Przejdź do zawartości

Front Wołchowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Front Wołchowski
Волховский фронт
Ilustracja
Szpital polowy, styczeń 1943. Front Wołchowski
Historia
Państwo

 ZSRR

Sformowanie

1941 (I); 1942 (II)

Rozformowanie

1942 (I); 1944 (II)

Tradycje
Kontynuacja

Front Leningradzki i 2 Front Nadbałtycki

Dowódcy
Pierwszy

gen. Kirył Mierieckow

Działania zbrojne
II wojna światowa
Operacja leningradzko-nowogrodzka
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Podległość

Stawka

Skład

4 Armii
52 Armii
59 Armii
26 Armii

Front Wołchowski (ros. Волховский фронт) – związek operacyjno-strategiczny Armii Czerwonej o kompetencjach administracyjnych i operacyjnych na zachodnim terytorium ZSRR, działający podczas wojny z Niemcami w czasie II wojny światowej.

Formowanie i działania

[edytuj | edytuj kod]

I Formowanie

[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy utworzony został 11 grudnia grudnia1941[1]. Jego dowódcą został gen. Kirył Mierieckow. Front ten składał się z: 4 Armii, 52 Armii, 59 Armii i 26 Armii (przemianowana na 2 Armię Uderzeniową).

Po sformowaniu rozwinął się on na odcinku pomiędzy Lubaniem a Nowogrodem przeciwko części niemieckiej Grupy Armii „Północ”. Brał udział w końcowej fazie operacji tichwińskiej, która przesądziła o porażce niemieckiego planu całkowitej blokady Leningradu. W okresie od stycznia do kwietnia 1942 roku wraz z Frontem Leningradzkim i Frontem Północno-Zachodnim uczestniczył w nieudanej operacji okrążenia Niemców rejonie Lubania.

II formowanie

[edytuj | edytuj kod]

Po raz drugi został sformowany 23 kwietnia 1942 roku i został przekształcony w Wołchowską Grupę Operacyjną Frontu Leningradzkiego.

III formowanie

[edytuj | edytuj kod]

8 czerwca 1942 roku Front Wołchowski został odtworzony ponownie (dowódca gen. armii Kirył Mierieckow). W sierpniu tego roku przeprowadził wraz z Newską Grupą Operacyjną Frontu Leningradzkiego operację w rejonie miasta Siniawino, która związała znaczne siły niemieckie. 12 stycznia 1943 dokonał wraz z Frontem Leningradzkim przełamania niemieckiego frontu na odcinku 18 Armii w pobliżu Szlisselburga, w wyniku czego na południe od jeziora Ładoga powstał korytarz szerokości od 8 do 10 km łączący Leningrad z resztą kraju. W dniach od 14 stycznia do 1 marca 1944 roku razem z Frontem Leningradzkim i 2 Frontem Nadbałtyckim uczestniczył w operacji leningradzko-nowogrodzkiej przeciwko GA ”Północ”. 15 lutego 1944 roku został rozwiązany w związku ze skróceniem linii frontu. Jego jednostki zostały podzielone pomiędzy sąsiedni Front Leningradzki i 2 Front Nadbałtycki.

Dowództwo frontu

[edytuj | edytuj kod]

Dowódcy:

Szefowie sztabu:

  • gen. por. Fiodor Ozierow[2]

Struktura organizacyjna

[edytuj | edytuj kod]

Skład w 1944 roku[2]:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]