Klodiusz Albinus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Klodiusz Albin
Clodius01 pushkin.jpg
Imiona Decimus Clodius Septimus Albinus
Panował jako Imperator Caesar Decimus Clodius Septimius Albinus Augustus
Czas panowania 196 r.19 lutego 197 r.
Data urodzin ok. 150 r.
Data śmierci 19 lutego 197 r.
Moneta
Aureus-Clodius Albinus-RIC 0009b.jpg
Lista cesarzy rzymskich

Klodiusz Albinus, Klodiusz Albin (łac. Decimus Clodius Septimus Albinus) (ur. ok. 150, zm. 19 lutego 197) – był namiestnikiem Brytanii. Cesarz rzymski w latach 196-197 – uzurpator mianowany przez wojska w Galii i Hiszpanii.

1 stycznia 193 roku, zaraz po zabójstwie Kommodusa, cesarzem obwołano prefekta Rzymu, Pertynaksa. Ten jednak został zamordowany przez pretorianów po trzech miesiącach, 28 marca. Tytuł cesarski kupił Dydiusz Julian obiecując każdemu z pretorianów 25 tys. sestercjów. Na wieść o tym wojska w prowincjach obwołały cesarzami swoich dowódców: syryjska Pescenniusza Nigra, a naddunajska Septymiusza Sewera. Obie armie ruszyły na Rzym.

1 czerwca, gdy Septymiusz Sewer dotarł w pobliże Rzymu, Dydiusz również został zamordowany. Skutkiem tego było rozwiązanie przez Sewera kohort pretoriańskich i powołanie w to miejsce legionistów. Po tryumfalnym wjeździe do Miasta Sewer dokonał deifikacji Pertynaksa, uważając, że w ten sposób pomścił zamordowanego cesarza, po czym w pierwszych dniach lipca ruszył na wschód, bowiem armia Pescenniusza Nigra zajęła Bizancjum. Wtedy właśnie Klodiusz Albin otrzymał z rąk Sewera tytuł cezara, czyli młodszego współwładcy.

W roku 194 Septymiusz Sewer pokonał armię Pescenniusza, który poniósł śmierć w Antiochii. W 196 roku wojska Sewera zdobyły Bizancjum, ale musiał on przerwać kampanię gdy dowiedział się, że galijskie i hiszpańskie legiony obwołały cesarzem Klodiusza Albinusa, który swą stolicą uczynił Lugdunum (dzisiejszy Lyon). W bitwie stoczonej pod tym miastem Sewer odniósł zwycięstwo, a Klodiusz popełnił samobójstwo.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Aleksander Krawczuk: Kronika starożytnego Rzymu. Warszawa: Wydawnictwo Iskry, 1994, s. 224-225. ISBN 83-207-1432-X.