Droga krajowa nr 12 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
DK12
Długość 746 km
Województwa lubuskie,
dolnośląskie,
wielkopolskie,
łódzkie,
mazowieckie,
lubelskie
Mapa
Mapa DK12
Przebieg drogi krajowej nr 12

     Droga krajowa nr 12

     Droga ekspresowa S12

Zdjęcie
Obwodnica Żagania, będąca częścią drogi 12
Obwodnica Żagania, będąca częścią drogi 12
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Droga krajowa nr 12droga krajowa klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego) biegnąca równoleżnikowo przez obszar Polski od granicy z Niemcami w Łęknicy do granicy z Ukrainą w Dorohusku-Berdyszczach. Przebiega przez 6 województw: lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Przecina drogę krajową nr 18 (docelowo autostradę A18) na węźle Królów i autostradę A1 na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego (wiaduktem, bez węzła). Wschodnie odcinki trasy są częścią trasy europejskiej E372 (od Kurowa do Piask) i E373 (od Lublina do granicy z Ukrainą). Całkowita długość drogi nr 12 wynosi 746 km (z uwzględnieniem odcinków oznaczonych jako S12).

Droga poza innymi krótkimi odcinkami miejskimi ma wspólny przebieg z drogą nr 11 na odcinku JarocinPleszew (19 km), z drogą nr 14 na odcinku SieradzŁask (30 km) oraz z drogą nr 17 (E372) na odcinku KurówPiaski (57 km).

Trasa drogi nr 12 dwa razy przebiega przez województwo lubuskie. Po opuszczeniu go za Szprotawą i przejazd przez odcinek dolnośląski wita ponownie lubuskie w Szlichtyngowej i biegnie kilkanaście kilometrów przez Wschowę do granicy z województwem wielkopolskim.

Droga ekspresowa S12[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Droga ekspresowa S12 (Polska).

Na wschodnim odcinku w przyszłości rolę drogi nr 12 ma zająć planowana droga ekspresowa S12.

Oba odcinki ekspresowe są obecnie oznakowane jako droga krajowa.

W budowie jest Obwodnica Lublina oraz odcinek ekspresowy Dąbrowica koło LublinaSielce koło Kurowa. Odcinek dwujezdniowy LublinPiaski jest przebudowywany do drogi ekspresowej. Cała nowo budowana droga jest częścią wspólną z S17 oraz częściowo z planowaną drogą ekspresową S19.

Ważniejsze miejscowości leżące na trasie 12[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]