Diazepam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diazepam
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C16H13ClN2O
Masa molowa 284,74 g/mol
Wygląd biały lub prawie biały, krystaliczny proszek[1]
Identyfikacja
Numer CAS 439-14-5
PubChem 3016[2]
DrugBank DB00829[3]
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
ATC N05BA01
Legalność w Polsce substancja psychotropowa grupy IV-P

Diazepam (łac. diazepamum) – organiczny związek chemiczny, lek psychotropowy z grupy pochodnych benzo-1,4-diazepiny. Został zsyntetyzowany w 1959 roku przez absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego Leona Henryka Sternbacha, wprowadzony zaś do lecznictwa w 1963 roku pod nazwą handlową Valium przez koncern farmaceutyczny Hoffman-La Roche. Wykazuje działanie uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe, rozluźniające mięśnie i ułatwiające zasypianie. Wykazuje ok. 5 razy silniejsze działanie niż chlordiazepoksyd (Elenium)[5].

Działanie[edytuj | edytuj kod]

U ludzi wykazuje silne działanie hamujące na wzgórze, podwzgórze i układ limbiczny, co manifestuje się poprzez działanie uspokajające i przeciwlękowe. Lek ten znalazł szerokie zastosowanie przede wszystkim w psychiatrii i neurologii, lecz także w szerokiej praktyce lekarskiej w doraźnym leczeniu stanów lękowych, łagodzenia zachowań agresywnych, terapii alkoholizmu, padaczki, w leczeniu trudności z zasypianiem (jako środek nasenny), w celu łagodzenia skurczu mięśni powodowanego przez tężec, wyjątkowo w leczeniu psychoz oraz w premedykacji przed niektórymi zabiegami diagnostycznymi i terapeutycznymi[6].

Jest skuteczny w leczeniu (zwalczeniu) stanu padaczkowego – podawany jest wtedy domięśniowo lub dożylnie.

Stosowany również jako lek wspomagający w zatruciach związkami fosforoorganicznymi (gazami bojowymi serii G, np. sarin, soman, tabun i serii V, np. VX oraz insektycydami) w leczeniu drgawek wywołanych działaniem gazu, jak i atropiny podawanej w celu kontrolowania zatrucia gazem.

Stosowany u zwierząt stymuluje pobieranie paszy.

Mechanizm działania polega na zwiększeniu powinowactwa neuroprzekaźnika hamującego, jakim jest kwas γ-aminomasłowy do receptora GABA-A.

Dawkowanie: standardowo stosuje się dawki 2–10 mg (przy podaniu doustnym).

Aktywne metabolity: nordazepam, oksazepam, temazepam. Ulega rozkładowi w wątrobieokres półtrwania wynosi 20–100 godzin. Usuwany jest głównie z moczem. Podawany przez dłuższy okres może wywołać tolerancję i uzależnienie, natomiast używanie doraźne nie grozi taką możliwością. Nagłe przerwanie długotrwałego zażywania leku może spowodować wystąpienie objawów abstynencyjnych. Z tego względu dąży się do ograniczenia jego przewlekłego stosowania w lecznictwie.

Działania niepożądane[edytuj | edytuj kod]

Możliwe skutki uboczne: zmęczenie i senność w ciągu dnia, ból głowy, zawroty głowy, niewyraźna mowa, zaburzenia równowagi, drżenie rąk, „kac”, podwójne widzenie, osłabienie mięśni, zmniejszenie zdolności reagowania, stępienie emocji, zapominanie[6][7].

W czasie stosowania leku należy unikać spożywania napojów alkoholowych[6].

Regulacje prawne[edytuj | edytuj kod]

W Polsce, a także innych krajach, diazepam wydawany jest wyłącznie na receptę lub przeznaczony do lecznictwa zamkniętego. Ze względu na swoje potencjalne właściwości narkotyczne (w przypadku stosowania wysokich dawek) bywa nadużywany w celach pozamedycznych.

Preparaty[edytuj | edytuj kod]

 • Wybrane preparaty proste
  • Valium (niedostępny w Polsce)
  • Relanium (produkcję w Polsce rozpoczęły w 1969 roku ówczesne Poznańskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa”, obecnie Glaxo SmithKline Polska)
  • Relsed
  • Neorelium
 • Preparaty złożone
 • Reladorm (diazepam + sól wapniowa cyklobarbitalu) – produkowany przez Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa na eksport do Rosji (Реладорм), w Polsce dostępny wyłącznie w trybie importu docelowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Farmakopea Polska VIII, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2008, s. 3491, ISBN 978-83-88157-53-0.
 2. Diazepam (CID: 3016) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.
 3. a b c d Diazepam (DB00829) – informacje o substancji aktywnej (ang.). DrugBank.
 4. a b CRC Handbook of Chemistry and Physics, William M. Haynes (red.), wyd. 97, Boca Raton: CRC Press, 2016, s. 7-43, ISBN 978-1-4987-5429-3.
 5. Opis preparatu Relanium [dostęp 2017-06-28].
 6. a b c Janusz Duda, Leki encyklopedia dla pacjenta, wyd. 5, Gdańsk: Wydawnictwo medyczne MAKmed, 2001, s. 376, ISBN 83-88322-06-0.
 7. Diazepam Destin [dostęp 2016-04-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.