Odznaka „Za zasługi w pracy penitencjarnej”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odznaka „Za zasługi w pracy penitencjarnej”
Awers
Awers odznaki brązowej
Rewers
Rewers odznaki brązowej
Baretka
Baretka odznaki złotej
Baretka
Baretka odznaki srebrnej
Baretka
Baretka odznaki brązowej
Ustanowiono

26 kwietnia 1996

Wielkość

∅ 35 mm

Kruszec

tombak patynowany, posrebrzany lub pozłacany

Powiązane

Odznaka „W Służbie Penitencjarnej”

Odznaka „Za zasługi w pracy penitencjarnej” – polskie resortowe odznaczenie ustanowione 26 kwietnia 1996 i nadawane przez ministra sprawiedliwości. Odznaka zastąpiła nadawaną od 1983 roku odznakę „W Służbie Penitencjarnej”, która wcześniej zastąpiła nadawaną od 1959 Odznakę Wzorowego Funkcjonariusza Służby Więziennej.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznaka „Za zasługi w pracy penitencjarnej” jest nadawana funkcjonariuszom lub pracownikom Służby Więziennej wzorowo wykonującym zadania służbowe, przejawiającym inicjatywę w służbie lub pracy, wyróżniającym się konkretnymi wynikami przy wykonywaniu zadań służbowych oraz wykonującym zadania wymagające szczególnie dużego nakładu pracy w warunkach szczególnie utrudnionych, a także funkcjonariuszom lub pracownikom, którzy dokonali czynu świadczącego o szczególnej odwadze lub męstwie. Odznaka może być nadana także innej osobie, która okazała bezpośrednią pomoc jednostkom organizacyjnym Służby Więziennej.

Odznaka dzieli się na trzy stopnie, które nadawane są z zachowaniem kolejności. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwo od tej zasady. Odznaka może być też nadawana pośmiertnie.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 35 mm, wykonanego w tombaku, odpowiednio patynowanego, posrebrzanego lub pozłacanego. Na awersie umieszczono w otoku napis: „MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI ZASŁUŻONEMU”. a pośrodku, na tle ciemnoczerwonej emalii wizerunek godła państwowego w kolorze srebrnym. W środkowej części rewersu, na tle stylizowanej odznaki Służby Więziennej (pochodnia skrzyżowana z mieczem na tle wieńca z liści dębowych), umieszczony jest w trzech wierszach napis: „PENITENCJA/PRACA, OŚWIATA/KULTURA”.

Odznaka jest zawieszona na granatowej wstążce o szerokości 35 mm, z czerwono-białym i biało-czerwonym paskiem o szerokości 3 mm na obrzeżach i dwoma białymi paskami o szerokości 4 mm w równych odstępach 7 mm.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Odznaką „Za zasługi w pracy penitencjarnej”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]