Odznaka honorowa „Za zasługi dla Energetyki”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odznaka honorowa
„Za zasługi dla Energetyki”
Awers
Awers wzoru odznaki
Baretka
Baretka
Ustanowiono 30 listopada 2001
Święto Dzień Energetyka
Dewiza ZA ZASŁUGI DLA ENERGETYKI
Wielkość ∅ 33 mm
Powiązane Odznaka „Zasłużony dla Energetyki”

Odznaka honorowa „Za zasługi dla Energetyki” – polskie resortowe odznaczenie cywilne, zaszczytne honorowe wyróżnienie ustanowione rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2001.

Odznaka jest jednostopniowa. Zastąpiła nadawaną uprzednio odznakę „Zasłużony dla Energetyki”.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznakę nadaje się pracownikom energetyki, członkom organizacji zawodowych i społecznych oraz innym osobom fizycznym, w tym cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w zakresie nowych rozwiązań technicznych, prac badawczych, we wdrażaniu najnowszych osiągnięć techniki światowej i produkcji urządzeń energetycznych.

Odznakę nadawał minister właściwy do spraw gospodarki, a od 2016 przyznaje ją minister właściwy do spraw energii, z własnej inicjatywy albo na wniosek innych organów. Odznaka może być nadana tej samej osobie tylko raz. Wraz z odznaką wręcza się legitymację.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka ma kształt krążka średnicy 33 mm w kolorze srebrnym, wykonana jest z metalu. Na awersie pokrytym niebieską emalią widnieje stylizowany, biało emaliowany wizerunek słupa linii napowietrznej z zaznaczonymi przewodami elektrycznymi i z biegnącym poniżej łukiem napisem: ZA ZASŁUGI DLA ENERGETYKI. Na rewersie, pośrodku, są umieszczone inicjały: RP, poniżej wyodrębnione miejsce na numer kolejny nadanej odznaki.

Odznaka jest zawieszona na wstążce o szerokości 30 mm, wykonanej z rypsu jedwabnego, z biało-czerwonym paskiem o szerokości 6 mm pośrodku i dwoma, równej szerokości, żółto-czarnymi paskami po bokach, przy czym paski zewnętrzne są w kolorze żółtym. Wstążka górą jest przeciągnięta przez podłużny otwór w metalowej listewce wysokości 12 mm i szerokości 33 mm, w kolorze srebrnym, ze stylizowanym wizerunkiem turbiny wodnej i falami po jej bokach; na odwrocie listewki jest zamocowane zapięcie.

Odznakę nosi się na lewej stronie piersi, w kolejności za odznaczeniami państwowymi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2001 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla Energetyki" (Dz.U. z 2001 r. nr 141, poz. 1588)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Za zasługi dla Energetyki”, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia (Dz.U. z 2016 r. poz. 935)
  • Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 września 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Za zasługi dla Energetyki”, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia (Dz.U. z 2017 r. poz. 1903)
  • Działalność Ministerstwa. Odznaczenia, nagrody. bip.me.gov.pl. [dostęp 2016-12-07].