23 Batalion Straży Granicznej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
23 Batalion Straży Granicznej
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1922
Rozformowanie 1923
Tradycje
Rodowód 23 Batalion Celny
Dowódcy
Pierwszy kpt. Ferdynand Kruger
Organizacja
Dyslokacja Kopyczyńce
Zaleszczyki ( w rezerwie)[1]
Formacja Straż Graniczna
Podległość Komenda Powiatowa Straży Granicznej w Tarnopolu
S graniczna 1922.png

23 Batalion Straży Granicznej – jednostka organizacyjna Straży Granicznej w II Rzeczypospolitej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-radzieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Wykonując postanowienia uchwały Rady Ministrów z 23 maja 1922 roku, Minister Spraw Wewnętrznych rozkazem z 9 listopada 1922 roku zmienił nazwę „Bataliony Celne” na „Straż Graniczną”[2]. Wprowadził jednocześnie w formacji nową organizację wewnętrzną[3]. 23 batalion celny przemianowany został na 23 batalion Straży Granicznej.

 Osobny artykuł: 23 batalion celny.

23 batalion Straży Granicznej funkcjonował w strukturze Komendy Powiatowej Straży Granicznej w Tarnopolu, a jego dowództwo stacjonowało w Kopyczyńcach[4]. W skład batalionu wchodziły cztery kompanie strzeleckie oraz jedna kompania karabinów maszynowych w liczbie 3 plutonów po 2 karabiny maszynowe na pluton[5]. Dowódca batalionu posiadał uprawnienia dyscyplinarne dowódcy pułku. Cały skład osobowy batalionu obejmował etatowo 614 żołnierzy, w tym 14 oficerów[6]. Z uwagi na eksterytorialne stacjonowanie, batalion odkomenderował oficera łącznikowego do starosty kopyczyńskiego[7].

W lipcu 1923 roku, stojący w rezerwie, 23 batalion SG w Zaleszczykach[1] został rozwiązany[8]. Meldunek złożył po komendanta batalionu kpt. Młynarczyk 10 lipca 1923[9].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie bataliony

Komendanci batalionu[edytuj | edytuj kod]

  • kpt. Ferdynand Kruger (IX 1922[11] – )

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]