Przejdź do zawartości

Dyskusja:Literatura: Różnice pomiędzy wersjami

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Znacznik: Wycofane
m Wycofano edycję użytkownika 92.98.29.59 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to AndrzeiBOT.
Znaczniki: Wycofanie zmian Wycofane
Linia 203: Linia 203:
* [[Julian Tuwim]]
* [[Julian Tuwim]]
* [[Ludwik Wiszniewski]] (1888-1947)
* [[Ludwik Wiszniewski]] (1888-1947)
==Ratujmy wspomnienia od zapomnienia: Wieslawa Szymborksa, Wanda Nida, LubekJan! ! !==
Wislawa Szymborska, jej nawazniejszy cytat, Zlote Mysli 'Nie jest Martwy Kto Może Spoczywać Wiekami'

'Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci!'


Czcigodna/Venerabilis Wanda W-lady-slawa Nida! (Kwiecien 5 1922-), Zlote Mysli Sluga Milosierdzia Bozego: (1980-2011):

Dignum Laude Virum Musa Vetat Mori = To Jest Wypowiedzenie Niesmiertelnosci, po tym powiedzeniu o zmarlych jest najbardziej znane!


W pamieci/w spomnieniach jest zycie!!!

Dopuki ktos jest regularnie pamietany, nigdy nie umrze! Druga smierc, to jest smierc pamieci i wspomnien!

-Czolowy Katecheta: JanPawelLaryLubek 187.7.65.56 (dyskusja) 16:52, 28 lis 2023 (CET)


=== Polscy pisarze fantastyczni ===
=== Polscy pisarze fantastyczni ===

Wersja z 11:36, 3 gru 2023

Untitled

Pisarze fantastyczni

Jest lista pisarzy sf. Ale nie wszyscy oni są pisarzami tylko sf. Żeby daleko nie szukać, taki Zelazny na przykład to chyba więcej fantasy napisał niż sf?

Może by tak stworzyć jedną listę pisarzy fantastycznych i tam umieścić wszystkich, a przy nazwisku zaznaczać, kto zacz (np.: ten -- sf, tamten -- fanasy, ta -- jedno i drugie).

Co Wy na to?

Jerry


A nie jest przypadkiem tak, że niektórzy pisarze są nie tylko, że sf/f ale i jednocześnie "normalni"? Podobnie jest z pisarzami lit. dziecięcej a jednocześnie dorosłej, albo pisarzami łapiącymi się na kilka epok, albo będącymi jednocześnie prozaikami i poetami. Ja jestem za minimalną ilością haseł (a najchętniej wszystkich wrzuciłbym do jednego literatutra). Mniej roboty, mniej szukania, więcej widać. Beno (ponadto pozdrawiam nocnych marków :-))) ).


"Literatura to wszystkie dzieła artystyczne w formie pisanej" Z tym można dyskutować, literatura to raczej całokształt twórczosci piśmienniczej - dokumenty, kroniki, podręczniki, itd... Proponowalabym utworzenie oddzielnego hasla "literatura piękna", która w istocie swojej jest dziełem artystycznym to znaczy, ze jej główną funkcją jest fun. estetyczna. belcia


Istnieją co najmniej trzy znaczenia słowa literatura - jedno dotyczy "literatury pięknej" (która, nawiasem mówiąc, wcale nie wyróżnia się funkcją estetyczną, jak zresztą cała twórczość artystyczna - ale to osobny temat). Drugie znaczenie odnosi się do piśmiennictwa jako zbioru tego co Belcia wymienia (dokumenty, kroniki, podręczniki, itd...), a trzecie znaczenie to "literatura przedmiotu", czyli bibliografia. Można więc zrobić "disambig", jeśli chcecie.

(Ilmatar 18:09, 4 sie 2005 (CEST))[odpowiedz]


Znani pisarze dawni

Średniowiecze

Odrodzenie na Zachodzie

Odrodzenie w Polsce

Barok

Oświecenie za granicą


Romantyzm za granicą


Pozytywizm, realizm i naturalizm za granicą



Dwudziestolecie międzywojenne

Literatura czasu wojny

Inni

Znani pisarze współcześni

Polscy pisarze współcześni

Polscy pisarze literatury dziecięcej i młodzieżowej

Polscy pisarze fantastyczni

Zagraniczni pisarze współcześni

Zagraniczni pisarze fantastyczni

style literackie?

Co to są te "style literackie"? Nie powinno być czasem JĘZYKOWE? Przecież styl literacki to odmiana językowego, która na nic więcej się już nie dzieli, toteż hasło "style literackie" jest zbiorem pustym. A w ogóle to na jakim źródle oparł się autor pisząc, że "Literatura to wszystkie dzieła artystyczne zachowane w formie pisanej lub w przekazie ustnym"? Czy nie wydaje Wam się to mocno podejrzane? W ogóle to hasło jest bez sensu. Czy można je zmienić na:

Literatura - dziedzina sztuki, obejmująca dorobek piśmiennictwa, której badaniem zajmuje się literaturoznawstwo. Literaturę europejską dzieli się na epoki biorąc pod uwagę chronologię powstania dzieli aktualne tendencje kulturalno-umysłowe: antyk, średniowiecze, renesans, barok, naturalizm (w Polsce - pozytywizm), modernizm (w Polsce - Młoda Polska), XX-lecie międzywojenne i współczesność. Trzy podstawowe gatunki literackie to: liryka, epika i dramat. Można wyróżnić następujące gatunki literatury: dla dzieci, dydaktyczna, faktu, ludowa, marynistyczna, obozowa, obrachunkowa, pacyfistyczna, parenetyczna, pastoralna, porównawcza, produkcyjna, proletariacka, sowizdrzalska, straganowa, tendencyjna, zaangażowana. Istnieje również podział literatury pod kątem regionu, w którym powstała. Na jego bazie możemy wyróżnić literaturę afrykańską itd.

--Amaranta 17:03, 4 sie 2005 (CEST)[odpowiedz]