Charles Townes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charles Townes
Charles Townes
Data i miejsce urodzenia 28 lipca 1915
Greenville
Zawód fizyk
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Charles Hard Townes (ur. 28 lipca 1915 w Greenville w stanie Karolina Południowa) – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1964 za badania dotyczące elektroniki kwantowej i wynalezienie masera[1].

Opracował też podstawy naukowe, które doprowadziły do skonstruowania lasera rubinowego przez jego studenta Theodore'a Maimana.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował fizykę i lingwistykę na Furman University, tytuł Master of Arts uzyskał w roku 1936 na Duke University, doktorat z fizyki otrzymał w California Institute of Technology w roku 1939. Do 1948 roku pracował w Bell Labs. Wykładał na Columbia University, wtedy też rozpoczął prace nad maserem. W latach 1959–1961 był przewodniczącym Institute for Defense Analyses w Waszyngtonie. Przez sześć lat był profesorem w Massachusetts Institute of Technology. W roku 1967 został profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Tam rozwinął badania astronomii podczerwieni, które zaowocowały wykryciem lodu i amoniaku w obłokach międzygwiazdowych[1].

Pomnik Charlesa Townesa w Falls Park (Greenville)

Townes uważa, że nauka nie stoi w sprzeczności z religią: różnice między naukami przyrodniczymi a religią są w większości przypadków sztuczne. Dziedziny te są bardzo sobie bliskie, jeśli popatrzymy na to, co w nich najistotniejsze. Jest baptystą, członkiem Papieskiej Akademii Nauk[2].

Badania[edytuj | edytuj kod]

Charles Townes przyczynił się do skonstruowania pierwszego interferometru astronomicznego. Wraz z Arturem Leonardem Schawlowem opublikował w roku 1955 pracę Microwave Spectroscopy, która była przełomem w badaniach kosmosu w świetle podczerwonym. W latach 1966–1970 był przewodniczącym komitetu doradczego NASA programu księżycowego Apollo 11[1].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Jest laureatem licznych nagród, w tym m.in.:

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Charles H. Townes – Facts (ang.). W: The Nobel Prize in Physics 1964 > Charles H. Townes, Nicolay G. Basov, Aleksandr M. Prokhorov [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-02-14]., Biographical, Nobel Lecture, December 11, 1964, Production of Coherent Radiation by Atoms and Molecules
  2. 2,0 2,1 Bonnie Azab Powell: 'Explore as much as we can': Nobel Prize winner Charles Townes on evolution, intelligent design, and the meaning of life (ang.). W: UCBerkeley News [on-line]. www.berkeley.edu. [dostęp 2014-02-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]