Droga krajowa nr 88 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z DK88)
Skocz do: nawigacja, szukaj
DK88
Długość 51 km
Województwa opolskie,
śląskie
Zdjęcie
Zdjęcie DK88

Droga krajowa nr 88droga krajowa biegnąca przez województwo opolskie i województwo śląskie. Odcinek od Autostrady A4 do Bytomia powstał jako Autostrada Rzeszy RAB 29.

Droga składa się z czterech odcinków:

  1. Strzelce Opolskie – skrzyżowanie z drogą nr 94 – węzeł "Nogowczyce" z autostradą A4,
  2. węzeł "Nogowczyce" – węzeł "Kleszczów" – na tym odcinku droga prowadzona jest po śladzie autostrady A4, odcinek ten od 1 czerwca 2012 jest płatny. Dla samochodów osobowych opłata za przejazd wynosi ok. 2 zł,
  3. węzeł "Kleszczów" – węzeł "Portowa" w Gliwicach – bezkolizyjny, jednojezdniowy, dwupasmowy odcinek, zbudowany w latach 30. jako tymczasowo jednojezdniowa betonowa autostrada. Obecnie po remoncie kapitalnym, posiada nową nawierzchnię z asfaltobetonu o klasie drogi ekspresowej. Część tego odcinka nosi nazwę Aleja Jana Nowaka-Jeziorańskiego,
  4. węzeł "Portowa" – Bytom Karb (skrzyżowanie z drogą nr 94) – do granic administracyjnych Bytomia bezkolizyjny jednojezdniowy odcinek posiadający po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, pomiędzy granicą z Zabrzem a drogą 94 ruch odbywa się po dwóch jezdniach. Ten odcinek także powstał pod koniec lat 30. Gruntownie odremontowany i pokryty asfaltem w latach Polski Ludowej. Odcinek Gliwice – Bytom o długości 12 km oddano do użytku 27 września 1936. Przy budowie odcinków budowanych podczas II wojny światowej pracowali robotnicy przymusowi i więźniowie filii obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.
    4 grudnia 2012 rozpoczął się remont prawie 70-letniego wiaduktu (50°18′44″N 18°39′24″E/50,312222 18,656667) nad torami kolejowymi w Gliwicach. Odcinek pomiędzy węzłem "Portowa" a zjazdem na rondo łączące ulice Pionierów i Perseusza został wyłączony z ruchu. Objazd dla kierowców został wyznaczony ulicami Portową, Perseusza oraz przez estakadę Jana Heweliusza, oddaną do użytku wcześniej tego roku, stanowiącą połączenie ulicy Portowej z osiedlem Kopernika i będącą równoległą do remontowanego wiaduktu. Po remoncie na wiadukcie zostanie przywrócony pierwotny przekrój, tzn. ruch będzie się odbywał dwoma pasami w każdym kierunku. Planowany termin udostępnienia wiaduktu do ruchu to październik 2014[1].

Miejscowości leżące przy drodze nr 88[edytuj | edytuj kod]

Stacje benzynowe i handel przy drodze nr 88[edytuj | edytuj kod]

Przypisy