Droga krajowa nr 12 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
DK12
Długość 751 km
Województwa lubuskie,
dolnośląskie,
wielkopolskie,
łódzkie,
mazowieckie,
lubelskie
Mapa
Mapa DK12
Przebieg drogi krajowej nr 12

     Droga krajowa nr 12

     Droga ekspresowa S12

Zdjęcie
Obwodnica Żagania, będąca częścią drogi 12
Obwodnica Żagania, będąca częścią drogi 12
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Droga krajowa nr 12droga krajowa klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego) biegnąca równoleżnikowo przez obszar Polski od granicy z Niemcami w Łęknicy do granicy z Ukrainą w Dorohusku-Berdyszczach. Przebiega przez 6 województw: lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Przecina drogę krajową nr 18 (docelowo autostradę A18) na węźle Królów i autostradę A1 na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego (wiaduktem, bez węzła). Wschodnie odcinki trasy są częścią trasy europejskiej E372 (od Kurowa do Piask) i E373 (od Lublina do granicy z Ukrainą). Całkowita długość drogi nr 12 wynosi 751 km (z uwzględnieniem odcinków oznaczonych jako S12).

Droga poza innymi krótkimi odcinkami miejskimi ma wspólny przebieg z drogą nr 11 na odcinku JarocinPleszew (19 km), z drogą nr 14 na odcinku SieradzŁask (30 km) oraz z drogą nr 17 (E372) na odcinku KurówPiaski (57 km).

Trasa drogi nr 12 dwa razy przebiega przez województwo lubuskie. Po opuszczeniu go za Szprotawą i przejazd przez odcinek dolnośląski wita ponownie lubuskie w Szlichtyngowej i biegnie kilkanaście kilometrów przez Wschowę do granicy z województwem wielkopolskim.

Droga ekspresowa S12[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Droga ekspresowa S12 (Polska).

Na wschodnim odcinku w przyszłości rolę drogi nr 12 ma zająć planowana droga ekspresowa S12.

  • W lipcu 2008 r. otwarto I część obwodnicy Puław w ciągu drogi ekspresowej S12 (ok. 12 km) wraz z nowym mostem na Wiśle. Obecnie trasa kończy się skrzyżowaniem z ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Puławach i nie jest oznaczona jako droga ekspresowa. Droga ta omija tylko przedwojenny most na Wiśle w Puławach w ciągu dawnej drogi nr 12, a obecnie nadal przebiega przez centrum miasta. Dlatego za obwodnicą zalecany jest objazd drogą wojewódzką nr 824 na odcinku PuławyŻyrzyn do drogi krajowej nr 17 (E372) w kierunku Lublina. Ten odcinek drogi wojewódzkiej jest obecnie eksploatowany przez oddział GDDKiA w Lublinie.
  • Drugim istniejącym odcinkiem ekspresowym jest odcinek Lublin Felin – Piaski Wschódo długości 18,0 km, która jest wspólnym odcinkiem z drogą ekspresową S17.
  • Trzecim istniejącym fragmentem drogi ekspresowej S12 jest odcinek Jastków - Lublin Sławinek o długości 7,7 km otwarty 25 września 2014 wraz z odcinkiem miejskim tworzącym nowy wjazd do Lublina. Podobnie jak poprzedni, także ten odcinek ma wspólny przebieg z drogą ekspresową S17.
  • W eksploatacji znajduje się także odcinek Kurów Zachód - Jastków o długości 24,7 km, który jest również odcinkiem wspólnym z S17. Do czasu wybudowania II etapu obwodnicy Puław, odcinek ten nie będzie znajdował się w głównym ciągu DK12, która obecnie wciąż przebiega równolegle do drogi ekspresowej S17 po dawnej trasie DK17 (m in. przez Kurów, Markuszów, Przybysławice, Garbów).


W budowie znajduje się Obwodnica Lublina. Cała nowo budowana droga jest częścią wspólną z S17 oraz częściowo z planowaną drogą ekspresową S19.

Ważniejsze miejscowości leżące na trasie 12[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]