A.C. Milan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
→‎Oficjalne: poprawienie liczby zdobytych superpucharów
Linia 404: Linia 404:
|{{Flaga|ITA}}
|{{Flaga|ITA}}
|[[Cristian Brocchi]]
|[[Cristian Brocchi]]
|1976
|- style="background:#eeeeee"
|8
|{{Flaga|BRA}}
|[[Emerson]] (Ferreira da Rosa)
|1976
|1976
|}
|}

Wersja z 12:28, 1 wrz 2007

Szablon:Klub piłkarski infobox

Adres:
Via Filippo Turati 3, 20121 Milano
Barwy:
czerwono - czarne
Hymn:
"Inno Milan"
Sponsor generalny:
bwin.com
Kapitan zespołu:
Paolo Maldini
Oficjalna strona klubu:
http://www.acmilan.com/

Associazione Calcio Milan - włoski klub piłkarski z siedzibą w Mediolanie (Lombardia), klubowy mistrz Europy po zwycięstwie w sezonie 2006/07 w rozgrywkach o Puchar Europy i aktualny obrońca tego trofeum.

Zespół występuje w koszulkach w czerwono-czarne pasy oraz czarnych spodenkach; od barw wywodzi się ich przydomek rossoneri ("czerwono-czarni"). Jeden z najbardziej utytułowanych klubów w historii: 7 razy zwyciężył w Pucharze Europy (drugie miejsce po Realu Madryt) a także 17 razy wygrał mistrzostwo Włoch (także drugie miejsce, za Juventusem) i 5 razy Puchar Włoch.

Klub został utworzony 16 grudnia 1899 przez Herberta Kilpina, brytyjskiego imigranta. Pamiętając o swoich początkach, klub zachował w nazwie angielską nazwę miasta, zamiast włoskiej formy Milano.

Jeden z czołowych klubów pod względem liczby kibiców na całym świecie, w tym 7.4 miliona we Włoszech.[1]

Tradycyjnie A.C. Milan (nazywany przez kibiców na całym świecie po prostu Milan) był klubem związanym ze środowiskiem robotniczym, podczas gdy drugi znany klub z Mediolanu - Inter, był wspierany przez bogatszych kibiców; obecnie nie można mówić o żadnym sztywnym podziale.

Od około 20 lat istnieje odwrócenie tej tendencji w klubowych władzach; Milan jest kierowany przez magnata medialnego i byłego konserwatywnego premiera Italii Silvio Berlusconiego, podczas gdy Interem zarządza centrolewicowy biznesmen Massimo Moratti.

Milan jest członkiem grupy G-14.

Historia klubu

 Osobne artykuły: Historia A.C. Milan (1899-1950)
UWAGA: sugestia rozszerzonej treści w nieistniejącym artykule - trzeba poprawić link, Historia A.C. Milan (1950-1996)Historia A.C. Milan (1996-2007).

Mediolański klub został założony 16 grudnia 1899 jako Milan Cricket and Foot-Ball Club przez brytyjskiego imigranta Herberta Kilpina i byłego brytyjskiego wicekonsula Alfreda Edwardsa (ten drugi został pierwszym prezydentem klubu). Klub posiadał dwie sekcje: krykieta (dowodzoną przez Edwarda Berrę) i piłki nożnej (prowadzoną przez Davida Allisona).

Plik:Milan first champion.jpg
Mistrzowie Włoch 1901
Plik:Milan tenth champion.jpg
Mistrzowie Włoch 1979

Europejskie finały z udziałem Milanu:

Już w 1900 Milan zdobył swoje pierwsze trofeum, wygrywając Medal Króla, a rok później po raz pierwszy zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski. Osiągnięcie to zostało powtórzone w latach 1906 i 1907. Pierwszy triumf przeszedł do historii włoskiego futbolu - Milan jako pierwszy zespół wygrał z niepokonaną dotychczas drużyną z Genui.

W 1908 klub, podobnie jak kilka innych czołowych włoskich drużyn, został wykluczony z rozgrywek z powodu posiadania w składzie obcokrajowców. Wtedy też z klubu wystąpiła "postępowa" grupa członków, zakładając swoją własną drużynę - Internazionale. Rok później zawieszone zespoły zostały przywrócone do rozgrywek.

Od tamtej pory Milan nie odnosił większych sukcesów, poza triumfem w Pucharze Federalnym (1916), zastępczych rozgrywkach podczas I wojny światowej. W 1919 zespół zmienił nazwę na Milan Football Club. 10 lat później wystartowały rozgrywki Serie A z udziałem Milanu, jednak klub osiągał przeciętne rezultaty. W 1936 nastąpiła kolejna zmiana nazwy na Milan Associazione Sportiva, a na przełomie lat 1938 i 1939 faszystowski reżim Mussoliniego nakazał zmienić nazwę klubu na całkowicie włoską - Associazione Calcio Milano. Obecna nazwa - Associazione Calcio Milan obowiązuje od zakończenia II wojny światowej.

Od początku lat 50. Milan zadomowił się w czołówce włoskiego i europejskiego futbolu. W roku 1951 mediolańczycy zdobyli 4. tytuł mistrzowski, a następne w latach 1955, 1957 i 1959. Dodatkowo klub dwukrotnie (1951 i 1956) wygrywał prestiżowe rozgrywki Pucharu łacińskiego. W latach 1948-1957 Milan plasował się zawsze na podium ligi włoskiej. W zespole główną rolę w tamtym okresie odgrywało szwedzkie trio Gre-No-Li (Gunnar Gren, Gunnar Nordahl i Nils Liedholm).

Kolejny tytuł Milan zdobył w 1962, pod wodzą trenera Nereo Rocco. Rok później rossoneri po raz pierwszy wygrali w rozgrywkach o Puchar Europy, dokonując tego jako pierwszy włoski zespół.

6 lat później (1968) Milan powtórzył ten wyczyn, wygrywając Serie A a w następnym roku po raz drugi Puchar Europy. Rok 1969 to także pierwszy triumf Milan w Pucharze Interkontynentalnym, co dało klubowi nieoficjalne mistrzostwo świata.

Na przełomie lat 60. i 70. Milan trzykrotnie wygrał Puchar Włoch oraz dwukrotnie Puchar Zdobywców Pucharów (1968 i 1973). Mając na koncie 9 tytułów mistrzowskich, mediolańczycy walczyli bezskutecznie o 10 tytuł aż do 1979. Wtedy to, po wygraniu ligi włoskiej, jako trzeci klub (po Juventusie i Interze) uzyskał prawo do noszenia na koszulki gwiazdki za osiągnięcie 10 tytułów mistrza Włoch.

Rok później Milan, razem z Lazio, został zdegradowany do Serie B przez włoską federację piłkarską za ustawianie wyników meczów przez członków klubu oraz graczy. Rok później Milan wywalczył awans do Serie A, jednak osłabiony po wydarzeniach z ostatnich sezonów nie zdołał się utrzymać i ponownie znalazł się w drugiej lidze. W 1983 wygrał Serie B po raz drugi i od tego czasu gra nieprzerwanie w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Będący w kłopotach finansowych klub został przejęty na początku 1986 przez Silvio Berlusconiego, mediolańskiego magnata medialnego. Do zespołu trafili tacy gracze jak Marco van Basten, Frank Rijkaard i Ruud Gullit. Od tego czasu Milan ponownie plasuje się w czołówce włoskiego i europejskiego futbolu.

W 1988 rossoneri zdobyli 11. tytuł mistrzowski, a rok później po raz trzeci triumfowali w rozgrywkach Pucharu Europy. Europejskie trofeum zostało obronione także w kolejnym sezonie. Milan umocnił pozycję najlepszego klubu świata wygrywając w tych latach Superpuchar Europy i Puchar Interkontynentalny (jedyny taki przypadek gdy zespół zdobył w jednym sezonie 3 najważniejsze międzynarodowe trofea, a następnie je obronił).

W latach 1992 - 1994 Milan 3 razy z rzędu wygrywał ligę włoską. W tym ostatnim roku zdobył także kolejny, piąty już Puchar Europy (już pod nazwą Liga Mistrzów), wygrywając w finale 4:0 z Barceloną. Mecz ten został uznany za najlepszy w historii klubu. Linia obronna Milanu z Franco Baresim, Paolo Maldinim i Alessandro Costacurtą była dla wielu znanych napastników nie do pokonania. W międzyczasie Milan ustanowił rekord Włoch - 58 spotkań z rzędu bez porażki w Serie A. Pasmo sukcesów Milanu zakończyło się w 1996 zdobyciem 15. tytułu mistrzowskiego.

W dwóch następnych latach klub osiągał bardzo słabe wyniki, co skutkowało brakiem awansu do europejskich pucharów. Na szczyt ligi włoskiej zespół powrócił w 1999. W 2001 stanowisko trenera zespołu objął Carlo Ancelotti. Nowatorskie metody szkoleniowe wprowadzone przez byłego gracza Milanu poskutkowały kolejnym pasmem sukcesów: Puchar Europy, Puchar Włoch i Superpuchar Europy (2003) oraz mistrzostwo Włoch i Superpuchar Włoch (2004).

W sezonie 2005/06 Milan zajął drugie miejsce w Serie A, zdobywając 88 punktów (klubowy rekord). W 38 meczach zespół odniósł 28 zwycięstw, uzyskał 4 remisy i poniósł 6 porażek. Strzelił 85 bramek, tracąc 31. Klub dotarł też do półfinału Ligi Mistrzów. W Pucharze Włoch odpadł w 1/4 finału.

Po zakończeniu sezonu okazało się, że Milan zamieszany jest w aferę Calciopoli. Brak bezpośrednich dowodów i istnienie jedynie poszlak związków z aferą spowodował, ze klub został potraktowany stosunkowo łagodnie. Ostatecznie, po odebraniu 30 punktów, Milan uplasował się na 3. pozycji w tabeli. Sezon 2006/07 rozpoczął z 8' ujemnymi punktami. Startując z sukcesem w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów rossoneri po raz ósmy z rzędu zaliczyli występ w europejskich pucharach (rekord klubu).

W obecnym sezonie celem klubu było wywalczenie w lidze miejsca uprawniającego do gry co najmniej w kwalifikacjach Ligi Mistrzów. Milan grał ze zmiennym szczęściem, osiągając jednak cel w kwietniu 2007, awansując na 4. miejsce w tabeli. W Pucharze Europy, po wygraniu rozgrywek w swojej grupie, zespół eliminował kolejnych rywali: Celtic Glasgow, Bayern Monachium i Manchester United. Po meczach z tą ostatnią drużyną Milan awansował do finału, w którym jak dwa lata wcześniej zmierzył się z angielskim Liverpoolem. Po zwycięstwie 2:1 mediolańczycy zdobyli najważniejsze europejskie trofeum piłkarskie po raz 7.

W sezonach 2002/03 - 2006/07 Milan jako jedyny zespół wystąpił we wszystkichpięciu edycjach Ligi Mistrzów awansując co najmniej do cwierćfinału, z czego 3 razy zagrał w finale i 2 razy zwyciężył.

Podczas 75 dotychczas rozegranych sezonów ligi włoskiej Milan 73 razy występował w najwyższej klasie rozgrywkowej - Serie A. Tylko 2 razy mediolański klub zagrał w 2. lidze - w sezonach 1980/81 i 1982/83.

W tabeli wszech czasów Serie A Milan zajmuje aktualnie 3. miejsce[2], ustępując jedynie Juventusowi i Interowi.

Milan w europejskich pucharach

Sezon 2007/08 będzie dla Milanu 38. w którym wystąpi on w rozgrywkach o europejskie trofeum. Dotychczas 9 edycji zakończyło się triumfem mediolańczyków. W finale Milan brał udział 14 razy. W tabeli wszech czasów europejskich pucharów klub zajmuje 5. miejsce.[3]

Łącznie w europejskich pucharach mediolańczycy rozegrali dokładnie 300 spotkań. W spotkaniach tych Milan strzelił łącznie 500 bramek, tracąc ich 259.

W sezonach 2005/06 i 2006/07 Milan okazał się najlepszy w rankingu klubowym UEFA.[4]

Osiągnięcia

Plik:Puchar Europy.jpg
Puchar Europy - 7 razy zdobyty przez AC Milan

Triumfy w plebiscytach

Oficjalne

Uznawane przez FIFA, UEFA i FIGC:

  • Puchar Europy (Liga Mistrzów)
    • Zwycięstwo (7): 1962/63, 1968/69, 1988/89, 1989/90, 1993/94, 2002/03, 2006/07
    • Porażka w finale (4): 1957/58, 1992/93, 1994/95, 2004/05
  • Mistrzostwo Włoch (Serie A)
    • Zwycięstwo (17): 1901, 1906, 1907, 1950/51, 1954/55, 1956/57, 1958/59, 1961/62, 1967/68, 1978/79, 1987/88, 1991/92, 1992/93, 1993/94, 1995/96, 1998/99, 2003/04
    • 2. miejsce (14): 1902, 1947/48, 1949/50, 1951/52, 1955/56, 1960/61, 1964/65, 1968/69, 1970/71, 1971/72, 1972/73, 1989/90, 1990/91, 2004/05
  • Puchar Włoch
    • Zwycięstwo (5): 1966/67, 1971/72, 1972/73, 1976/77, 2002/03
    • 2. miejsce (7): 1941/42, 1967/68, 1970/71, 1974/75, 1984/85, 1989/90, 1997/98
  • Superpuchar Włoch
    • Zwycięstwo (5): 1988, 1992, 1993, 1994, 2004
    • Porażka (3): 1996, 1999, 2003
  • Puchar Zdobywców Pucharów
    • Zwycięstwo (2): 1967/68, 1972/73
    • Porażka w finale (1): 1973/74
  • Puchar Interkontynentalny (Puchar Świata)
    • Zwycięstwo (3): 1969, 1989, 1990
    • Porażka (4): 1963, 1993, 1994, 2003
  • Superpuchar Europy
    • Zwycięstwo (5): 1989, 1990, 1994, 2003, 2007
    • Porażka (2): 1974, 1994

Nieoficjalne

Triumfy w zawodach sprzed powstania federacji bądź nie uznawane przez nie za oficjalne:

  • Puchar Łaciński
    • Zwycięstwo (2): 1951, 1956
    • Porażka w finale (1): 1953
  • Mundialito (klubowe mistrzostwa świata)
    • Zwycięstwo (1): 1987
  • Puchar Mitropa
    • Zwycięstwo (1): 1981/82
  • Medal Króla
    • Zwycięstwo (3): 1900, 1901, 1902
  • Mistrzostwo Włoch FNGI (Włoskiej Federacji Gimnastycznej)
    • Zwycięstwo (5): 1902, 1904, 1905, 1906, 1907
  • Puchar Federalny
    • Zwycięstwo (1): 1916
  • Mistrzostwo Lombardii
    • Zwycięstwo (1): 1917/18
  • Puchar Lombardii
    • Zwycięstwo (1): 1917
  • Mistrzostwo Serie B
    • Zwycięstwo (2): 1980/81, 1982/83

Pozostałe

Triumfy w turniejach towarzyskich:

  • Trofeum Berlusconiego
    • Zwycięstwo (8): 1992, 1993, 1994, 1996, 1997, 2002, 2005, 2006
  • Trofeum TIM
    • Zwycięstwo (2): 2001, 2006
  • Piłka Dapplesa
    • Zwycięstwo (22): w latach 1905 - 1908
  • But Radice
    • Zwycięstwo (3): 1912, 1915, 1922
  • Trofeum Lombardi e Macchi
    • Zwycięstwo (1): 1925
  • Puchar Primato
    • Zwycięstwo (2): 1935, 1943
  • Puchar Monti
    • Zwycięstwo (1): 1945
  • Puchar Przyjaźni (francusko-włoskiej)
    • Zwycięstwo (2): 1959, 1960

Indywidualne osiągnięcia

Rankingi i nagrody federacji

  • Drużyna roku IFFHS (2): 1993, 2005
  • Zwycięzca rankingu UEFA: (2): 2005/06, 2006/07

Milan obecnie

 Osobny artykuł: A.C. Milan w sezonie 2006-07
UWAGA: sugestia rozszerzonej treści w nieistniejącym artykule - trzeba poprawić link.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze A.C. Milan.
 Osobny artykuł: Statystyki A.C. Milan.

Skład zespołu

Stan na 1. września 2006.[5] Uwzględniono również transfery w zimowym oknie transferowym.

Bramkarze
1. Brazylia Dida (Nelson de Jesus Silva) 1973
16. Australia Željko Kalac 1972
26. Włochy Marco Storari 1977
29. Włochy Valerio Fiori 1969
Obrońcy
2. Brazylia Cafu (Marcos Evangelista de Moraes) 1970
3. Włochy Paolo Maldini (kapitan) 1968
4. Gruzja Kachaber Kaładze 1978
13. Włochy Alessandro Nesta 1976
17. Chorwacja Dario Simić 1975
18. Czechy Marek Jankulovski 1977
19. Włochy Giuseppe Favalli 1972
24. Argentyna Leandro Grimi 1985
25. Włochy Daniele Bonera 1981
27. Brazylia Serginho (Sergio Claudio dos Santos) 1971
44. Włochy Massimo Oddo 1976
Pomocnicy
8. Włochy Gennaro Ivan Gattuso 1978
10. Holandia Clarence Seedorf 1976
20. Francja Yoann Gourcuff 1986
21. Włochy Andrea Pirlo 1979
22. Brazylia Kaká (Ricardo Izecson dos Santos Leite)[6] 1982
23. Włochy Massimo Ambrosini 1977
32. Włochy Cristian Brocchi 1976
8 Brazylia Emerson (Ferreira da Rosa) 1976
Napastnicy
9. Włochy Filippo Inzaghi 1973
11. Włochy Alberto Gilardino 1982
15. Włochy Marco Borriello 1982
99. Brazylia Ronaldo (Ronaldo Luís Nazário de Lima)[7] 1976
??. Brazylia Alexandre Pato 1989

(W tabelach kolejno: oficjalny numer, kraj pochodzenia, imię i nazwisko oraz rok urodzenia.)

Typowe ustawienie graczy Milanu:
Dida
#1
Oddo
#2
Nesta
#13
Maldini
#3
Jankulovski
#4
Gattuso
#8
Pirlo
#21
Seedorf
#10
Kaká
#22
Inzaghi
#9
Ronaldo
#99
 

Transfery w roku 2007

Przybyli:

Zastrzeżone numery

  • 3. Włochy Paolo Maldini, 1984-..., po jego odejściu koszulkę z tym numerem będzie mógł założyć tylko jego syn, Christian (ur. 16 czerwca 1996)
  • 6. Włochy Franco Baresi, 1977-1997

Kadra trenerska i taktyka zespołu

  • Trener: Carlo Ancelotti
  • Drugi trener: Mauro Tassotti
  • Trenerzy bramkarzy: Villiam Vecchi, Beniamino Abate
  • Przygotowanie fizyczne: Daniele Tognaccini, Giovanni Mauri
  • Asystent techniczny: Luigi Balestra
  • Menedżer drużyny: Silvano Ramaccioni
  • Dyrektor medyczny: Jean Pierre Meersseman
  • Głowny lekarz: Massimiliano Sala

Obecny Milan pod wodzą Carlo Ancelottiego preferuje grę systemem 4-3-1-2 (czasami 4-4-1-1) z dwoma klasycznymi napastnikami (Ronaldo i Inzaghi, a w Lidze Mistrzów Gilardino i Inzaghi) oraz jednym cofniętym graczem ataku z zadaniami rozgrywającego (Kaká). System ten, wymyślony przez Ancelottiego i dostosowany do możliwości zawodników, stosowany jest w Milanie od sezonu 2001/02. Jego wprowadzenie przyczyniło się do zwycięstw mediolańskiego zespołu w lidze włoskiej i europejskich pucharach.

Drużyny młodzieżowe i dziecięce

Milan posiada młodzieżowe i dziecięce zespoły we wszystkich kategoriach wiekowych, uczestniczące w oficjalnych rozgrywkach juniorów.

Najstarszym zespołem jest Primavera, w której grają zawodnicy do 20 roku życia. Gracze Primavery stanowią naturalne zaplecze pierwszej drużyny, a jej gracze często powoływani są do szerokiej kadry klubu i uczestniczą w treningach razem z seniorami. W razie potrzeby najlepsi gracze włączani są do składu na mecze Milanu.

Najważniejsze osiągniecia Primavery

  • Młodzieżowe Mistrzostwo Włoch (1): 1964/65
  • Młodzieżowy Puchar Włoch (1): 1984/85
  • Zwycięstwo w Torneo di Viareggio[9] (8): 1949, 1952, 1953, 1957, 1959, 1960, 1999, 2001

Lista juniorskich zespołów Milanu

  • Primavera (rocznik 1987 i młodsi)
  • Berretti (rocznik 1988 i młodsi)
  • Allievi Nazionali (rocznik 1990 i młodsi)
  • Allievi Regionali "B"' (rocznik 1991)
  • Giovanissimi Nazionali (rocznik 1992)
  • Giovanissimi Regionali "B" (rocznik 1993)
  • Giovanissimi Regionali "C" (rocznik 1994)
  • Esordienti Regionali (rocznik 1995)
  • Esordienti Regionali "C" (rocznik 1996)
  • Pulcini Provinciali (rocznik 1997)

Stadion

 Osobny artykuł: Stadion Giuseppe Meazzy.
Plik:San Siro3.JPG
Stadion Milanu: Stadio Giuseppe Meazza ("San Siro").

Stadionem, na którym zespół Milanu rozgrywa swoje mecze jest Stadion Giuseppe Meazzy o pojemności 85 700 miejsc. Jest to stadion miejski, więc na tym samym obiekcie rozgrywa swoje spotkania drugi mediolański klub - Inter.

Budowa stadionu została rozpoczęta w grudniu 1925 roku. Inauguracja nastąpiła 19 września 1926 - Milan przegrał z Interem 3:6. Pierwotnie stadion nosił nazwę "San Siro" - od nazwy dzielnicy w której został wybudowany. W 1981 roku obiekt został nazwany imieniem słynnego gracza Interu (później także Milanu) - Giuseppe Meazzy. Jednak kibice najczęściej używają pierwotnej nazwy.

W klasyfikacji UEFA San Siro jest jednym z 26 stadionów ocenionych na 5 gwiazdek (najwyższa klasa).

  • Pojemność: 85 700 miejsc
  • Długość boiska: 105 m
  • Szerokość boiska: 68 m
  • Adres stadionu: Via Piccolomini, 5 20151 Milano

19 grudnia 2005 wiceprezydent Milanu Adriano Galliani zapowiedział rozpoczęcie konsultacji w sprawie budowy nowego stadionu.[10] Byłby on do wyłącznego użytku Milanu i tylko do rozgrywania spotkań piłki nożnej (bez bieżni lekkoatletycznej). Także wśród władz Interu pojawiły się plany budowy nowego obiektu, co z kolei spowodowało pomysły wykupienia przez Milan "San Siro" z rąk miasta i rozpoczęcie gruntownej przebudowy stadionu, tak aby spełniał on standardy współczesnych, najnowocześniejszych obiektów.


"San Siro" w różnej perspektywie:

Kibice

Fossa dei Leoni

Fossa dei Leoni (Jama Lwów) - legendarna grupa fanatycznych kibiców Milanu. Założona w 1968, zakończyła działalność w listopadzie 2005 po stracie swojej wyjazdowej flagi (niepisany zwyczaj włoskich grup). Apolityczna, liczyła nawet do 10 000 członków.

Plik:Brigate Rossonere.jpg
Brigate Rossonere dopingują swój zespół
"Kibicujemy najlepszej drużynie jaką kiedykolwiek widział świat!" (hasło kibiców Milanu)


Fani Milanu stanowią jedną z największych i najstarszych zorganizowanych grup kibiców we Włoszech. Pierwsze grupy skupiały wielu emigrantów z południowych Włoch, którzy przybyli do Mediolanu w poszukiwaniu pracy. Tradycyjnie Milan był wspierany przez robotników i związkowców, podczas gdy Inter był klubem typowej klasy średniej. Obecnie grupy kibiców nie są z reguły ukierunkowane politycznie, jednak wśród rossonerich nadal dominują fani ze środowisk robotniczych (zarówno lewicowi jak i prawicowi). Brak grup o charakterze skrajnie prawicowym.

Kibice Milanu należą do jednych z bardziej spokojnych grup na Półwyspie Apenińskim. Awantury z ich udziałem zdarzają się stosunkowo rzadko. Jednocześnie milaniści pod względem opraw meczowych, czy też zaangażowania w aktywny doping na trybunach, należą zdaniem wielu obserwatorów do europejskiej czołówki.

Fani mediolańskiego klubu przyjaźnią się we Włoszech z kibicami Brescii, a z zagranicznych drużyn utrzymują przyjacielskie stosunki z Barceloną. Do najbardziej nielubianych przez nich zespołów należą Juventus, Roma, Inter, Verona i Atalanta.

Najbardziej zagorzali fani Milanu zasadają w sektorze Curva Sud (Zakole Południowe). W sektorze tym zasiada nawet do 10 000 fanatycznych kibiców. Przeciwległy sektor (Curva Nord) tradycyjnie przypisany jest kibicom Interu.

Do legendy klubu przeszedł mecz finałowy Pucharu Europy z 1989 w Barcelonie. W stolicy Katalonii pojawiło się ok. 90 000 kibiców Milanu.

Lista największych zorganizowanych grup

  • Alternativa Rossonera
  • Brigate Rossonere
  • Commandos Tigre
  • Dannati
  • Gruppo Lucifero
  • Lord Kaos
  • Panthers
  • Prugne Korps
  • Rams
  • Rembambi
  • Sconvolts
  • Torcida Rossonera
  • Vecchia Guardia

Oficjalne media

Forza Milan!

Czasopismo poświęcone Milanowi, miesięcznik. Założony w listopadzie 1963 przez dziennikarza Gino Sansoniego. Pierwotnie magazyn był oficjalnym pismem fan-klubów Milanu. W 1979 Forza Milan! zyskał aprobatę władz Milanu jak oficjalne czasopismo klubu.

Od stycznia 1997 magazym wydawany jest przez wydawnictwo Panini. Jego redaktorem naczelnym jest obecnie Fabrizio Melegari.

Milan Channel

Cyfrowy, kodowany kanał telewizyjny w 100 procentach poświęcony mediolańskiej drużynie. Założony na stulecie klubu, pierwszą transmisję przeprowadził 24 grudnia 1999. Przez całą dobę kanał prezentuje historię i teraźniejszość klubu, programy o zawodnikach, wywiady i najnowsze informacje o zespole.

Stacja znajduje się na platformie cyfrowej Sky Italia. Jako pierwsza stacja klubowa we Włoszech przekroczyła liczbę 50 000 widzów abonujących kanał.[11] W 2006 miesięczny abonament wynosił 8 euro.

Obiekty związane z klubem

Milanello

Nowoczesny ośrodek treningowy Milanu, położony ok. 40 km od Mediolanu, w pobliżu Varese. Zbudowany w 1963 z inicjatywy Andrei Rizzoliego, w większości został przebudowany podczas kadencji prezesa Berlusconiego. Otoczony lasem obiekt zajmuje powierzchnię 1 600 hektarów. W Milanello oprócz piłkarzy Milanu często trenuje także reprezentacja Włoch.

Milanello posiada dwa treningowe, kilkudziesięciometrowe boiska oraz bieżnię o długości ponad 1 kilometra. Na terenie obiektu znajduje się też centrum wypoczynkowo-konferencyjne oraz sala gimnastyczna wyposażona w najnowsze osiągnięcia techniki sportowej, mające na celu doprowadzenie graczy Milanu do optymalnej sprawności fizycznej.

Treningi w Milanello można oglądać na klubowym kanale Milan Channel dzięki sieci kamer umieszczonych na terenie ośrodka.

MilanLab

Utworzone w lipcu 2002 nowoczesne biomechaniczne centrum badawcze, zajmujące się analizą formy i parametrów psychofizycznych graczy Milanu. Każdy z piłkarzy przechodzi tutaj regularne badania, sprawdzające m.in. odporność psychiczną, czas reakcji czy też parametry mięśni. Systemy komputerowe analizują wszystkie dane, wyliczając optymalny trening a także dietę zawodnika, co pozwala w znacznym stopniu obniżyć prawdopodobieństwo spadku formy lub kontuzji. W MilanLab piłkarze odbywają również zajęcia z psychologiem.

Bezpośrednią przyczyną powstania laboratorium był przypadek Fernando Redondo, którego zatrudnienie kosztowało mediolański klub olbrzymią kwotę, podczas gdy już na pierwszym treningu argentyński gracz odniósł kontuzję która wyeliminowała go z gry na 2 lata. Od tego czasu, dzięki współpracy klubu z biomechanikami, liczba niespodziewanych urazów w zespole spadła w znaczący sposób.

Milan Point

Oficjalny sklep Milanu. W jego asortymencie znajdują się nie tylko oficjalne stroje zespołu czy też sprzęt sportowy z autografami piłkarzy, lecz także wiele innych przedmiotów z logo mediolańskiego klubu.

Obiekt znajduje się na 3 poziomach, z czego jeden posiada oficjalną klubową kawiarnię i salę kinową. Prezentowane są w niej wszystkie wyjazdowe spotkania Milanu, a w pozameczowym czasie transmitowana jest klubowa telewizja.

Fundacja Milanu

Fundacja Milanu (Fondazione Milan Onlus) została założona z inicjatywy klubu 20 lutego 2003. Celem fundacji jest "aktywna pomoc i wrażliwość na ludzi w potrzebie przy pomocy rzetelnej organizacji". [12]

W ciągu 4 lat swojej działalności fundacja wsparła około 30 projektów na łączną kwotę ponad 2 milionów euro. Pomogła m.in. w programach UNICEFu, wsparła kliniki pediatryczne i oddziały neonatologii w szpitalach oraz pomogła w budowie placów zabaw i parków rozrywki dla dzieci.

Obecnie Fundacja Milanu wspiera projekt stworzenia oddziału intensywnej terapii w Szpitalu Ginekologiczno - Położniczym w Nazarecie

W zarządzie fundacji zasiadają Adriano Galliani, Paolo Berlusconi, Leonardo de Araujo i Paolo Maldini.

Hymn klubu

Link do utworu
Link do utworu

Hymnem klubu jest "Inno Milan" - utwór napisany z okazji stulecia zespołu. Od tego czasu utwór ten jest tradycyjnie odgrywany przez meczami drużyny na własnym boisku.[13]

Barwy i logo klubu

Trzeci komplet strojów
Strój bramkarza

Klubowe barwy Milanu to czerwony i czarny. Barwy te w momencie ich przyjęcia miały symbolizować: czerwień - kolor diabłów (pierwszy przydomek Milanu) i zapał do gry członków zespołu, natomiast czerń - strach przeciwników. [14] Jednocześnie nawiązują one do barw zespołu klubu piłkarskiego z Nottingham, rodzinnego miasta Kilpina - założyciela Milanu.

Podastawowy strój graczy to koszulki w czerwone-czarne pasy, białe spodenki i czarne skarpetki. Strój wyjazdowy jest cały w kolorze białym, w takich strojach najczęściej grają też piłkarze Milanu w meczach finałowych europejskich pucharów.[15] Czasem stosowany jest też trzeci komplet strojów - obecnie w całości w kolorze czarnym. Bramkarze Milanu od sezonu 2002/03 występują w zielonych (czasem ciemnożółtych) koszulkach, czarnych spodenkach i czarnych skarpetkach.

Od sezonu 2006/2007 na koszulkach mediolańskiego zespołu znajduje się logo oficjalnego sponsora - austriackiej firmy prowadzącej internetowe zakłady sportowe - bwin.com, z którą Milan podpisał czteroletni kontrakt.[16] W poprzednich 12 sezonach głównym sponsorem zespołu był Opel. Stroje zawodników są produkowane przez niemiecki Adidas.

Klubowe logo przedstawia połączenie klubowych barw w postaci czarno-czerwonych pasów oraz miejską flagę Mediolanu (czerwony krzyż na białym tle), oba elementy wpisane w okrąg. Ponad nim znajduje się skrót nazwy zespołu - "ACM", a poniżej - rok założenia (1899). Całość otoczona jest czerwoną elipsą. Często ponad właściwym logo umieszczona jest żółta, pięcioramienna gwiazda, przyznana Milanowi za osiągnięcie 10 tytułów mistrza Włoch.


Prezydenci klubu

  • 1899-1909 Anglia Alfred Edwards
  • 1909 Włochy Giannino Camperio (tymczasowo)
  • 1909-1928 Włochy Piero Pirelli
  • 1928-1930 Włochy Luigi Ravasco
  • 1930-1933 Włochy Mario Bernazzoli
  • 1933-1935 Włochy Luigi Ravasco (komisarz nadzwyczajny)
  • 1935-1936 Włochy Pietro Annoni
  • 1936-1937 Włochy Pietro Annoni, G. Lorenzini, R. Valdameri (tymczasowo)
  • 1937-1939 Włochy Emilio Colombo
  • 1939-1940 Włochy Achille Invernizzi
  • 1940-1944 Włochy Umberto Trabattoni (komisarz nadzwyczajny)
  • 1944-1945 Włochy Antonio Busini
  • 1945-1954 Włochy Umberto Trabattoni
  • 1954-1963 Włochy Andrea Rizzoli
  • 1963-1965 Włochy Felice Riva

Trenerzy zespołu

  • 1899-1907 Anglia Herbert Kilpin
  • 1907-1911 Włochy Giovanni Camperio
  • 1911-1912 Włochy Ernesto Belloni
  • 1912-1913 Włochy Piero Peverelli
  • 1913-1914 Włochy Cesare Stabilini, Mario Beltrami, Piero Peverelli
  • 1914-1915 Włochy Cesare Stabilini, Mario Beltrami, Carlo Colombo
  • 1915-1916 Włochy Guido Moda
  • 1916-1919 brak
  • 1919-1921 Włochy Guido Moda
  • 1922-1924 Austria Ferdi Oppenheim
  • 1924-1926 Włochy Vittorio Pozzo
  • 1926 Włochy Guido Moda
  • 1926-1928 Anglia Herbert Burgess
  • 1928-1931 Austria Engelbert König
  • 1931-1933 Węgry Jozsef Banas
  • 1933-1934 Węgry Jozsef Violak
  • 1934-1937 Włochy Adolfo Baloncieri
  • 1937 Anglia William Garbutt
  • 1937-1940 Węgry Jozsef Banas
  • 1940-1941 Włochy Guido Ara
  • 1941-1943 Włochy Mario Magnozzi
  • 1943-1945 Włochy Giuseppe Santagostino
  • 1945-1946 Włochy Adolfo Baloncieri
  • 1946-1949 Włochy Giuseppe Bigon
  • 1949-1952 Węgry Lajos Czeizler
    • 1949-1954 Włochy Antonio Busini (dyrektor techniczny)
  • 1952-1953 Włochy Mario Sperone
  • 1953 Szwecja Gunnar Gren
  • 1953-1954 Włochy Arrigo Morselli
  • 1954-1956 Urugwaj Hector Puricelli
  • 1956-1958 Włochy Giuseppe Viani
  • 1958-1960 Włochy Luigi Bonizzoni
    • 1949-1954 Włochy Giuseppe Viani (dyrektor techniczny)
  • 1960 Włochy Felice Ariyenti
  • 1960-1961 Włochy Paolo Todeschini

Piłkarze i trenerzy - gracze którzy byli zarówno zawodnikami Milanu, jak i trenerami:

Derby Mediolanu

 Osobny artykuł: Piłkarskie derby Mediolanu.
Plik:1908 commedia.jpg
Humorystyczny transparent z parafrazą Boskiej komedii Dantego podczas meczu derbowego

Jednym z najważniejszych wydarzeń w piłkarskim kalendarzu Milanu są derby Mediolanu (potocznie nazywane Derby della Madonnina) z Interem. Mediolańskie derby należą do czołowych meczów derbowych w światowej piłce nożnej, do końca 2006 zostało rozegranych aż 265 takich spotkań. Z reguły derby rozgrywane są dwukrotnie w ciągu roku podczas rozgrywek Serie A. Od czasu do czasu oba mediolańskie zespoły grają ze sobą także w Pucharze Włoch oraz w Lidze Mistrzów. Ponadto tradycją stały się przedsezonowe mecze o Trofeum TIM (dodatkowo z udziałem Juventusu), lecz nie są one zaliczane do oficjalnych statystyk (mecze trwają po 45 minut).

W ogólnej statystyce meczów derbowych lepszy jest Milan, który wygrał 103 meczów w stosunku do 90 Interu. W samej Serie A przewagę posiada jednak Inter (52 zwycięstw tego zespołu i 45 Milanu).

Derby Mediolanu znane są z gorącej atmosfery na trybunach, jednak z reguły nie dochodziło do poważniejszych zakłóceń porządku. Na stadionie pojawia się wtedy wiele flag i transparentów dotyczących obu zespołów (często humorystycznych, patrz zdjęcie obok).

Do wyjątków należał mecz w ćwierćfinale Lidze Mistrzów w sezonie 2004/05, gdy bramkarz Milanu Dida został trafiony przez kibica Interu racą w bark. Mecz został przerwany, a następnie Milanowi został przyznany walkower.[18]

Rekordy klubu

 Osobny artykuł: Statystyki A.C. Milan.
  • Najwyższe zwycięstwo u siebie: Milan - Audax Modena 13:0 (1914).
  • Najwyższe zwycięstwo na wyjeździe: Ausonia - Milan 0:10 (1919).
  • Najwyższa porażka u siebie: Milan - Bologna 0:8 (1922).
  • Najwyższa porażka na wyjeździe: Juventus - Milan 8:2 (1927) i Ajax - Milan 6:0 (1974).
  • Najwięcej bramek w historii Milanu strzelił Gunnar Nordahl - 221. Potrzebował na to 8 sezonów, co dało mu średnią 27.6 goli na sezon. Na drugim miejscu znajduje się Andrij Szewczenko, który w 7 sezonach strzelił 173 bramki.
  • Najwięcej spotkań z zespole Milanu rozegrał Paolo Maldini. Pod koniec kwietnia 2007 miał na koncie ponad 840 występów, włoski obrońca gra w Milanie nadal, powiększając rekord. Drugi w tej klasyfikacji Franco Baresi zaliczył 719 spotkań.
  • Milan jest rekordzistą Włoch pod względem meczów bez porażki w lidze - passa rossonerich to 58 spotkań (od 26 maja 1991 do 21 marca 1993).

Ciekawostki

Szczęśliwe daty

Milan nigdy nie przegrał w następujące dni roku (zwycięstwa-remisy): [19]

  • 1.01: 6-5
  • 18.02: 8-7
  • 5.09: 3-5
  • 9.09: 2-0
  • 12.09: 8-1
  • 13.09: 13-4
  • 24.10: 6-6
  • 9.11: 7-3
  • 19.11: 8-2
  • 3.12: 10-3
  • 25.12: 1-2
  • Milan 47 razy plasował się na podium mistrzostw Włoch: 17 razy na 1. miejscu, 14 razy na 2. i 16 razy na 3. Procentowo daje to 46% wszystkich edycji rozgrywek.
  • W sezonie 1993/94 oba mediolańskie kluby zdobyły europejskie trofeum - Milan Puchar Europy, Inter Puchar UEFA. To jedyny przypadek dwóch zwycięskich klubów z jednego miasta w historii europejskich pucharów.
  • Milan trzykrotnie eliminował z pucharów obrońcę trofeum - 2 razy z Pucharu Europy, 1 raz z Pucharu Zdobywców Pucharów.
  • Milan 3 razy uczestniczył w Pucharze Mitropa - pierwszych poważnych rozgrywkach europejskich. W 1938 (wówczas odpowiedniku Ligi Mistrzów), w sezonie 1966/67 (odpowiedniku Pucharu Intertoto) i w sezonie 1981/82 (turnieju dla zwycięzców drugich lig). W tym ostatnim Milan zwyciężył, wygrywając rozgrywki grupowe.
  • Milan nigdy nie wygrał Pucharu UEFA. Dwukrotnie docierał do półfinału: w sezonie 1971/72 (wyeliminowanie przez Tottenham Hotspur oraz w sezonie 2001/02 (Borussia Dortmund). W 3 ostatnich startach Milan zawsze odpadał z drużyną, która później przegrywała w finale: Espanyol Barcelona (1987/88), Girondins Bordeaux (1995/96) oraz wspomniana Borussia.
  • W pierwszej połowie XX wieku kibice Milanu byli nazywani przez fanów Interu Casciavitt ("śrubokręty"). Było to związane ze stereotypem kibica - robotnika (fanami Milanu były osoby wywodzące się głównie ze środowisk robotniczych, bogatsi kibicowali Interowi). Określenie to w późniejszych latach kibice przyjęli sami dla siebie, a Casciavitt stał się nieoficjalnym przydomkiem zespołu.
  • Gunnar Nordahl, rekordzista Milanu pod względem zdobytych bramek (221) i pięciokrotny król strzelców, znalazł się w Milanie w kuriozalny sposób. Pojawił się w Mediolanie w ramach "odszkodowania" od Juventusu za "podebranie" Duńczyka Ploggera, który jechał podpisać kontrakt z Milanem, lecz został zabrany przez turyńskich działaczy do ich siedziby, gdzie czekał już na niego gotowy kontrakt z Juventusem.
  • Marco van Basten strzelił swojego pierwszego (1987) i ostatniego (1993) gola w Milanie temu samemu bramkarzowi, Niście, broniącego w pierwszym meczu barw Pisy, w ostatnim - Ancony.
  • Pomiędzy 9 a 12 września Milan nigdy w historii nie grał meczu na wyjeździe.
  • 18 kwietnia 2007 w 2 minucie meczu Ascoli - Milan (2:5) Alberto Gilardino strzelił bramkę nr 4 000 w oficjalnych meczach klubu. Po tym spotkaniach bilans Milanu wynosił: 2 445 rozegranych spotkań, 4 004 zdobyte bramki i 2 500 bramek straconych.[20]
  • Milan, Ajax i Liverpool są jedynymi zespołami, które dwukrotnie wygrywały Puchar Europy nie odnosząc ani jednej porażki w zwycięskim sezonie.
  • Milan i Inter są jedynymi zespołami, które w Pucharze Europy dwukrotnie (razem 4 mecze) rozgrywały spotkania derbowe. Jednocześnie były to jedyne w historii dwumecze pucharowe, w których oba spotkania były rozgrywane na tym samym boisku.
  • Carlo Ancelotti jest jednym z dwóch graczy, którzy wygrywali Puchar Europy zarówno jako zawodnik jak i trener.
  • Cesare Maldini i jego syn Paolo poprowadzili Milan jako kapitanowie zespołu do zwycięstwa w Pucharze Europy w odstępie 40 lat (1963 i 2003).
  • Milan jest jednym z 5 zespołów, których zawodnicy w meczach Ligi Mistrzów mają prawo nosić na rękawach specjalne logo, przyznawane za zdobycie przez klub 5 Pucharów Europy lub wygranie tego trofeum 3 razy z rzędu.[21][22]
  • Milan jest jednym z klubów[23], który ma zamiar wziąć udział w sportowo-reklamowych wyścigach specjalnych samochodów o nazwie Superleague Formula[24]. Każdy pojazd ma być reprezentowany przez inny klub piłkarski. Zawody mają rozpocząć się w sierpniu 2008.
  • Druga bramka Filippo Inzaghiego w finałowym meczu Pucharu Europy sezonu 2006/07 była bramką nr 500 w historii występów Milanu w europejskich pucharach.

Przypisy

  1. http://www.p2pforum.it/forum/archive/index.php/t-32268.html - badania statystyczne wśród włoskich kibiców z 2005.
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/All-Time_Serie_A_Table - aktualna tabela wszech czasów Serie A
  3. http://jfoot.neuf.fr/uefaallt.html - aktualna tabela wszech czasów europejskich pucharów
  4. http://www.90minut.pl/ranking_uefa.php?id_sezon=69&i=1 - aktualna lista rankingowa UEFA
  5. http://www.acmilan.com/LM_Team_Roster.aspx] - aktualny skład na oficjalnej stronie klubu
  6. http://www.repubblica.it/2007/02/sezioni/sport/calcio/kaka-nazionalita/kaka-nazionalita/kaka-nazionalita.html - Kaká posiada również włoskie obywatelstwo
  7. Ronaldo bez prawa gry w Lidze Mistrzów (grał już w tym sezonie w Realu Madryt).
  8. http://www.sport.pl/pilka/1,73556,4338240.html
  9. http://it.wikipedia.org/wiki/Torneo_di_Viareggio - jeden z najważniejszych turniejów młodzieżowych na świecie, uznawany za oficjalny przez FIFA, UEFA i FIGC
  10. http://english.people.com.cn/200510/07/eng20051007_212984.html
  11. http://www.ilvelino.it/edizione.php?IdVelino=3403#14
  12. http://www.acmilan.com/infoPage.aspx?id=42836
  13. http://www.lyricshornet.com/1040420/Milan-nuevo_himno_del_Milan-Lyrics - pełny tekst hymnu Milanu
  14. "czerwony, ponieważ jesteśmy diabłami, a czarny, żeby wszyscy się nas bali" - słowa przypisywane Kilpinowi
  15. Dwukrotnie piłkarze Milanu zagrali w finale Pucharu Europy w swoich podstawowych, czarno-czerwonych strojach. Oba mecze przegrali (lata 1958 i 1993)
  16. http://www.casinocitytimes.com/news/article.cfm?contentId=157894
  17. Ustawowy zakaz łączenia funkcji premiera oraz prezesa klubu przez Berlusconiego. Oficjalnie klubem zarządzał wiceprezydent Adriano Galliani.
  18. http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/4432047.stm
  19. http://clubmilan.net/?cat=2&subcat=50&details=204 - wykaz meczów w szczęśliwe dni Milanu
  20. http://www.acmilan.com/NewsDetail.aspx?idNews=44719 - 4 000 goli Milanu
  21. http://www.uefa.com/newsfiles/19071.pdf - regulamin Ligi Mistrzów, str.26, §16.10 "Title-holder logo"
  22. http://worldsoccer.about.com/od/clubfootball/tp/badgeofhonour.htm
  23. http://www.akumulator.pl/aktualnosci/aktualnosci-sport/superliga-formula.html
  24. http://superleagueformula.com/ - projekt Superleague Formula

Bibliografia

Literatura przedmiotu:

  • Almanacco Illustrato del Milan wyd. II, pr. zbiorowa, wyd. Panini, marzec 2005
  • Sergio Barbero, I Miti del Milan, wyd. Graphot, ISBN 88-86906-54-4
  • Sergio Barbero, Il diavolo in corpo. Storia del grande Milan, wyd. Graphot, 2004, ISBN 88-86906-67-6
  • Wielkie kluby Europy - AC Milan, dodatek do Przeglądu Sportowego, nr 97 (14475), 24 kwietnia 2007, ISSN 0137-9267

Pozostałe źródła drukowane:

  • Almanacco Illustrato del Calcio - La Storia 1898-2004, wyd. Panini, 2005
  • Forza Milan!, numery od 12/2004 do 6/2005
  • Il libro del calcio italiano, dodatek do Il Corriere dello Sport-Stadio, październik 2000
  • Od Realu do Barcelony: historia pucharu mistrzów, seria "Encyklopedia Piłkarska FUJI", tom 4, p. red. Henryka Bilińskiego, wyd. GiA, 1992, ISBN 83-90022-73-5
  • Piłka Nożna, różne numery z lat 1998-2007, ISSN 0137-4710
  • Skarb kibica - Włochy, dodatek do Przeglądu Sportowego, 27 sierpnia 2005, ISSN 0137-9267

Źródła internetowe:

Literatura dodatkowa

  • Sergio Barbero, Milan - Lo specchio del diavolo, wyd. Graphot
  • Sergio Barbero, Nel nome del diavolo, wyd. Graphot
  • La storia del Milan, seria "Le grandi squadre del calcio italiano", pr. zbiorowa, wyd. L'airone, 2005(?), ISBN 88-79447-22-X
  • Fabrizio Melegari, CentoMilan, il libro ufficiale, wyd. Panini, 1999
  • Quelli che il Diavolo, seria "I Tascabili - Ultimo Stadio", pr. zbiorowa, wyd. Fratelli Frilli, 2003, ISBN 88-87923-75-2
  • Dante di Ragogna, Milan - Triestina, seria "Le partite della storia", wyd. Edizioni Luglio, 2004, ISBN 88-89153-04-0

Zobacz też

Wikinews
Wikinews
Zobacz informacje w serwisie Wikinews
o Milanie

Linki zewnętrzne

Więcej stron o Milanie w katalogu Open Directory



Szablon:Serie A

Szablon:Link FA Szablon:Link FA