Peter Pettigrew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peter Glizdogon Pettigrew
szczur Parszywek
Postać z Harry Potter
Ilustracja
Timothy Spall, odtwórca roli Petera Pettigrew
Pierwsze wystąpienie Harry Potter i więzień Azkabanu
Grany przez Timothy Spall, Charles Hughes (jako nastoletni Peter)
Dane biograficzne
Pochodzenie Hogwart (Gryffindor)
Inne informacje
Umiejętności animag (nielegalnie)

Peter Pettigrew (ur. 1960, zm. 7 marca 1998) – postać fikcyjna z książek o Harrym Potterze. Gruby, niski mężczyzna o mysich włosach. Jego szkolni koledzy, James Potter i Syriusz Black, byli dla niego największymi idolami. Był animagiem, zamieniał się w szczura, od tego pochodzi jego szkolny przydomek: Glizdogon. Trafiwszy pod dach Weasleyów pełnił rolę zwierzęcia domowego, choć jak na szczura wydawał się być bardzo stary, brakowało mu też jednego palca. Zagrał go aktor Timothy Spall.

Za namową Syriusza Blacka, James Potter mianował Petera swoim Strażnikiem Tajemnicy, jednak Pettigrew, gdy tylko nadarzyła się okazja, zdradził swoich przyjaciół Voldemortowi.

Gdy Syriusz Black go wytropił, stojąc na środku ulicy, krzyknął: Syriuszu, jak mogłeś?! (starając się upozorować, że to Black zdradził Potterów), po czym jednym zaklęciem zabił dwunastu mugoli, a sam zamienił się w szczura i uciekł do kanału. Znaleziono po nim tylko palec (który sam sobie odciął), a Syriusz wylądował w Azkabanie.

Następnie Peter trafił do rodziny Weasleyów jako Parszywek, ukochany szczur Percy'ego, a później Rona, gdzie rezydował łącznie przez dwanaście lat. W pierwszej części Harry Potter i Kamień Filozoficzny, ugryzł Gregory’ego Goyle’a (w filmie zostało to pominięte).

W książce Harry Potter i więzień Azkabanu Syriusz, odsiadując wyrok w Azkabanie, poznaje Petera w gazecie, siedzącego na ramieniu Rona. Po wydostaniu się z więzienia Syriusz, wdarł się do dormitorium w Hogwarcie w celu zabicia Petera. Plan spalił na panewce przez Rona, który widząc go wszczął alarm. Parszywek ucieka wówczas od Rona pozorując własną śmierć z ręki Krzywołapa, który poprawnie wyczuwa w Parszywku coś dziwnego.

6 czerwca 1994 Remus Lupin i Syriusz zmusili go, by przemienił się z powrotem w człowieka i przyznał się do zdrady, dzięki czemu Harry mógł uwierzyć w niewinność Syriusza. W odwecie za zdradę przesłuchujący chcieli go zabić, jednakże Harry stanął w jego obronie tłumacząc to tym, że jego ojciec nie chciałby mieć morderców za przyjaciół.

Dzięki temu Peter ma u Harry’ego dług wdzięczności, co wytworzyło między nimi pewną więź. Autorka nie sprecyzowała, co z tego wynika, więc sprawa ta do ukazania się VII tomu była przedmiotem spekulacji wśród Potteromaniaków.

Mimo okazanej przez Harry’ego łaski Peter przy najbliższej okazji zmienił się ponownie w szczura i zbiegł znajdując schronienie u Voldemorta. 24 czerwca 1995 za pomocą różdżki Voldemorta zabił na jego polecenie Cedrika Diggory’ego. Odprawiając zaś odpowiedni rytuał, pomógł Czarnemu Panu w odzyskaniu ciała, za co otrzymał nową, srebrną dłoń, w miejsce odciętej przez siebie podczas rytuału, a potrzebnej do stworzenia eliksiru umożliwiającego odzyskanie ciała przez Voldemorta.

Glizdogon w V i VI tomie występował marginalnie i nie odegrał żadnej roli.

W siódmym tomie walczy z Harrym i Ronem w piwnicy dworu Malfoya. Gdy ma już udusić Harry’ego, ten przypomina mu o długu wdzięczności, przez co Glizdogon okazuje mu łaskę i cofa swoją magiczną rękę. Za to ona zabija go przez uduszenie (w filmie nie ginie lecz zostaje ogłuszony przez Zgredka).

Pojawia się we wszystkich siedmiu częściach sagi, choć w pierwszej i drugiej jedynie jako Parszywek, a w Zakonie Feniksa jedynie we wspomnieniach Severusa Snape’a.

Był jednym z bardzo nielicznych śmierciożerców który nie był w Slytherinie.