyka Chopina[65] Lancaster  Stany Zjednoczone
Główna nagroda i wyróżnienie za interpretację mazurków na X Konkursie Chopinowskim[66] Darmstadt  Niemcy
Inne nagrody i wyróżnienia
2010 Young Steinway Artists[8][9]  Niemcy
2012 Junior Prima Primissima[67]  Węgry
2015 Concorde Talent Award[68]  Węgry

Repertuar

W repertuarze koncertowym artystka występuje zarówno solo jak i z udziałem orkiestry, wykonując utwory następujących kompozytorów[69][70]:

Wykaz utworów granych solo i z orkiestrą
  • Béla Bartók:
    • Rapsodie na fortepian i orkiestrę op. 1 (BB 36);
    • 3 pieśni ludowe z komitatu Csik (BB 45b);
    • Rondo C-dur (BB 56);
    • Kolędy rumuńskie (BB 67);
    • Rumuńskie tańce ludowe (BB 68);
    • Sonatina (BB 69);
    • Obrazki węgierskie (BB 103);
    • Mikrokosmos (fragmenty) (BB 105).
  • Johannes Brahms:
    • Sonata f-moll op. 5;
    • Walc op. 39 nr 15;
    • Koncert fortepianowy B-dur op. 83;
    • Sonaty na skrzypce i fortepian ( A-dur op. 100, d-moll op. 108);
    • Intermezzo op. 118 nr 2;
    • Ballada op. 118 nr 3;
    • Tańce węgierskie.
  • Joseph Haydn:
    • Sonaty (G-dur Hob. XVI:G1, e-moll Hob. XVI:34, Es-dur Hob. XVI:49, D-dur Hob. XVII:D1, Es-dur Hob. XVI:52);
    • Koncert fortepianowy C-dur Hob. XVIII:1;
    • Koncert fortepianowy D-dur Hob. XVIII:11.
  • Marc Lavry:
    • Izraelskie tańce ludowe, suita na fortepian op. 230p.
  • Ferenc Liszt:
    • Fantazja węgierska na fortepian i orkiestrę, S. 123;
    • I koncert fortepianowy Es-dur nr 1, S. 124;
    • Etiuda transcendentna nr 5 „Feux-follets”, S. 139;
    • La campanella Paganiniego, S. 141/3;
    • Etiudy koncertowe („La leggierezza” nr 2, „Un Sospiro” nr 3, S. 144);
    • Au bord d'une source, S. 160/4;
    • Années de pèlerinage, S. 161;
    • Liszt - Sonetto 104 del Petrarca, S. 161;
    • Aprés une lecture du Dante, Fantasia quasi sonata, S. 161;
    • Ballada nr 1 D-dur, S. 170;
    • Pocieszenia na fortepian nr 1, nr 2, nr 3, S. 172;
    • Sonata b-moll, S. 178;
    • Polonez Es-dur nr 2, S. 223;
    • Rapsodie węgierskie nr 3, nr 6, nr 10, nr 12, S. 244;
    • Rákóczi-Marsch, S. 244c;
    • Rapsodie hiszpańskie, S. 254;
    • Liebeslied, S. 566.
  • Franz Schubert:
    • Sonata fortepianowa As-dur (D. 664);
    • Trzy marsze militarne op. 51 (D. 733);
    • Impromptu (G-dur op. 90 nr 3, As-dur op. 90 nr 4) (D. 899);
    • Impromptu (As-dur op. posth. 142 nr 2, B-dur op. posth. 142 nr 3) (D. 935);
    • Fantazja f-moll op. 103 na cztery ręce (D. 940);
    • Wielkie Rondo As-dur op. 107 (D. 951);
    • Sonata fortepianowa B-dur (D. 960).
  • Robert Schumann:
    • Wariacje „Abegg” F-dur op. 1;
    • Pappilons op. 2;
    • Carnaval op. 9;
    • Fantasiestücke op. 12;
    • Kinderszenen op. 15;
    • Fantazja C-dur op. 17;
    • Arabeska C-dur op. 18;
    • Romanse F-dur op. 28 nr 2;
    • Koncert fortepianowy a-moll op. 54;
    • Sonata a-moll na skrzypce i fortepian op. 105;
    • Phantasietanz op. 124 nr 5.

Publikacje (albumy)

Wydawnictwa węgierskie po zakończeniu konkursu w 2014 (węg. Virtuózok) wydały płyty z nagraniami uczestników tego konkursu, w tym również Ivett Gyöngyösi. Warto dodać, że jak dotychczas (do 2018) artystka nie wydała jeszcze żadnej płyty autorskiej[r].

Albumy
Rok Tytuł Wydawca
2015 Virtuózok 2014[71][s] Tom Tom Records
Virtuózok – Gyöngyösi Ivett + CD[72][t] Holnap Kiadó KFT

Szablon:Portal

Uwagi

  1. Pianistka uważa zwycięstwo w konkursie Euro Radio w Bratysławie za swój największy sukces artystyczny (→ Zongorával hat a szív billentyűire. szon.hu).
  2. W skład jury konkursu Virtuózok 2014 wchodzili: prof. András Batta (muzykolog), Gergely Kesselyák (dyrygent), Erika Miklósa (śpiewaczka operowa), Attila Némethy (pianista, redaktor muzyczny) i Miklós Szenthelyi (skrzypek).
  3. a b c Pianistka występowała z Lászlem Váradim również m.in. na tradycyjnym, adwentowym koncercie noworocznym 2 stycznia 2018, organizowanym w Miejskim Centrum Kultury w rodzinnym Vásárosnamény (→ Gyöngyösi Ivett koncerttel és pezsgős koccintással indult az újév Vásárosnaményban. beregihirek.hu).
  4. Podczas tego występu pianistka wykonała Izraelskie tańce ludowe, które skomponował Marc Lavry.
  5. W Sárospatak pianistka wystąpiła już kilkakrotnie, m.in. 19 października 2012, gdzie grała w Sali Kameralnej tamtejszej biblioteki (→ Archív 2012. október (Kamarazene A Művelődés Háza és Könyvtárában). archivum.sarospatak.hu).
  6. Pianistka przyznała, że ze wszystkich utworów Fryderyka Chopina, najbliższa jej sercu jest Barkarola Fis-dur op. 60 (utwór ten wybrała m.in. do eliminacji oraz występu podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2015) (→ Mieczysław Tomaszewski: Barkarola Fis-dur. pl.chopin.nifc.pl).
  7. Z wywiadu jaki udzieliła ona w 2013 Dánielowi Véghowi wynika, że rozważała wówczas utworzenie duetu na skrzypce i fortepian, bądź przymierzała się do udziału w stworzeniu kwartetu lub kwintetu fortepianowego (→ Dániel Végh: Gyöngyösi Ivett: „Minden időmet a zongora mellett töltöm”. fidelio.hu).
  8. W skład komisji kwalifikacyjnej XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wchodzili: prof. Kazimierz Gierżod (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), prof. Andrzej Jasiński (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), prof. Bronisława Kawalla (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), prof. Grzegorz Kurzyński (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu), dr hab. Magdalena Lisak (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), prof. Marta Sosińska-Janczewska (Akademia Muzyczna w Würzburgu), prof. Elżbieta Tarnawska (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), prof. Andrzej Tatarski (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Waldemar Wojtal (Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku) i prof. Edward Wolanin (Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi) (→ XVI EDYCJA 2010. Kwalifikacja wstępna. konkurs.chopin.pl).
  9. W skład międzynarodowego jury eliminacji XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wchodzili: Ludmił Angełow (Bułgaria), Akiko Ebi (Japonia), Bernd Goetzke (Niemcy), Adam Harasiewicz (Polska), Krzysztof Jabłoński (Polska), Andrzej Jasiński (Polska), Dina Joffe (Łotwa), Kevin Kenner (Stany Zjednoczone), Ivan Klánský (Czechy), Alberto Nosè (Włochy), Piotr Paleczny (Polska), Boris Petruszanskij (Rosja), Jerome Rose (Stany Zjednoczone), Jacques Rouvier (Francja), Marta Sosińska-Janczewska (Polska), Wojciech Świtała (Polska) i Zhong Xu (Chiny) (→ XVI EDYCJA 2010. Jury eliminacji. konkurs.chopin.pl).
  10. Ivett Gyöngyösi jest pierwszą węgierską pianistką, która wystąpiła w Konkursie Chopinowskim od 1995, w którym wziął udział jej rodak Gergely Bogányi (→ XIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina).
  11. W skład jury eliminacji XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wchodzili: Ludmił Angełow (Bułgaria), Akiko Ebi (Japonia), Adam Harasiewicz (Polska), Yves Henry (Francja), Andrzej Jasiński (Polska), Dina Joffe (Łotwa), Ivan Klánský (Czechy), Anna Malikowa (Uzbekistan), Alberto Nosè (Włochy), Piotr Paleczny (Polska), Ewa Pobłocka (Polska), Katarzyna Popowa-Zydroń (Polska), Marta Sosińska-Janczewska (Polska) i Wojciech Świtała (Polska) (→ Jury eliminacji. chopincompetition2015.com).
  12. Jako ciekawostkę można dodać, że pianistka w odreagowaniu stresu związanego z występem na Konkursie wybrała się na spacer po Warszawie (→ Piotr Komander: KONKURS CHOPINOWSKI CZYLI ŚWIĘTO. secundum.pl).
  13. Jurorzy oceniali występ pianistów w skali punktowej 1–25 (→ Regulamin jury Konkursu. Pkt XIV. (PDF)).
  14. Zgodnie z Regulaminem Konkursu punktacja jurora została skorygowana do wartości ±3 punkty od wartości średniej dla etapu I i ±2 punkty od wartości średniej dla etapów: II, III i finału (→ Regulamin jury Konkursu. Pkt XV, XX. (PDF)).
  15. Wynik wg wzoru: (liczba głosów na tak / liczba głosujących jurorów) × 100%.
  16. Juror był nieobecny podczas występu pianistki. Wobec tego nie uczestniczył w punktacji jej występu.
  17. W finale tego konkursu wykonała ona I koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, występując z Charkowską Orkiestrą Filharmoniczną pod batutą Jurija Janki.
  18. Prawdopodobnie jest to skutek braku indywidualnego impresario, który mógłby prowadzić skuteczną i umiejętną akcję promocyjną artystki, bądź też skutek niewykorzystania wszystkich możliwości jakie wytworzyły się po zwycięstwach w konkursach pianistycznych oraz zdobyciu nagród i wyróżnień. Z wywiadu jaki udzieliła ona w 2015 Alexandrze Kozár wynika, że rozważała ona już wtedy zaangażowanie zawodowego, wykwalifikowanego menedżera, jednak bez powodzenia. Jak dotychczas funkcję tą pełni jej tato István Gyöngyösi (→ Alexandra Kozár: „Szándékosan rejtettem az arcomat” – Gyöngyösi Ivett zongoraművész. magyarnarancs.hu).
  19. Na jednej z płyt znalazł się utwór wykonany przez Ivett Gyöngyösi: X Rapsodia Węgierska - Ferenca Liszta.
  20. Na płycie dołączonej do publikacji znalazł się utwór wykonany przez Ivett Gyöngyösi: Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 - Fryderyka Chopina.

Przypisy

  1. a b c Ivett Gyöngyösi (Węgry). chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-10-23]. (pol.).
  2. Vásárosnamény (Turistická mapa) 1:6000. mapy.cz. [dostęp 2017-03-15]. (cz. • węg.).
  3. a b c d e f g Ivett Gyöngyösi (piano). Biography. hellostage.com. [dostęp 2017-10-06]. (ang.).
  4. a b Zongorával hat a szív billentyűire. szon.hu, 2014-12-16. [dostęp 2017-11-11]. (węg.).
  5. KÖLCSEY FERENC ÁMK. geodruid.com. [dostęp 2017-11-11]. (węg.).
  6. Vásárosnaményi Városi Zeneiskola. kir.hu. [dostęp 2017-01-21]. (węg.).
  7. a b c d Ivett Gyöngyösi. Oficjalna strona artystki ↓.
  8. a b YOUNG STEINWAY ARTISTS. steinway.com. [dostęp 2017-11-26]. (ang.).
  9. a b Ivett Gyöngyösi. steinway.com. [dostęp 2017-10-26]. (ang.).
  10. a b Euroradio New Talent: Gyöngyösi Ivett. fidelio.hu, 2011-12-08. [dostęp 2016-12-12]. (węg.).
  11. 2011 New Talent Competition. ebu.ch, 2011-12-13. [dostęp 2016-12-06]. (ang.).
  12. a b c Klavierabend - Ivett Gyöngyösi (Ungarn). rueckblick.chopin-gesellschaft.de. [dostęp 2016-11-27]. (niem.).
  13. 10th Darmstadt International Chopin Piano Competition. rueckblick.chopin-gesellschaft.de. [dostęp 2016-11-27]. (niem.).
  14. Silvia Adler: Verspielt und mit Biss. [w:] Echo [on-line]. echo-online.de, 2015-02-16. [dostęp 2017-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-04)]. (niem.).
  15. Zeitplan 2013. rueckblick.chopin-gesellschaft.de. [dostęp 2017-10-31]. (niem.).
  16. Gyöngyösi Ivett győzött a Chopin Zongoraversenyen Darmstadtban. [w:] Magyar Nemzet [on-line]. mno.hu, 2013-10-24. [dostęp 2017-11-30]. (węg.).
  17. Hárman is megnyerték a Virtuózok komolyzenei tehetségkutatót. life.hu, 2014-12-12. [dostęp 2017-10-21]. (węg.).
  18. a b Participans 2012. Ivett Gyöngyösi. mendelssohn-akademie.de. [dostęp 2016-11-27]. (ang.).
  19. 58. Chopinův festival Mariánské Lázně. PROGRAMME. (PDF). chopinfestival.cz. [dostęp 2017-08-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-07)]. (ang.).
  20. Pavel Vondráček: Talentovaná maďarská klavíristka zakončila sólové recitály letošního ročníku Chopinova festivalu. [w:] 58. Chopinův festival [on-line]. klaviatura.cz, 2017-08-26. [dostęp 2017-09-30]. (cz.).
  21. a b Oficjalna strona artystki. Performances. ↓.
  22. Koncert a rezidencián. „A Zeneakadémia küszöbén innen és túl”. [w:] Izrael Állam Nagykövetsége, Budapest [on-line]. embassies.gov.il, 2012-04-17. [dostęp 2017-12-16]. (węg.).
  23. Koncert a nagyköveti rezidencián 2013. január 31. play.tojsiab.com, 2013-01-31. [dostęp 2017-12-15]. (węg. • ang.).
  24. Gyöngyösi Ivett zongoraavató koncertje. sarospatak.hu, 2017-10-04. [dostęp 2017-12-15]. (węg.).
  25. Gyöngyösi Ivett zongoraavató koncertje a Sárospataki Református Kollégiumban. zemplentv.hu, 2017-10-09. [dostęp 2017-12-15]. (węg.).
  26. Węgry: prezentacja wyszehradzkiej kultury na festiwalu pianistycznym i filmowym. [w:] Sejm Rzeczypospolitej Polskiej [on-line]. sejm.gov.pl, 2018-02-18. [dostęp 2018-02-16]. (pol.).
  27. Sárospatakon rendezik a visegrádi négyek zongorafesztiválját. sonline.hu, 2018-02-05. [dostęp 2018-02-16]. (węg.).
  28. Gyöngyösi Ivett / Kremerata Baltica vol 1. concertobudapest.hu. [dostęp 2017-01-21]. (węg.).
  29. Gyöngyösi Ivett / Kremerata Baltica vol 2. concertobudapest.hu. [dostęp 2017-03-23]. (węg.).
  30. a b A Békés Megyei Szimfonikus Zenekar és Gyöngyösi Ivett zongoraművész közös koncertje – A Tavaszi Fesztivál Nyitó Hangversenye. [w:] Csabagyöngye Kulturális Központ [on-line]. csabagyongye.com, 2017-03-10. [dostęp 2017-03-09]. (węg.).
  31. Akademie Concerts 2017-18. [w:] Barenboim-Said Akademie [on-line]. barenboimsaid.de, 2017-12-19. [dostęp 2018-02-06]. (ang.).
  32. Sala Koncertowa w Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” Akademii Muzycznej, Katowice. akustyczna.pl. [dostęp 2017-03-16]. (pol.).
  33. Koncerty w 2016 (Piątek, 8. 04. 2016, godz. 19.00 Modernistyczny Bartók i Romantyczny Chopin). [w:] Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego [on-line]. studianagran.com.pl. [dostęp 2017-03-23]. (pol.).
  34. a b c Koncerty. Ivett Gyöngyösi. [w:] Narodowy Instytut Fryderyka Chopina [on-line]. pl.chopin.nifc.pl. [dostęp 2016-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-12)].
  35. Sikeresen lezajlott a Jótékonysági Hangverseny Gyöngyösi Ivettel az Igazgyöngy Alapítvány és Művészeti Iskolája megmentésére. romadok.wordpress.com, 2015-03-22. [dostęp 2018-02-15]. (węg.).
  36. Barenboim-Said Akademie. barenboimsaid.de. [dostęp 2016-11-05]. (ang.).
  37. List of people with the surname GYONGYOSI. (poz. 68. Ivett Gyongyosi). locatefamily.com. [dostęp 2018-01-20]. (ang.).
  38. Ivett Gyöngyösi. virtuozok.hu. [dostęp 2016-12-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-27)]. (ang.).
  39. GREAT WOMEN PIANISTS. forte-piano-pianissimo.com. [dostęp 2017-11-30]. (ang.).
  40. Węgierskie Katowice. katowice.eu. [dostęp 2017-11-25]. (pol.).
  41. W czwartek w Katowicach czwarty Dzień Węgierski. dzieje.pl, 2013-04-01. [dostęp 2017-11-25]. (pol.).
  42. Międzynarodowy Festiwal Akademickich Orkiestr Symfonicznych. radio.katowice.pl, 2014-04-10. [dostęp 2016-06-21].
  43. Galeria i archiwum wykładów. (7 kwietnia 2016 r.). [w:] Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum [on-line]. zamek-krolewski.pl. [dostęp 2017-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-11)]. (pol.).
  44. Wernisaż oraz koncert pianistki Ivett Gyöngyösi. 24plock.pl, 2016-03-30. [dostęp 2016-06-21].
  45. Chopin i jego Europa, 12. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, Program, 23.08.2016 22:00, Ivett Gyöngyösi, Bazylika Świętego Krzyża. [w:] Narodowy Instytut Fryderyka Chopina [on-line]. festiwal.nifc.pl. [dostęp 2016-07-24]. (pol.).
  46. Recital Fortepianowy w 168 rocznicę śmierci Fryderyka Chopina (Ivett Gyöngyösi - Węgry). sosnowiec.online, 2017-10-04. [dostęp 2018-04-10]. (pol.).
  47. Program. Koncerty Urodzinowe 2018, 9. edycja festiwalu z okazji urodzin Fryderyka Chopina. [w:] Stowarzyszenie Smolna [on-line]. chopin.smolna.org, 2018-02-03. [dostęp 2018-02-06].
  48. Koncerty Urodzinowe 2018 - Chopin Wolności - dzień 6. cojestgrane24.wyborcza.pl. [dostęp 2018-02-23].
  49. a b XVI EDYCJA 2010. konkurs.chopin.pl. [dostęp 2017-10-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-28)]. (pol.).
  50. XVI KCH - eliminacje. forum.gazeta.pl. [dostęp 2017-10-25]. (pol.).
  51. Multimedia Ivett Gyöngyösi. chopincompetition2015.com. [dostęp 2017-10-21].
  52. Kalendarium. Eliminacje (13 kwietnia). chopincompetition2015.com. [dostęp 2017-10-21].
  53. Ivett Gyöngyösi. (Konkurs Chopinowski w Warszawie). chopin2015.tvp.pl. [dostęp 2016-06-27].
  54. Michał Bruliński: Konkurs Chopinowski coraz bardziej uniwersalny. magazyn.o.pl, 2015-10-26. [dostęp 2018-01-19]. (pol.).
  55. Piotr Komander: KONKURS CHOPINOWSKI CZYLI ŚWIĘTO. secundum.pl, 2015-10-05. [dostęp 2018-01-19]. (pol.).
  56. a b Oceny jury 1. etapu Konkursu (Ms Ivett Gyöngyösi) (PDF). static.eu.chopincompetition2015.com. [dostęp 2017-03-04]. (pol.).
  57. a b Oceny jury 2. etapu Konkursu (Ms Ivett Gyöngyösi) (PDF). static.eu.chopincompetition2015.com. [dostęp 2017-03-04]. (pol.).
  58. Oficjalna strona artystki. Prizes. ↓.
  59. II. National György Ferenczy Piano Competition (3-5 December 2004). (II Age group – Ivett Gyöngyösi). chopin-budapest.hu. [dostęp 2016-06-26]. (ang.).
  60. I. „Chopin + .....” International Piano Competition (21 June – 2 July 2006). (II Age group – Ivett Gyöngyösi). chopin-budapest.hu. [dostęp 2016-06-26]. (ang.).
  61. II. „Chopin + .....” International Piano Competition (16-20 June 2008). (II Age group – Ivett Gyöngyösi). chopin-budapest.hu. [dostęp 2016-06-26]. (ang.).
  62. Star concert pianist on the stage of Hangrózsa. zongoraiskola.info. [dostęp 2016-06-26]. (ang.).
  63. Ivett Gyöngyösi win International Piano Competition. en.ujeuropaalapitvany.hu. [dostęp 2016-06-26]. (ang.).
  64. Ivett Gyöngyösi / Bio. reverbnation.com. [dostęp 2016-06-26]. (ang.).
  65. Past Festivals Faculty and Participants. [w:] Lancaster International Piano Festival [on-line]. lancasterpianofest.com. [dostęp 2016-07-18]. (ang.).
  66. Liste der preisträger. rueckblick.chopin-gesellschaft.de. [dostęp 2016-06-26]. (niem.).
  67. Junior Prima Díj – Korábbi díjazottak. (Ivett Gyöngyösi – Junior Prima Díj 2012). [w:] Prima Primissima [on-line]. primissima.hu. [dostęp 2016-06-26]. (węg.).
  68. Ivett Gyöngyösi receives first concorde talent award. [w:] Liszt Academy [on-line]. lfze.hu, 2015-12-17. [dostęp 2016-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-27)]. (ang.).
  69. Oficjalna strona artystki. Repertoire. ↓.
  70. Repertoire - Ivett Gyöngyösi. zeneakademia.hu. [dostęp 2017-05-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-11)]. (ang.).
  71. Különböző előadók - Virtuózok (2014) (CD). mediamarkt.hu. [dostęp 2016-09-30]. (węg.).
  72. Virtuózok – Gyöngyösi Ivett + CD-vel. libri.hu. [dostęp 2016-07-28]. (węg.).

Bibliografia

  • Książka programowa XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Warszawa 2015.

Linki zewnętrzne