Andriej Gejm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andriej Konstantinowicz Gejm
Andriej Konstantinowicz Gejm
Data i miejsce urodzenia 21 października 1958
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Soczi, ZSRR
Zawód fizyk
Odznaczenia
NLD Order of the Dutch Lion - Commander BAR.png Knights Bachelor Insignia.pngNobel prize medal.svg
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Nobel prize medal.svg Sir Andre Geim (Andriej Konstantinowicz Giejm) Kt, FRS (ros. Андрей Константинович Гейм; ur. 21 października 1958 w Soczi) — fizyk brytyjsko-holenderski pochodzenia niemieckiego, który rozpoczął swą naukę w ZSRR[1], laureat Nagrody Nobla (2010), znany przede wszystkim jako jeden z odkrywców grafenu.

Innymi jego osiągnięciami było wynalezienie materiału nazwanego "gecko tape" oraz eksperyment z lewitacją diamagnetyczną (latająca żaba)[2], za który w 2000 roku otrzymał Nagrodę Ig Nobla[3].

Od roku 1976 do 1982 A. Giejm studiował w Moskiewskim Instytucie Fizyczno-Technicznym na kierunku ogólnej fizyki stosowanej, tam w 1982 uzyskał tytuł magistra. W Instytucie Fizyki Ciała Stałego AN ZSRR w Czernogołowce w 1987 uzyskał stopień kandydata nauk matematyczno-fizycznych (odpowiednik stopnia naukowego doktora w Polsce). Pracował naukowo w instytucie naukowym w Czernogołowce, University of Nottingham, University of Bath oraz krótki czas w Kopenhadze, zanim został profesorem na Uniwersytecie im. Radbouda w Nijmegen (Nijmegen, Holandia), a w 2001 roku na Uniwersytecie w Manchester, w tych uczelniach zajmował się fizyką mezoskopową.

W 2007 r. został przyjęty do Royal Society.

Obecnie jest kierownikiem centrum materiałów innowacyjnych i nanotechnologii w University of Manchester oraz kierownikiem działu fizyki materii skondensowanej.

W roku 2010 razem ze swoim doktorantem, Konstantinem Nowosiołowem otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie grafenu[4] na University of Manchester, Wielka Brytania.

JKM Elżbieta II nadała mu tytuł Knight Bachelor, JKM Beatrycze nadała mu Order Lwa Niderlandzkiego II klasy.

Przypisy

  1. Autobiografia
  2. The Frog That Learned to Fly; webpage in Holland
  3. Winners of the Ig® Nobel Prize (ang.). improbable.com, 5 października 2000. [dostęp 5 października 2010].
  4. Wg (The Nobel Prize in Physics 2010 (ang.). nobelprize.org, 2010-10-05. [dostęp 2010-10-06].) za "for groundbreaking experiments regarding the two-dimensional material graphene"

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]