Dolph Ziggler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Nick Nemeth)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dolph Ziggler
Ziggler w kwietniu 2016
Ziggler w kwietniu 2016
Imię i nazwisko Nicholas Theodore Nemeth
Data i miejsce
urodzenia
27 lipca 1980[1][2]
Cleveland, Ohio, Stany Zjednoczone[1][2]
Miejsce
zamieszkania
Phoenix, Arizona, Stany Zjednoczone[3]
Rodzina Ryan Nemeth (brat)
Kariera profesjonalnego wrestlera
Pseudonimy
ringowe
Dolph Ziggler[4]
Nic Nemeth[1]
Nick Nemeth[1]
Nicky[1]
Wzrost 1,83 m[2]
Masa ciała 99 kg[5]
Zapowiadany z Hollywood, Floryda[5]
Trenowany przez Florida Championship Wrestling[1]
Ohio Valley Wrestling[1]
Steve Keirn[1]
Tom Prichard[1]
Lance Storm[6]
Debiut listopad 2004[1]

Nicholas Theodore "Nick" Nemeth[1] (ur. 27 lipca 1980 w Cleveland w Ohio)[1][2] – amerykański wrestler i aktor występujący w federacji WWE w brandzie SmackDown pod pseudonimem ringowym Dolph Ziggler.

Nemeth podpisał kontrakt rozwojowy z WWE w 2004 i został wysłany do szkółki Ohio Valley Wrestling (OVW). Rok później został przydzielony do brandu Raw jako menadżer Kerwina White'a, zaś w styczniu 2006 zadebiutował jako część grupy The Spirit Squad pod pseudonimem Nicky. Tego roku zdobyli razem tytuły World Tag Team Championship, jednakże ugrupowanie rozwiązano w listopadzie. We wrześniu 2007 dołączył do rozwojówki Florida Championship Wrestling (FCW), gdzie dwukrotnie zdobył FCW Florida Tag Team Championship, raz z Bradem Allenem, zaś później z Gavinem Spearsem.

Powrócił do głównego rosteru WWE pod obecnym pseudonimem we wrześniu 2008. Od tego czasu zdobył dwa razy World Heavyweight Championship, pięć razy WWE Intercontinental Championship oraz raz WWE United States Championship. Do tego jest zwycięzcą walizki Money in the Bank z 2012 roku. Był również jedynym ocalałym dwóch Survivor Series elimination matchów na galach Survivor Series z 2012 i 2014 roku.

Wczesne życie[edytuj]

Nemeth urodził się w Cleveland w Ohio. Stwierdził, że jego korzenie rodzinne są węgierskie[7]. Uczęszczał do St. Edward High School w Lakewood w Ohio, gdzie był amatorskim zapaśnikiem z rekordem szkolnym w liczbie przypięć, który wynosił w 82[2]. Uprawiał zapasy w tej szkole z Gray'em Maynardem i Andym Hrovatem[8]. Ich drużyna szkolna wygrała międzynarodowe mistrzostwa dwa razy[9].

Nemeth był kolegialnym wrestlerem w Kent State University, w którym pobił rekord zwycięstw drużyny na różnych zawodach[2][10]. Jego rekord został pobity w 2006[10]. Wywalczył 121 zwycięstw w karierze od 2000 do 2003[10][11].

Nemeth jest trzykrotnym mistrzem All-Mid-American Coference, gdzie wygrał trzy turnieje z limitem wagi do 75 kilogramów w 2000, 2002 i 2003 roku[12]. Na stan z 2010 jest ostatnim wrestlerem z Kent State University, który zdobył trzy amatorskie mistrzostwa zapaśnicze[9].

Kariera profesjonalnego wrestlera[edytuj]

World Wrestling Entertainment/WWE[edytuj]

Ohio Valley Wrestling i debiut w głównym rosterze (2004–2005)[edytuj]

Nemeth podpisał kontrakt z World Wrestling Entertainment (WWE) w 2004[11]. Został przydzielony do federacji rozwojowej Ohio Valley Wrestling (OVW), w której zadebiutował jako "Nick Nemeth". Rywalizował z Paulem Burchillem o miano pretendenta do OVW Television Championship, jednakże przegrał pojedynek z ówczesnym mistrzem Kenem Doanem o tytuł[2].

Niedługo potem został przydzielony do brandu Raw, w którym zadebiutował 19 września 2005 na tygodniówce Sunday Night Heat[1]. Stał się ochroniarzem Chavo Guerrero Jr.'a, który wtedy występował w gimmicku golfisty pod pseudonimem "Kerwin White"[2]. W rezultacie, Nemeth był jeko caddym[2]. Jednakże po śmierci Eddiego Guerrero, WWE porzuciło charakter "Kerwina White'a" dla Chavo, wskutek czego Nemeth zaprzestał roli ochroniarza i został z powrotem odesłany do OVW[2].

The Spirit Squad (2005–2006)[edytuj]

Nicky (Dolph Ziggler) (po lewej) z Mikey'em i Kennym jako część grupy Spirit Squad w 2006

Nemeth stał się grupą frakcji "The Spirit Squad", która składała się z pięciu wrestlerów grających rolę męskich cheerleaderek, przy czym Nemeth przyjął pseudonim ringowy Nicky[2]. Członkowie grupy w rzeczywistości trenowali z prawdziwymi cheerleaderkami w celu opanowania umiejętności i bycia wiarygodnym w telewizji[13]. Zadebiutowali 23 stycznia 2006 na tygodniówce Raw, gdzie pomogli Jonathanowi Coachmanowi wygrać kwalifikujący pojedynek do Royal Rumble matchu z Jerrym "The King" Lawlerem[14]. Po gali Royal Rumble stali się częścią trwającego programu pomiędzy właścicielem WWE Vincem McMahonem i Shawnem Michaelsem. Antagonista McMahon przywoływał grupę w różnych sytuacjach do ataku na Michaelsie, a także ustanawiał walki wieloosobowe przeciwko Shawnowi[15][16].

Grupa występowała również w dywizji tag-team, gdzie 3 kwietnia na Raw Kenny i Mikey zdobyli tytuły World Tag Team Championship od Big Showa i Kane'a[17][18]. Po zdobyciu tytułów, wszystkich pięciu członków Spirit Squad zostało uznanych za mistrzów, podczas gdy dwóch dowolnych członków frakcji broniło tytułów podczas pojedynków (tzw. zasada Freebird Rule)[2].

W maju McMahon sprzymierzył się z Triple H'em, który wraz ze Spirit Squad miał zaatakować Michaelsa, jednakże ten uznał, że grupa go zlekceważyła, po czym zaatakował młotkiem pięciu wrestlerów[19]. Doprowadziło to do reformacji grupy D-Generation X (DX) pod przewodnictwem Michaelsa i Triple H'a, którzy rozpoczęli rywalizację ze Spirit Squad[20][21]. Przez wiele miesięcy DX występowało w segmentach, w których robili typowe studenckie żarty na grupie i McMahonie, jak również pokonali ich w handicap tag team matchu na gali Vengeance oraz eliminacyjnym handicap matchu na gali Saturday Night's Main Event XXXIII[21][22][23][24].

W międzyczasie grupa walczyła z innymi drużynami z dywizji tag-team Raw, gdzie między innymi obronili tytuły w walkach z Jimem Dugganem i Eugenem, Charliem Haasem i Viscerą, a także Snitskym i Valem Venisem[22]. Wzięli udział w dłuższej rywalizacji z The Highlanders, z którymi wygrali i obronili tytuły na gali Unforgiven z września[25][26]. Tego samego miesiąca wszyscy członkowie grupy zaczęli przegrywać swoje walki z Riciem Flairem na odcinkach Raw, jednakże Kenny zdołał go pokonać 23 października na tygodniówce[27][28][29][30][31]. Zostało ostatecznie ogłoszone, że Flair oraz legenda WWE wyboru widzów, zawalczą o World Tag Team Championship na gali Cyber Sunday na początku listopada[31]. Fani wybrali Roddy'ego Pipera, gdzie wspólnie pokonali Kenny'ego i Mikey'a o mistrzostwa tag-team[32].

Grupa została rozwiązana 27 listopada na odcinku Raw, gdzie zostali pokonani w five-on-three handicap matchu przez DX i Flaira. Podczas segmentu na zapleczu, DX wrzuciło wszystkich członków do dużego pudła, po czym Michaels przylepił naklejkę z treścią "OVW, Louisville, Kentucky", co dotyczyło federacji rozwojowej, w której występowali[33].

Występy w rozwojówkach WWE (2007–2008)[edytuj]

Nemeth powrócił do OVW na nagraniach z 17 stycznia 2007, na których ponownie używał pseudonimu Nick Nemeth, zaś z Mikem Mondo (Mikey ze Spirit Squad) utworzył tag-team "Frat Pack". Para wraz z Mikem Kruelem pokonała Setha Skyfire'a, Shawna Spearsa i Cody'ego Runnelsa[34]. Pomimo tego drużynę rozwiązano jeszcze na początku 2007[35]. Nemeth później występował w wielu dark matchach, po czym w sierpniu ponownie go połączono z Mikem Mondo[36].

Pod koniec sierpnia, Nemeth i Mike Mondo zostali przeniesieni do Florida Championship Wrestling (FCW), w którym Nemeth otrzymał przydomek "The Natural"[1][2][37]. W listopadzie jego menadżerem stał się Big Rob, lecz ich współpraca opiewała kilka tygodni[1][38]. Na początku 2008 skrócono mu pseudonim do "Nic Nemeth". Dodatkowo jego partnerem tag-team stał się Brad Allen, zaś ich valet Taryn Terrell[11]. 22 marca, Nemeth i Allen zdobyli FCW Florida Tag Team Championship od Primo i Erica Péreza, lecz stracili je na rzecz byłych mistrzów 15 kwietnia[11][39]. Przez kwiecień i maj 2008 występował w dark matchach przed Raw, gdzie przegrał m.in. z Kofim Kingstonem i Ronem Killingsem[1]. 16 sierpnia ponownie zdobył Florida Tag Team Championship, lecz tym razem z Gavinem Spearsem; duo straciło pasy na rzecz Heatha Millera i Joe'a Henniga niecały miesiąc później[1][40].

Powrót do głównego rosteru (2008–2009)[edytuj]

Ziggler we wrześniu 2008

15 września 2008 na odcinku Raw, Nemeth ponownie zadebiutował w głównym rosterze, gdzie podczas segmentów na zapleczu przedstawiał się pracownikom jako "Dolph Ziggler"[4]. 10 października został zawieszony na 30 dni za złamanie przepisów antydopingowych (Wellness Program)[41]. Powrócił na Raw 17 listopada podczas segmentu na zapleczu z Rey'em Mysterio i Shawnem Michaelsem[42]. 1 grudnia przegrał swoją pierwszą walkę z Batistą[43]. W następnym tygodniu odniósł pierwszą wygraną poprzez wyliczenie pozaringowe przeciwko R-Truthowi[44]. Ziggler wziął udział w 2009 Royal Rumble matchu, lecz został wyeliminowany przez Kane'a w 21 sekund.

15 kwietnia 2009 podczas uzupełniającego drafu, Ziggler został przeniesiony do brandu SmackDown[45]. Zadebiutował na SmackDown dwa dni później, gdzie pokonał United States Championa MVP'ego w non-title matchu, wskutek czego zażądał walki o ten tytuł, którą z nim przegrał[46][47][48]. Ziggler rozpoczął rywalizację z The Great Khalim, jednakże przegrał z nim przez dyswalifikację po zaatakowaniu go stalowym krzesełkiem[49]. W rezultacie Khali zaczął przebywać w okolicach ringu podczas walk Zigglera, by ten nie wygrywał ich nieczysto[50][51]. Na gali The Bash w czerwcu, Ziggler pokonał Khali'ego po interwencji ze strony Kane'a[52].

Ziggler rozpoczął współpracę z divą WWE Marią, która stała się jego valet[2]. Jednocześnie rozpoczął rywalizację z Intercontinental Championem Rey'em Mysterio, który pokonał Zigglera o tytuł na galach Night of Champions oraz SummerSlam[53]. We wrześniu Mysterio stracił tytuł na rzecz Johna Morrisona, z którym Ziggler zaczął rywalizacje o tytuł, jednakże przegrał na gali Hell in a Cell[54]. 9 października na odcinku SmackDown, Ziggler zakończył współpracę z Marią, przez którą przegrał walkę z Morrisonem[55].

Panowania mistrzowskie i współpraca z Vickie Guerrero (2010–2012)[edytuj]

26 lutego 2010 na odcinku SmackDown, Ziggler pokonał Johna Morrisona i R-Trutha kwalifikując się do Money in the Bank ladder matchu na WrestleManii XXVI, jednakże nie zdołał wygrać owej walki[56][57].

W czerwcu 2010 zaczął romantyczną współpracę z Vickie Guerrero, która od tego momentu zaczęła towarzyszyć przy ringu[58]. 9 lipca na SmackDown pokonał Chavo Guerrero i MVP'ego kwalifikując się do SmackDown Money in the Bank ladder matchu na gali Money in the Bank, gdzie raz jeszcze przegrał ten typ walki[59][60]. 6 sierpnia na odcinku SmackDown (który nagrano 28 lipca), Ziggler pokonał Kofi'ego Kingstona i zdobył WWE Intercontinental Championship po raz pierwszy w karierze[61][62].. Na gali SummerSlam obronił tytuł po tym jak walka zakończyła się bez rezultatu ze względu na interwencję ze strony grupy The Nexus[63]. Miesiąc później na gali Night of Champions obronił tytuł w walce z Kingstonem, zaś na Survivor Series pokonał Kavala[64][65].

W listopadzie 2010, Ziggler został wybrany mentorem w czwartego sezonu programu NXT, gdzie Jacob Novak był jego podopiecznym[66][67]. 4 stycznia 2011 na NXT, Ziggler wygrał battle royal gwarantujący mu możliwość zmiany podopiecznego - wykorzystał to i zmienił Novaka na Byrona Saxtona. Novak został pierwszą wyeliminowaną gwiazdą programu tej samej nocy[68]. 8 lutego, Byron Saxton również został wyeliminowany z NXT[69].

Ziggler obronił Intercontinental Championship na gali TLC: Tables, Ladders & Chairs w three-way ladder matchu przeciwko Kingstonowi i Jackowi Swaggerowi[70]. Tytuł stracił 4 stycznia na SmackDown na rzecz Kingstona, jednakże tej samej nocy wygrał four-way match z Codym Rhodesem, Drewem McIntyrem i Big Showem stając się pretendentem do tytułu World Heavyweight Championship należącego do Edge'a[71]. Na gali Royal Rumble nie zdołał zdobyć od niego tytułu[72]. 4 lutego, scenariuszowa dziewczyna Zigglera Vickie Guerrero, która stała się generalną menadżerką SmackDown, zbanowała kończący ruch Edge'a Spear. Zadecydowała, że jeśli Edge go użje w jakiejkolwiek walce, to Ziggler otrzyma tytuł World Heavyweight Championship[73]. Ziggler przegrał z Edgem w rewanżu 11 lutego na odcinku SmackDown, lecz mistrz użył speara[74], wskutek czego Guerrero ogłosiła Zigglera nowym mistrzem trzy dni później na Raw[75]. Przed oficjalną koronacją Zigglera na SmackDown z 18 lutego, Guerrero zwolniła również Edge'a za domniemany atak na wcześniejszym generalnym menadżerze Theodorze Longu. Long wszedł do ringu i wyjawił, że to Ziggler go zaatakował, po czym przywrócił do pracy Edge'a i zarządził rewanż o tytuł, który odzyskał Edge[76]. Po walce, Ziggler został zwolniony z rosteru SmackDown[77].

Ziggler (po lewej) z jego menadżerką Vickie Guerrero w kwietniu 2011

7 marca na odcinku Raw, Guerrero i Ziggler stali się nowymi członkami rosteru Raw, po czym wrestler pokonał Johna Morrisona w singlowej walce[78]. Ziggler, Guerrero i LayCool zaczęło rywalizować z Morrisonem, Trish Stratus i gwiazdą Jersey Shore Snooki, gdzie drużyna reprezentowana przez Zigglera przegrała z nimi w mixed tag team matchu na WrestleManii XXVII[79][80].

Ziggler jako United States Champion w listopadzie 2011

Ziggler pokonał United States Championa Kofi'ego Kingstona w non-title matchu na tygodniówce Raw z 30 maja, wskutek czego otrzymał walkę o pas z Kingstonem na gali Capitol Punishment, którą Ziggler wygrał i zdobył tytuł pierwszy raz w karierze[81][82][83]. Następnej nocy na Raw, Kingston wykorzystał klauzulę rewanżową w two-out-of-three falls matchu i wygrał przez dyskwalifikację (Ziggler zachował tytuł). Jack Swagger zasugerował Guerrero, aby to jego menadżerowała zamiast Zigglera[84][85] , wskutek czego na gali Night of Champions odbył się fatal four-way match o tytuł pomiędzy Zigglerem, Swaggerem, Alexem Riley'em i Johnem Morrisonem, z którego zwycięsko wyszedł Ziggler[86]. 19 września na Raw, Ziggler przegrał non-title match z Zackiem Ryderem, kiedy to gwiazda specjalna Hugh Jackman uderzył Zigglera podczas walki[87]. Od tej samej nocy Guerrero zaczęła menadżerować Swaggera, który pomagał wygrywać walki Zigglerowi[88]. Ziggler i Swagger nie zdobyli od Air Boom (Kingstona i Evana Bourne'a) ich tytułów WWE Tag Team Championship na galach Hell in a Cell i Vengeance, gdzie na Vengeance Ziggler obronił US Championship w walce z Ryderem[89][90]. Ziggler ponownie obronił tytuł w walce z Morrisonem na gali Survivor Series[91], jednakże miesiąc później na TLC: Tables, Ladders & Chairs stracił pas na rzecz Rydera[92].

26 grudnia na odcinku Raw, Ziggler pokonał WWE Championa CM Punka po interwencji ze strony Johna Laurinaitisa i stał się pretendentem do jego tytułu[93]. Na gali Royal Rumble przegrał z Punkiem o mistrzostwo[94]. Miesiąc później na gali Elimination Chamber był częścią Elimination Chamber matchu o WWE Championship, jednakże został wyeliminowany jako drugi przez Chrisa Jericho[95]. Nemeth stwierdził w wywiadzie z Kylem Edwardsem dla The Score Television Network, że przez udział w tym typie walki odniósł kilka pomniejszych kontuzji i jest mało chętny do brania udziału w Elimination Chamber matchach[96].

19 marca na Raw, Ziggler i Swagger zostali ogłoszeni członkami zwycięskiej drużyny Laurinaitisa w 12-osobowym tag team matchu na WrestleManii XXVIII, zaś dzień po WrestleManii na Raw zarówno Ziggler jak i Swagger nie zdobyli United States Championship od Santino Marelli[97]. W kwietniu rywalizował z Brodusem Clay'em, z którym przegrał na gali Extreme Rules[98]. W maju, Ziggler i Swagger przegrywali walki o tytuły tag team z Kofim Kingstonem i R-Truthem, przy czym Ziggler okazywał chęć odsunięcia się od Guerrero i Swaggera[99][100]. 11 czerwca na odcinku Raw, Ziggler pokonał The Great Khali'ego, Swaggera i Christiana w fatal four-way elimination matchu stając się pretendentem do World Heavyweight Championship[101], jednakże na gali No Way Out przegrał z panującym mistrzem Sheamusem[102]. 24 godziny później na tygodniówce Raw, Guerrero zdecydowała się na walkę pomiędzy Zigglerem i Swaggerem; Ziggler wygrał pojedynek i Guerrero menadżerowała tylko niego[103]. Ziggler ponownie zawalczył o światowy tytul na SmackDown z 29 czerwca, jednakże uległ w walce z Sheamusem i Alberto Del Rio[104].

World Heavyweight Champion (2012–2013)[edytuj]

Ziggler z AJ Lee i jego walizką Money in the Bank w lutym 2013

3 lipca na SmackDown, Ziggler pokonał Alexa Riley'a i zakwalifikował się o Money in the Bank ladder matchu o walizkę na tytuł World Heavyweight Championship[105]. 13 lipca wraz z Zackiem Ryderem i Justinem Robertsem byli uczestnikami wypadku samochodowego podczas powrotu z Comic-Conu, jednakże żaden z nich nie odniósł obrażeń[106]. Dwa dni później na gali Money in the Bank, Ziggler wygrał MitB ladder match i zdobył walizkę gwarantującą mu pojedynek o World Heavyweight Championship w dowolnym miejscu i czasie[107]. Po gali pay-per-view rozpoczął rywalizację z Chrisem Jericho, któremu zarzucił, że nie jest już tak dobry jak dawniej, wskutek czego ten dwukrotnie zaatakował Zigglera[108][109] i pokonał go na gali SummerSlam[110]. Dobę później na Raw, Ziggler pokonał Jericho w rewanżu i utrzymał walizkę Money in the Bank, a także poprzez zwycięstwo zawieszono kontrakt Jericho[111]. Ziggler rozpoczął rywalizację z Randym Ortonem, przez którego posiadacz walizki nie mógł użyć jej na Sheamusie[112]. Doprowadziło to do ich walki na gali Night of Champions, gdzie Orton wyszedł zwycięsko i zakończył rywalizację[113]. Na gali Survivor Series, Ziggler był kapitanem swojej drużyny w 5-on-5 elimination tag team matchu przeciwko drużynie Micka Foley'a, gdzie wygrał walkę przypinając Ortona jako ostatniego i stając się jedynym niewyeliminowanym uczestnikiem starcia[114].

Ziggler jako World Heavyweight Champion podczas wejściówki do ringu z AJ Lee i Big E Langstonem

Ziggler rozpoczął feud z Johnem Ceną, gdzie pomagał dowieść z Vickie Guerrero, iż Cenę i AJ Lee łączy romans. 16 grudnia na gali TLC: Tables, Ladders & Chairs pokonał Cenę w ladder matchu i obronił walizkę Money in the Bank po interwencji ze strony Lee, która zdradziłą Cenę i pomogła zwyciężyć Zigglerowi[115]. Następnej nocy na Raw podczas dyskusji pomiędzy Vickie i AJ, druga pocałowała Zigglera, po czym Guerrero zrezygnowała z menadżerowania Dolpha. Ziggler i Lee zmierzyli się z Ceną i Guerrero, jednakże pojedynek zakończył się dyskwalifikacją po tym jak Cenę zaatakował debiutujący Big E Langston, który rozpoczął współpracę z Dolphem i AJ Lee[116]. Ziggler zakończył rywalizację z Ceną poprzez przegraną z nim na odcinkach Raw z 7 i 14 stycznia 2013[117][118]. Wziął udział w Royal Rumble matchu jako pierwsza osoba wchodząca do ringu i przetrwał w nim pięćdziesiąt minut, po czym został wyeliminowany przez Sheamusa[119]. Dzień później na Raw, Ziggler i powracający Jericho zawalczyli z Team Hell No (Danielem Bryanem i Kanem) o WWE Tag Team Championship, lecz przegrali ów pojedynek[120]. Po tym jak Ziggler i Langston pokonali Bryana i Kane'a w singlowych walkach[121][122], duo otrzymało szansę na walkę o tytuły tag-team na WrestleManii 29[123], lecz przegrali starcie[124].

24 godziny po WrestleManii na tygodniówce Raw, Ziggler wykorzystał walizkę Money in the Bank na kontuzjowanym Alberto Del Rio i zdobył World Heavyweight Championship po raz drugi w karierze[125]. Ziggler zaczął rywalizację zarówno z Del Rio, jak i Jackiem Swaggerem[126][127][128], lecz mistrz odniosł kontuzję wyłączającą go z obrony tytułu na gali Extreme Rules[129][130][131][132][133]. Na gali odbyła się walka o miano pretendenta, którą wygrał Del Rio. 16 czerwca na gali Payback, Ziggler stracił tytuł na rzecz Del Rio. Podczas walki odbyła się podwójna zmiana charakterów postaci: Ziggler stał się protagonistą, zaś Del Rio antagonistą[134][135][136]. 14 lipca na gali Money in the Bank, AJ spowodowała przegraną Zigglera w rewanżu o tytuł, gdzie zaatakowała Del Rio pasem mistrzowskim powodując dyskwalifikację[137]. Następnej nocy na Raw, Ziggler zakończył współpracę z AJ Lee, po czym ona i Langston zaatakowali Zigglera[138]. Ziggler na krótko sprzymierzył się z Kaitlyn (rywalką Lee) i wspólnie pokonali AJ i Langstona w mixed tag team matchu na gali SummerSlam[139].

Intercontinental Champion (2013–2015)[edytuj]

Ziggler pozujący w ringu podczas gali w 2013

Po gali SummerSlam, Ziggler i wiele innych gwiazd WWE opowiedziało się przeciwko Triple H'owi i frakcji The Authority, przez którego Daniel Bryan stracił WWE Championship. We wrześniu na gali Night of Champions przegrał z Deanem Ambrosem o jego tytuł United States Championship[140]. Ziggler również nie zdołał zdobyć Intercontinental Championship od Curtisa Axela na tygodniówce Raw z 11 listopada[141]. 9 stycznia 2014 na odcinku Superstars odniósł kolejną kontuzję podczas walki z Rybackiem. Powrócił jako uczestnik Royal Rumble matchu, jednakże został wyeliminowany przez Romana Reignsa[142]. W lutym otrzymał możliwość walki o Intercontinental Championship należący do Big E, jednakże ponownie nie pokonał mistrza. Na WrestleManii XXX wziął udział w 31-osobowym Andre the Giant Memorial Battle Royalu, gdzie został wyeliminowany przez Alberto Del Rio[143]. 29 czerwca na gali Money in the Bank, Ziggler wziął udział w kolejnym Money in the Bank ladder matchu o walizkę na tytuł WWE World Heavyweight Championship, którą wygrał Seth Rollins[144].

Dolph Ziggler jako Intercontinental Champion przy jego trzecim panowaniu

Ziggler wziął udział w battle royalu o zwakowany Intercontinental Championship na gali Battleground z 20 lipca, aczkolwiek został jako ostatni wyeliminowany przez The Miza[145]. Po tym jak Ziggler pokonał Miza w non-title matchu dobę później na odcinku Raw, otrzymał szansę na rewanż na gali SummerSlam, na której pokonał Miza i stał się dwukrotnym posiadaczem tytułu[146]. 24 godziny później na Raw obronił pas przeciwko Mizowi[147]. We wrześniu na gali Night of Champions stracił pas na rzecz Miza, lecz dzień później na Raw odzyskał mistrzostwo[148][149]. Ziggler obronił tytuł w walce z Cesaro 26 września na SmackDown[150], trzy dni później w walce z Mizem i Cesaro na Raw[151] oraz na gali Hell in a Cell w two-out-of-three falls matchu.

28 października 2014 na odcinku Raw, Ziggler sprzymierzył się z dawnym rywalem Johnem Ceną i dołączył do jego drużyny w 5-on-5 elimination tag team matchu na galę Survivor Series[152]. 10 listopada został zaatakowany przez powracającego Luke'a Harpera[153], któremu tydzień później Authority przyznało walkę z Zigglerem o tytuł Intercontinental. Harper zdobył tytuł, tym samym kończąc trzecie panowanie Zigglera przy 56 dniach[154].

Na gali Survivor Series, Ziggler ponownie stał się jedyną niewyeliminowaną osobą w walce i dał zwycięstwo drużynie Johna Ceny po interwencji ze strony Stinga. Dodatkową stypulacją walki było to, iż jeśli drużyna Ceny wygra, to Authority zostanie rozwiązane[155]. W grudniu na gali TLC: Tables, Ladders & Chairs pokonał Harpera w ladder matchu i czwarty raz zdobył Intercontinental Championship[156]. 5 stycznia 2015 na odcinku Raw, przywrócone Authority zmusiło Zigglera do obrony jego tytułu w walce z Bad News Barrettem w zwykłej walce oraz później w two-out-of-three falls matchu, który wygrał pretendent i zabrał tytuł Zigglerowi. Pod koniec show, Ziggler, Ryback i Erick Rowan zostali (według scenariusza) zwolnieni z WWE[157].

Dwa tygodnie później na Raw, trójka została przywrócona do pracy po tym jak Cena pokonał Setha Rollinsa[158]. Ziggler wystąpił w w 2015 Royal Rumble matchu jako trzydziesty uczestnik, lecz został szybko wyeliminowany przez Big Showa i Kane'a[159]. Na gali Fastlane, Ziggler, Rowan i Ryback przegrali z Rollinsem, Showem i Kanem w sześcioosobowym tag team matchu[160]. Na WrestleManii 31 był członkiem siedmioosobowego ladder matchu o Intercontinental Championship, który wygrał Daniel Bryan[161].

Różne rywalizacje (2015–2016)[edytuj]

Po przegraniu walki o Intercontinental Championship z Danielem Bryanem na Raw po WrestleManii 31[162],, Ziggler i Bryan zostali zaatakowani przez powracającego Sheamusa[163][164]. Sheamus wyzwał Zigglera do Kiss My Arse matchu na gali Extreme Rules, który Ziggler wygrał[165], jednakże to Sheamus zmusił Zigglera do pocałowania jego pośladków[166]. Ziggler przegrał w rewanżu z Sheamusem na gali Payback[167]. Ziggler wziął udział w Elimination Chamber matchu o zwakowany Intercontinental Championship na gali Elimination Chamber, który wygrał Ryback[168]. W czerwcu wziął udział w walce o walizkę Money in the Bank, którą wygrał Sheamus[169]. 4 lipca na gali The Beast in the East w Japonii, Ziggler i John Cena pokonali Kinga Barretta i Kane'a w walce wieczoru[170].

Ziggler został dołączony do scenariusza związanego z romansem z Laną, byłą menadżerką Ruseva, kiedy to pocałowała go na tygodniówce Raw z 25 maja i serwowała jako jego valet[171][172]. W czerwcu rozpoczęli rywalizację z Rusevem oraz Summer Rae, która stała się jego menadżerką[173][174]. Ziggler odniósł kontuzję (według scenariusza)[175][176], dzięki czemu wrestler mógł zrobić przerwę od występów i uczestniczyć na planie filmu 6:42[177]. Ziggler zawalczył z Rusevem na gali SummerSlam, co zakończyło się podwójnym wyliczeniem pozaringowym po interwencji ze strony Lany i Rae[178][179]. Ziggler pokonał Ruseva w rewanżu we wrześniu na gali Night of Champions[180][181][182]. Scenariusz zakończono 11 października, kiedy to portal TMZ podał informację o prawdziwych zaręczynach Ruseva i Lany, wskutek czego ta powróciła do menadżerowania przyszłego męża[183][184]. Następnej nocy na Raw, Ziggler nie zdołał pokonać Johna Cenę o jego United States Championship[178].

22 października na odcinku SmackDown zaczął krótką rywalizację z debiutującym w głównym rosterze Tylerem Breezem, który sprzymierzył się z Summer Rae i zaatakował Zigglera po jednej z jego walk[185]. W międzyczasie wziął udział w turnieju o zawieszony WWE World Heavyweight Championship, gdzie pokonał The Miza w pierwszej rundzie[186], lecz w ćwierćfinale został przegrał z Deanem Ambrosem[187]. Ziggler przegrał z Breezem na gali Survivor Series[188]. Dołączył do 2016 Royal Rumble matchu jako 28. uczestnik, lecz wyeliminował go ostateczny zwycięzca Triple H[189]. 15 lutego na Raw wziął udział w fatal five-way matchu o Intercontinental Championship, w którym Kevin Owens zdobył tytuł po przypięciu Breeze'a[190]. Na gali Fastlane przegrał walkę z Owensem o tytuł[191]. W kolejnych tygodniach zaostrzył konflikt z grupą The Authority, gdzie 14 marca na odcinku Raw zawalczył z Triple H'em o możliwość wyboru dowolnego rywala (prócz Triple H'a) na WrestleManii 32; Ziggler przegrał pojedynek[192]. Na WrestleManii wziął udział w siedmioosobowym ladder matchu o Intercontinental Championship, który wygrał Zack Ryder[193][194].

Po WrestleManii rozpoczął kwartalną rywalizację z Baronem Corbinem, którego pokonał podczas pre-show gali Payback[195]. Duo zawalczyło ze sobą w no disqualification matchu na gali Extreme Rules, gdzie tym razem Corbin wyszedł zwycięsko[196]. 23 maja na Raw wyzwał Corbina do klasycznej zapaśniczej walki na przyszłotygodniowy odcinek[197], jednakże w pierwszej minucie walki został zdyskwalifikowany po kopnięciu w krocze rywala[198]. Rywalizacja zakończyła się trzecim pojedynkiem na gali Money in the Bank, który wygrał Corbin[199].

SmackDown (od 2016)[edytuj]

19 lipca podczas WWE draftu, Ziggler został przeniesiony do brandu SmackDown[200]. 26 lipca na odcinku SmackDown wygrał six-pack challenge z Johnem Ceną, Bray'em Wyattem, Baronem Corbinem, AJ Stylesem i Apollo Crewsem o miano pretendenta do tytułu WWE World Championship dzierżonego przez Deana Ambrose'a[201]. 2 sierpnia na SmackDown obronił miano pretendenta w walce z Wyattem[202]. 21 sierpnia na gali SummerSlam przegrał z Ambrosem o tytuł[203]. Dwa dni później na SmackDown zawalczył ze Stylesem w dodatkowym warunkiem, iż jeśli Ziggler wygra, zostanie dołączony do walki wieczoru gali Backlash o tytuł, lecz ostatecznie przegrał pojedynek[204]. Na gali Backlash przegrał z The Mizem o jego Intercontinental Championship po tym jak żona Miza Maryse spryskała twarz Zigglera nieznaną cieczą i spowodowała jego przegraną[205]. Po kolejnych przegranych z Mizem[206], Ziggler wyzwał Miza do ostatecznej walki o tytuł na gali No Mercy, gdzie postawił swoją karierę na szali w razie przegranej[207]. 4 października na SmackDown podczas segmentu MizTV, gospodarz przedstawił byłych członków grupy The Spirit Squad Kenny'ego i Mikey'a, którzy ostatecznie zaatakowali Zigglera[208]. Na gali No Mercy, Ziggler pokonał Miza i zdobył po raz piąty tytuł IC pomimo interwencji ze strony Maryse i Spirit Squad[209].

1 listopada na SmackDown po pokonaniu Curta Hawkinsa, Ziggler wyzwał dowolnego członka rosteru Raw do walki o jego tytuł na gali Survivor Series, którym okazał się Sami Zayn. Przed Survivor Series, Ziggler stracił tytuł na rzecz Miza podczas 900. odcinka SmackDown[210]. Na gali TLC: Tables, Ladders & Chairs przegrał z Mizem o tytuł w ladder matchu, tym samym kończąc ich rywalizację[211]. 13 grudnia na SmackDown przypiął Deana Ambrose'a w fatal four-way elimination matchu stając się pretendentem do WWE Championship należącego do Stylesa[212]. 27 grudnia na SmackDown odbył się triple threat match o tytuł pomiędzy Zigglerem, Baronem Corbinem i Stylesem, w którym mistrz obronił tytuł. 3 stycznia 2017 na odcinku SmackDown po przegranej z Corbinem w singlowym meczu, Ziggler stał się antagonistą po raz pierwszy od 2013, gdzie zaatakował Kalisto w ringu oraz pobił się z Apollo Crewsem na zapleczu[213]. Dwa tygodnie później gościł w segmencie "King's Court" prowadzonym przez Jerry'ego "The King" Lawlera, w którym przypomniał mu o zawale serca po walce z Zigglerem, po czym na koniec segmentu kopnął gospodarza w klatkę piersiową[214]. Na gali Royal Rumble wziął udział w Royal Rumble matchu jako 24. uczestnik, lecz został wyeliminowany przez Brocka Lesnara[215]. Dwa tygodnie później na gali Elimination Chamber przegrał z Crewsem i Kalisto w 2-on-1 handicap matchu[216].

Inne media[edytuj]

Nemeth wraz z Marią Kanellis i Eve Torres pojawili się na odcinku teleturnieju Grasz czy nie grasz z 3 listopada 2009[217]. Wystąpił również w talk-show Lopez Tonight w dniu 9 sierpnia 2010[218]. Nemeth regularnie występował w internetowym show wrestlera WWE Zacka Rydera pt. Z! True Long Island Story, gdzie prowadził swoją część show o nazwie "Ask Z Heel". Show zakończono produkować 11 stycznia 2013.

Ziggler był częścią ośmiu gier video federacji WWE. Jego postać zadebiutowała w grze WWE SmackDown vs Raw 2010, po czym wystąpił w każdej kolejnej corocznej części aż do najnowszego WWE 2K17[219].

Filmografia[edytuj]

Film
Rok Tytuł Rola Notka
2015 Me Him Her N/A Debiut filmowy[220]
2016 Countdown Ray Fitzpatrick [221]
Telewizja
Lata Tytuł Rola Notki
2009 Grasz czy nie grasz Gościnny bankier Specjalna edycja z wrestlerami WWE[217]
2010 Lopez Tonight On sam Odcinek 121[218]
2011 Silent Library Sezon 4, odcinek 62[222]
2014–2017 Total Divas Gość (Sezony 2–3, 6)
Powracająca postać (Sezony 4–5): 14 odcinków
Internetowe show
Lata Tytuł Rola Notki
2011–2013 Z! True Long Island Story On sam Segmenty 'Ask the Heel'[223][224]
2012–2013; 2014 WWE Download Prowadzący
2013–2015 The JBL and Cole Show On sam Gość (Sezon 1), powracająca postać (Sezony 2–5)

Życie prywatne[edytuj]

Nemeth stał się fanem profesjonalnego wrestling już w wieku pięciu lat, po czym zdecydował się dołączyć do tego biznesu w wieku 12 lat[9][11]. Jego młodszy brat Ryan był również profesjonalnym wrestlerem, który pracował w WWE i był przydzielony do rozwojówki NXT pod pseudonimem Briley Pierce[225]. Mają też młodszego brata o imieniu Donald (przydomek "Donny"[226]), który jest podejrzany o morderstwo popełnione w 2016[227].

Ziggler spotykał się z komediantką Amy Schumer. W 2013 i 2014 zmienił partnerkę na Nikki Bellę, zaś od 2015 jest w związku z wrestlerką WWE Daną Brooke[228][229]. Nemeth jest absolwentem Kent State University[230]. Przed dołączeniem do WWE żył w Phoenix w Arizonie, gdzie studiował prawo w Arizona State University[9][230].

Nemeth jest bliskim przyjacielem z obecnym wrestlerem WWE Michaelem Brendlim, z którym mieszkał na Florydzie do 2008[231].

Wyjawił podczas wywiadu z Coltem Cabaną, iż przyjął imię "Dolph" po pradziadku, zaś nazwisko "Ziggler" wymyślił jego przyjaciel.

Styl walki[edytuj]

Ziggler wykonujący jumping DDT na Albercie Del Rio
Ziggler aplikujący chwyt sleeper hold na Rybacku
Ziggler wykonujący famouser na The Mizie
 • Motywy muzyczne
  • "Never Thought My Life Could Be This Good" ~ Jim Johnston[281] (19 września 2005 – listopad 2005; używany podczas menedżerowania Kerwina White'a)
  • "Team Spirit" ~ Jim Johnston (23 stycznia 2006 - 27 listopada 2006; używany jako część grupy The Spirit Squad)
  • "Big Style" ~ Freebie & The Bean (FCW; 17 stycznia 2007 - 18 sierpnia 2008)
  • "Time to Shout" ~ William Kingswood (18 września 2008 - 22 czerwca 2009)
  • "I Am Perfection" ~ Cage 9 i Jim Johnston[282][283] (26 lipca 2009 – 18 lipca 2011)
  • "I Am Perfection (V2)" ~ Downstait i Jim Johnston[284] (25 lipca 2011 – 20 listopada 2011)
  • "Here to Show the World" ~ Downstait i Jim Johnston[285] (od 21 listopada 2011)

Mistrzostwa i osiągnięcia[edytuj]

Ziggler jako dwukrotny posiadacz World Heavyweight Championship

Przypisy

 1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t Dolph Ziggler Profile (ang.). Online World of Wrestling.
 2. a b c d e f g h i j k l m n o p John M. Milner: Nick Nemeth. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, December 19, 2006. [dostęp January 7, 2012].
 3. Benjamin Leatherman: WWE Wrestler Dolph Ziggler on Living in Phoenix, His Ex-Girlfriend Amy Schumer's Movie – Phoenix New Times (ang.).
 4. a b Adam Martin: Dark match from Raw in Memphis, identity of wrestler, The Condemned. WrestleView, September 16, 2008. [dostęp September 16, 2008].
 5. a b Dolph Ziggler (ang.). WWE.
 6. Lance Storm: Q and A (ang.). Storm Wrestling.
 7. wwe in salzburg, austria! as close to the hungarian motherland as we get! but grammas from the south side of hollywood! quiet, russ! (ang.).
 8. St. Ed's Wrestling State Placers. St. Edward High School. [dostęp December 26, 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (October 7, 2011)].
 9. a b c d Gary Herron: WWE's Dolph Ziggler once planned on law career. W: Rio Rancho Observer [on-line]. May 26, 2010. [dostęp May 29, 2010].
 10. a b c 2009–2010 Kent State University Wrestling Media Guide. 2009, s. 26.
 11. a b c d e f David Walsh: Dolph Ziggler among WWE superstars scheduled for Sunday show. W: The Herald-Dispatch [on-line]. October 7, 2008. [dostęp January 6, 2010].
 12. The 20 most impressive physiques in WWE history. W: WWE [on-line].
 13. Jim Varsallone: WWE superstar Dolph Ziggler prepares for TV life on Syfy. W: The Miami Herald [on-line]. September 2010. [dostęp May 8, 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (May 8, 2011)]. s. 2.
 14. Ready to Rumble. WWE, January 23, 2006. [dostęp December 26, 2007].
 15. Dale Plummer: Raw: Gee, Triple H wins, surprise, surprise. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, February 21, 2006. [dostęp January 6, 2010].
 16. Dale Plummer: Raw: Testing the HBK-McMahons feud. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, March 14, 2006. [dostęp January 6, 2010].
 17. a b History of the World Tag Team Championship – Spirit Squad. WWE, April 3, 2006. [dostęp August 9, 2008]. [zarchiwizowane z tego adresu (March 29, 2008)].
 18. Chris Sokol: Raw: Debuts, new tag champs, staredowns. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, April 4, 2006. [dostęp January 6, 2010].
 19. Dale Plummer: Raw: HHH helps out HBK. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, May 22, 2006. [dostęp January 6, 2010].
 20. Dale Plummer: Raw: DX pranks – butts, boobs, slime. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, June 20, 2006. [dostęp January 6, 2010].
 21. a b Louie Dee: It happens. WWE, June 26, 2006. [dostęp August 8, 2008].
 22. a b Ed Williams III: Stolen Championship. WWE, July 3, 2006. [dostęp August 8, 2008].
 23. Dale Plummer, Tylwalk, Nick: DX returns with a Vengeance. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, June 21, 2006. [dostęp January 6, 2010].
 24. Zack Zeigler: DX dismantles the Spirit Squad. WWE, July 15, 2006. [dostęp August 8, 2008].
 25. Dale Plummer: Raw: Baby, Flair's still a main eventer. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, July 25, 2006. [dostęp January 6, 2010].
 26. Brian Elliott: Unforgiven just averages out. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, September 18, 2006. [dostęp January 6, 2010].
 27. Yves LeRoux: Raw: Montreal crowd hot for super show. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, September 19, 2006. [dostęp January 6, 2010].
 28. Dale Plummer: Raw: The King's court invades. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, September 27, 2006. [dostęp January 6, 2010].
 29. Dale Plummer: Raw: Brands mix at Family Reunion. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, October 10, 2006. [dostęp January 6, 2010].
 30. Dale Plummer: Raw: Bring out the "celebrities". W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, October 17, 2006. [dostęp January 6, 2010].
 31. a b Zack Zeigler: On the same page?. WWE, October 23, 2006. [dostęp August 8, 2008].
 32. Brian Elliott: K-Fed costs Cena at Cyber Sunday. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, June 11, 2006. [dostęp January 6, 2010].
 33. Dale Plummer: Raw: The return of the Hardys. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, November 28, 2006. [dostęp January 6, 2010].
 34. January 17, 2007–OVW TV Tapings in Louisville, Kentucky. Online World of Wrestling, January 17, 2007. [dostęp August 9, 2008].
 35. Valley Wrestling in Elizabethtown, Kentucky before 270 fans. Online World of Wrestling, March 24, 2007. [dostęp August 9, 2008].
 36. August 10, 2007–OVW Six Flags in Louisville, Kentucky at Six Flags Kentucky Kingdom. Online World of Wrestling, August 10, 2007. [dostęp August 9, 2008].
 37. September 15, 2007–Florida Championship Wrestling in New Port Richey, Florida at the Jewish Community Center. Online World of Wrestling, September 15, 2007. [dostęp August 9, 2008].
 38. November 10, 2007–Florida Championship Wrestling – Dave Williams Celebrity Tribute to Jesse's Place in Crystal River, Florida at the Lecanto High School. Online World of Wrestling, November 10, 2007. [dostęp January 6, 2010].  Cytat: Nick Nemeth (w/Big Rob)
 39. April 15, 2008–Florida Championship Wrestling in New Port Richey, Florida at the Bourbon Street Night Club. Online World of Wrestling, April 15, 2008. [dostęp January 6, 2010].
 40. a b August 16, 2008–Florida Championship Wrestling in Florida. Online World of Wrestling, August 16, 2008. [dostęp January 6, 2010].
 41. Dolph Ziggler suspended for 30 days. WWE, October 10, 2008. [dostęp October 10, 2008].
 42. Wade Keller: Keller's WWE Raw Report 11/17: Ongoing coverage of live show including Santino raps for Akon, Orton-Punk. Pro Wrestling Torch, November 17, 2008. [dostęp January 7, 2010].
 43. Nick Tylwalk: Raw: Enemies of Jericho's enemies become his friends. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, December 2, 2008. [dostęp March 26, 2009].
 44. Matt Bishop: Raw: A night of Slammys, solid matches. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, December 8, 2008. [dostęp March 26, 2009].
 45. 2009 WWE Supplemental Draft results. WWE, April 15, 2009. [dostęp April 15, 2009].
 46. Andy McNamara: Smackdown: Batista takes a bite out of Legacy. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, April 18, 2009. [dostęp April 18, 2009].
 47. Michael Burdick: Bedlam beckons Backlash. WWE, April 24, 2009. [dostęp May 2, 2009].
 48. Andy McNamara: Punk wins, but Hardy stands tall. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, May 1, 2009. [dostęp May 2, 2009].
 49. Andy McNamara: Smackdown: Hardy's hot, Edge is not. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, May 8, 2009. [dostęp January 6, 2010].
 50. Jon Waldman: Smackdown: re-writing a good show. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, May 16, 2009. [dostęp January 6, 2010].
 51. Andy McNamara: Smackdown: Edge talks tough, but Hardy delivers. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, May 22, 2009. [dostęp January 6, 2010].
 52. Brian Elliott: Mysterio & Jericho save The Bash from wash-out. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, June 29, 2009. [dostęp July 27, 2009].
 53. Brian Elliott: Night of Champions: Punk loses title, but keeps star performer tag. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, July 26, 2009. [dostęp July 27, 2009].
 54. Chris Sokol, Sokol, Bryan: Title changes highlight Hell in a Cell. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, October 5, 2009. [dostęp January 6, 2010].
 55. Jon Waldman: Smackdown: Building to Bragging Rights. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, October 10, 2009. [dostęp January 6, 2010].
 56. Matt Bishop: Smackdown: Spear, spear, spear. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, February 27, 2010. [dostęp April 7, 2010].
 57. Dale Plummer, Nick Tylwalk: Undertaker ends Shawn Michaels' career in thrilling rematch to cap off Wrestlemania XXVI. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, March 29, 2010. [dostęp April 7, 2010].
 58. Mike Tedesco: Smackdown Recap – 6/18/10. WrestleView, June 19, 2010. [dostęp July 29, 2010].
 59. Adam Martin: Smackdown Recap – 7/9/10. WrestleView, July 10, 2010. [dostęp July 29, 2010].
 60. Adam Martin: Money in the Bank PPV Results – 7/18/10. WrestleView, July 18, 2010. [dostęp July 29, 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (July 22, 2010)].
 61. Steve Gerweck: Spoilers: WWE Smackdown for August 6. WrestleView, July 29, 2010. [dostęp July 29, 2010].
 62. a b Dolph Ziggler's First Intercontinental Championship Reign. WWE, August 6, 2010. [dostęp August 16, 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (August 19, 2010)].
 63. Adam Martin: SummerSlam: Ziggler vs. Kingston – IC Title. WrestleView, August 15, 2010. [dostęp August 16, 2010].
 64. Nick Tylwalk: Few gimmicks, more title changes at Night of Champions. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, September 20, 2010. [dostęp September 21, 2010].
 65. Dale Plummer, Nick Tylwalk: The fate of Cena is finally decided at so-so Survivor Series. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, November 22, 2010. [dostęp December 20, 2010].
 66. Matt Bishop: WWE NXT: Season 3 mercifully ends with new breakout diva crowned. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, November 30, 2010. [dostęp December 1, 2010].
 67. James Caldwell: WWE News: NXT Season 4 cast – full list of Pros & Rookies for the new season of NXT, plus noticeable absences. Pro Wrestling Torch, November 30, 2010. [dostęp December 1, 2010].
 68. Matt Bishop: WWE NXT: First rookie sent packing. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, January 5, 2011. [dostęp January 7, 2011].
 69. Matt Bishop: WWE NXT: Another one bites the dust. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, February 9, 2011. [dostęp February 20, 2011].
 70. Bryan Sokol: TLC delivers highs, lows and a new champ. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, December 20, 2010. [dostęp December 20, 2010].
 71. James Caldwell: WWE News: Smackdown Spoilers – four big developments at Tuesday's TV taping for Friday's first episode of 2011. Pro Wrestling, January 5, 2011. [dostęp January 5, 2011].
 72. Dale Plummer, Nick Tylwalk: Super-size Royal Rumble saves biggest surprise for last. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, January 30, 2011. [dostęp February 1, 2011].
 73. Dave Hillhouse: Smackdown: Edge and Del Rio avoiding collision course. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, February 5, 2011. [dostęp February 10, 2011].
 74. Matt Bishop: Smackdown: Green Bay Packers LB helps even odds for Edge. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, February 12, 2011. [dostęp February 20, 2011].
 75. Matt Bishop: Raw: Finally, The Rock has returned to WWE. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, February 15, 2011. [dostęp February 20, 2011].
 76. Dave Hillhouse: Smackdown: 600 birthday smacks. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, February 19, 2011. [dostęp February 20, 2011].
 77. James Caldwell: WWE News: Smackdown results – two new World Hvt. champions on the same night, Ziggler "fired," open slot at Chamber PPV. Pro Wrestling Torch, February 18, 2011. [dostęp February 20, 2011].
 78. Dale Plummer: Raw: Stone Cold stuns Cole's Wrestlemania plans. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, March 7, 2011. [dostęp March 8, 2011].
 79. Dale Plummer: Raw: Cena wrecked on the Road to Wrestlemania. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, March 14, 2011. [dostęp May 17, 2011].
 80. Matt Bishop: The Rock costs Cena as The Miz retains at WrestleMania XXVII. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, March 7, 2011. [dostęp May 17, 2011].
 81. a b Dolph Ziggler's First United States Championship. WWE, June 19, 2011. [dostęp June 20, 2011].
 82. James Caldwell: Caldwell's WWE Raw Results 5/30: Complete "virtual time" coverage of live Raw – Cena vs. Truth main event, Kharma speaks. Pro Wrestling Torch, May 30, 2011. [dostęp June 20, 2011].
 83. Mitch Passero: Dolph Ziggler def. Kofi Kingston (New United States Champion). WWE, June 19, 2011. [dostęp January 7, 2012].
 84. James Caldwell: Caldwell's WWE Raw Results 8/15: Complete "virtual-time" coverage of live Raw – Triple H addresses Summerslam, Punk-Nash, missing segment, WWE Title match. Pro Wrestling Torch, August 15, 2011. [dostęp October 26, 2011].
 85. Xander Assaad: Xander's WWE Raw Report 8/29: Alt. perspective review of Raw Supershow, why was it a "wildly uneven" show?. Pro Wrestling Torch, August 29, 2011. [dostęp October 26, 2011].
 86. Kevin Powers: U.S. Champion Dolph Ziggler won the Fatal 4-Way Match. WWE, September 18, 2011. [dostęp January 7, 2012].
 87. James Caldwell: Caldwell's WWE Raw Results 9/19: Complete "virtual-time" coverage of live Raw Supershow following Night of Champions. Pro Wrestling Torch, September 19, 2011. [dostęp September 22, 2011].
 88. James Caldwell: Caldwell's WWE Raw Results 9/26: Complete "virtual-time" coverage of live Raw Supershow leading to Hell in a Cell. Pro Wrestling Torch, September 26, 2011. [dostęp October 26, 2011].
 89. James Caldwell: Caldwell's WWE Hell In A Cell PPV Results 10/2: Complete "virtual time" coverage of live PPV. Pro Wrestling Torch, October 2, 2011. [dostęp October 12, 2011].
 90. James Caldwell: Caldwell's WWE Vengeance PPV Results 10/23: Ongoing "virtual time" coverage of live PPV – Triple H & Punk, Cena vs. Del Rio, Henry vs. Show. Pro Wrestling Torch, October 24, 2011. [dostęp October 24, 2011].
 91. Nick Tylwalk: No swerves but plenty of Rock and Punk at Survivor Series. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, November 21, 2011. [dostęp December 8, 2011].
 92. Dave Hillhouse: TLC: The trouble with tables. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, December 18, 2011. [dostęp December 19, 2011].
 93. Matt Bishop: Raw: CM Punk returns home, runs the gauntlet. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, December 27, 2012. [dostęp February 17, 2012].
 94. Dale Plummer, Nick Tylwalk: The Great White takes a big bite out out of the 25th Royal Rumble. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, January 30, 2012. [dostęp February 17, 2012].
 95. Raw Elimination Chamber Match. WWE, January 30, 2012. [dostęp January 30, 2012].
 96. Dolph Ziggler with Arda Ocal. The Score Television Network, March 9, 2012. [dostęp March 9, 2012].
 97. Caldwell's WWE Raw Results 4/2: Ongoing "virtual-time" coverage of live Raw – WM28 fall-out, how will Cena respond to Rock loss?, two big title matches.
 98. James Caldwell: Caldwell's WWE Extreme Rules PPV Report 4/29: Ongoing "virtual time" coverage of live PPV – Brock-Cena, Punk-Jericho in Chicago. Pro Wrestling Torch, April 29, 2012. [dostęp April 30, 2012].
 99. WWE Tag Team Champions Kofi Kingston & R-Truth vs. Jack Swagger & Dolph Ziggler. WWE. [dostęp May 10, 2012].
 100. Caldwell's WWE Raw results 5/28: Ongoing "virtual-time" coverage of live Raw #991 – Show vs. Brodus teased main event, Punk-Bryan, no Cena.
 101. Nick Tylwalk: Raw: Vince McMahon stops by for a John Laurinaitis performance review. W: SLAM! Wrestling [on-line]. June 11, 2012. [dostęp June 12, 2012].
 102. a b c James Caldwell: Caldwell's WWE No Way Out report 6/17: Ongoing "virtual time" coverage of live PPV – Cena vs. Show, potential "firings," who will A.J. choose?. Pro Wrestling Torch, June 17, 2012. [dostęp June 23, 2012].
 103. Nick Tylwalk: Raw: People Power goes out with a whimper in Long Island. W: SLAM! Wrestling [on-line]. June 18, 2012. [dostęp June 23, 2012].
 104. PARKS' WWE SMACKDOWN REPORT 6/29: Ongoing "virtual time" coverage of the show, including Triple Threat match for the World Title.
 105. Greg Parks: PARKS' WWE SMACKDOWN REPORT 7/3: Ongoing "virtual time" coverage of the live Great American Bash special, including 20-man Battle Royal; winner acts as GM for Smackdown next week. Pro Wrestling Torch. [dostęp July 7, 2012].
 106. Patrick Michael: Zack Ryder, Dolph Ziggler Car Accident Shows How Far Wrestling Has Come – Yahoo! Sports. Sports.yahoo.com, July 14, 2012. [dostęp November 9, 2012].
 107. a b James Caldwell: CALDWELL'S WWE MITB PPV REPORT 7/15: Complete "virtual time" coverage of live PPV – Punk vs. Bryan, Sheamus vs. Del Rio, two MITB matches. Pro Wrestling Torch. [dostęp August 4, 2012].
 108. CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 7/16: Complete "virtual-time" coverage of live Raw #998 – MITB PPV fall-out, Cena's announcement.
 109. WWE News: Smackdown SPOILERS 7/27 – complete results for Friday's show featuring #1 contender match.
 110. James Caldwell: CALDWELL'S WWE SUMMERSLAM PPV REPORT 8/19: Complete "virtual time" coverage of live PPV – Lesnar vs. Triple H, Punk vs. Cena vs. Show. Pro Wrestling Torch. [dostęp August 20, 2012].
 111. CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 8/20: Complete "virtual-time" coverage of live Raw – Punk-Cena, Lesnar opens show, Triple H "speculation," Jericho farewell.
 112. PARKS' WWE SMACKDOWN REPORT 8/24: Ongoing "virtual time" coverage of Friday night show, including Orton vs. Del Rio in a #1 Contender match.
 113. Randy Orton def. Dolph Ziggler. WWE, September 16, 2012. [dostęp September 23, 2012].
 114. WWE.com: Team Ziggler (Dolph Ziggler, Alberto Del Rio, Wade Barrett, Damien Sandow & David Otunga) def. Team Foley (Randy Orton, WWE Tag Team Champions Team Hell No, The Miz & Intercontinental Champion Kofi Kingston). [dostęp November 19, 2012].
 115. Irfan Nasir Styles: WWE.com: Dolph Ziggler def. John Cena (Ladder Match for the World Heavyweight Championship Money in the Bank contract). WWE, December 16, 2012. [dostęp December 16, 2012].  Cytat: Dolph Ziggler def. John Cena (Ladder Match for the World Heavyweight Championship Money in the Bank contract)
 116. CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 12/17: Complete "virtual-time" coverage of live Raw – The strangest show of the year concludes with the debut of a new monster heel; Ric Flair returns.
 117. CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 1/7: Complete "virtual-time" coverage of live Raw – WWE Title match, The Rock returns, Cena vs. Ziggler (updated w/Box Score).
 118. CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 1/14: Live, in-person results from 20th Anniv. show – Rock Concert, off-air happenings, more (updated w/Box Score).
 119. Full list of Royal Rumble Match participants and eliminations. WWE, January 28, 2012. [dostęp January 28, 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (January 30, 2013)].
 120. Nick Tylwalk: Raw: It's The Rock, Brock, the wheel and The Shield in Vegas. SLAM! Wrestling, January 29, 2013. [dostęp February 6, 2013].
 121. CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 3/11: Complete "virtual-time" coverage of live Raw – WWE recognizes Bearer by incorporating him into Taker-Punk, Lesnar challenges Hunter, no Cena, more.
 122. PARKS' WWE SMACKDOWN REPORT 3/15: Ongoing "virtual time" coverage of the Friday night show, including Henry vs. Ryback.
 123. CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 3/18: Complete "virtual-time" coverage of live Raw – Hunter signs WM29 contract, IC Title match, more WM29 developments.
 124. CALDWELL'S WWE WRESTLEMANIA 29 PPV RESULTS: Complete "virtual-time" coverage of live PPV from MetLife Stadium – Rock-Cena II, Taker-Punk, Lesnar-Hunter, more.
 125. CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 4/8: Complete "virtual-time" coverage of live Raw – WM29 fall-out, new World Champ, no Rock, Taker live, crowd takes over.
 126. CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 4/15: Complete "virtual-time" coverage of live Raw – Lesnar returns, Punk walks away, WM29 fallout, new U.S. champion, more.
 127. PARKS' WWE SMACKDOWN REPORT 4/19: Complete coverage of Friday night show, including Sheamus & Orton vs. Mark Henry & Big Show tag main event.
 128. PARKS' WWE SMACKDOWN REPORT 4/26: Complete coverage of the loaded Friday night show, including Undertaker vs. Ambrose, Henry vs. Orton.
 129. CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 4/29 (Hour 1): Ongoing "virtual-time" coverage of live Raw – Orton vs. Rhodes PPV-quality match, bizarre opening, more.
 130. WWE NEWS: Major updates on Ziggler's concussion & health.
 131. PARKS' WWE SMACKDOWN REPORT 5/10: Ongoing "virtual time" coverage of Friday show, including Daniel Bryan vs. Dean Ambrose, Jack Swagger vs. Big E. Langston.
 132. CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 5/13 (Hour 1): Ongoing "virtual-time" coverage of live Raw – Jericho vs. Fandango Dance-off starts the show, World Title announcement.
 133. RAW NEWS: Next week's top match, Where was Punk during Raw?, Ziggler returns, Henry's return date, Kaitlyn's "secret admirer", Bryan vs. Rollins, Fandango, more. Pro Wrestling Torch. [dostęp June 18, 2013].
 134. James Caldwell: PAYBACK NEWS: RVD returning, WWE attempts memorable end to Cena vs. Ryback, Punk returns vs. Jericho, new World champ. Pro Wrestling Torch. [dostęp June 18, 2013].
 135. James Caldwell: CALDWELL'S WWE PAYBACK PPV RESULTS 6/16 (Hour 2): Punk vs. Jericho, New World Hvt. champion & double-turn. Pro Wrestling Torch. [dostęp June 18, 2013].
 136. RAW NEWS: Lesnar returns to set up big feud, Henry retirement tease, Christian returns, Bryan injured?, Bryan & Hunter get heated, Stephanie-A.J., Smackdown match, more. Pro Wrestling Torch. [dostęp June 18, 2013].  Cytat: WWE confirmed multiple heel and face turns during Raw. New World Hvt. champion Alberto Del Rio opened the show in full heel mode, Dolph Ziggler was presented as a face, and C.M. Punk is officially returning as a face.
 137. CALDWELL'S WWE MITB PPV RESULTS 7/14 (Hour 2): Ziggler vs. Del Rio for the World Title, Ryback vs. Jericho.
 138. CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 7/15 (Hour 1): Immediate MITB fall-out, Ziggler vs. Del Rio re-match, Orton vs. Fandango.
 139. CALDWELL'S WWE SSLAM PPV RESULTS 8/18 (Hour 3): Cena vs. Bryan WWE Title main event, did Orton cash in?.
 140. a b United States Champion Dean Ambrose def. Dolph Ziggler.
 141. Mike Tedesco: WWE Raw Results – 11/11/13 (2-on-3 Handicap match). WrestleView. [dostęp December 21, 2013].
 142. Dolop Ziggler Injury update.
 143. James Caldwell: WRESTLEMANIA 30 PPV RESULTS (Hour 2): Complete "virtual-time" coverage of Cena vs. Bray, big moment for Cesaro in the Andre Battle Royal, Shield vs. Outlaws. Pro Wrestling Torch, April 6, 2014. [dostęp April 6, 2014].
 144. Caldwell, James: CALDWELL'S WWE MITB PPV RESULTS 6/29: Ongoing "virtual-time" coverage of WWE Title ladder match, MITB match, more. Pro Wrestling Torch, June 29, 2014. [dostęp June 30, 2014].
 145. James Caldwell: Caldwell's WWE Battleground PPV report 7/20: Complete "virtual-time" coverage of live PPV – Cena defends WWE Title, IC Title battle royal, Usos vs. Wyatts Tag Title match, more. Pro Wrestling Torch. [dostęp July 21, 2014].
 146. James Caldwell: Caldwell's WWE SummerSlam PPV Results 8/17. Pro Wrestling Torch, August 17, 2014. [dostęp August 17, 2014].
 147. James Caldwell: CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 8/18: Complete "virtual-time" coverage of Summerslam fall-out, Brock gets new WWE World Title belt, Ambrose & Rollins tear it up, more. Pro Wrestling Torch, August 18, 2014. [dostęp August 18, 2014].
 148. James Caldwell: Caldwell's WWE NoC PPV Report 9/21: Complete "virtual-time" coverage of live PPV – Lesnar vs. Cena. September 21, 2014. [dostęp September 21, 2014].
 149. Dolph Ziggler vs. The Miz – Intercontinental Championship Match: Raw, Sept 22, 2014. September 21, 2014. [dostęp September 23, 2014].
 150. Michael Burdick: SmackDown Results – Sept. 26, 2014: Big Show knocked out Rusev; Ambrose stole Rollins' Money in the Bank briefcase. WWE, September 26, 2014.
 151. Anthony Benigno: WWE Raw results, September 29, 2014: Dean Ambrose pranks Seth Rollins and suffers The Authority's wrath. WWE, September 29, 2014.
 152. John Cena and Dolph Ziggler form an unlikely alliance as the Survivor Series 10man tag begins to take shape.
 153. James Caldwell: Caldwell's WWE Raw results 11/10: Complete "virtual-time" coverage of U.K. Raw – Cena vs. Ryback, Survivor Series teams formed, U.S. Title re-match, more. Pro Wrestling Torch, November 10, 2014. [dostęp November 11, 2014].
 154. Benigno, Anthony.: WWE Raw live results: November 17, 2014. November 17, 2014. [dostęp November 17, 2014]. s. WWE.com.
 155. James Caldwell: Caldwell's WWE S. Series PPV results 11/23: Complete "virtual-time" coverage of Team Cena vs. Team Authority, more. Pro Wrestling Torch, November 23, 2014. [dostęp November 23, 2014].
 156. James Caldwell: Caldwell's WWE TLC PPV report 12/14: Complete "virtual-time" coverage of Cena vs. Rollins, Roman Reigns involved, Ambrose vs. Wyatt, set-up for the Royal Rumble, more. Pro Wrestling Torch, December 14, 2014. [dostęp December 15, 2014].
 157. Mike Tedesco: WWE RAW Results - 1/5/15 (The Authority resumes power). [dostęp 6 January 2015]. s. wrestleview.com.
 158. James Caldwell: CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 1/19: Complete "virtual-time" coverage of live Raw - final Rumble hype, big "Legends Reunion" theme, Brock Lesnar, Bryan's Raw in-ring return, more. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 19 January 2015. [dostęp 31 July 2016].
 159. James Caldwell: Royal Rumble PPV Report 1/25: Complete "virtual-time" coverage of Lesnar vs. Cena vs. Rollins for WWE Title, Royal Rumble, post-PPV Network show. Pro Wrestling Torch. [dostęp January 26, 2015].
 160. Bobby Melok: Seth Rollins, Kane & Big Show def. Dolph Ziggler, Erick Rowan & Ryback. [dostęp February 22, 2015]. s. wwe.com.
 161. James Wortman: Daniel Bryan won the Intercontinental Championship Ladder Match. WWE. [dostęp March 29, 2015].
 162. Nick Tylwalk: Raw: Lesnar runs wild, as does the crowd. [dostęp April 25, 2015]. s. Canoe.ca.
 163. Nick Tylwalk: Raw: Lesnar runs wild, as does the crowd. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, March 20, 2015. [dostęp March 31, 2015].
 164. Mike Tedesco: WWE Raw Results – 3/30/15 (Night after WrestleMania 31). WrestleView, March 30, 2015. [dostęp March 31, 2015].
 165. Michael Burdick: Dolph Ziggler def. Sheamus (Kiss Me Arse Match). WWE. [dostęp April 26, 2015].
 166. James Caldwell: CALDWELL'S EXTREME RULES PPV REPORT 4/26: Complete "virtual-time" coverage of live PPV – Rollins vs. Orton steel cage, Cena vs. Rusev, Last Man Standing, more. Pro Wrestling Torch. [dostęp April 27, 2015].
 167. We're Sorry!.
 168. WWE Elimination Chamber 2015 results. W: WWE [on-line].
 169. Sheamus wins the Money in the Bank Contract Ladder Match. W: WWE [on-line].
 170. Brock Lesnar: The Beast in the East Live from Tokyo Results. W: WWE [on-line].
 171. Caldwell, James: CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 5/18: Ongoing "virtual-time" coverage of live Raw – Payback PPV fall-out, three title matches advertised, more. May 18, 2015. [dostęp May 18, 2015]. s. Pro Wrestling Torch.
 172. Caldwell, James: Caldwell's WWE Raw Results 5/25. Pro Wrestling Torch, May 24, 2015. [dostęp May 26, 2015].
 173. WWE Raw results, June 29, 2015: Bray Wyatt stalks Roman Reigns and Dolph and Lana go public. W: WWE [on-line].
 174. Caldwell, James: CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 6/29: Complete "virtual-time" coverage of live Raw – The Shield trio in big tag match, Cena's U.S. Title Open Challenge, Dolph/Lana, more. June 29, 2015. [dostęp June 29, 2015]. s. Pro Wrestling Torch.
 175. WWE Raw results, July 6, 2015: Lesnar tears J&J to pieces, Randy Orton makes his return and Cesaro challenges Cena again. W: WWE [on-line].
 176. Dolph Ziggler suffers throat injury on Raw. W: WWE [on-line].
 177. Dolph Ziggler Out Of Action Due To Filming WWE Movie. W: WhatCulture.com [on-line].
 178. a b Caldwell, James: CALDWELL'S SUMMERSLAM REPORT 8/23: Ongoing "virtual-time" coverage of Lesnar vs. Taker, Title vs. Title, more big matches. August 23, 2015. [dostęp August 23, 2015]. s. Pro Wrestling Torch.
 179. Anthony Benigno: Dolph Ziggler vs. Rusev. WWE. [dostęp 17 August 2015].
 180. Caldwell, James: CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 8/31: Ongoing "virtual-time" coverage of live Raw – Sting opening Raw, Night of Champions hype, Beat the Clock, SSlam re-match, more. August 31, 2015. [dostęp August 31, 2015]. s. Pro Wrestling Torch.
 181. Namako, Jason: WWE SMACKDOWN RESULTS – 9/3/15 (TAG TEAM MAIN EVENT). September 3, 2015. [dostęp September 7, 2015]. s. WrestleView.
 182. John Clapp: Dolph Ziggler vs. Rusev. WWE. [dostęp 7 September 2015].
 183. WWE Stars Lana and Rusev Are Getting Married!!. October 11, 2015. [dostęp October 14, 2015]. s. TMZ.
 184. WWE.com Exclusive: Lana confirms engagement to Rusev. October 12, 2015. [dostęp October 14, 2015]. s. WWE.
 185. Parks, Greg: 10/22 WWE Smackdown Report by Greg Parks. October 22, 2015. [dostęp October 22, 2015]. s. Pro Wrestling Torch.
 186. Caldwell, James: 11/9 WWE Raw Results – CALDWELL's Complete Live Report. November 9, 2015. [dostęp November 9, 2015]. s. Pro Wrestling Torch.
 187. Caldwell, James: 11/16 WWE Raw Results: CALDWELL's Complete Live Report. November 16, 2015. [dostęp November 16, 2015]. s. Pro Wrestling Torch.
 188. Clapp, John: Dolph Ziggler vs. Tyler Breeze. November 19, 2015. [dostęp November 19, 2015]. s. WWE.com.
 189. James Caldwell: rodzajów walk we wrestlingu016rumblereport/ 1/24 WWE Royal Rumble PPV Results – CALDWELL's Complete Live PPV Report. Pro Wrestling Torch. [dostęp 24 January 2016].
 190. Mike Tedesco: WWE RAW Results – 2/15/16 (Big Show vs. Braun Strowman). [dostęp February 16, 2016]. s. wrestleview.com.
 191. James Caldwell: 2/21 WWE Fast Lane Results – CALDWELL's Complete Live PPV Report. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. February 21, 2016. [dostęp February 21, 2016].
 192. James Caldwell: 3/14 WWE Raw Results – CALDWELL's Complete Live Report. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. March 14, 2016. [dostęp June 3, 2016].
 193. James Caldwell: 3/21 WWE Raw Results – Caldwell's Complete Live Report. [dostęp March 25, 2016]. s. PWTorch.com.
 194. James Caldwell: 4/3 WrestleMania 32 PPV Results – CALDWELL's Complete Live Report on Main PPV. Pro Wrestling Torch. [dostęp April 3, 2016].
 195. James Caldwell: 5/1 WWE Payback Results – CALDWELL's Complete Live Report. Pro Wrestling Torch. [dostęp May 1, 2016].
 196. James Caldwell: 5/22 WWE Extreme Rules PPV Results – Caldwell's Complete Live Report. Pro Wrestling Torch, May 22, 2016. [dostęp May 22, 2016].
 197. James Caldwell: 5/23 WWE Raw TV Results – CALDWELL's Complete Live Report. Pro Wrestling Torch, May 23, 2016. [dostęp May 23, 2016].
 198. Mike Tedesco: WWE RAW RESULTS – 5/30/16 (LIVE RESULTS FROM GREEN BAY, AJ STYLES AND THE CLUB ATTACK JOHN CENA, SIX MAN TAG MAIN EVENT). Wrestleview. [dostęp May 30, 2016].
 199. James Caldwell: 6/19 WWE MITB PPV Results – CALDWELL'S Complete Live Report. Pro Wrestling Torch. [dostęp June 19, 2016].
 200. 2016 WWE Draft results: WWE officially ushers in New Era. WWE. [dostęp July 19, 2016].
 201. SmackDown Live results: July 26, 2016. WWE. [dostęp July 27, 2016].
 202. Greg Parks: 8/2 WWE Smackdown LIVE – Parks's Complete Live Report. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp August 2, 2016].
 203. http://www.wrestlezone.com/news/746167-wwe-summerslam-result-dolph-ziggler-vs-dean-ambrose-for-the-wwe-title
 204. Greg Parks: 8/23 WWE Smackdown LIVE – Parks’s Complete, Real-Time Report. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp August 23, 2016].
 205. Caldwell, James: 9/11 WWE Backlash Results – CALDWELL’S Ongoing PPV Report. September 11, 2016. [dostęp September 11, 2016]. s. Pro Wrestling Torch.
 206. Greg Parks: 9/20 WWE Smackdown LIVE – Parks’s Complete, Real-Time Report. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp September 20, 2016].
 207. Greg Parks: 9/27 WWE Smackdown LIVE – Parks’s Complete, Real-Time Report. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp September 27, 2016].
 208. Greg Parks: 10/4 WWE Smackdown LIVE – Parks’s Complete, Real-Time Report. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp October 4, 2016].
 209. Adam Silverstein: WWE No Mercy 2016 results: Ziggler wins intercontinental title, Styles retains. CBS Sports, October 10, 2016. [dostęp October 13, 2016].
 210. http://www.wwe.com/shows/smackdown/2016-11-15
 211. http://www.cbssports.com/general/news/wwe-tlc-2016-results-styles-retains-title-in-epic-tlc-match-two-new-champions/
 212. http://bleacherreport.com/articles/2681724-wwe-smackdown-live-results-reaction-and-analysis-for-december-13#
 213. Adam Martin: WWE Smackdown Results – 1/3/17 (Live from Jacksonville, Royal Rumble contract signing, Miz vs. Dean Ambrose). W: Wrestleview [on-line]. January 3, 2017. [dostęp January 3, 2017].
 214. Greg Parks: 1/17 WWE Smackdown LIVE – Parks’s Complete, Real-Time Report, including Alexa Bliss vs. Becky Lynch for the Smackdown Women’s Title in a Steel Cage. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. January 17, 2017. [dostęp January 17, 2017].
 215. Jason Powell: 1/29 Powell's WWE Royal Rumble 2017 live review: AJ Styles vs. John Cena for the WWE Championship, Kevin Owens vs. Roman Reigns in a No DQ match for the WWE Universal Championship with Chris Jericho in a shark cage. W: Pro Wrestling Dot Net [on-line]. [dostęp January 29, 2017].
 216. Wade Keller: Keller's WWE Elimination Chamber report 2/12: Ongoing coverage including Chamber, Bliss vs. Naomi, Tag Team Turmoil, more. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. February 12, 2017. [dostęp February 12, 2017].
 217. a b James Caldwell: WWE News: WWE Week begins tonight on "Are You Smarter Than a Fifth Grader?" with The Miz, Big Show, Divas. Pro Wrestling Torch, November 2, 2009. [dostęp November 5, 2009].
 218. a b Steve Gerweck: WWE star Dolph Ziggler on "Lopez Tonight". WrestleView, August 9, 2010. [dostęp August 10, 2010].
 219. http://www.wwe.com/section/wwe-2k17/article/wwe-2k17-roster-update-suplex-city-census-week-three
 220. Dolph Ziggler Joins The Cast Of The Movie "Me Him Her". W: SEScoops [on-line]. [dostęp August 15, 2013].
 221. Nick Paglino: Artwork Revealed for New Dolph Ziggler & Kane Movie, Kane Reaches WWE TV Milestone, Stephanie McMahon on Good Morning America. [dostęp 26 April 2016]. s. Wrestle Zone.
 222. Steve Gerweck: Raw note, WWE stars on MTV, cuts in developmental. WrestleView, February 22, 2011. [dostęp May 8, 2011].
 223. WWE VIDEO: Ryder's YouTube show returns, then ends again with Ryder teasing character change. Pro Wrestling Torch. [dostęp July 28, 2013].
 224. VIDEO: Zack Ryder's latest re-start after Ambulance Ride on Raw. Pro Wrestling Torch. [dostęp July 28, 2013].
 225. Adam Martin: Younger brother of WWE star wins deal with OVW. WrestleView, October 2, 2010. [dostęp October 2, 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (October 5, 2010)].
 226. Meet Donny Nemeth, one of the stars featured in my new book .. My younger brother was a very talented amateur wrestler.
 227. Ryllie Danylko: Brother of WWE wrestler Dolph Ziggler is suspect in Cleveland deadly shooting, records show. 28 April 2016. s. Cleveland.com.  Cytat: Police issued a warrant Tuesday for the arrest of 29-year-old Donald Nemeth, who is reportedly the brother of the professional wrestler whose real name is Nick Nemeth. Public records show the two men lived at the same West Side Cleveland address in the past. Ryan Nemeth, also a professional wrestler, posted a tweet on Jan. 10 that refers to both Ziggler and Donald Nemeth as his brothers.
 228. http://www.ibtimes.com/articles/376444/20120822/amy-schumer-dolph-ziggler-wwe-sex-athlete.htm
 229. http://www.howardstern.com/rundown.hs?d=1345780800
 230. a b Lana Sweeten-Shults: Excitement lured Ziggler; Wrestler, teammates ready to put on show at Yeager. W: Times Record News [on-line]. January 15, 2011. [dostęp January 15, 2011].
 231. Kenai Andrews: Dolph Ziggler chases perfection. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, October 22, 2009. [dostęp November 3, 2009].
 232. James Shannon: WWE Smackdown TV report. Wrestling Observer/Figure Four Online. [dostęp July 5, 2011].  Cytat: He apparently uses a 'leaping reverse STO' in FCW
 233. Wade Keller: KELLER'S WWE RAW REPORT 7/25: Live blog covering WWE Title Tournament Finale, Triple H takeover storyline. Pro Wrestling Torch. [dostęp October 25, 2012].  Cytat: Ziggler applied a sleeper at 4:00. Bourne faded and the ref called for the bell.
 234. James Caldwell: WWE Superstars TV report 3/11: Complete coverage of Christian & MVP, Ziggler vs. Shelton, Hulk Hogan everywhere. Pro Wrestling Torch, March 11, 2010. [dostęp January 12, 2011].
 235. a b Mike Tedesco: Smackdown Results – 11/5/10. Wrestleview. [dostęp October 25, 2012].  Cytat: Ziggler then applies the Sleeper Hold and the referee calls the match!
 236. Dave Plummer: Punk makes it through Survivor Series with some help from the NXT wave of talent. W: SLAM! Wrestling [on-line]. [dostęp December 21, 2012].
 237. WWE Smackdown Live Results – 7/26/16 (Live from Buffalo, new No. 1 Contender for the WWE Championship). [dostęp 20 August 2016]. s. WrestleView.
 238. 8/9 WWE Smackdown LIVE – Parks's Complete Live TV Report. [dostęp 20 August 2016]. s. Pro Wrestling Torch.
 239. WWE NEWS: Smackdown TV Taping Report – Caldwell's Live results from Tuesday. [dostęp 20 August 2016]. s. Pro Wrestling Torch.
 240. a b c d e Mike Tedesco: Superstars Results – 9/17/09. Wrestleview. [dostęp October 25, 2012].  Cytat: Ziggler then hits his Zigzag (Reverse Bulldog) for the win!
 241. Jon Waldman: Smackdown: re-writing a good show. W: SLAM! Wrestling [on-line]. [dostęp October 25, 2012].  Cytat: Ziggler wins after what can best be described as a reverse bulldog
 242. Wade Keller: KELLER'S WWE SMACKDOWN REPORT 8/14: Results, thoughts, observations, nitpicks, star ratings, quotebook. Pro Wrestling Torch. [dostęp October 25, 2012].  Cytat: ... leading to Ziggler striking with his finisher, a jumping reverse bulldog for the win.
 243. a b Adam Martin: Night of Champions PPV Results – 7/26. WrestleView, July 26, 2009. [dostęp July 2, 2011].
 244. Richard Trionfo: WWE MAIN EVENT REPORT: US TITLE MATCH; SIX MAN TAG MATCH; TRUTH VERSUS SANDOW; AND KHALI VERSUS FANDANGO. PWInsider. [dostęp October 18, 2013].
 245. WHO IS THE NEW WWE CHAMPION? COMPLETE WWE BATTLEGROUND PPV COVERAGE. [dostęp April 28, 2015].
 246. Main Event: Del Rio and Ziggler fight for momentum. [dostęp April 28, 2015].
 247. COMPLETE WWE VENGEANCE PPV COVERAGE: CENA VS. DEL RIO, THE WWE RING ENTERS THE HALL OF PAIN, HHH TEAMS WITH PUNK, NASH RETURNS AND MORE. [dostęp April 28, 2015].
 248. Wade Keller: Keller's WWE Hell In A Cell PPV Report 10/2: Cena vs. Del Rio vs. Punk, Orton vs. Henry, Phoenix vs. Kelly, Sheamus vs. Christian. Pro Wrestling Torch, October 2, 2011. [dostęp December 26, 2011].
 249. Michael Cupach: Cupach's WWE SmackDown Report 10/28: Alt. perspective review of Friday's Smackdown, Mike's Reax to matches & overall show. Pro Wrestling Torch, October 30, 2011. [dostęp December 26, 2011].
 250. Wade Keller: Keller's WWE SmackDown Report 7/17: Results, star ratings, thoughts, observations, nitpicks, quotebook. Pro Wrestling Torch, July 19, 2011. [dostęp December 26, 2011].
 251. James Caldwell: Caldwell's WWE Raw Results 1/9: Complete "virtual-time" coverage of live Raw – Jericho Week 2, Kane-Cena/Ryder dominates, Hall of Fame. Pro Wrestling Torch, January 9, 2012. [dostęp January 10, 2012].
 252. Dolph Ziggler's Cagematch profile. Cagematch. [dostęp January 10, 2016].
 253. a b Should WWE ban Ziggler's ten elbow drop move? Shouldn't Heyman be managing Kings of Wrestling right now? Shouldn't Cody return as a heel? Isn't today's WWE example of why monopolies are bad?. Pro Wrestling Torch, September 23, 2013. [dostęp September 28, 2013].
 254. a b c d Wade Keller: WWE Hell in a Cell Results: Keller's ongoing "virtual time" coverage of John Cena vs. Randy Orton, DX vs. Legacy, Undertaker vs. C.M. Punk. Pro Wrestling Torch, October 4, 2009. [dostęp November 2, 2009].  Cytat: Ziggler ducked and dropped Morrison's chin over his shoulder for another near fall
 255. a b c Greg Parks: Parks' WWE SmackDown Report 8/27: Ongoing "virtual time" coverage of the show, including the return of The Undertaker. Pro Wrestling Torch, August 27, 2010. [dostęp July 2, 2011].
 256. Matt Bishop: WWE Main Event: Ziggler, Miz steal the show. W: SLAM! Wrestling [on-line]. [dostęp January 13, 2013].
 257. Mike Tedesco: Smackdown Results – 10/5/12. Wrestleview. [dostęp October 25, 2012].  Cytat: Ziggler hits a leaping DDT for a close nearfall
 258. Greg Parks: Parks' WWE SmackDown report 4/12: Ongoing "virtual time" coverage of Friday night show, including Dolph Ziggler's first Smackdown as champion and Triple H addresses Lesnar match. Pro Wrestling Torch. [dostęp December 21, 2013].
 259. Greg Parks: Parks' WWE SmackDown Report 10/29: Ongoing "virtual time" coverage of the show, including Kane's funeral for The Undertaker. Pro Wrestling Torch, October 29, 2010. [dostęp July 2, 2011].
 260. Adam Martin: Superstars Results – 6/3/10. WrestleView, June 4, 2010. [dostęp July 13, 2011].
 261. Greg Parks: Parks' WWE SmackDown Report 12/10: Ongoing "virtual time" coverage of the show, including Kane & Del Rio vs. Edge & Mysterio. Pro Wrestling Torch, December 10, 2010. [dostęp July 2, 2011].
 262. Adam Martin: Vengeance PPV Results – 10/23/11. WrestleView, October 23, 2011. [dostęp December 24, 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (December 18, 2011)].
 263. Mike Tedesco: Smackdown Results – 4/16/10. WrestleView, April 16, 2010. [dostęp June 23, 2010].
 264. Adam Martin: Smackdown Results – 5/7/10. WrestleView, May 7, 2010. [dostęp June 23, 2010].
 265. Richard Trionfo: COMPLETE WWE RAW 1009 REPORT: CM PUNK TALKS A LOT; BECOME A RHODES SCHOLAR; KANE AND DANIEL BRYAN SHARE A MEAL AND GET A TEAM NAME; AN INTERESTING TWIST AT THE END. PWInsider. [dostęp September 29, 2012].
 266. David Stephens: Raw Results – 12/20/10. Wrestleview. [dostęp October 27, 2012].
 267. James Tait: TAIT'S WWE SMACKDOWN REPORT 2/11: Alt. perspective review of World Title match, Chamber hype, Del Rio vs. Kofi feud continues, Best/Worst Moments. Pro Wrestling Torch. [dostęp October 27, 2012].
 268. Greg Parks: Parks' WWE SmackDown Report 11/20: Ongoing "virtual time" coverage of the show, including Jericho & Show vs. Undertaker & Kane. Pro Wrestling Torch, November 20, 2009. [dostęp November 20, 2009].
 269. Greg McNeish: Raw Results – 12/20/10. WrestleView, December 20, 2010. [dostęp July 13, 2011].
 270. James Caldwell: Caldwell's WWE SmackDown Report 7/31: Ongoing "virtual time" coverage of title match. Pro Wrestling Torch, July 31, 2009. [dostęp July 2, 2011].
 271. Greg Parks: Parks' WWE SmackDown Report 10/15: Ongoing "virtual time" coverage of the show, including Undertaker's "return" (again). Pro Wrestling Torch, October 15, 2010. [dostęp July 13, 2011].
 272. a b c d e f g Dolph Ziggler General Information. W: Wrestling Data [on-line]. [dostęp January 18, 2014].
 273. AJ Lee's WWE profile.
 274. Big E Langston's WWE profile.
 275. Caldwell, James: CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 6/1: Ongoing "virtual-time" coverage of live Raw – Elimination Chamber fall-out, Ambrose's deadline, IC Title match, MITB hype, more. June 1, 2015. [dostęp June 1, 2015]. s. Pro Wrestling Torch.
 276. Ryan Murphy: WWE Raw SuperShow results: Kane rises to hate. WWE, December 26, 2011. [dostęp December 30, 2011].
 277. in the title of the Jim Johnston song, both Cage 9 and Downstait variations.
 278. Clash of the Toy-tans: Mr. Perfect vs. Dolph Ziggler: The claim to perfection would be the lofty title at stake in a match between Dolph Ziggler and Mr. Perfect
  Ziggler's personal entrance music, in which the lyrics proclaim, "I am perfectionnnn!" as the key refrain.
 279. WWE Body Shop: Fitness Tips with Dolph Ziggler a model of perfection with this Dolph Ziggler
 280. David Stephens: Raw Results – 3/12/12. Wrestleview. [dostęp March 12, 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (March 14, 2012)].
 281. WWE: Never Thought My Life Could Be This Good (Michael Cole) – Single.
 282. I Am Perfection (Legal Title). Broadcast Music, Inc.. [dostęp January 15, 2010].
 283. WWE The Music – A New Day, Volume 10 (Amazon MP3 Exclusive). Amazon.com. [dostęp January 29, 2010].
 284. WWE: I Am Perfection (Dolph Ziggler) [feat. Downstait – Single]. Apple Inc.. [dostęp December 19, 2011].
 285. WWE: Here to Show the World (Dolph Ziggler) [feat. Downstait – Single]. Apple Inc.. [dostęp December 19, 2011].
 286. Pro Wrestling Illustrated (PWI) 500 for 2013. W: Pro Wrestling Illustrated [on-line]. The Internet Wrestling Database. [dostęp August 22, 2013].
 287. WWE Wrestler(s) of the Year. Rolling Stone. [dostęp December 14, 2015].
 288. Kenny Herzog: WWE Wrestler of the Year: Dolph Ziggler. W: Rolling Stone [on-line]. December 17, 2014. [dostęp December 17, 2014].
 289. Dolph's first World Heavyweight Championship Reign. =WWE. [dostęp February 18, 2011].
 290. Dolph's second World Heavyweight Championship Reign. WWE. [dostęp April 8, 2013].
 291. Dolph Ziggler's Second Intercontinental Championship Reign. [dostęp August 18, 2014]. [zarchiwizowane z tego adresu (August 19, 2014)].
 292. Dolph Ziggler's Third Intercontinental Championship Reign. [dostęp September 22, 2014].
 293. Dolph Ziggler's Fifth Intercontinental Championship Reign. [dostęp December 15, 2014]. [zarchiwizowane z tego adresu (December 26, 2014)].
 294. a b WWE Slammy winners photos 2014. WWE. [dostęp December 8, 2014].
 295. a b Dave Meltzer. Jan 30 Wrestling Observer Newsletter: Gigantic year-end awards issue, best and worst in all categories plus UFC on FX 1, death of Savannah Jack, ratings, tons and tons of news. , January 30, 2012. Campbell, Kalifornia: Wrestling Observer Newsletter. ISSN 1083-9593. 

Linki zewnętrzne[edytuj]