Wilhelm Röntgen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wilhelm Röntgen
Wilhelm Röntgen
Podpis Wilhelm Röntgen
Data i miejsce urodzenia 27 marca 1845
Lennep
Data i miejsce śmierci 10 lutego 1923
Monachium
Zawód fizyk
Alma Mater Politechnika w Zurychu
Uniwersytet w Zurychu
Uczelnia Uniwersytet w Strasburgu
Uniwersytet w Gießen
Uniwersytet w Würzburgu
Uniwersytet w Monachium
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Wilhelm Conrad Röntgen (ur. 27 marca 1845 w Lennep, zm. 10 lutego 1923 w Monachium) – niemiecki fizyk, laureat Nagrody Nobla.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn kupca Friedricha Conrada (1801–1884) i Charlotte Constanze Frowein (1806–1888)[1]. Początkowo próbował studiować inżynierię na Uniwersytecie w Utrechcie, ale szybko przeniósł się na Politechnikę w Zurychu. W 1869 roku otrzymał tytuł doktora na Uniwersytecie w Zurychu, gdzie był uczniem Augusta Kundta. Następnie przeniósł się na Uniwersytet w Strasburgu, na którym wykładał od 1874 roku. W 1875 roku został profesorem na Akademii Rolniczej w Hohenheim. W 1888 został profesorem na katedrze fizyki Uniwersytetu w Würzburgu. W 1900 roku oferowano mu katedrę na Uniwersytecie w Monachium.

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

8 listopada 1895 odkrył nowy typ promieniowania. Promienie te zostały nazwane od nazwiska odkrywcy promieniami Roentgena na wniosek histologa Alberta Koellikera na posiedzeniu w Wurzburgu. Za to odkrycie w roku 1901 został uhonorowany pierwszą Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Innymi tematami jego prac były krystalografia i fizyka płynów.

Nazwa promieniowanie X lub promienie X jest używana w większości krajów (w tym anglosaskich – X-rays), jednak m.in. w Polsce i Niemczech nazywane są promieniowaniem rentgenowskim (promieniowaniem Röntgena lub Roentgena).

Na jego cześć jednostkę dawki promieniowania jonizującego nazwano rentgenem. Również przyrządy do prześwietleń wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie nazywa się po prostu rentgen.

Od 1 listopada 2004 jego nazwisko znalazło się również w nazwie pierwiastka chemicznego roentgen (l.a. 111), znanego wcześniej jako unununium.

Przypisy

  1. Kant H. „Roentgen, Wilhelm Conrad” W: Neue Deutsche Biographie Bd. 21 (2003), s. 732-34

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]