IS-4 Jastrząb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
IS-4 Jastrząb
IS-4 Jastrząb
Dane podstawowe
Państwo  Polska
Producent Instytut Szybownictwa
Typ szybowiec
Konstrukcja drewniana Górnopłat
Załoga 1
Historia
Data oblotu 21 grudnia 1949
Lata produkcji 1952-1953
Wycofanie ze służby 1969
Egzemplarze 37
Dane techniczne
Wymiary
Rozpiętość 12 m
Wydłużenie 10,4
Długość 6,25 m
Wysokość 1,30 m
Powierzchnia nośna 13,75 m²
Masa
Własna 255 kg
Startowa 340,7 kg
Osiągi
Prędkość minimalna 62 km/h
Prędkość dopuszczalna 450 km/h
Prędkość min. opadania 1,08/73km/h
Doskonałość maks. 19,6
Dane operacyjne
Użytkownicy
Polska , Chiny, NRD

IS-4 Jastrząb – polski, jednomiejscowy, szybowiec akrobacyjny konstrukcji drewnianej. Zaprojektowany w Instytucie Szybownictwa w Bielsku-Białej. Pierwszy szybowiec akrobacyjny zaprojektowany w powojennej Polsce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie zaistniała potrzeba skonstruowania szybowca akrobacyjnego dla potrzeb szybownictwa. W 1949 w Instytucie Szybownictwa w Bielsku-Białej zaprojektowano szybowiec konstrukcji drewnianej, w układzie wolnonośnym grzbietopłata, wzorując się koncepcyjnie na niemieckim szybowcu akrobacyjnym "Habicht". Pracami konstrukcyjnymi kierował inżynier Józef Niespał. Projekt nazwano "Jastrząb".

W grudniu 1949 IS-4 Jastrząb został oblatany, przy czym okazało się, że szybowiec dobrze się pilotuje - poprawienia wymagały hamulce aerodynamiczne i osłona kabiny pilota. Dzięki dobrym właściwościom lotnym oraz wytrzymałej konstrukcji "Jastrząb" został dopuszczony do wykonywania pełnej akrobacji.

W kwietniu 1952 wyprodukowano dziesięć "Jastrzębi" w Szybowcowych Zakładach Doświadczalnych (powstałych w miejscu wcześniejszego Instytutu Szybownictwa w Bielsku-Białej[1]). W następnym roku, powstało 25 kolejnych szybowców wyprodukowanych w Krośnie z czego trzy sztuki "Jastrzębia" wyeksportowano.

IS-4 Jastrząb przez długi okres pozostawał na wyposażeniu aeroklubów. Potocznie nazywany przez pilotów "siekierą"[2], ze względu na prędkość opadania i doskonałość. W zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie znajdują się dwa zachowane eksponaty IS-4 Jastrząb, pierwszy przekazany do Muzeum po wystawie XX-lecia PRL, drugi egzemplarz trafił do Muzeum w 1970 z Aeroklubu Krakowskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Górska Szkoła Szybowcowa.. [dostęp 19 maja 2010].
  2. Patrz bibliografia. Piotr Piechowski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]