Akt Konfederacji Szwajcarskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Akt Konfederacji Szwajcarskiej

Akt Konfederacji Szwajcarskiej – sojusz obronny podpisany 1 sierpnia 1291 przez przedstawicieli trzech kantonów leśnych, który stał się podstawą państwa szwajcarskiego.

W XIII wieku najważniejszym rodem w Szwajcarii stali się Habsburgowie. Rudolf z Habsburga przeniósł wprawdzie siedzibę rodu do Wiednia, ale nadal rozbudowywał swoją władzę na obszarze ziem szwajcarskich. Działania te wywoływały konflikty z wolnymi chłopami zrzeszonymi w kantonach leśnych Uri, Schwyz i Unterwalden. Po śmierci Rudolfa z Habsburga trzy kantony postanowiły zawrzeć traktat.

Pakt nosił charakter obronny. Jego uczestnicy zobowiązywali się do pomocy zbrojnej w razie agresji i nietolerowania wójtów i urzędników niewybranych spośród miejscowej ludności, czyli narzuconych przez Habsburgów. Zakazano także wzajemnych napadów na siebie i podpaleń. Spory miały rozstrzygać sądy starszych.

Traktat powołujący do życia Konfederację Szwajcarską podpisali rycerz Werner z Attinghausen, od 1291 dożywotni starosta z Uri, syn rycerza z Uri Arnold de Silingen, Konrad Ablberg, Rudolf Stauflacher, Konrad Hunn, trzech wolnych chłopów z Uri, którzy posiadali duże posiadłości ziemskie, Konrad Erstfeld, wyzwolony chłop i równocześnie nowobogacki oraz Burkard Schupfer pierwszy starosta Uri. Dokument pozostał tajny. Jego treść ujawniono dopiero w 1315 przed bitwą pod Morgarten. Później dokument zaginął i został odnaleziony w archiwum w Stans dopiero w 1760 przez prawnika z Bazylei J. H. Glesera, który przełożył go na niemiecki i opublikował.

Bibliografia[edytuj]

  • Wójtowicz Jerzy, Historia Szwajcarii, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1976, s. 36-41.