2 Armia (ZSRR)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
2 Armia
2-я Aрмия
Historia
Państwo  ZSRR
Sformowanie lipiec 1938
Rozformowanie 1945
Dowódcy
Pierwszy M.F. Teriochin
Ostatni M.F. Teriochin
Działania zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Dyslokacja daleko wschodnia granica ZSRR
Podległość Front Dalekowschodni
Rodzaj wojsk piechota, artyleria, wojska pancerne
Rodzaj sił zbrojnych wojska lądowe

2 Armia Czerwonego Sztandaru "Dalekowschodnia" – związek operacyjny Armii Czerwonej podczas II wojny światowej, który służył na Dalekim Wschodzie w składzie radzieckiego Frontu Dalekowschodniego.

2. Armia została stworzona w lipcu 1938 roku na odległych, wschodnich granicach Związku Radzieckiego. We wrześniu 1940 roku 2. Armia, czyli dwa miesiące po jej sformowaniu, została włączona w skład 2. Samodzielnej Armii Czerwonego Sztandaru na Dalekim Wschodzie. Na początku 1940 roku, prawdopodobnie w kwietniu, gen. M.F. Teriochin objął dowództwo nad tą armią i obejmował to stanowisko przez resztę wojny. W lipcu 1940 roku 2. Armia po raz kolejny została przeniesiona na Daleki Wschód, tym razem pod nazwą 2. Armii Czerwonego Sztandaru. Do końca wojny w 1945 roku 2. Armia osłaniała część wschodniej granicy Związku Radzieckiego.

W sierpniu 1945 roku Związek Radziecki wypowiedział wojnę Japonii i tym samym radziecki Front Dalekowschodni, dowodzony przez marsz. ZSRR Aleksandra Wasilewskiego, zaatakował okupowaną przez Japończyków Mandżurię. 2. Armia Czerwonego Sztandaru wzięła udział w zwycięskiej ofensywie razem z innymi armiami, w tym z 1. Armią Czerwonego Sztandaru. Natarcie 2. Armii zostało skierowana na wschodnie tereny Mandżukuo.

W dniu 1 października 1945 roku 2. Armia została zmieniona na Transbajkalsko-Amurski Okręg Wojskowy.

Skład w dniu 22 czerwca 1941 roku[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Leo Niehorster: Rozkład sił 2. Armii 22 czerwca 1941 roku (ang.). [dostęp 13 listopada 2011].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • David Glantz: Stumbling Colossus. University Press of Kansas, 1998.