Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2017

To jest dobry artykuł
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2017
2015 2019
Data

23 lutego – 4 marca 2017

Gospodarz

Lahti

Dyscyplina

skoki narciarskie

Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni HS 100

Austria Stefan Kraft

konkurs indywidualny
na skoczni HS 130

Austria Stefan Kraft

konkurs drużynowy
na skoczni HS 130

 Polska

Kobiety
konkurs indywidualny
na skoczni HS 100

Niemcy Carina Vogt

Konkurs mieszany
konkurs mieszany
na skoczni HS 100

 Niemcy

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2017 – zawody w skokach narciarskich, które odbyły się między 23 lutego a 4 marca 2017 w Lahti w ramach mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym.

Wszystkie konkursy przeprowadzono na skoczniach znajdujących się w kompleksie Salpausselkä. Rozegrano trzy konkursy indywidualne (zawody kobiet i mężczyzn na obiekcie HS 100 oraz mężczyzn na HS 130) oraz dwa drużynowe (zawody mężczyzn na skoczni HS 130 i konkurs mieszany na HS 100).

Tytułów mistrzowskich bronili zwycięzcy konkursów w Falun: Carina Vogt (konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej), reprezentacja Norwegii (konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej) oraz reprezentacja Niemiec (konkurs mieszany na skoczni normalnej). Do zawodów nie przystąpili obaj obrońcy tytułów w konkursach indywidualnych mężczyzn – Rune Velta, mistrz ze skoczni normalnej, zakończył w lecie 2016 karierę sportową[1], a Severin Freund, triumfator na obiekcie dużym, doznał w trakcie sezonu 2016/2017 kontuzji, która wykluczyła go z dalszych startów[2].

Do zawodów zostało zgłoszonych 128 zawodników (51 kobiet i 77 mężczyzn) z 23 narodowych reprezentacji. Spośród nich 2 skoczkinie i 11 skoczków nie wystąpiło w żadnym konkursie mistrzostw świata. Wśród zawodników zgłoszonych do mistrzostw po raz pierwszy od 24 lat znalazł się przedstawiciel Gruzji[3], a po 4 latach przerwy powróciła reprezentacja Rumunii[4][5][6]. Wśród kobiet zadebiutowały przedstawicielki Kazachstanu i Łotwy[7], zaś wśród mężczyzn reprezentant Turcji[8]. W porównaniu z poprzednimi mistrzostwami świata zabrakło skoczków z Grecji, Korei Południowej, Szwecji i Węgier[5][6].

W konkursie indywidualnym kobiet na skoczni normalnej złoty medal ponownie zdobyła Carina Vogt, srebrny medal – podobnie jak dwa lata wcześniej – przypadł Yūki Itō, a brązowy wywalczyła Sara Takanashi.

W pierwszym konkursie mężczyzn na obiekcie normalnym mistrzem świata został Stefan Kraft, tytuł wicemistrza zdobył Andreas Wellinger, a na najniższym stopniu podium stanął Markus Eisenbichler.

Rywalizacja w konkursie mieszanym zakończyła się zwycięstwem drużyny Niemiec w składzie: Carina Vogt, Markus Eisenbichler, Svenja Würth i Andreas Wellinger, srebrny medal zdobył zespół Austrii (Daniela Iraschko-Stolz, Michael Hayböck, Jacqueline Seifriedsberger, Stefan Kraft), brązowy – drużyna Japonii (Sara Takanashi, Taku Takeuchi, Yūki Itō, Daiki Itō).

Zawody indywidualne mężczyzn na skoczni dużej również wygrał Stefan Kraft, a na drugim stopniu podium ponownie stanął Andreas Wellinger; brązowy medal zdobył Piotr Żyła. Dzięki temu triumfowi Austriak stał się piątym zawodnikiem w historii mistrzostw świata, który zwyciężył w obu konkursach indywidualnych w czasie jednej imprezy tej rangi (wcześniej dokonali tego: Bjørn Wirkola, Garij Napałkow, Hans-Georg Aschenbach i Adam Małysz)[9].

W konkursie drużynowym na skoczni dużej po raz pierwszy w historii zwyciężyła reprezentacja Polski, występująca w składzie: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch. Kolejne miejsca na podium zajęły zespoły Norwegii (Anders Fannemel, Johann André Forfang, Daniel-André Tande, Andreas Stjernen) i Austrii (Michael Hayböck, Manuel Fettner, Gregor Schlierenzauer, Stefan Kraft).

Przed mistrzostwami[edytuj | edytuj kod]

Jacob Tullin Thams – pierwszy mistrz świata w skokach w Lahti (1926)
Martin Schmitt – zdobywca czterech medali MŚ 2001

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Lahti gościło zmagania skoczków w ramach mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym po raz siódmy, co jest rekordem w dziejach tej imprezy. Dotychczas o medale rywalizowali w tym mieście jedynie mężczyźni.

Mistrzostwa świata odbyły się w Lahti po raz pierwszy w 1926, gdy wszystkie miejsca na podium zajęli reprezentanci Norwegii – Jacob Tullin Thams, Otto Aasen i Georg Østerholt[10]. W 1938 medale zdobyli w Lahti: Asbjørn Ruud (Norwegia), Stanisław Marusarz (Polska) i Hilmar Myhra (Norwegia)[11]. Trzecie zmagania o mistrzostwo świata w tym mieście zakończyły się sukcesem gospodarzy – w 1958 pierwsze dwa miejsca zajęli Juhani Kärkinen i Ensio Hyytiä, za którymi uplasował się reprezentant NRD Helmut Recknagel[12].

Kolejne imprezy w Lahti miały w programie większą liczbę konkursów w skokach. W 1978 wyłoniono dwóch mistrzów zmagań indywidualnych – na skoczni normalnej wygrał Matthias Buse przed Henrym Glaßem (obaj reprezentowali NRD) i Aleksiejem Borowitinem (ZSRR)[13], na obiekcie dużym zwyciężył przedstawiciel gospodarzy Tapio Räisänen, wyprzedzając Aloisa Lipburgera (Austria) i Falko Weißpfloga (NRD)[14]; odbył się także pokazowy konkurs drużynowy (trzy czołowe lokaty zajęły zespoły NRD, Finlandii i Norwegii)[15]. W 1989 na podium rywalizacji na skoczni normalnej (przeprowadzono tylko jedną serię) stanęli: Jens Weißflog (NRD), Ari-Pekka Nikkola (Finlandia) i Heinz Kuttin (Austria)[16], na obiekcie dużym medale zdobyli: Jari Puikkonen (Finlandia), Jens Weißflog i Matti Nykänen (Finlandia)[17], zaś w rywalizacji drużynowej, przeprowadzanej już oficjalnie, na podium stanęły reprezentacje Finlandii, Norwegii i Czechosłowacji[18]. Po raz ostatni Lahti gościło mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w 2001 – na obiekcie normalnym Adam Małysz (Polska) wyprzedził Martina Schmitta (Niemcy) i Martina Höllwartha (Austria)[19], na skoczni dużej podium zajęli: Martin Schmitt, Adam Małysz i Janne Ahonen (Finlandia)[20]; ponadto po raz pierwszy w historii rozegrano dwa konkursy drużynowe[9] – na skoczni normalnej medale zdobyły reprezentacje Austrii, Finlandii i Niemiec[21], podobnie jak na obiekcie dużym, gdzie Niemcy zamienili się miejscem z Austriakami[22].

Obrońcy tytułów[edytuj | edytuj kod]

Carina Vogt – obrończyni tytułu w konkursie indywidualnym kobiet i mieszanym
Anders Fannemel – obrońca tytułu w konkursie drużynowym

Poprzednie mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbyły się w 2015 w Falun (Szwecja). Rozegrano wówczas pięć konkurencji w skokach narciarskich – jedną indywidualną kobiet, dwie indywidualne i jedną drużynową mężczyzn oraz konkurs mieszany.

W konkursie kobiet (skocznia normalna) zwyciężyła Carina Vogt (Niemcy), srebrny medal zdobyła Yūki Itō, brązowy otrzymała Daniela Iraschko-Stolz[23].

Rywalizację indywidualną mężczyzn na skoczni normalnej wygrał Rune Velta (Norwegia) przed Severinem Freundem (Niemcy) i Stefanem Kraftem (Austria)[24]. Na większym obiekcie zwyciężył Severin Freund, za którym uplasowali się Gregor Schlierenzauer (Austria) i Rune Velta[25]. W zmaganiach drużynowych (skocznia duża) na podium znalazły się zespoły Norwegii (Anders Bardal, Anders Jacobsen, Anders Fannemel, Rune Velta), Austrii (Stefan Kraft, Michael Hayböck, Manuel Poppinger, Gregor Schlierenzauer) i Polski (Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro, Kamil Stoch)[26].

Konkurs mieszany wygrała reprezentacja Niemiec (Carina Vogt, Richard Freitag, Katharina Althaus, Severin Freund), drugie miejsce zajęła Norwegia (Line Jahr, Anders Bardal, Maren Lundby, Rune Velta), trzecie – Japonia (Sara Takanashi, Noriaki Kasai, Yūki Itō, Taku Takeuchi)[27].

Sytuacja w Pucharze Świata[edytuj | edytuj kod]

Sara Takanashi
Kamil Stoch
Stefan Kraft

W rywalizacji o Pucharze Świata kobiet obronę tytułu jeszcze przed rozpoczęciem mistrzostw w Lahti zapewniła sobie Sara Takanashi, która triumfowała w dziewięciu z 18 konkursów cyklu. Po cztery zwycięstwa odniosły Yūki Itō i Maren Lundby, raz wygrała także Katharina Althaus[28]. W klasyfikacji generalnej Takanashi miała 267 punktów przewagi nad Itō i 326 punktów nad Lundby[29].

W ostatnich zawodach kobiet przed mistrzostwami świata w Pjongczangu (skocznia normalna) zwyciężyły Itō i Takanashi[28].

Na czele klasyfikacji Pucharu Narodów kobiet znajdowała się Japonia, wyprzedzając o 579 punktów Niemcy i 1549 punktów Słowenię[29].

Przed rozpoczęciem mistrzostw świata rozegrano 21 konkursów indywidualnych oraz trzy konkursy drużynowe zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata mężczyzn. Najwięcej zwycięstw w zawodach indywidualnych odniósł lider cyklu Kamil Stoch, który triumfował sześciokrotnie. Po cztery konkursy wygrali Stefan Kraft i Domen Prevc, po dwa razy zwyciężyli Maciej Kot i Daniel-André Tande, natomiast po jednej wygranej na koncie mieli: Severin Freund, Michael Hayböck, Peter Prevc i Andreas Wellinger[30]. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajmował Stoch z przewagą 60 punktów nad drugim Kraftem i 161 punktów nad trzecim Tandem[31].

W ostatnich zawodach mężczyzn przed mistrzostwami świata, przeprowadzonych w ramach próby przedolimpijskiej w Pjongczangu, zwyciężyli Stefan Kraft (skocznia duża) i Maciej Kot (skocznia normalna)[30].

Dwa zwycięstwa w konkursach drużynowych mężczyzn odnieśli reprezentanci Polski, ponadto raz wygrali Niemcy[30]. W klasyfikacji Pucharu Narodów na pierwszym miejscu plasowała się Polska, na drugim Austria ze stratą 434 punktów, a na trzecim Niemcy ze stratą 458 punktów[31].

Listę startową konkursu mieszanego ułożono według sumy punktów zdobytych przez poszczególne reprezentacje w Pucharze Świata kobiet i mężczyzn. W tak utworzonej klasyfikacji na pierwszym miejscu znajdowały się Niemcy, dalej Austria ze stratą 958 punktów i Polska ze stratą 2098 punktów (reprezentacja ta nie brała jednak udziału w zawodach mieszanych, gdyż nie zgłosiła żadnej skoczkini do mistrzostw).

Harmonogram zawodów[edytuj | edytuj kod]

W poniższej tabeli przedstawiono harmonogram skoków narciarskich w ramach Mistrzostw Świata 2017 z uwzględnieniem wszystkich serii treningowych, próbnych, kwalifikacyjnych i konkursowych oraz odpraw technicznych[32][33].

Z powodu zbyt silnego wiatru odwołano serie treningowe na skoczni normalnej zaplanowane na 22 lutego[34][35].

Konkurs Data[d]
21.02 22.02 23.02 24.02 25.02 26.02 27.02 28.02 01.03 02.03 03.03 04.03
HS 100
indywid.
mężczyzn
OT
10:00
T
13:30
T
16:30
OT
19:00
P
13:00
Q
14:30
OT
16:00
P
16:30
F
17:30
HS 130
indywid.
mężczyzn
T
9:00
T
17:00
OT
19:00
P
16:00
Q
18:00
OT
19:00
P
17:30
F
18:30
HS 130
druż.
mężczyzn
T
17:30
OT
19:00
P
16:15
F
17:15
HS 100
indywid.
kobiet
OT
14:00
T
16:00
T
12:00
OT
14:00
P
12:00
Q
14:00
OT
15:00
P
16:30
F
17:30
HS 100
druż.
mieszany
OT
20:00
P
16:30
F
17:30

Legenda:

   OT    Odprawa techniczna    T    Serie treningowe    P    Seria próbna    Q    Kwalifikacje    F    Konkurs główny

Skocznie[edytuj | edytuj kod]

Trzy konkursy mistrzostw świata (indywidualny kobiet, indywidualny mężczyzn oraz drużynowy mieszany) zostały przeprowadzone na skoczni normalnej, a dwa pozostałe (indywidualny mężczyzn i drużynowy mężczyzn) na skoczni dużej.

Nazwa skoczni Miasto Punkt K HS Rekord skoczni[e][36] Współczynnik belki[37][38] Współczynnik wiatru[37][38]
Salpausselkä Finlandia Lahti K-90 HS 100 99,5 m Japonia Sara Takanashi 19.02.2016 ±7,00 pkt / m przedni: –8,00 pkt / m/s
tylny: +9,68 pkt / m/s
101,0 m Słowenia Jurij Tepeš 03.03.2012
Salpausselkä K-116 HS 130 135,5 m Austria Andreas Widhölzl 04.03.2006 ±7,56 pkt / m przedni: –8,46 pkt / m/s
tylny: +10,24 pkt / m/s

Jury[edytuj | edytuj kod]

Z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej dyrektorami zawodów byli Chika Yoshida (dyrektorka zawodów PŚ kobiet) i Walter Hofer (dyrektor zawodów PŚ mężczyzn). Podobnie jak w zawodach Pucharu Świata, asystentem Yoshidy był Miran Tepeš, a asystentem Hofera – Borek Sedlák[39]. Ponadto kierownikiem zawodów z ramienia organizatorów był Mika Jukkara. Delegatem technicznym podczas wszystkich zawodów był Norweg Geir Steinar Loeng, a asystował mu Słoweniec Sašo Komovec. Kontrolą wyposażenia zajmowali się Agnieszka Baczkowska (konkursy kobiet) i Sepp Gratzer (rywalizacja mężczyzn)[37][40].

Noty za styl w każdej serii kwalifikacyjnej i konkursowej wystawiało po pięciu sędziów. Skład sędziowski poszczególnych konkursów wraz z zajmowanymi przez arbitrów stanowiskami na wieży przedstawiono w poniższej tabeli.

Sędzia Kraj Stanowisko na wieży sędziowskiej
konk. ind.
kobiet
HS 100[41]
konk. ind.
mężczyzn
HS 100[42]
konk. mieszany
HS 100[43]
konk. ind.
mężczyzn
HS 130[38]
konk. druż.
mężczyzn
HS 130
Pirjo Karlajainen  Finlandia A E D A
Christian Kathol  Austria B A E B
Yutaka Minemura  Japonia C A B C
Kazimierz Bafia  Polska D B C A D
Bojan Jošt  Słowenia E C D B
Mark Levasseur  Stany Zjednoczone D E C E

Przebieg zawodów[edytuj | edytuj kod]

Oficjalne serie treningowe kobiet[edytuj | edytuj kod]

21 lutego odbyły się trzy serie oficjalnego treningu pań. W pierwszej najwyższą notę uzyskała Sara Takanashi, która osiągnęła 97 m. Bezpośrednio za nią uplasowały się Yūki Itō (95,5 m) i Kaori Iwabuchi (97,5 m; skakała z wyższej belki niż wcześniej wymienione zawodniczki). W drugim treningu najlepszy wynik uzyskała Itō, skacząc 93,5 m. Kolejną pozycję zajęły Takanashi (95 m) i Katharina Althaus (97 m; skakała z dłuższego rozbiegu). W trzecim treningu ponownie najwyższą notę uzyskały Itō (99 m) i Takanashi (96,5 m; jako jedyna w serii skakała z niższej belki), trzeci wynik przypadł Svenji Würth (94 m). Skoków w każdej z serii treningowych nie oddało po kilkanaście zawodniczek zgłoszonych do rywalizacji[44].

Kolejnego dnia przewidziano dalsze serie treningowe, jednak po 21 próbach przerwano pierwszą z nich z powodu zbyt silnego wiatru[34].

Oficjalne serie treningowe mężczyzn na skoczni normalnej[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze serie treningowe mężczyzn zaplanowano na 22 lutego, jednak podobnie jak w przypadku zmagań kobiet ich przeprowadzenie uniemożliwiły niekorzystne warunki wietrzne[35]. Udało się to kolejnego dnia. W pierwszym treningu najlepszy wynik uzyskał Dawid Kubacki po skoku na 92,5 m. Drugi wynik pod względem noty za odległość uzyskali ex aequo Maciej Kot (93,5 m) i Johann André Forfang (93 m). W drugiej serii najdalej skoczył Manuel Fettner – 97 m. Kolejne miejsca zajęli Kamil Stoch (96,5 m) i Kot (95 m). W trzecim treningu najwyższą notę uzyskał Markus Eisenbichler (98,5 m). Bezpośrednio za nim uplasowali się Stephan Leyhe (98 m) i Michael Hayböck (95,5 m)[45].

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego kobiet[edytuj | edytuj kod]

Chiara Hölzl – najlepsza w kwalifikacjach do konkursu kobiet

W serii próbnej przed kwalifikacjami do konkursu kobiet najdalej skoczyła Sara Takanashi, osiągając 95 m. Kolejne miejsca zajęły Svenja Würth (92,5 m) i Katharina Althaus (89,5 m)[46].

Do serii kwalifikacyjnej, przeprowadzonej 23 lutego, przystąpiło 49 zawodniczek z 16 państw, w tym grupa 10 skoczkiń prekwalifikowanych. Pierwsze miejsce zajęła Chiara Hölzl dzięki próbie na 96,5 m. Bezpośrednio za nią uplasowały się Elena Runggaldier (91,5 m) i Manuela Malsiner (98,5 m). Spośród skoczkiń z prawem automatycznej kwalifikacji najdalej – po 93 m – skoczyły Jacqueline Seifriedsberger, Carina Vogt i Svenja Würth. Awans do konkursu głównego wywalczyły wszystkie zawodniczki reprezentujące: Niemcy (pięć), Japonię, Rosję, Słowenię i Włochy (po cztery), Austrię, Kanadę i Norwegię (po trzy) oraz Francję i Stany Zjednoczone (po dwie), a także po dwie skoczkinie z Chin i Czech oraz po jednej z Finlandii i Rumunii[47].

Kwalifikacji nie uzyskały obie przedstawicielki Kazachstanu, po dwie reprezentantki Chin i Finlandii oraz Czeszka i Rumunka. Ponadto zdyskwalifikowana została jedyna skoczkini z Łotwy[47].

Kwalifikacje do konkursu mężczyzn na skoczni normalnej[edytuj | edytuj kod]

Dawid Kubacki – zwycięzca kwalifikacji do konkursu mężczyzn na skoczni normalnej

W rozegranej przed kwalifikacjami do konkursu mężczyzn na mniejszej ze skoczni serii próbnej najwyższą notę uzyskał Kamil Stoch po skoku na 97 m. Kolejne miejsca zajęli Markus Eisenbichler (97 m) i Maciej Kot (98,5 m; obaj skakali z dłuższego rozbiegu)[48].

Do serii kwalifikacyjnej, przeprowadzonej 24 lutego, przystąpiło 66 zawodników z 22 państw, w tym 10 skoczków z prawem automatycznej kwalifikacji. Pierwsze miejsce zajął Dawid Kubacki, skacząc 99 m. Lokaty bezpośrednio za nim zajęli Piotr Żyła (96 m) i Janne Ahonen (97 m). Spośród zawodników prekwalifikowanych najdalej skoczył Kamil Stoch – wynikiem 103,5 m pobił rekord skoczni. Prawo startu w konkursie głównym uzyskali w komplecie reprezentanci: Austrii, Czech, Finlandii, Japonii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Słowenii i Szwajcarii (wszystkie kraje po czterech skoczków) oraz Włoch (trzech) i Francji (dwóch), a także dwóch skoczków ze Stanów Zjednoczonych oraz po jednym reprezentancie Bułgarii i Kanady[49].

Na serii kwalifikacyjnej start zakończyli wszyscy przedstawiciele Kazachstanu (czterej) i Rumunii (dwaj), po dwóch reprezentantów Estonii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, jeden Kanadyjczyk oraz jedyni przedstawiciele Gruzji, Łotwy i Turcji. W gronie skoczków bez awansu do konkursu głównego znaleźli się zdyskwalifikowani reprezentanci Kazachstanu, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych (po jednym)[49].

Konkurs indywidualny kobiet[edytuj | edytuj kod]

Yūki Itō – srebrna medalistka konkursu kobiet

Seria próbna przed konkursem indywidualnym kobiet rozpoczęła się 24 lutego o godzinie 16:31. Najwyższą notę uzyskała obrończyni tytułu Carina Vogt (Niemcy), osiągając 98 m. Druga była Sara Takanashi, która skoczyła trzy metry krócej, a trzecia Yūki Itō (obie z Japonii) – zaliczono jej odległość 93 m[50].

W pierwszej serii konkursowej, toczącej się od godziny 17:30, wzięło udział 50 zawodniczek reprezentujących 14 państw. Niebo było zachmurzone, temperatura powietrza wynosiła ok. –5–6 °C, a śniegu –12 °C, zaś wiatr wiał ze średnią siłą 0,60 m/s. Wszystkie skoczkinie oddawały próby z 18. belki startowej. Pierwszą na starcie była Czeszka Marta Křepelková, która skoczyła 77 m. Wyprzedziła ją – po próbie na 83. metr – kolejna na belce Silje Opseth z Norwegii, którą wyprzedziła skacząca z nr 10 Rumunka Daniela Haralambie (83,5 m). Jako pierwsza punkt konstrukcyjny przekroczyła Słowenka Nika Križnar (nr 12) – dzięki próbie na 90,5 m została liderką z przewagą 13,5 pkt nad Haralambie. Kolejna na starcie Kanadyjka Taylor Henrich zajęła drugą pozycję (88 m)[51].

Nową liderką została skacząca z nr 18 Elena Runggaldier z Włoch, która skoczyła 92 m i wyprzedziła Križnar o 7,4 pkt. Następna na belce Francuzka Léa Lemare, uzyskując 90 m, znalazła się tuż za poprzedniczką. Na drugiej pozycji zmieniła ją Japonka Kaori Iwabuchi (nr 23), która osiągnęła 92 m i otrzymał niższe od Runggaldier noty za styl. Punkt K przekroczyła także kolejna Włoszka Manuela Malsiner (nr 26), skacząc 91 m, jednak z powodu niższych not od sędziów zajmowała piąte miejsce. Austriaczka Chiara Hölzl, występująca z nr 28, osiągnęła 93,5 m, lecz otrzymała niższe oceny na styl i mniejszą kompensatę za siłę wiatru niż Runggaldier i znalazła się tuż za nią ze stratą 0,8 pkt[51].

Jako pierwsza z grupy 10 ostatnich zawodniczek na liście startowej wystąpiła Niemka Svenja Würth (nr 31). Odległość 97 m dała jej prowadzenie z przewagą 5,3 pkt nad dotychczasową liderką. Jacqueline Seifriedsberger z Austrii skoczyła o 3 m krócej i traciła do poprzedniczki 1,1 pkt. Odległość równą wartości punktu K osiągnęła Rosjanka Irina Awwakumowa, po czym znalazła się na piątym miejscu. Nową liderką została Słowenka Ema Klinec, która skoczyła 99 m i wyprzedziła Würth o 0,6 pkt. Pół metra krócej, ale przy wyższych notach za styl i mniejszej stracie punktów za wiatr, zaliczono Carinie Vogt, która zyskała 5,2 pkt przewagi nad Klinec. Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz skoczyła 93 m i zajmowała piątą lokatę. O jedne miejsce za nią uplasowała się Katharina Althaus z Niemiec (94 m). Na prowadzenie po skoku na 99,5 m – którym wyrównała rekord skoczni – wyszła Norweżka Maren Lundby, zyskując przewagę 3,3 pkt nad Vogt. Serię zamykały reprezentantki Japonii – Yūki Itō skoczyła 97 m, co dało jej trzecie miejsce, a Sara Takanashi wylądowała metr dalej. Po pierwszej rundzie konkursu na czele znajdowała się Lundby z przewagą 2,7 pkt nad Takanashi i 3,3 pkt nad Vogt[51].

Druga seria rozpoczęła się o godzinie 18:28. Wystąpiło w niej 31 zawodniczek reprezentujących 13 państw; ex aequo na 30. pozycji uplasowały się w pierwszej rundzie Nita Englund (Stany Zjednoczone) i Li Xueyao (Chiny). Średni pomiar wiatru w serii finałowej dał wynik 0,41 m/s. Zawodniczki startowały z krótszego rozbiegu – z 17. belki. Drugą serię rozpoczął skok Li, która osiągnęła 81,5 m. Po próbie dłuższej o 0,5 m wyprzedziła ją Englund. Kolejnymi liderkami serii finałowej zostały po swoich skokach: Niemka Gianina Ernst (81,5 m), Rosjanka Anastasija Barannikowa (86,5 m), a także skaczące bezpośrednio po sobie: Julia Kykkänen z Finlandii (82,5 m), Maja Vtič ze Słowenii (86 m) i Yūka Setō z Japonii (86,5 m). Przewagę nad ostatnią z wymienionych zyskała Nika Križnar, która jako pierwsza w serii przeskoczyła punkt K, osiągając 91,5 m. Zmianę na prowadzeniu przyniosły także trzy kolejne próby – Iriny Awwakumowej (90,5 m), Kaori Iwabuchi (89,5 m) i Chiary Hölzl (91 m)[41].

W ostatniej grupie skoczkiń w serii finałowej jako pierwsza wystąpiła Elena Runggaldier – skacząc 81 m straciła miejsce w pierwszej dziesiątce. Na czele znalazła się po swoim skoku na 93,5 m Katharina Althaus z przewagą 10 pkt nad Hölzl. Bezpośrednio za Althaus uplasowała się Daniela Iraschko-Stolz (89,5m). Pozycję liderki objęły kolejno następne trzy zawodniczki, które dzięki temu zachowały pozycje zajmowane po I serii – Jacqueline Seifriedsberger skoczyła 92,5 m, Svenja Würth wylądowała 1,5 m dalej, podobnie jak Ema Klinec. Najdłuższy skok serii – 96,5 m – oddała Yūki Itō, co dało jej 6,8 pkt przewagi nad Słowenką. Tyle samo uzyskała Carina Vogt, jednak wyszła na dwupunktowe prowadzenie dzięki wyższym notom za styl i mniejszej stracie punktów za wiatr. Sara Takanashi skoczyła 95 m i znalazła się na trzeciej pozycji. Zamykająca konkurs Maren Lundby wylądowała na 91. metrze, co spowodowała, że zajęła miejsce bezpośrednio za podium[41].

Tytuł mistrzowski obroniła Vogt, wyprzedzając Itō o 2 pkt i Takanashi o 3,5 pkt. Wśród 10 najlepszych zawodniczek konkursu znalazły się po trzy reprezentantki Austrii, Japonii i Niemiec oraz jedna Słowenka[41].

Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej[edytuj | edytuj kod]

Andreas Wellinger – wicemistrz świata na skoczni normalnej
Markus Eisenbichler – brązowy medalista na obiekcie HS 100

Seria próbna przed konkursem mężczyzn na mniejszej ze skoczni rozpoczęła się 25 lutego o godzinie 16:30. Najlepszy wynik zaliczono Niemcowi Andreasowi Wellingerowi po skoku na 98,5 m. Drugą notę otrzymał Polak Maciej Kot, który osiągnął 97 m, a trzecią Słoweniec Peter Prevc – 96,5 m. Jako jedyny próby nie oddał Japończyk Noriaki Kasai[52].

Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się o godzinie 17:30. Udział wzięło w niej 50 zawodników reprezentujących 16 państw. Niebo było bezchmurne, temperatura powietrza wynosiła ok. –4–5 °C, a śniegu –12 °C, zaś wiatr wiał ze średnią siłą –0,07 m/s. Wszystkie skoki w konkursie oddano z 11. belki startowej. Pierwszym uczestnikiem zawodów był reprezentant gospodarzy Antti Aalto, który uzyskał 87,5 m. Na prowadzeniu zmienił go skaczący z nr 4 Killian Peier – jako pierwszy przekroczył punkt konstrukcyjny, osiągając odległość 93 m. Szwajcar zajmował pozycję lidera po próbach dalszych 17 zawodników. W grupie tej znaleźli się skoczkowie, którzy również uzyskali awans do serii finałowej: Włoch Davide Bresadola (nr 9, 89,5 m), Rosjanin Dmitrij Wasiljew (nr 12, 90,5 m) oraz Finowie Ville Larinto (nr 13, 89,5 m) i Janne Ahonen (nr 17, 90,5 m)[53].

Kolejnym liderem został skaczący z nr 22 Johann André Forfang z Norwegii, któremu zaliczono tę samą odległość, co Peierowi, jednak uzyskał wyższe od Szwajcara noty za styl i korzystniejszą bonifikatę za warunki wietrzne, dzięki czemu wyprzedził go o 2,4 pkt. Rosjanin Dienis Korniłow (nr 24) skoczył 92,5 m, co dało mu czwartą lokatę. Bezpośrednio za Forfangiem i Peierem plasowali się po swoich próbach Austriak Gregor Schlierenzauer (nr 26, 89,5 m) i Szwajcar Simon Ammann (nr 27, 91,5 m). Jako 29. skakał Japończyk Taku Takeuchi, któremu zaliczono 94,5 m, co przy ujemnej wartości kompensaty za wiatr dało mu drugie miejsce za prowadzącym Norwegiem. Identyczną z próbą Forfanga odległość i notę łączną uzyskał Czech Roman Koudelka (nr 30). Punkt K osiągnął Noriaki Kasai, dzięki czemu zapewnił sobie awans do drugiej serii. Następny w kolejności jego rodak Daiki Itō został nowym liderem konkursu po próbie na 95,5 m, wyprzedzając prowadzącą dotąd dwójkę o 2,3 pkt. Japończyk utrzymał swoją pozycję po skokach Niemca Stephana Leyhego (94 m) i Norwega Roberta Johanssona (93,5 m). Z numerem 35 wystąpił Polak Dawid Kubacki, który uzyskał odległość o metr dłuższą niż Itō i zyskał nad nim przewagę 4,6 pkt[53].

Zwycięzca kwalifikacji utrzymywał prowadzenie po skokach dalszych 9 zawodników, w tym Rosjanina Jewgienija Klimowa (nr 36, 91,5 m), Norwega Andreasa Stjernena (nr 38, 95 m) i Niemca Richarda Freitaga (nr 39, 94,5 m). Spośród zawodników prekwalifikowanych jako pierwszy wystąpił Peter Prevc (nr 41), który uzyskał 92,5 m. Drugie miejsce zajmował po swojej próbie reprezentant Niemiec Markus Eisenbichler – skoczył 95 m i tracił punkt do Kubackiego. Austriak Manuel Fettner skoczył tyle samo, lecz z powodu odjęcia punktów za wiatr zajmował czwartą pozycję. Kolejnym liderem został jego rodak Michael Hayböck po próbie na 98. metr, która dała mu 1,6 pkt przewagi nad Polakiem. Następnie o 0,6 pkt wyprzedził go Andreas Wellinger – uzyskał 96,5 m, jednak miał wyższe od Austriaka noty za styl i bonifikatę za siłę wiatru. Maciej Kot uplasował się na 5. miejscu po skoku na 95. metr. Do serii finałowej nie awansował Słoweniec Domen Prevc – zaliczono mu odległość 89 m. Pozycję w drugiej dziesiątce zajmował Norweg Daniel-André Tande, który skoczył 92,5 m. Najlepszym zawodnikiem serii został Austriak Stefan Kraft dzięki najdłuższej w niej próbie – 99,5 m. Zamykający pierwszą część konkursu Polak Kamil Stoch uzyskał czwarty wynik po skoku na 96,5 m. Przed rundą finałową Kraft miał 4,3 pkt przewagi nad Wellingerem i 4,9 pkt nad Hayböckiem[53].

Decydująca seria rozpoczęła się o godzinie 18:37. Wystąpiło w niej 30 zawodników reprezentujących 11 państw. Średni pomiar wiatru w serii finałowej dał wynik –0,07 m/s. Pierwszym uczestnikiem był Dmitrij Wasiljew, który uzyskał 86,5 m i ostatecznie pozostał na 30. pozycji. Wyprzedził go następnie Davide Bresadola (90,5 m), a później na prowadzenie wychodzili kolejno: Ville Larinto (89,5 m), Jakub Janda z Czech (90 m), Jewgienij Klimow (90,5 m) i Simon Ammann (92 m). Dalej od występujących wcześniej skoczków wylądował Daniel-André Tande, osiągając 94,5 m i przewagę 8,1 pkt nad Szwajcarem. Tę samą odległość zaliczono także Robertowi Johanssonowi, który uplasował się jednak za rodakiem z powodu niższej kompensaty za siłę wiatru. Kolejnym liderem został Peter Prevc, który skoczył 95 m. Występujący po nim Andreas Stjernen, mimo równie długiego skoku, zajmował czwarte miejsce, gdyż uzyskał niższe noty za styl. Po próbie na 98,5 m prowadzenie – z przewagą 5,9 pkt nad Prevcem – objął następnie Johann André Forfang, dzięki czemu przesunął się do najlepszej dziesiątki konkursu. Za Słoweńcem i Niemcem uplasowali się Roman Koudelka (92,5 m) i Stephan Leyhe (94 m)[42].

Występy ostatniej grupy zawodników rozpoczął skok Richarda Freitaga – 96 m. Miejsce ex aequo z Niemcem zajmował po pierwszej serii Manuel Fettner, który skoczył 1,5 m krócej i spadł do drugiej dziesiątki zawodów. Miejsce w niej utrzymał Daiki Itō – uzyskał również 94,5 m przy wyższych ocenach na styl i korzystniejszej kompensacie za wiatr. Kolejnym liderem został Maciej Kot po próbie na 95,5 m. Polaka wyprzedził następnie o 8,5 pkt Markus Eisenbichler, który skoczył najdalej w konkursie – 100,5 m. Niemiec znajdował się na czele również po trzech kolejnych skokach, czym zapewnił sobie miejsce na podium – czwartą lokatę po swojej próbie na 93,5 m zajmował Dawid Kubacki, tuż za Eisenbichlerem (strata 1,1 pkt) plasował się Kamil Stoch, który osiągnął 99 m, o trzy pozycje spadł Michael Hayböck – 95,5 m. Miejsca zajmowane po pierwszej serii utrzymali zawodnicy kończący rywalizację – Andreas Wellinger skoczył 100 m i wyprzedził rodaka o 5,1 pkt, a Stefan Kraft wywalczył tytuł mistrzowski po próbie na 98. metr[42].

Kraft wygrał konkurs z przewagą 2,1 pkt nad Wellingerem i 7,2 pkt nad Eisenbichlerem. Wśród 10 najlepszych zawodników znalazło się po trzech reprezentantów Niemiec i Polski, dwóch skoczków z Austrii oraz po jednym z Japonii i Norwegii[42].

Oficjalne treningi przed konkursem mężczyzn na skoczni dużej[edytuj | edytuj kod]

Serie treningowe na większej ze skoczni przeprowadzano od 27 lutego. W pierwszej z nich najlepszy wynik osiągnął Kamil Stoch, który skoczył 131,5 m. Drugi rezultat zaliczono Peterowi Prevcowi – 127,5 m, zaś trzeci Maciejowi Kotowi – 123,5 m. W kolejnym treningu ponownie pierwszy był Stoch po skoku na 126. metr. Drugą notę uzyskał Andreas Stjernen (124 m), a trzecią Robert Johansson (125,5 m). W ostatniej serii najdalej skoczył Stephan Leyhe – 129,5 m. Kolejne rezultaty uzyskali Daniel-André Tande (128,5 m) i Stoch (124,5 m). Udziału w sesjach przeprowadzonych 27 lutego nie wzięła większość skoczków uczestniczących poprzedniego dnia w konkursie drużyn mieszanych, a także kilku innych zawodników[54].

Treningi na skoczni dużej kontynuowano 28 lutego. W pierwszej z serii najlepszy był Andreas Stjernen, osiągając 127 m. Za nim znaleźli się Anders Fannemel (124 m) i Maciej Kot (119,5 m). Wymieniona dwójka Norwegów uzyskała również najlepsze wyniki w drugim treningu – Stjernen skoczył 129,5 m, a Fannemel uzyskał 129 m. Trzeci rezultat osiągnął ich rodak Johann André Forfang – 128,5 m. W trzeciej serii najdalej – odległość 131,5 m – wylądował Stefan Kraft. Kolejne wyniki uzyskali Piotr Żyła (128 m) i Robert Johansson (126 m). Treningi tego dnia opuściła większa liczba zawodników niż 27 lutego – ostatni opuściło 32 z 78 zgłoszonych skoczków[55].

Kwalifikacje do konkursu mężczyzn na skoczni dużej[edytuj | edytuj kod]

W serii próbnej przed kwalifikacjami najdalej skoczył Peter Prevc – 125,5 m. Kolejne wyniki uzyskali Manuel Fettner (122,5 m) i Dawid Kubacki (120,5 m)[56].

Do serii kwalifikacyjnej, przeprowadzonej 1 marca, przystąpiło 61 zawodników z 21 państw, w tym 10 skoczków z prawem automatycznej kwalifikacji (wobec nieobecności Domena Prevca przywilej ten zyskał 11. zawodnik Pucharu Świata – Piotr Żyła). Ponadto zgłoszony był Kristaps Nežborts z Łotwy, który nie stawił się na starcie. Najlepszy wynik uzyskał Antti Aalto, który skoczył 128,5 m. Kolejne miejsca zajęli Andreas Stjernen (125 m) i Daiki Itō (121,5 m). W grupie zawodników pewnych kwalifikacji do konkursu najdalej wylądował Peter Prevc, któremu zaliczono odległość 127,5 m. Prawo startu w konkursie głównym uzyskali w komplecie reprezentanci: Austrii, Finlandii, Japonii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii (wszystkie kraje po czterech skoczków) oraz Włoch (trzech), a także jedyny zgłoszony Francuz, trzech Czechów, dwóch Estończyków i jeden Kanadyjczyk[57].

Na serii kwalifikacyjnej start zakończyli wszyscy przedstawiciele Kazachstanu (czterej) oraz jedyni reprezentanci Bułgarii, Gruzji, Turcji i Ukrainy, a także po jednym skoczku z Czech, Kanady i Estonii. W tym gronie znaleźli się zdyskwalifikowani reprezentanci Bułgarii i Kanady (po jednym)[57].

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurs indywidualny na skoczni HS100 (24.02.2017)[edytuj | edytuj kod]

Medal Imię i nazwisko Skok 1 Skok 2 Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łączna Strata
Niemcy Carina Vogt 98,5 m
127,9 pkt
belka: 18
wiatr: 0,26
96,5 m
126,7 pkt
belka: 17
wiatr: 0,10
18,0 • 17,5 • 17,5 • 18,0 • 17,5
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,0 • 18,0
254,6 pkt
Japonia Yūki Itō 97,0 m
127,0 pkt
belka: 18
wiatr: 0,13
96,5 m
125,6 pkt
belka: 17
wiatr: 0,17
18,0 • 17,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0
18,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
252,6 pkt 2,0 pkt
Japonia Sara Takanashi 98,0 m
128,5 pkt
belka: 18
wiatr: 0,06
95,0 m
122,6 pkt
belka: 17
wiatr: 0,05
17,5 • 17,0 • 18,0 • 17,5 • 18,0
17,5 • 17,5 • 17,5 • 18,0 • 18,0
251,1 pkt 3,5 pkt

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurs indywidualny na skoczni HS 100 (25.02.2017)[edytuj | edytuj kod]

Medal Imię i nazwisko Skok 1 Skok 2 Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łączna Strata
Austria Stefan Kraft 99,5 m
135,8 pkt
belka: 11
wiatr: 0,03
98,0 m
135,0 pkt
belka: 11
wiatr: –0,21
19,0 • 19,0 • 19,0 • 18,5 • 19,0
19,0 • 19,019,0 • 19,0 • 19,0
270,8 pkt
Niemcy Andreas Wellinger 96,5 m
131,5 pkt
belka: 11
wiatr: –0,31
100,0 m
137,2 pkt
belka: 11
wiatr: –0,07
18,5 • 18,518,5 • 18,5 • 18,5
19,0 • 18,519,0 • 19,0 • 18,5
268,7 pkt 2,1 pkt
Niemcy Markus Eisenbichler 95,0 m
128,3 pkt
belka: 11
wiatr: –0,50
100,5 m
135,3 pkt
belka: 11
wiatr: 0,02
17,5 • 18,0 • 17,5 • 18,0 • 18,0
18,5 • 18,018,0 • 18,5 • 18,0
263,6 pkt 7,2 pkt

Konkurs indywidualny na skoczni HS 130 (02.03.2017)[edytuj | edytuj kod]

Medal Imię i nazwisko Skok 1 Skok 2 Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łączna Strata
Austria Stefan Kraft 127,5 m
139,6 pkt
belka: 9
wiatr: –0,23
127,5 m
139,7 pkt
belka: 9
wiatr: –0,15
18,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 18,5
19,019,5 • 19,0 • 19,5 • 19,0
279,3 pkt
Niemcy Andreas Wellinger 127,5 m
138,7 pkt
belka: 9
wiatr: –0,24
129,0 m
139,3 pkt
belka: 9
wiatr: –0,04
18,5 • 18,5 • 18,5 • 19,018,5
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,518,5
278,0 pkt 1,3 pkt
Polska Piotr Żyła 127,5 m
134,8 pkt
belka: 9
wiatr: 0,16
131,0 m
141,9 pkt
belka: 9
wiatr: 0,25
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 19,0
18,519,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0
276,7 pkt 2,6 pkt

Konkurs drużynowy na skoczni HS 130 (04.03.2017)[edytuj | edytuj kod]

Medal Reprezentacja Imię i nazwisko Skok 1 Skok 2 Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota zawodnika Nota drużyny Strata
 Polska Piotr Żyła 130,5 m
143,4 pkt
belka: 9
wiatr: –0,04
123,0 m
128,3 pkt
belka: 8
wiatr: –0,17
17,018,0 • 17,5 • 17,5 • 17,0
18,0 • 18,0 • 18,018,0 • 18,0
271,7 pkt 1104,2 pkt
Dawid Kubacki 129,0 m
143,2 pkt
belka: 9
wiatr: 0,07
119,5 m
124,4 pkt
belka: 7
wiatr: 0,10
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,0 • 18,0 • 17,5 • 18,0 • 18,0
267,6 pkt
Maciej Kot 130,5 m
151,9 pkt
belka: 9
wiatr: –0,38
121,5 m
124,2 pkt
belka: 8
wiatr: –0,03
18,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,5
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,5 • 18,0
276,1 pkt
Kamil Stoch 130,5 m
153,4 pkt
belka: 8
wiatr: –0,05
124,5 m
135,4 pkt
belka: 8
wiatr: –0,60
19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,5
17,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
288,8 pkt
 Norwegia Anders Fannemel 131,0 m
141,0 pkt
belka: 10
wiatr: 0,06
112,5 m
111,8 pkt
belka: 8
wiatr: –0,69
18,0 • 18,0 • 19,018,0 • 18,5
16,5 • 16,5 • 17,5 • 17,0 • 17,5
252,8 pkt 1078,5 pkt 25,7 pkt
Johann André Forfang 126,5 m
137,9 pkt
belka: 9
wiatr: –0,01
138,0 m
136,6 pkt
belka: 9
wiatr: 0,91
18,0 • 18,518,0 • 18,0 • 18,0
16,5 • 16,5 • 16,5 • 15,5 • 16,5
274,5 pkt
Daniel-André Tande 126,0 m
139,7 pkt
belka: 9
wiatr: –0,13
126,0 m
131,2 pkt
belka: 8
wiatr: 0,10
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,018,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
270,9 pkt
Andreas Stjernen 127,5 m
145,7 pkt
belka: 8
wiatr: 0,04
125,5 m
134,6 pkt
belka: 8
wiatr: –0,20
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
280,3 pkt
 Austria Michael Hayböck 130,0 m
140,9 pkt
belka: 10
wiatr: –0,02
118,5 m
119,1 pkt
belka: 8
wiatr: –0,16
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,0 • 18,0 • 17,5 • 17,5 • 17,5
260,0 pkt 1068,9 pkt 35,3 pkt
Manuel Fettner 126,5 m
137,5 pkt
belka: 9
wiatr: 0,04
121,0 m
122,4 pkt
belka: 7
wiatr: 0,47
18,0 • 18,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0
17,5 • 17,5 • 17,0 • 17,5 • 17,5
259,9 pkt
Gregor Schlierenzauer 124,0 m
134,5 pkt
belka: 9
wiatr: –0,12
113,5 m
111,2 pkt
belka: 8
wiatr: –0,46
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
17,0 • 17,0 • 17,0 • 17,5 • 17,0
245,7 pkt
Stefan Kraft 134,0 m
161,6 pkt
belka: 8
wiatr: –0,09
126,0 m
141,7 pkt
belka: 8
wiatr: –0,70
19,5 • 19,5 • 19,5 • 19,019,5
19,0 • 19,0 • 18,0 • 18,5 • 19,0
303,3 pkt

Konkurs mieszany[edytuj | edytuj kod]

Konkurs mieszany na skoczni HS100 (26.02.2017)[edytuj | edytuj kod]

Medal Reprezentacja Imię i nazwisko Skok 1 Skok 2 Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota zawodnika Nota drużyny Strata
 Niemcy Carina Vogt 98,0 m
129,2 pkt
belka: 18
wiatr: 0,10
95,0 m
126,0 pkt
belka: 18
wiatr: –0,26
18,5 • 17,5 • 17,5 • 18,0 • 18,5
17,5 • 17,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0
255,2 pkt 1035,5 pkt
Markus Eisenbichler 95,5 m
126,9 pkt
belka: 12
wiatr: –0,20
99,5 m
137,1 pkt
belka: 13
wiatr: –0,27
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,018,5
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
264,0 pkt
Svenja Würth 95,0 m
120,0 pkt
belka: 18
wiatr: –0,21
95,5 m
120,1 pkt
belka: 18
wiatr: –0,32
16,0 • 16,0 • 16,0 • 16,516,0
15,5 • 14,5 • 15,5 • 15,5 • 15,0
240,1 pkt
Andreas Wellinger 99,0 m
132,5 pkt
belka: 12
wiatr: 0,19
98,0 m
143,7 pkt
belka: 12
wiatr: –0,78
18,5 • 18,5 • 19,0 • 18,519,0
18,5 • 18,518,5 • 18,5 • 18,5
276,2 pkt
 Austria Daniela Iraschko-Stolz 88,5 m
113,3 pkt
belka: 18
wiatr: –0,44
90,5 m
116,7 pkt
belka: 18
wiatr: –0,33
17,5 • 17,0 • 17,5 • 17,5 • 17,0
17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5
230,0 pkt 999,3 pkt 36,2 pkt
Michael Hayböck 92,0 m
117,6 pkt
belka: 12
wiatr: –0,11
97,5 m
131,7 pkt
belka: 13
wiatr: –0,28
18,0 • 17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,5
249,3 pkt
Jacqueline Seifriedsberger 94,5 m
125,6 pkt
belka: 18
wiatr: –0,27
92,5 m
121,4 pkt
belka: 18
wiatr: –0,25
18,518,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
247,0 pkt
Stefan Kraft 96,5 m
134,2 pkt
belka: 12
wiatr: –0,59
97,0 m
138,8 pkt
belka: 12
wiatr: –0,49
19,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,5 • 18,5 • 19,018,5 • 18,5
273,0 pkt
 Japonia Sara Takanashi 90,0 m
119,3 pkt
belka: 18
wiatr: –0,91
89,5 m
118,3 pkt
belka: 18
wiatr: –0,86
17,0 • 16,0 • 17,0 • 16,5 • 17,5
17,0 • 16,5 • 17,0 • 17,0 • 17,5
237,6 pkt 979,7 pkt 55,8 pkt
Taku Takeuchi 89,0 m
116,3 pkt
belka: 12
wiatr: –0,91
92,0 m
120,8 pkt
belka: 13
wiatr: –0,55
16,5 • 16,5 • 16,5 • 16,5 • 17,0
17,0 • 17,0 • 17,5 • 17,0 • 17,5
237,1 pkt
Yūki Itō 95,0 m
125,4 pkt
belka: 18
wiatr: –0,14
93,5 m
125,0 pkt
belka: 18
wiatr: –0,46
18,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
17,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 17,5
250,4 pkt
Daiki Itō 92,5 m
121,2 pkt
belka: 12
wiatr: –0,23
96,5 m
133,4 pkt
belka: 12
wiatr: –0,08
18,017,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0
18,0 • 18,5 • 18,518,0 • 18,5
254,6 pkt

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Poniżej znajduje się klasyfikacja medalowa po przeprowadzeniu pierwszej konkurencji w skokach narciarskich. Klasyfikacja dotyczy tylko medali zdobytych w skokach narciarskich podczas Mistrzostw Świata 2017.

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1. Niemcy 2 2 1 5
2. Austria 2 1 1 4
3. Polska 1 1 2
4. Japonia 1 2 3

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Skróty zastosowane w tabelach:

 • DSQ – dyskwalifikacja,
 • NQ – brak awansu do serii finałowej,
 • pq – automatyczna kwalifikacja do konkursu głównego,
 • q – kwalifikacja do konkursu głównego (spoza grupy zakwalifikowanych automatycznie),
 • nq – brak kwalifikacji do konkursu głównego.

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS 100 (23.02.2017)[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[47].

Poz. Nr Zawodniczka Reprezentacja Skok Styl Nota
łączna
Uwagi
Odl. B Wiatr
1. 37 Hölzl, ChiaraChiara Hölzl Austria 96,5 19 0,24 52,5 123,6 q
2. 27 Runggaldier, ElenaElena Runggaldier Włochy 91,5 19 0,14 52,5 114,4 q
3. 35 Malsiner, ManuelaManuela Malsiner Włochy 98,5 19 1,06 45,5 114,0 q
4. 28 Lemare, LéaLéa Lemare Francja 92,5 19 0,47 52,5 113,7 q
5. 33 Rogelj, ŠpelaŠpela Rogelj Słowenia 92,0 19 0,37 51,0 112,0 q
6. 36 Hendrickson, SarahSarah Hendrickson Stany Zjednoczone 91,0 19 0,27 51,5 111,3 q
7. 32 Iwabuchi, KaoriKaori Iwabuchi Japonia 93,5 19 0,70 49,5 110,9 q
8. 24 Insam, EvelynEvelyn Insam Włochy 89,5 19 0,32 52,5 108,9 q
9. 21 Križnar, NikaNika Križnar Słowenia 92,0 19 0,37 47,0 108,0 q
10. 22 Henrich, TaylorTaylor Henrich Kanada 90,5 19 0,74 52,0 107,1 q
11. 11 Setō, YūkaYūka Setō Japonia 88,5 19 -0,06 48,0 105,6 q
12. 29 Morat, LucileLucile Morat Francja 89,0 19 0,19 48,0 104,5 q
13. 31 Straub, RamonaRamona Straub Niemcy 93,5 19 1,00 45,0 104,0 q
14. 23 Ernst, GianinaGianina Ernst Niemcy 87,5 19 0,09 49,5 103,8 q
15. 25 Tichonowa, SofjaSofja Tichonowa Rosja 86,5 19 0,02 50,0 102,8 q
16. 16 Malsiner, LaraLara Malsiner Włochy 87,5 19 0,31 50,0 102,5 q
17. 26 Barannikowa, AnastasijaAnastasija Barannikowa Rosja 88,5 19 0,52 49,5 102,3 q
18. 20 Kabłukowa, KsienijaKsienija Kabłukowa Rosja 86,0 19 0,08 50,5 101,9 q
19. 12 Xinyue, ChangChang Xinyue Chiny 86,5 19 -0,04 46,5 99,9 q
20. 30 Kykkänen, JuliaJulia Kykkänen Finlandia 85,0 19 -0,02 50,0 99,7 q
21. 39 Vtič, MajaMaja Vtič Słowenia 83,0 19 -0,29 48,5 97,3 q
22. 19 Haralambie, DanielaDaniela Haralambie Rumunia 85,5 19 0,20 47,5 96,9 q
23. 6 Opseth, SiljeSilje Opseth Norwegia 83,0 19 0,43 50,5 93,1 q
24. 17 Mork, AnnikenAnniken Mork Norwegia 84,5 19 0,36 43,5 89,6 q
15 Maurer, NicoleNicole Maurer Kanada 80,0 19 -0,22 47,5 89,6 q
26. 13 Xueyao, LiLi Xueyao Chiny 82,5 19 0,27 46,5 89,3 q
27. 34 Englund, NitaNita Englund Stany Zjednoczone 78,5 19 -0,12 47,0 85,2 q
28. 14 Blažková, BarboraBarbora Blažková Czechy 77,0 19 0,02 44,5 78,3 q
1 Křepelková, MartaMarta Křepelková Czechy 76,0 19 0,21 48,0 78,3 q
30. 18 Bodnarchuk, NatashaNatasha Bodnarchuk Kanada 74,5 19 -0,05 48,0 77,5 q
31. 3 Qi, LiuLiu Qi Chiny 75,5 19 0,12 46,0 76,0 nq
32. 4 Forsström, SusannaSusanna Forsström Finlandia 75,5 19 0,29 44,5 73,2 nq
33. 9 Tong, MaMa Tong Chiny 72,5 19 -0,08 43,5 69,3 nq
34. 2 Rautionaho, JennyJenny Rautionaho Finlandia 70,0 19 -0,17 46,5 68,1 nq
35. 10 Mrákotová, JanaJana Mrákotová Czechy 71,0 19 -0,14 44,0 67,4 nq
36. 7 Trâmbițaș, DianaDiana Trâmbițaș Rumunia 69,0 19 0,07 43,0 60,4 nq
37. 5 Sdierżykowa, WalentinaWalentina Sdierżykowa Kazachstan 65,5 19 0,41 42,5 50,2 nq
38. 11 Achmietwalijewa, DajanaDajana Achmietwalijewa Kazachstan 56,5 19 0,09 38,5 30,8 nq
40 Würth, SvenjaSvenja Würth Niemcy 93,0 17 0,22 pq
41 Seifriedsberger, JacquelineJacqueline Seifriedsberger Austria 93,0 17 0,28 pq
42 Awwakumowa, IrinaIrina Awwakumowa Rosja 80,5 17 0,14 pq
43 Klinec, EmaEma Klinec Słowenia 87,0 17 -0,34 pq
44 Vogt, CarinaCarina Vogt Niemcy 93,0 17 0,15 pq
45 Iraschko-Stolz, DanielaDaniela Iraschko-Stolz Austria 89,0 17 -0,02 pq
46 Althaus, KatharinaKatharina Althaus Niemcy 91,5 17 0,24 pq
47 Lundby, MarenMaren Lundby Norwegia 88,5 17 -0,07 pq
48 Itō, YūkiYūki Itō Japonia 92,0 17 -0,01 pq
49 Takanashi, SaraSara Takanashi Japonia 92,5 17 -0,32 pq
8 skŠarlote Šķēle Łotwa DSQ

Konkurs indywidualny na skoczni HS 100 (24.02.2017)[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[41].

Poz. Nr Zawodniczka Reprezentacja I seria II seria Nota
łączna
Skok Styl Nota Skok Styl Nota
Odl. B Wiatr Odl. B Wiatr
złoto 35 Vogt, CarinaCarina Vogt Niemcy 97,0 18 0,26 53,0 127,9 96,5 17 0,10 54,5 126,7 254,6
srebro 39 Itō, YūkiYūki Itō Japonia 97,0 18 0,13 54,0 127,0 96,5 17 0,17 54,0 125,6 252,6
brąz 40 Takanashi, SaraSara Takanashi Japonia 98,0 18 0,06 53,0 128,5 95,0 17 0,05 54,0 122,6 251,1
4. 38 Lundby, MarenMaren Lundby Norwegia 99,5 18 0,22 54,0 131,2 91,0 17 -0,21 52,5 116,5 247,7
5. 34 Klinec, EmaEma Klinec Słowenia 99,0 18 0,60 49,5 122,7 94,0 17 -0,11 54,0 123,1 245,8
6. 31 Würth, SvenjaSvenja Würth Niemcy 97,0 18 0,24 50,0 122,1 94,0 17 -0,01 51,5 119,6 241,7
7. 32 Seifriedsberger, JacquelineJacqueline Seifriedsberger Austria 94,0 18 0,13 54,0 121,0 92,5 17 -0,09 54,0 119,9 240,9
8. 37 Althaus, KatharinaKatharina Althaus Niemcy 94,0 18 0,49 53,0 117,1 92,5 17 -0,09 54,0 121,9 239,0
9. 36 Iraschko-Stolz, DanielaDaniela Iraschko-Stolz Austria 93,0 18 0,18 53,0 117,6 89,5 17 -0,31 50,0 112,0 229,6
10. 28 Hölzl, ChiaraChiara Hölzl Austria 93,5 18 0,31 51,5 116,0 91,0 17 0,06 51,5 113,0 229,0
11. 23 Iwabuchi, KaoriKaori Iwabuchi Japonia 92,0 18 -0,08 49,0 113,8 89,5 17 0,10 49,5 107,7 221,5
12. 33 Awwakumowa, IrinaIrina Awwakumowa Rosja 90,0 18 0,17 52,5 111,1 90,5 17 0,34 52,0 110,3 221,4
13. 12 Križnar, NikaNika Križnar Słowenia 90,5 18 0,01 48,5 109,4 91,5 17 0,13 48,0 110,0 219,4
14. 29 Setō, YūkaYūka Setō Japonia 88,0 18 -0,12 51,0 108,2 87,5 17 -0,10 49,5 105,5 213,7
15. 26 Malsiner, ManuelaManuela Malsiner Włochy 91,0 18 0,08 47,0 108,4 86,5 17 -0,21 49,5 104,5 212,9
16. 13 Henrich, TaylorTaylor Henrich Kanada 88,0 18 -0,25 50,5 108,9 85,0 17 -0,01 51,0 101,1 210,0
17. 30 Vtič, MajaMaja Vtič Austria 89,5 18 0,36 51,0 107,1 86,0 17 0,07 50,0 101,4 208,5
18. 18 Runggaldier, ElenaElena Runggaldier Włochy 92,0 18 -0,03 52,5 116,8 81,0 17 -0,01 49,5 91,6 208,4
19. 21 Kykkänen, JuliaJulia Kykkänen Finlandia 86,5 18 -0,24 51,0 106,3 82,5 17 -0,18 51,0 97,7 204,0
20. 19 Lemare, LéaLéa Lemare Francja 90,0 18 0,26 52,0 109,9 83,0 17 0,20 49,5 93,9 203,8
21. 17 Barannikowa, AnastasijaAnastasija Barannikowa Rosja 84,5 18 0,08 48,5 96,9 86,5 17 -0,20 50,0 104,9 201,8
22. 24 Rogelj, ŠpelaŠpela Rogelj Słowenia 84,0 18 -0,02 49,5 97,7 87,5 17 0,41 51,0 102,7 200,4
23. 27 Hendrickson, SarahSarah Hendrickson Włochy 86,5 18 0,02 51,5 104,3 82,0 17 0,04 50,0 93,7 198,0
24. 20 Morat, LucileLucile Morat Francja 85,5 18 -0,12 50,0 102,2 83,5 17 0,17 49,5 95,1 197,3
25. 14 Ernst, GianinaGianina Ernst Niemcy 84,5 18 -0,01 47,5 96,6 81,5 17 -0,12 48,0 92,2 188,8
26. 16 Tichonowa, SofjaSofja Tichonowa Rosja 84,0 18 -0,04 49,0 97,4 82,0 17 0,22 48,5 90,7 188,1
27. 25 Englund, NitaNita Englund Stany Zjednoczone 85,0 18 0,10 48,5 94,7 82,0 17 -0,02 49,0 93,2 187,9
28. 4 Xueyao, LiLi Xueyao Chiny 84,0 18 0,10 47,5 94,7 81,5 17 -0,04 46,5 89,9 184,6
29. 10 Haralambie, DanielaDaniela Haralambie Rumunia 83,5 18 -0,09 48,0 95,9 79,5 17 0,05 48,0 86,6 182,5
30. 11 Kabłukowa, KsienijaKsienija Kabłukowa Słowenia 83,5 18 0,02 49,0 95,8 78,0 17 -0,06 48,5 85,1 180,9
31. 2 Opseth, SiljeSilje Opseth Finlandia 83,0 18 0,09 49,5 94,8 79,0 17 0,40 48,0 82,8 177,6
32. 5 Blažková, BarboraBarbora Blažková Czechy 84,0 18 0,20 47,5 93,9 NQ 93,9
33. 15 Insam, EvelynEvelyn Insam Włochy 83,0 18 0,29 50,0 93,7 NQ 93,7
22 Straub, RamonaRamona Straub Niemcy 84,0 18 0,23 47,5 93,7 NQ 93,7
35. 3 Xinyue, ChangChang Xinyue Chiny 84,0 18 0,18 47,0 93,6 NQ 93,6
36. 8 Mork, AnnikenAnniken Mork Norwegia 82,0 18 -0,11 46,5 91,6 NQ 91,6
37. 7 Malsiner, LaraLara Malsiner Włochy 83,0 18 0,15 46,5 91,3 NQ 91,3
38. 1 Křepelková, MartaMarta Křepelková Czechy 77,0 18 -0,09 47,5 82,4 NQ 82,4
39. 6 Maurer, NicoleNicole Maurer Kanada 77,0 18 -0,01 46,0 80,1 NQ 80,1
40. 9 Bodnarchuk, NatashaNatasha Bodnarchuk Kanada 74,5 18 -0,17 47,5 78,1 NQ 78,1

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS 100 (24.02.2017)[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[49].

Poz. Nr Zawodnik Reprezentacja Skok Styl Nota
łączna
Uwagi
Odl. B Wiatr
1. 51 Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska 99,0 13 0,35 54,0 129,2 q
2. 56 Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska 96,0 13 -0,05 54,0 126,5 q
3. 33 Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia 97,0 13 0,22 54,0 126,2 q
4. 52 Klimow, JewgienijJewgienij Klimow Rosja 97,5 13 0,40 53,5 125,3 q
50 Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy 96,0 13 0,15 54,5 125,3 q
6. 45 Takeuchi, TakuTaku Takeuchi Japonia 94,5 13 -0,20 52,5 123,4 q
7. 30 Romaszow, AleksiejAleksiej Romaszow Rosja 96,5 13 0,46 53,5 122,8 q
8. 38 Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia 96,5 13 0,47 53,0 122,2 q
9. 49 Johansson, RobertRobert Johansson Norwegia 93,5 13 -0,09 54,0 121,9 q
10. 29 Larinto, VilleVille Larinto Finlandia 95,5 13 0,37 52,5 120,5 q
11. 41 Janda, JakubJakub Janda Czechy 94,0 13 0,25 54,0 120,0 q
12. 32 Polášek, ViktorViktor Polášek Czechy 95,0 13 0,31 52,0 119,5 q
13. 48 Itō, DaikiDaiki Itō Japonia 93,0 13 0,09 54,0 119,3 q
14. 46 Koudelka, RomanRoman Koudelka Czechy 92,5 13 -0,32 50,5 118,6 q
15. 39 Prevc, CeneCene Prevc Słowenia 94,0 13 0,27 52,5 118,3 q
16. 42 Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer Austria 92,5 13 0,05 53,5 118,1 q
17. 43 Ammann, SimonSimon Ammann Szwajcaria 88,5 13 -1,11 49,5 117,2 q
47 Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia 92,0 13 -0,18 51,5 117,2 q
19. 55 Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy 90,0 13 -0,41 52,5 116,5 q
20. 25 Bresadola, DavideDavide Bresadola Włochy 90,5 13 -0,30 52,5 116,4 q
10 Peier, KillianKillian Peier Szwajcaria 93,0 13 0,26 52,5 116,4 q
22. 31 Vančura, TomášTomáš Vančura Czechy 91,0 13 -0,06 52,5 115,1 q
23. 36 Bickner, KevinKevin Bickner Stany Zjednoczone 92,0 13 -0,05 50,5 115,0 q
24. 37 Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes Kanada 91,5 13 0,29 52,5 113,2 q
54 Stjernen, AndreasAndreas Stjernen Norwegia 89,0 13 -0,43 51,0 113,2 q
26. 14 Insam, AlexAlex Insam Włochy 89,5 13 -0,34 49,5 111,8 q
27. 26 Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria 89,0 13 -0,10 51,0 110,0 q
28. 28 Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja 92,5 13 0,36 47,5 109,6 q
29. 34 Määttä, JarkkoJarkko Määttä Finlandia 90,0 13 0,34 52,0 109,3 q
30. 24 Glasder, MichaelMichael Glasder Stany Zjednoczone 87,5 13 -0,30 51,0 108,9 q
31. 40 Korniłow, DienisDienis Korniłow Rosja 89,5 13 0,29 52,0 108,7 q
32. 27 Sakuyama, KentoKento Sakuyama Japonia 88,0 13 -0,16 49,5 108,5 q
33. 53 Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie Francja 88,0 13 -0,30 49,5 108,4 q
34. 1 Aalto, AnttiAntti Aalto Finlandia 89,0 13 0,02 50,0 107,8 q
35. 3 Schuler, AndreasAndreas Schuler Szwajcaria 87,0 13 -0,24 50,0 106,3 q
36. 2 Zografski, WładimirWładimir Zografski Bułgaria 85,0 13 -0,26 50,0 102,5 q
37. 35 Colloredo, SebastianSebastian Colloredo Włochy 87,0 13 0,34 51,0 102,3 q
38. 19 Brasme, PaulPaul Brasme Francja 86,0 13 0,15 51,0 101,8 q
39. 44 Damjan, JernejJernej Damjan Słowenia 86,5 13 0,27 50,0 100,8 q
40. 23 Nurmsalu, KaarelKaarel Nurmsalu Estonia 82,5 13 -0,51 49,5 99,4 q
41. 21 Kratow, IljaIlja Kratow Kazachstan 84,0 13 0,00 49,5 97,5 nq
42. 13 Aigro, ArttiArtti Aigro Estonia 83,0 13 -0,18 49,5 97,2 nq
43. 16 İpcioğlu, Fatih ArdaFatih Arda İpcioğlu Turcja 83,0 13 -0,09 49,0 95,9 nq
44. 8 Larson, CaseyCasey Larson Stany Zjednoczone 83,0 13 0,35 49,5 92,7 nq
45. 18 Nõmme, MarttiMartti Nõmme Estonia 80,5 13 -0,20 49,0 91,9 nq
46. 4 Maurer, JoshuaJoshua Maurer Kanada 77,5 13 -0,42 48,0 87,1 nq
47. 22 Mitrofan, SorinSorin Mitrofan Rumunia 79,0 13 -0,21 48,0 87,0 nq
48. 9 Karpienko, NikołajNikołaj Karpienko Kazachstan 77,5 13 0,07 47,0 82,4 nq
49. 5 Pîtea, IulianIulian Pîtea Rumunia 77,5 13 0,16 48,0 81,7 nq
50. 20 Pasicznyk, StepanStepan Pasicznyk Ukraina 79,0 13 0,65 48,0 80,8 nq
51. 12 Nogin, RomanRoman Nogin Kazachstan 72,0 13 0,14 45,5 68,4 nq
52. 15 Sarkisiani, ArturArtur Sarkisiani Gruzja 68,0 13 -0,14 46,0 63,4 nq
53. 11 Nežborts, KristapsKristaps Nežborts Łotwa 67,0 13 -0,09 44,5 59,4 nq
57 Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia 98,5 13 0,24 pq
58 Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy DNS
59 Fettner, ManuelManuel Fettner Austria 95,5 13 0,12 pq
60 Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria 95,0 13 -0,15 pq
61 Wellinger, AndreasAndreas Wellinger Niemcy 98,5 13 0,17 pq
62 Kot, MaciejMaciej Kot Polska 97,0 13 -0,32 pq
63 Prevc, DomenDomen Prevc Słowenia 88,5 13 0,17 pq
64 Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia 94,0 13 -0,03 pq
65 Kraft, StefanStefan Kraft Austria 99,5 13 0,15 pq
66 Stoch, KamilKamil Stoch Polska 103,5 13 0,58 pq
6 Rhoads, WilliamWilliam Rhoads Stany Zjednoczone DSQ
7 Korolow, AleksiejAleksiej Korolow Kazachstan DSQ
17 Kaliniczenko, WitalijWitalij Kaliniczenko Ukraina DSQ

Konkurs indywidualny na skoczni HS 100 (25.02.2017)[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[42].

Poz. Nr Zawodnik Reprezentacja I seria II seria Nota
łączna
Skok Styl Nota Skok Styl Nota
Odl. B Wiatr Odl. B Wiatr
złoto 49 Kraft, StefanStefan Kraft Austria 99,5 11 0,03 57,0 135,8 98,0 11 -0,21 57,0 135,0 270,8
srebro 45 Wellinger, AndreasAndreas Wellinger Niemcy 96,5 11 -0,31 55,5 131,5 100,0 11 -0,07 56,5 137,2 268,7
brąz 42 Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy 95,0 11 -0,50 53,5 128,3 100,5 11 0,02 54,5 135,3 263,6
4. 50 Stoch, KamilKamil Stoch Polska 96,5 11 -0,08 56,0 129,8 99,0 11 0,23 56,5 132,7 262,5
5. 46 Kot, MaciejMaciej Kot Polska 95,0 11 -0,42 54,0 128,1 95,5 11 -0,15 54,5 127,0 255,1
6. 44 Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria 98,0 11 -0,09 54,0 130,9 95,5 11 -0,15 51,0 123,5 254,4
7. 22 Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia 93,0 11 -0,30 53,5 122,4 98,5 11 0,23 55,5 130,7 253,1
8. 35 Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska 96,5 11 -0,08 55,5 129,3 93,5 11 0,12 54,0 122,2 251,5
9. 39 Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy 94,5 11 -0,09 54,0 123,9 96,0 11 -0,05 54,0 126,5 250,4
10. 32 Itō, DaikiDaiki Itō Japonia 95,5 11 0,04 54,0 124,7 94,5 11 -0,17 54,5 125,1 249,8
11. 41 Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia 92,5 11 -0,23 54,0 121,2 95,0 11 -0,10 55,0 126,0 247,2
12. 43 Fettner, ManuelManuel Fettner Austria 95,0 11 0,01 54,0 123,9 94,5 11 0,08 54,0 122,4 246,3
13. 34 Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy 94,0 11 -0,12 54,0 123,2 94,0 11 0,04 54,0 121,7 244,9
14. 30 Koudelka, RomanRoman Koudelka Czechy 93,0 11 -0,25 54,0 122,4 92,5 11 -0,34 54,0 122,3 244,7
15. 48 Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia 92,5 11 -0,12 53,5 119,7 94,5 11 -0,24 52,5 123,8 243,5
16. 33 Johansson, RobertRobert Johansson Norwegia 93,5 11 0,11 54,0 120,1 94,5 11 0,06 54,0 122,5 242,6
17. 38 Stjernen, AndreasAndreas Stjernen Norwegia 95,0 11 0,34 54,0 121,3 95,0 11 0,13 51,5 120,5 241,8
18. 4 Peier, KillianKillian Peier Szwajcaria 93,0 11 -0,15 52,5 120,0 93,0 11 -0,11 53,5 120,6 240,6
19. 40 Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska 91,5 11 -0,26 52,5 118,0 94,0 11 -0,02 54,0 122,2 240,2
20. 29 Takeuchi, TakuTaku Takeuchi Japonia 94,5 11 0,22 54,0 121,2 91,5 11 -0,10 53,0 117,0 238,2
21. 27 Ammann, SimonSimon Ammann Szwajcaria 91,5 11 -0,27 51,0 116,6 92,0 11 -0,29 52,0 118,8 235,4
22. 36 Klimow, JewgienijJewgienij Klimow Rosja 91,5 11 -0,06 52,0 115,6 90,5 11 -0,30 51,0 114,9 230,5
23. 25 Janda, JakubJakub Janda Czechy 89,0 11 -0,25 52,5 112,9 90,0 11 -0,25 52,5 114,9 227,8
24. 26 Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer Austria 89,5 11 -0,36 52,5 115,0 90,0 11 0,06 52,5 112,0 227,0
25. 17 Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia 90,5 11 -0,12 52,5 114,7 89,5 11 -0,01 52,5 111,6 226,3
26. 13 Larinto, VilleVille Larinto Finlandia 89,5 11 -0,28 51,0 112,7 90,0 11 -0,03 52,5 112,8 225,5
27. 9 Bresadola, DavideDavide Bresadola Włochy 89,5 11 -0,07 51,0 110,7 90,5 11 -0,13 51,5 113,8 224,5
28. 31 Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia 90,0 11 0,06 52,5 112,0 89,0 11 0,10 52,5 109,7 221,7
29. 24 Korniłow, DienisDienis Korniłow Rosja 92,5 11 0,42 51,5 113,1 86,0 11 -0,16 51,0 104,5 217,6
30. 12 Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja 90,5 11 0,11 50,5 110,6 86,5 11 -0,13 49,5 103,8 214,4
31. 16 Polášek, ViktorViktor Polášek Czechy 89,0 11 -0,13 50,0 109,3 NQ 109,3
32. 28 Damjan, JernejJernej Damjan Słowenia 88,0 11 -0,23 51,0 109,2 NQ 109,2
33. 10 Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria 88,0 11 -0,17 51,0 108,6 NQ 108,6
34. 47 Prevc, DomenDomen Prevc Słowenia 89,0 11 0,11 51,0 108,1 NQ 108,1
35. 18 Määttä, JarkkoJarkko Määttä Finlandia 88,0 11 -0,05 51,0 107,5 NQ 107,5
15 Vančura, TomášTomáš Vančura Czechy 87,0 11 -0,21 51,5 107,5 NQ 107,5
37. 19 Colloredo, SebastianSebastian Colloredo Włochy 88,5 11 0,09 51,0 107,3 NQ 107,3
38. 1 Aalto, AnttiAntti Aalto Finlandia 87,5 11 -0,11 51,0 107,1 NQ 107,1
39. 21 Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes Kanada 88,0 11 0,12 51,0 106,0 NQ 106,0
40. 11 Sakuyama, KentoKento Sakuyama Japonia 87,5 11 0,04 51,0 105,7 NQ 105,7
41. 37 Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie Francja 87,5 11 -0,05 50,0 105,5 NQ 105,5
42. 2 Zografski, WładimirWładimir Zografski Bułgaria 88,0 11 0,35 52,0 105,2 NQ 105,2
43. 23 Prevc, CeneCene Prevc Słowenia 86,0 11 -0,17 50,5 104,1 NQ 104,1
44. 14 Romaszow, AleksiejAleksiej Romaszow Rosja 86,0 11 -0,03 49,5 101,8 NQ 101,8
45. 5 Insam, AlexAlex Insam Włochy 86,0 11 0,12 50,5 101,5 NQ 101,5
46. 3 Schuler, AndreasAndreas Schuler Szwajcaria 85,5 11 0,20 49,5 98,9 NQ 98,9
47. 20 Bickner, KevinKevin Bickner Stany Zjednoczone 83,5 11 -0,10 49,5 98,9 NQ 98,9
48. 7 Nurmsalu, KaarelKaarel Nurmsalu Estonia 83,0 11 -0,29 49,0 97,8 NQ 97,8
49. 8 Glasder, MichaelMichael Glasder Stany Zjednoczone 82,0 11 -0,10 49,5 94,5 NQ 94,5
50. 6 Brasme, PaulPaul Brasme Francja 83,0 11 0,18 49,5 94,1 NQ 94,1

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS 130 (01.03.2017)[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[57].

Poz. Nr Zawodnik Reprezentacja Skok Styl Nota
łączna
Uwagi
Odl. B Wiatr
1. 15 Aalto, AnttiAntti Aalto Finlandia 128,5 10 1,08 50,0 123,4 q
2. 51 Stjernen, AndreasAndreas Stjernen Norwegia 125,0 10 1,17 55,5 121,8 q
3. 45 Itō, DaikiDaiki Itō Japonia 121,5 10 1,02 55,0 116,3 q
4. 28 Polášek, ViktorViktor Polášek Czechy 119,5 10 0,65 54,0 114,8 q
5. 38 Ammann, SimonSimon Ammann Szwajcaria 124,0 10 0,99 48,5 114,5 q
6. 30 Määttä, JarkkoJarkko Määttä Finlandia 119,5 10 0,80 54,0 113,5 q
7. 25 Larinto, VilleVille Larinto Finlandia 117,5 10 0,33 52,5 112,4 q
8. 27 Vančura, TomášTomáš Vančura Czechy 118,0 10 0,74 54,0 111,3 q
9. 48 Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska 119,0 10 1,06 54,5 110,9 q
44 Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia 119,0 10 0,95 53,5 110,9 q
11. 42 Fannemel, AndersAnders Fannemel Norwegia 116,5 10 0,39 52,5 110,1 q
12. 41 Takeuchi, TakuTaku Takeuchi Japonia 117,5 10 0,65 52,5 109,7 q
13. 13 Peier, KillianKillian Peier Szwajcaria 116,5 10 0,49 52,0 108,8 q
14. 20 Glasder, MichaelMichael Glasder Stany Zjednoczone 116,0 10 0,46 52,5 108,6 q
15. 33 Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes Kanada 115,0 10 0,32 52,0 107,5 q
16. 29 Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia 116,0 10 0,52 50,5 106,1 q
17. 34 Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia 114,5 10 0,63 52,5 104,5 q
18. 36 Janda, JakubJakub Janda Czechy 114,0 10 0,43 51,5 104,3 q
19. 6 Insam, AlexAlex Insam Włochy 116,0 10 0,87 51,5 104,1 q
20. 22 Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria 114,0 10 0,46 51,5 104,0 q
21. 16 Rhoads, WilliamWilliam Rhoads Stany Zjednoczone 116,0 10 0,88 51,0 103,6 q
22. 37 Schiffner, MarkusMarkus Schiffner Austria 115,5 10 0,98 51,5 102,3 q
23. 47 Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy 113,5 10 0,70 52,0 101,6 q
24. 24 Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja 113,0 10 0,48 51,0 101,5 q
25. 40 Damjan, JernejJernej Damjan Słowenia 113,5 10 0,73 52,0 101,3 q
26. 35 Korniłow, DienisDienis Korniłow Rosja 110,5 10 0,26 50,5 98,4 q
27. 52 Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy 114,5 10 1,24 51,0 97,8 q
50 Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie Francja 114,0 10 1,19 51,5 97,8 q
29. 19 Nurmsalu, KaarelKaarel Nurmsalu Estonia 111,0 10 0,55 51,0 97,3 q
30. 39 Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia 109,5 10 0,31 51,5 97,2 q
31. 31 Colloredo, SebastianSebastian Colloredo Włochy 111,0 10 0,76 51,0 95,6 q
32. 21 Bresadola, DavideDavide Bresadola Włochy 108,5 10 0,15 49,5 94,7 q
33. 3 Larson, CaseyCasey Larson Stany Zjednoczone 108,5 10 0,61 49,0 90,3 q
34. 32 Bickner, KevinKevin Bickner Stany Zjednoczone 108,0 10 0,64 49,5 89,7 q
35. 8 Nõmme, MarttiMartti Nõmme Estonia 108,5 10 0,82 49,5 89,1 q
36. 46 Tepeš, JurijJurij Tepeš Słowenia 107,0 10 0,59 49,5 88,3 q
37. 26 Romaszow, AleksiejAleksiej Romaszow Rosja 106,0 10 0,51 49,0 86,7 q
38. 11 Schuler, AndreasAndreas Schuler Szwajcaria 107,0 10 0,93 49,5 85,4 q
39. 49 Klimow, JewgienijJewgienij Klimow Rosja 105,5 10 0,77 49,5 84,1 q
40. 23 Sakuyama, KentoKento Sakuyama Japonia 102,5 10 0,17 48,5 82,8 q
41. 5 Aigro, ArttiArtti Aigro Estonia 102,5 10 0,48 47,5 78,2 nq
42. 43 Koudelka, RomanRoman Koudelka Czechy 98,5 10 0,59 48,5 72,0 nq
43. 4 Kratow, IljaIlja Kratow Kazachstan 93,0 10 0,46 45,5 60,2 nq
44. 17 İpcioğlu, Fatih ArdaFatih Arda İpcioğlu Turcja 95,0 10 1,02 46,5 60,1 nq
45. 7 Karpienko, NikołajNikołaj Karpienko Kazachstan 92,0 10 0,82 46,5 56,4 nq
46. 18 Korolow, AleksiejAleksiej Korolow Kazachstan 88,5 10 0,69 47,0 51,7 nq
47. 2 Kaliniczenko, WitalijWitalij Kaliniczenko Ukraina 88,0 10 0,72 46,0 49,5 nq
48. 10 Nogin, RomanRoman Nogin Kazachstan 82,5 10 0,94 45,0 36,7 nq
49. 1 Sarkisiani, ArturArtur Sarkisiani Gruzja 72,0 10 1,09 44,5 16,1 nq
53 Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska 121,5 10 0,73 pq
54 Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia 127,5 10 0,48 pq
55 Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy 105,5 10 0,59 pq
56 Fettner, ManuelManuel Fettner Austria 121,5 10 1,13 pq
57 Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria 110,5 10 1,03 pq
58 Wellinger, AndreasAndreas Wellinger Niemcy 114,0 10 1,26 pq
59 Kot, MaciejMaciej Kot Polska 115,0 10 1,44 pq
60 Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia 113,5 10 1,26 pq
61 Kraft, StefanStefan Kraft Austria 118,5 10 0,81 pq
62 Stoch, KamilKamil Stoch Polska 113,5 10 0,60 pq
9 Maurer, JoshuaJoshua Maurer Kanada DSQ
12 Zografski, WładimirWładimir Zografski Bułgaria DSQ
14 Nežborts, KristapsKristaps Nežborts Łotwa DNS

Konkurs indywidualny na skoczni HS 130 (02.03.2017)[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[58].

Poz. Nr Zawodnik Reprezentacja I seria II seria Nota
łączna
Skok Styl Nota Skok Styl Nota
Odl. B Wiatr Odl. B Wiatr
złoto 49 Kraft, StefanStefan Kraft Austria 127,5 9 -0,23 56,5 139,6 127,5 9 -0,15 57,5 139,7 279,3
srebro 46 Wellinger, AndreasAndreas Wellinger Niemcy 127,5 9 -0,24 55,5 138,7 129,0 9 -0,04 55,5 139,3 278,0
brąz 41 Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska 127,5 9 0,16 55,5 134,8 131,0 9 0,25 57,0 141,9 276,7
4. 39 Stjernen, AndreasAndreas Stjernen Norwegia 129,5 9 0,39 56,0 137,0 129,0 9 0,15 57,0 139,1 276,1
5. 31 Fannemel, AndersAnders Fannemel Norwegia 123,5 9 -0,29 55,0 131,5 127,0 9 -0,24 55,0 137,3 268,8
6. 47 Kot, MaciejMaciej Kot Polska 123,5 9 -0,18 55,0 130,3 126,5 9 -0,21 55,5 136,6 266,9
7. 50 Stoch, KamilKamil Stoch Polska 127,5 9 -0,10 55,0 136,7 124,5 9 0,26 55,0 128,1 264,8
8. 36 Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska 128,5 9 0,16 55,5 136,6 123,0 9 -0,01 54,5 127,2 263,8
9. 42 Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia 128,0 9 0,24 55,0 134,6 124,5 9 0,20 55,5 129,1 263,7
10. 48 Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia 121,5 9 0,23 54,0 122,0 129,5 9 0,00 55,0 139,3 261,3
11. 45 Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria 121,5 9 -0,02 54,0 124,1 128,0 9 0,17 56,0 136,2 260,3
12. 23 Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia 127,0 9 0,21 54,5 132,5 122,5 9 -0,17 54,0 127,4 259,9
13. 43 Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy 125,5 9 0,06 54,0 130,6 123,5 9 0,01 54,0 127,4 258,0
14. 27 Ammann, SimonSimon Ammann Szwajcaria 122,5 9 -0,16 52,5 125,8 125,5 9 -0,14 48,5 127,0 252,8
15. 33 Itō, DaikiDaiki Itō Japonia 122,0 9 -0,17 54,5 127,0 120,0 9 -0,05 54,0 121,7 248,7
16. 35 Leyhe, StephanStephan Leyhe Niemcy 125,0 9 -0,05 55,5 132,2 117,5 9 0,08 53,0 115,0 247,2
17. 30 Takeuchi, TakuTaku Takeuchi Japonia 122,0 9 0,12 54,0 123,8 121,0 9 0,24 54,0 121,0 244,8
18. 44 Fettner, ManuelManuel Fettner Austria 118,0 9 -0,07 52,5 116,8 122,5 9 0,04 54,5 125,9 242,7
19. 40 Freitag, RichardRichard Freitag Niemcy 121,0 9 -0,15 54,0 124,5 115,5 9 0,05 52,5 111,2 235,7
20. 37 Klimow, JewgienijJewgienij Klimow Rosja 120,0 9 0,37 53,0 117,1 117,5 9 -0,20 52,5 117,2 234,3
21. 29 Damjan, JernejJernej Damjan Słowenia 113,5 9 -0,44 51,0 111,0 120,0 9 -0,15 52,5 121,2 232,2
22. 26 Schiffner, MarkusMarkus Schiffner Austria 120,0 9 -0,22 52,0 121,5 113,5 9 0,09 51,0 105,7 227,2
23. 18 Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia 115,0 9 0,12 52,5 111,9 116,0 9 0,12 52,5 113,7 225,6
24. 13 Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew Rosja 120,0 9 0,56 52,5 115,0 115,0 9 -0,07 50,5 110,3 225,3
25. 17 Polášek, ViktorViktor Polášek Czechy 116,0 9 -0,29 51,0 114,0 115,5 9 -0,09 51,0 111,0 225,0
26. 14 Larinto, VilleVille Larinto Finlandia 118,0 9 0,32 52,5 113,4 115,5 9 0,05 52,5 111,2 224,6
27. 19 Määttä, JarkkoJarkko Määttä Finlandia 116,0 9 0,14 51,0 109,8 117,5 9 0,24 52,0 112,7 222,5
28. 25 Janda, JakubJakub Janda Czechy 118,5 9 0,14 52,5 115,8 111,0 9 -0,25 50,0 103,6 219,4
29. 24 Korniłow, DienisDienis Korniłow Rosja 119,5 9 0,39 51,0 114,0 108,5 9 -0,01 48,5 95,1 209,1
30. 21 Bickner, KevinKevin Bickner Stany Zjednoczone 117,0 9 0,06 50,5 111,8 104,0 9 -0,84 48,5 95,5 207,3
31. 6 Aalto, AnttiAntti Aalto Finlandia 115,0 9 -0,01 51,0 109,3 NQ 109,3
32. 32 Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia 114,0 9 -0,07 51,0 108,1 NQ 108,1
33. 38 Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie Francja 114,0 9 0,14 50,0 105,2 NQ 105,2
34. 34 Tepeš, JurijJurij Tepeš Słowenia 111,5 9 -0,12 51,0 104,1 NQ 104,1
35. 11 Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria 112,5 9 0,28 51,0 102,3 NQ 102,3
36. 28 Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia 110,0 9 0,00 50,5 99,7 NQ 99,7
37. 2 Insam, AlexAlex Insam Włochy 107,0 9 -0,41 49,5 97,5 NQ 97,5
38. 22 Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes Kanada 108,0 9 0,12 50,0 94,6 NQ 94,6
39. 7 Rhoads, WilliamWilliam Rhoads Stany Zjednoczone 107,0 9 -0,08 48,5 93,1 NQ 93,1
40. 9 Glasder, MichaelMichael Glasder Stany Zjednoczone 106,0 9 -0,09 49,5 92,4 NQ 92,4
5 Peier, KillianKillian Peier Szwajcaria 106,5 9 0,00 49,5 92,4 NQ 92,4
42. 16 Vančura, TomášTomáš Vančura Czechy 104,5 9 -0,28 49,5 91,7 NQ 91,7
43. 20 Colloredo, SebastianSebastian Colloredo Włochy 107,0 9 0,40 49,5 89,9 NQ 89,9
44. 3 Nõmme, MarttiMartti Nõmme Estonia 106,0 9 0,16 48,5 89,1 NQ 89,1
45. 8 Nurmsalu, KaarelKaarel Nurmsalu Estonia 103,5 9 -0,19 48,0 87,4 NQ 87,4
46. 1 Larson, CaseyCasey Larson Stany Zjednoczone 102,5 9 -0,25 48,0 86,3 NQ 86,3
47. 4 Schuler, AndreasAndreas Schuler Szwajcaria 103,0 9 0,03 48,0 84,3 NQ 84,3
48. 10 Bresadola, DavideDavide Bresadola Włochy 101,5 9 -0,24 47,0 83,4 NQ 83,4
49. 15 Romaszow, AleksiejAleksiej Romaszow Rosja 102,0 9 -0,05 48,0 83,3 NQ 83,3
50. 12 Sakuyama, KentoKento Sakuyama Japonia 102,0 9 0,05 47,5 81,9 NQ 81,9

Konkurs drużynowy na skoczni HS 130 (04.03.2017)[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[59].

Poz. Nr Reprezentacja Zawodnik I seria II seria Nota
łączna
Skok Styl Nota Skok Styl Nota
Odl. B Wiatr Odl. B Wiatr
złoto 12-1  Polska Żyła, PiotrPiotr Żyła 130,5 9 -0,04 52,0 143,4 123,0 8 -0,17 54,0 128,3 1104,2
12-2 Kubacki, DawidDawid Kubacki 129,0 9 0,07 55,5 143,2 119,5 7 0,10 54,0 124,4
12-3 Kot, MaciejMaciej Kot 130,5 9 -0,38 57,0 151,9 121,5 8 -0,03 54,0 124,2
12-4 Stoch, KamilKamil Stoch 130,5 8 -0,05 57,0 153,4 124,5 8 -0,60 54,0 135,4
srebro 8-1  Norwegia Fannemel, AndersAnders Fannemel 131,0 10 0,06 54,5 141,0 112,5 8 -0,69 51,0 111,8 1078,5
8-2 Forfang, Johann AndréJohann André Forfang 126,5 9 -0,01 54,0 137,9 138,0 9 0,91 49,5 136,6
8-3 Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande 126,0 9 -0,13 55,5 139,7 126,0 8 0,10 54,0 131,2
8-4 Stjernen, AndreasAndreas Stjernen 127,5 8 0,04 55,5 145,7 125,5 8 -0,20 55,5 134,6
brąz 11-1  Austria Hayböck, MichaelMichael Hayböck 130,0 10 -0,02 55,5 140,9 118,5 8 -0,16 53,0 119,1 1068,9
11-2 Fettner, ManuelManuel Fettner 126,5 9 0,04 54,0 137,5 121,0 7 0,47 52,5 122,4
11-3 Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer 124,0 9 -0,12 54,0 134,5 113,5 8 -0,46 51,0 111,2
11-4 Kraft, StefanStefan Kraft 134,0 8 -0,09 58,5 161,6 126,0 8 -0,70 56,5 141,7
4. 10-1  Niemcy Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler 130,5 10 -0,08 53,5 140,4 130,5 8 -0,06 54,0 140,7 1052,9
10-2 Leyhe, StephanStephan Leyhe 124,5 9 -0,05 54,0 134,7 103,5 7 0,22 49,0 89,5
10-3 Freitag, RichardRichard Freitag 128,5 9 -0,27 55,0 145,2 124,0 8 0,25 54,0 126,3
10-4 Wellinger, AndreasAndreas Wellinger 130,5 8 -0,19 55,0 152,8 119,0 8 -0,48 53,0 123,3
5. 9-1  Słowenia Tepeš, JurijJurij Tepeš 123,5 10 -0,04 38,5 112,4 106,5 8 -0,26 49,5 95,1 941,6
9-2 Lanišek, AnžeAnže Lanišek 121,0 9 -0,24 53,5 129,9 112,0 7 0,22 51,0 106,8
9-3 Damjan, JernejJernej Damjan 120,0 9 -0,33 53,0 128,5 113,0 8 0,15 50,5 103,8
9-4 Prevc, PeterPeter Prevc 127,5 8 -0,01 55,5 146,1 117,5 8 -0,27 53,5 119,0
6. 4-1  Finlandia Määttä, JarkkoJarkko Määttä 120,5 10 0,05 53,5 121,2 117,0 8 -0,08 51,5 114,1 926,5
4-2 Larinto, VilleVille Larinto 114,0 9 -0,03 51,5 113,1 117,0 9 -0,11 51,5 109,6
4-3 Aalto, AnttiAntti Aalto 122,0 9 -0,17 52,5 129,9 114,5 8 -0,15 51,0 109,8
4-4 Ahonen, JanneJanne Ahonen 116,0 8 -0,01 51,5 121,4 112,0 8 -0,35 51,0 107,4
7. 6-1  Japonia Takeuchi, TakuTaku Takeuchi 120,0 10 0,10 53,0 119,4 115,5 8 -0,03 52,5 111,9 922,7
6-2 Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi 114,5 9 -0,12 50,5 113,9 119,0 9 0,04 52,5 112,8
6-3 Kasai, NoriakiNoriaki Kasai 119,0 9 -0,10 53,5 124,8 105,0 8 -0,31 49,5 92,9
6-4 Itō, DaikiDaiki Itō 119,0 8 -0,13 53,0 129,5 114,0 8 -0,94 51,5 117,5
5-1  Czechy Polášek, ViktorViktor Polášek 125,0 10 0,06 54,0 129,7 117,0 8 0,10 51,0 112,0 922,7
5-2 Vančura, TomášTomáš Vančura 114,5 9 -0,05 52,0 114,7 109,0 9 0,08 50,5 92,4
5-3 Janda, JakubJakub Janda 120,0 9 -0,07 53,5 126,3 115,5 8 0,31 52,0 108,5
5-4 Koudelka, RomanRoman Koudelka 119,5 8 -0,04 51,5 128,0 113,0 8 -0,39 52,5 111,1
9. 7-1  Rosja Romaszow, AleksiejAleksiej Romaszow 118,5 10 0,04 52,0 116,2 NQ 473,4
7-2 Korniłow, DienisDienis Korniłow 113,0 9 -0,09 48,0 108,4
7-3 Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew 118,0 9 -0,15 51,0 121,0
7-4 Klimow, JewgienijJewgienij Klimow 118,5 8 -0,10 52,5 127,8
10. 3-1  Szwajcaria Deschwanden, GregorGregor Deschwanden 114,5 10 0,15 49,5 105,5 NQ 453,0
3-2 Schuler, AndreasAndreas Schuler 106,0 9 -0,07 49,0 96,6
3-3 Peier, KillianKillian Peier 114,0 9 -0,12 51,5 114,0
3-4 Ammann, SimonSimon Ammann 123,5 8 -0,11 52,5 136,9
11. 2-1  Stany Zjednoczone Larson, CaseyCasey Larson 93,0 10 0,03 46,5 64,8 NQ 365,1
2-2 Rhoads, WilliamWilliam Rhoads 107,0 9 -0,14 49,0 99,1
2-3 Glasder, MichaelMichael Glasder 108,0 9 -0,10 49,5 101,0
2-4 Bickner, KevinKevin Bickner 105,5 8 -0,13 48,0 100,2
12. 1-1  Kazachstan Nogin, RomanRoman Nogin 75,0 10 0,10 44,0 29,4 NQ 192,3
1-2 Korolow, AleksiejAleksiej Korolow 83,5 9 -0,08 46,0 53,2
1-3 Karpienko, NikołajNikołaj Karpienko 81,0 9 -0,10 42,5 45,4
1-4 Kratow, IljaIlja Kratow 87,5 8 -0,08 45,0 64,3

Konkurs mieszany[edytuj | edytuj kod]

Konkurs mieszany na skoczni HS 100 (26.02.2017)[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[43].
Uwaga: we wszystkich kolejkach belką bazową dla kobiet była 18., dla mężczyzn w pierwszej serii 12., w drugiej serii 13. Obniżenie belki o jeden stopień skutkowało dodaniem 4,6 pkt do noty łącznej danego zawodnika.

Poz. Nr Reprezentacja Zawodniczka /
Zawodnik
I seria II seria Nota
łączna
Skok Styl Nota Skok Styl Nota
Odl. B Wiatr Odl. B Wiatr
złoto 14-1  Niemcy Vogt, CarinaCarina Vogt 98,0 18 0,10 54,0 129,2 95,0 18 -0,26 53,5 126,0 1035,5
14-2 Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler 95,5 12 -0,20 54,0 126,9 99,5 13 -0,27 55,5 137,1
14-3 Würth, SvenjaSvenja Würth 95,0 18 -0,21 48,0 120,0 95,5 18 -0,32 46,0 120,1
14-4 Wellinger, AndreasAndreas Wellinger 99,0 12 0,19 56,0 132,5 98,0 12 -0,78 55,5 143,7
srebro 13-1  Austria Iraschko-Stolz, DanielaDaniela Iraschko-Stolz 88,5 18 -0,44 52,0 113,3 90,5 18 -0,33 52,5 116,7 999,3
13-2 Hayböck, MichaelMichael Hayböck 92,0 12 -0,11 52,5 117,6 97,5 13 -0,28 54,0 131,7
13-3 Seifriedsberger, JacquelineJacqueline Seifriedsberger 94,5 18 -0,27 54,0 125,6 92,5 18 -0,25 54,0 121,4
13-4 Kraft, StefanStefan Kraft 96,5 12 -0,59 55,5 134,2 97,0 12 -0,49 55,5 138,8
brąz 11-1  Japonia Takanashi, SaraSara Takanashi 90,0 18 -0,91 50,5 119,3 89,5 18 -0,86 51,0 118,3 979,7
11-2 Takeuchi, TakuTaku Takeuchi 89,0 12 -0,91 49,5 116,3 92,0 13 -0,55 51,5 120,8
11-3 Itō, YūkiYūki Itō 95,0 18 -0,14 54,0 125,4 93,5 18 -0,46 53,5 125,0
11-4 Itō, DaikiDaiki Itō 92,5 12 -0,23 54,0 121,2 96,5 12 -0,08 55,0 133,4
4. 12-1  Słowenia Križnar, NikaNika Križnar 84,0 18 -0,94 49,0 106,1 90,5 18 -0,53 50,0 116,1 961,4
12-2 Lanišek, AnžeAnže Lanišek 93,5 12 -0,30 54,0 123,9 96,5 13 -0,02 55,5 128,7
12-3 Klinec, EmaEma Klinec 92,5 18 -0,11 52,5 118,6 91,5 18 -0,49 52,5 120,2
12-4 Prevc, PeterPeter Prevc 88,0 12 -0,43 51,5 111,7 97,5 12 -0,21 54,5 136,1
5. 10-1  Norwegia Opseth, SiljeSilje Opseth 80,5 18 -0,51 49,5 95,4 67,5 18 -0,28 46,0 63,7 877,8
10-2 Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande 91,0 12 0,06 52,5 114,0 95,0 13 -0,15 54,0 125,5
10-3 Lundby, MarenMaren Lundby 90,5 18 -0,32 52,5 116,6 93,5 18 -0,14 52,5 120,9
10-4 Stjernen, AndreasAndreas Stjernen 91,5 12 -0,13 52,5 116,8 91,0 12 -0,60 52,5 124,9
6. 9-1  Rosja Barannikowa, AnastasijaAnastasija Barannikowa 85,5 18 -0,19 48,0 100,8 87,0 18 -0,15 49,5 105,0 864,0
9-2 Korniłow, DienisDienis Korniłow 89,5 12 0,01 52,5 111,4 92,5 13 0,03 52,5 117,3
9-3 Awwakumowa, IrinaIrina Awwakumowa 85,5 18 0,01 51,0 101,9 85,0 18 -0,23 49,5 101,7
9-4 Klimow, JewgienijJewgienij Klimow 85,5 12 -0,71 50,0 107,9 88,0 12 -0,66 51,0 118,0
7. 5-1  Włochy Runggaldier, ElenaElena Runggaldier 87,0 18 0,24 50,5 102,6 80,5 18 -0,41 48,5 93,5 848,1
5-2 Colloredo, SebastianSebastian Colloredo 89,0 12 -0,10 52,0 111,0 83,0 13 -0,73 50,5 103,6
5-3 Malsiner, ManuelaManuela Malsiner 88,5 18 -0,20 48,5 107,4 87,0 18 0,09 49,5 102,8
5-4 Bresadola, DavideDavide Bresadola 85,5 12 -0,95 51,0 111,2 88,0 12 -0,45 51,0 116,0
8. 7-1  Stany Zjednoczone Englund, NitaNita Englund 79,5 18 -0,42 49,5 92,6 75,5 18 -0,67 45,5 83,0 802,2
7-2 Glasder, MichaelMichael Glasder 80,5 12 -0,59 49,5 96,2 83,0 13 -0,49 50,0 100,7
7-3 Hendrickson, SarahSarah Hendrickson 85,0 18 -0,50 50,5 105,3 84,0 18 -0,27 50,5 101,1
7-4 Bickner, KevinKevin Bickner 88,5 12 -0,18 51,0 109,7 89,0 12 -0,05 50,5 113,6
9. 6-1  Czechy Křepelková, MartaMarta Křepelková 76,0 18 -0,13 48,0 81,3 NQ 403,3
6-2 Janda, JakubJakub Janda 88,0 12 -0,38 51,0 110,7
6-3 Blažková, BarboraBarbora Blažková 77,0 18 -0,96 45,0 88,3
6-4 Koudelka, RomanRoman Koudelka 94,0 12 -0,10 54,0 123,0
10. 8-1  Francja Lemare, LéaLéa Lemare 84,5 18 -0,39 50,5 103,3 NQ 403,1
8-2 Brasme, PaulPaul Brasme 82,0 12 -0,29 50,5 97,3
8-3 Morat, LucileLucile Morat 84,0 18 -0,28 50,5 100,7
8-4 Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie 84,0 12 -0,55 48,5 101,8
11. 4-1  Finlandia Forsström, SusannaSusanna Forsström 79,0 18 0,42 46,0 80,6 NQ 397,4
4-2 Larinto, VilleVille Larinto 88,5 12 -0,32 52,5 112,6
4-3 Kykkänen, JuliaJulia Kykkänen 78,5 18 -0,12 49,5 87,7
4-4 Ahonen, JanneJanne Ahonen 90,5 12 -0,31 52,5 116,5
12. 3-1  Kanada Bodnarchuk, NatashaNatasha Bodnarchuk 76,0 18 -0,04 48,0 80,4 NQ 379,5
3-2 Maurer, JoshuaJoshua Maurer 80,0 12 -0,34 47,0 90,3
3-3 Henrich, TaylorTaylor Henrich 85,5 18 -0,07 50,5 102,2
3-4 Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes 88,0 12 0,05 51,0 106,6
13. 2-1  Rumunia Trâmbițaș, DianaDiana Trâmbițaș 67,0 18 -0,40 43,5 61,4 NQ 336,2
2-2 Pîtea, IulianIulian Pîtea 82,0 12 -0,44 50,5 98,8
2-3 Haralambie, DanielaDaniela Haralambie 80,0 18 -0,53 47,5 92,6
2-4 Mitrofan, SorinSorin Mitrofan 76,5 12 -0,40 46,5 83,4
14. 1-1  Kazachstan Achmietwalijewa, DajanaDajana Achmietwalijewa 53,5 18 -0,45 39,5 30,9 NQ 258,4
1-2 Kratow, IljaIlja Kratow 82,0 12 -0,15 49,0 94,5
1-3 Sdierżykowa, WalentinaWalentina Sdierżykowa 62,0 18 -0,56 42,0 51,4
1-4 Korolow, AleksiejAleksiej Korolow 77,0 12 0,05 48,0 81,6

Składy reprezentacji[edytuj | edytuj kod]

W poniższej tabeli znajdują się składy kobiecych i męskich reprezentacji, które startowały w konkursach skoków narciarskich podczas mistrzostw świata w Lahti. W tabeli zamieszczono także porównanie miejsc zajętych w poszczególnych konkursach mistrzostw świata w latach 2015 i 2017.

Spośród zawodniczek i zawodników zgłoszonych do Mistrzostw Świata 2017 w żadnym konkursie nie wzięły udziału dwie skoczkinie: Urša Bogataj i Aleksandra Kustowa oraz 11 skoczków: Lauri Asikainen, Karl Geiger, Tom Hilde, Lukáš Hlava, Stefan Hula, Gabriel Karlen, Andreas Kofler, Jan Matura, Maksim Siergiejew, Roman Trofimow i Jan Ziobro.

Reprezentacje kobiet
Zawodniczka Data urodzenia
Miejsca na MŚ 2015
Miejsca na MŚ 2017
Źródło
ind. norm.[23][60] mieszany[27] ind. norm. mieszany
 Austria[37] (3)
Chiara Hölzl 18 lipca 1997 16. 10. [61]
Daniela Iraschko-Stolz 21 listopada 1983 3. 4.[f] 9. 2. [62]
Jacqueline Seifriedsberger 20 stycznia 1991 7. 4.[f] 7. 2. [63]
 Chiny[37] (4)
Chang Xinyue 13 lutego 1994 38. 35. [64]
Li Xueyao 11 kwietnia 1995 37. 28. [65]
Liu Qi 27 lutego 1996 q q [66]
Ma Tong 2 marca 1994 q q [67]
 Czechy[68] (3)
Barbora Blažková 23 września 1997 39. 11.[g] 32. 9. [69]
Marta Křepelková 18 czerwca 1991 38. 9. [70]
Jana Mrákotová 24 lipca 1999 q [71]
 Finlandia[72] (3)
Susanna Forsström 19 kwietnia 1995 40. 10.[h] q 11. [73]
Julia Kykkänen 17 kwietnia 1994 23. 10.[h] 19. 11. [74]
Jenny Rautionaho 26 lipca 1996 q [75]
 Francja[76] (2)
Léa Lemare 21 czerwca 1996 32. 8.[i] 20. 10. [77]
Lucile Morat 15 czerwca 2001 24. 10. [78]
 Japonia[37] (4)
Yūki Itō 10 maja 1994 2. 3.[j] 2. 3. [79]
Kaori Iwabuchi 28 kwietnia 1993 36. 11. [80]
Yūka Setō 22 lutego 1997 31. 14. [81]
Sara Takanashi 8 października 1996 4. 3.[j] 3. 3. [82]
 Kanada[83] (3)
Natasha Bodnarchuk 13 czerwca 1998 40. 12. [84]
Taylor Henrich 1 listopada 1995 5. 16. 12. [85]
Nicole Maurer 28 stycznia 2000 39. [86]
 Kazachstan[37] (2)
Dajana Achmietwalijewa 21 grudnia 1997 q 14. [87]
Walentina Sdierżykowa 30 stycznia 2001 q 14. [88]
 Łotwa[7] (1)
Šarlote Šķēle 29 marca 2001 q [89]
 Niemcy[90][37] (5)
Katharina Althaus 23 maja 1996 17. 1.[k] 8. [91]
Gianina Ernst 31 grudnia 1998 25. [92]
Ramona Straub 19 września 1993 33. [93]
Carina Vogt 5 lutego 1992 1. 1.[k] 1. 1. [94]
Svenja Würth 20 sierpnia 1993 6. 1. [95]
 Norwegia[96] (3)
Maren Lundby 7 września 1994 15. 2.[l] 4. 5. [97]
Anniken Mork 16 stycznia 1991 36. [98]
Silje Opseth 28 kwietnia 1999 31. 5. [99]
 Rosja[83] (5)
Irina Awwakumowa 14 września 1991 11. 6.[m] 12. 6. [100]
Anastasija Barannikowa 27 listopada 1987 21. 6. [101]
Ksienija Kabłukowa 16 czerwca 1998 30. [102]
Aleksandra Kustowa 26 sierpnia 1998 [103]
Sofja Tichonowa 16 listopada 1998 20. 6.[m] 26. [104]
 Rumunia[37] (2)
Daniela Haralambie 14 sierpnia 1997 29. 13. [105]
Diana Trâmbițaș 31 maja 2000 q 13. [106]
 Słowenia[37] (5)
Urša Bogataj 7 marca 1995 [107]
Ema Klinec 2 lipca 1998 5. 4. [108]
Nika Križnar 9 marca 2000 13. 4. [109]
Špela Rogelj 8 listopada 1994 10. 5.[n] 22. [110]
Maja Vtič 27 stycznia 1988 13. 5.[n] 17. [111]
 Stany Zjednoczone[7] (2)
Nita Englund 10 czerwca 1992 12. 7.[o] 27. 8. [112]
Sarah Hendrickson 1 sierpnia 1994 6. 7.[o] 23. 8. [113]
 Włochy[114] (4)
Evelyn Insam 10 lutego 1994 33. 9.[p] 33. [115]
Lara Malsiner 14 kwietnia 2000 37. [116]
Manuela Malsiner 15 grudnia 1997 15. 7. [117]
Elena Runggaldier 10 lipca 1990 30. 9.[p] 18. 7. [118]
Reprezentacje mężczyzn
Zawodnik Data urodzenia
Miejsca na MŚ 2015
Miejsca na MŚ 2017
Źródło
ind. norm.
[119][120]
ind. duża
[121][122]
druż. duża
[123]
mieszany
[124]
ind. norm. ind. duża druż. duża mieszany
 Austria[125] (6)
Manuel Fettner 17 czerwca 1985 12. 18. 3. [126]
Michael Hayböck 5 marca 1991 21. 14. 2.[q] 4.[f] 6. 11. 3. 2. [127]
Andreas Kofler 17 maja 1984 [128]
Stefan Kraft 13 maja 1993 3. 5. 2.[q] 4.[f] 1. 1. 3. 2. [129]
Markus Schiffner 5 czerwca 1992 22. [130]
Gregor Schlierenzauer 7 stycznia 1990 22. 2. 2.[q] 24. 3. [131]
 Bułgaria[40] (1)
Władimir Zografski 14 lipca 1993 30. 47. 42. q [132]
 Czechy[68][40] (6)
Lukáš Hlava 10 września 1984 32. 8.[r] [133]
Jakub Janda 27 kwietnia 1978 28. 33. 8.[r] 23. 28. 7. 9. [134]
Roman Koudelka 9 lipca 1989 4. 8. 8.[r] 14. q 7. 9. [135]
Jan Matura 29 stycznia 1980 38. 16. 8.[r] 11.[g] [136]
Viktor Polášek 18 lipca 1997 q 11.[g] 31. 25. 7. [137]
Tomáš Vančura 10 września 1996 35. 42. 7. [138]
 Estonia[139] (3)
Artti Aigro 29 sierpnia 1999 q q [140]
Martti Nõmme 7 sierpnia 1993 q 48. q 44. [141]
Kaarel Nurmsalu 30 kwietnia 1991 48. 45. [142]
 Finlandia[72][40] (5)
Antti Aalto 2 kwietnia 1995 38. 31. 6. [143]
Janne Ahonen 11 maja 1977 15. 19. 9.[s] 10.[h] 25. 23. 6. 11. [144]
Lauri Asikainen 28 maja 1989 39. 39. 9.[s] [145]
Ville Larinto 11 kwietnia 1990 47. 9.[s] 26. 26. 6. 11. [146]
Jarkko Määttä 28 grudnia 1994 34. 22. 9.[s] 10.[h] 35. 27. 6. [147]
 Francja[76] (2)
Paul Brasme 7 listopada 1997 50. 10. [148]
Vincent Descombes Sevoie 9 stycznia 1984 29. 34. 5.[i] 41. 33. 10. [149]
 Gruzja[3] (1)
Artur Sarkisiani 29 sierpnia 1996 q q [150]
 Japonia[151] (5)
Daiki Itō 27 grudnia 1985 12. 28. 4.[t] 10. 15. 7. 3. [152]
Noriaki Kasai 6 czerwca 1972 35. 11. 4.[t] 3.[j] 28. 32. 7. 3. [153]
Ryōyū Kobayashi 8 listopada 1996 7. [154]
Kento Sakuyama 3 lipca 1990 40. 50. [155]
Taku Takeuchi 20 maja 1987 5. 24. 4.[t] 3.[j] 20. 17. 7. [156]
 Kanada[157] (2)
Mackenzie Boyd-Clowes 13 lipca 1991 39. 38. 12. [158]
Joshua Maurer 20 września 1996 q q 12. [159]
 Kazachstan[40] (4)
Nikołaj Karpienko 10 sierpnia 1981 q q 12. [160]
Aleksiej Korolow 20 czerwca 1987 q q 12. 14. [161]
Ilja Kratow 20 maja 2000 q q 12. 14. [162]
Roman Nogin 23 czerwca 1998 q q 12. [163]
 Łotwa[7] (1)
Kristaps Nežborts 24 września 1997 q q q [164]
 Niemcy[165] (5)
Markus Eisenbichler 3 kwietnia 1991 10. 5.[u] 3. 13. 4. 1. [166]
Richard Freitag 14 sierpnia 1991 7. 15. 5.[u] 1.[k] 9. 19. 4. [167]
Karl Geiger 11 lutego 1993 [168]
Stephan Leyhe 5 stycznia 1992 13. 16. 4. [169]
Andreas Wellinger 28 sierpnia 1995 11. DNS 2. 2. 4. 1. [170]
 Norwegia[96] (6)
Anders Fannemel 13 maja 1991 9. 7. 1.[v] 2.[l] 5. 2. [171]
Johann André Forfang 4 lipca 1995 DSQ 18. 7. 12. 2. [172]
Tom Hilde 22 września 1987 [173]
Robert Johansson 23 marca 1990 16. [174]
Andreas Stjernen 30 lipca 1988 17. 4. 2. 5. [175]
Daniel-André Tande 24 stycznia 1994 15. 10. 2. 5. [176]
 Polska[177] (6)
Stefan Hula 29 września 1986 [178]
Maciej Kot 9 czerwca 1991 5. 6. 1. [179]
Dawid Kubacki 12 marca 1990 29. 8. 8. 1. [180]
Kamil Stoch 25 maja 1987 17. 12. 3.[w] 4. 7. 1. [181]
Jan Ziobro 24 czerwca 1991 8. 3.[w] [182]
Piotr Żyła 16 stycznia 1987 33. 9. 3.[w] 19. 3. 1. [183]
 Rosja[157][40] (6)
Jewgienij Klimow 3 lutego 1994 35. 22. 20. 9. 6. [184]
Dienis Korniłow 17 sierpnia 1986 27. 7.[x] 29. 29. 9. 6. [185]
Aleksiej Romaszow 29 kwietnia 1992 44. 49. 9. [186]
Maksim Siergiejew 16 czerwca 1999 [187]
Roman Trofimow 19 listopada 1989 [188]
Dmitrij Wasiljew 26 grudnia 1979 40. 21. 7.[x] 30. 24. 9. [189]
 Rumunia[40] (2)
Sorin Mitrofan 26 marca 1999 q 13. [190]
Iulian Pîtea 9 lipca 1997 q 13. [191]
 Słowenia[192] (6)
Jernej Damjan 28 maja 1983 23. 25. 6.[y] 32. 21. 5. [193]
Anže Lanišek 20 kwietnia 1996 36. 5. 4. [194]
Cene Prevc 12 marca 1996 43. [195]
Domen Prevc 4 czerwca 1999 34. [196]
Peter Prevc 20 września 1992 13. 4. 6.[y] 5.[n] 11. 9. 5. 4. [197]
Jurij Tepeš 14 czerwca 1989 41. 6.[y] 34. 5. [198]
 Stany Zjednoczone[7] (4)
Kevin Bickner 23 września 1996 47. 30. 11. 8. [199]
Michael Glasder 27 marca 1989 46. 49. 40. 11. 8. [200]
Casey Larson 16 grudnia 1998 q 46. 11. [201]
William Rhoads 8 czerwca 1995 DSQ q 7.[o] q 39. 11. [202]
 Szwajcaria[203] (5)
Simon Ammann 25 czerwca 1981 16. 23. 10.[z] 21. 14. 10. [204]
Gregor Deschwanden 27 lutego 1991 14. 17. 10.[z] 33. 35. 10. [205]
Gabriel Karlen 10 marca 1994 10.[z] [206]
Killian Peier 28 marca 1995 31. 30. 10.[z] 18. 40. 10. [207]
Andreas Schuler 30 grudnia 1995 46. 47. 10. [208]
 Turcja[209] (1)
Fatih Arda İpcioğlu 28 września 1997 q q [8]
 Ukraina[139] (2)
Witalij Kaliniczenko 9 sierpnia 1993 q q q q [210]
Stepan Pasicznyk 9 stycznia 1998 q q q [211]
 Włochy[114] (3)
Davide Bresadola 10 września 1988 37. 36. 12.[aa] 9.[p] 27. 48. 7. [212]
Sebastian Colloredo 9 września 1987 44. 42. 12.[aa] 9.[p] 37. 43. 7. [213]
Alex Insam 19 grudnia 1997 45. 37. [214]

Legenda:

q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego;
DNS – zawodnik nie wystartował w konkursie głównym;
– – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji (konkurs indywidualny) lub zespołu (konkurs drużynowy).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Brane są pod uwagę wyłącznie występy w konkursie głównym.
 2. Suma liczby konkursów głównych, w których wystąpiła co najmniej jedna przedstawicielka danego państwa.
 3. Suma liczby konkursów drużynowych z udziałem danej reprezentacji oraz zawodów indywidualnych (głównych), w których wystąpił co najmniej jeden przedstawiciel danego państwa.
 4. Godziny podano zgodnie z czasem lokalnym.
 5. W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem mistrzostw świata.
 6. a b c d Skład austriackiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Daniela Iraschko-Stolz, Michael Hayböck, Jacqueline Seifriedsberger, Stefan Kraft.
 7. a b c Skład czeskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Michaela Doleželová, Viktor Polášek, Barbora Blažková, Jan Matura.
 8. a b c d Skład fińskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Julia Kykkänen, Jarkko Määttä, Susanna Forsström, Janne Ahonen.
 9. a b Skład francuskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Léa Lemare, Ronan Lamy Chappuis, Julia Clair, Vincent Descombes Sevoie.
 10. a b c d Skład japońskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Sara Takanashi, Noriaki Kasai, Yūki Itō, Taku Takeuchi.
 11. a b c Skład niemieckiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Carina Vogt, Richard Freitag, Katharina Althaus, Severin Freund.
 12. a b Skład norweskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Line Jahr, Anders Bardal, Maren Lundby, Rune Velta.
 13. a b Skład rosyjskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Irina Awwakumowa, Ilmir Chazietdinow, Sofja Tichonowa, Michaił Maksimoczkin.
 14. a b c Skład słoweńskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Maja Vtič, Nejc Dežman, Špela Rogelj, Peter Prevc.
 15. a b c Skład amerykańskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Nita Englund, Nicholas Alexander, Sarah Hendrickson, William Rhoads.
 16. a b c d Skład włoskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Elena Runggaldier, Sebastian Colloredo, Evelyn Insam, Davide Bresadola.
 17. a b c Skład austriackiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Stefan Kraft, Michael Hayböck, Manuel Poppinger, Gregor Schlierenzauer.
 18. a b c d Skład czeskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Jakub Janda, Lukáš Hlava, Jan Matura, Roman Koudelka.
 19. a b c d Skład fińskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Jarkko Määttä, Lauri Asikainen, Ville Larinto, Janne Ahonen.
 20. a b c Skład japońskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Junshirō Kobayashi, Daiki Itō, Taku Takeuchi, Noriaki Kasai.
 21. a b Skład niemieckiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Michael Neumayer, Markus Eisenbichler, Richard Freitag, Severin Freund.
 22. Skład norweskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Anders Bardal, Anders Jacobsen, Anders Fannemel, Rune Velta.
 23. a b c Skład polskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro, Kamil Stoch.
 24. a b Skład rosyjskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Dienis Korniłow, Ilmir Chazietdinow, Dmitrij Wasiljew, Michaił Maksimoczkin.
 25. a b c Skład słoweńskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Jurij Tepeš, Nejc Dežman, Jernej Damjan, Peter Prevc.
 26. a b c d Skład szwajcarskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Killian Peier, Gregor Deschwanden, Gabriel Karlen, Simon Ammann.
 27. a b Skład włoskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Daniele Varesco, Sebastian Colloredo, Davide Bresadola, Federico Cecon.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Łukasz Witczyk: Zaskakująca decyzja Rune Velty. Mistrz świata zakończył karierę. sportowefakty.wp.pl, 2016-08-01. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-18)]. (pol.).
 2. Andrzej Mysiak: Kontuzja Freunda, Niemiec zakończył sezon. skokinarciarskie.pl, 2017-01-24. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-18)]. (pol.).
 3. a b Paweł Borkowski: Gruziński powrót na MŚ. skokinarciarskie.pl, 2017-02-19. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)]. (pol.).
 4. Predazzo (ITA) FIS Nordic World Ski Championships. fis-ski.com. [dostęp 2020-10-14]. (ang.).
 5. a b Falun (SWE) FIS Nordic World Ski Championships. fis-ski.com. [dostęp 2020-10-14]. (ang.).
 6. a b Lahti (FIN) FIS Nordic World Ski Championships. fis-ski.com. [dostęp 2020-10-14]. (ang.).
 7. a b c d e Paweł Borkowski: Amerykańska drużyna i łotewski duet wystartują w Lahti. skijumping.pl, 2017-02-09. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)]. (pol.).
 8. a b Ski Jumping – Athlete: Fatih Arda IPCIOGLU. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 9. a b Mistrzowie świata. Skokinarciarskie.pl. [dostęp 2020-10-05].
 10. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 1926. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20]. (pol.).
 11. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 1938. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20]. (pol.).
 12. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 1958. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20]. (pol.).
 13. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 1978 (K-70). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20]. (pol.).
 14. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 1978 (K-90). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20]. (pol.).
 15. Lahden MM-kisojen tulosluettelo. Lahti 1978. lahdenmuseot.fi. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (fiń. • ang.).
 16. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 1989 (K-70). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20]. (pol.).
 17. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 1989 (K-90). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20]. (pol.).
 18. FIS-ski – Resultats: Lahti (FIN), Team. data.fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 19. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 2001 (K-90). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20]. (pol.).
 20. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 2001 (K-116). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20]. (pol.).
 21. FIS-ski – Resultats: Lahti (FIN), Team K90. data.fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 22. FIS-ski – Resultats: Lahti (FIN), Team K116. data.fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 23. a b FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping Ladies, Normal Hill Individual, Official Results. data.fis-ski.com, 20 lutego 2015. [dostęp 2015-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-21)]. (ang.).
 24. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Normal Hill Individual, Official Results. data.fis-ski.com, 21 lutego 2015. [dostęp 2015-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-22)]. (ang.).
 25. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Official Results. data.fis-ski.com, 26 lutego 2015. [dostęp 2015-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-26)]. (ang.).
 26. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Large Hill Team, Official Results. data.fis-ski.com, 28 lutego 2015. [dostęp 2015-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-28)]. (ang.).
 27. a b FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Normal Hill Mixed Team, Official Results. data.fis-ski.com, 22 lutego 2015. [dostęp 2015-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-22)]. (ang.).
 28. a b Puchar Świata kobiet 2016/2017. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20]. (pol.).
 29. a b c d e Puchar Świata kobiet 2016/2017. Klasyfikacja po konkursie: 16.02.2017, Pjongczang K-98. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20]. (pol.).
 30. a b c Puchar Świata kobiet 2016/2017. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20]. (pol.).
 31. a b c d e Puchar Świata 2016/2017. Klasyfikacja po konkursie: 16.02.2017, Pjongczang K-98. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20]. (pol.).
 32. FIS Nordic World Ski Championships 2017 Team invitation. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 33. Zawody Mistrzostw Świata / 2017-02-24 / Lahti. skijumping.pl. [dostęp 2019-07-31]. (pol.).
 34. a b Adam Bucholz: MŚ w Lahti: Trening mężczyzn opóźniony, spotkanie jury o 13:45. skijumping.pl, 2017-02-22. [dostęp 2017-02-22]. (pol.).
 35. a b Adam Bucholz: MŚ w Lahti: Środowa sesja treningowa mężczyzn odwołana!. skijumping.pl, 2017-02-22. [dostęp 2017-02-22]. (pol.).
 36. Salpausselkä, Lahti. skisprungschanzen.com. [dostęp 2017-02-20]. (pol. • niem. • ang.).
 37. a b c d e f g h i j FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Start List Official Training 1. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 38. a b c FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Start List Official Training 1. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-28]. (ang.).
 39. Tadeusz Mieczyński: Borek Sedlak zastąpił Mirana Tepesa na stanowisku asystenta Waltera Hofera. Skijumping.pl, 2016-07-18. [dostęp 2020-10-05].
 40. a b c d e f g FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Start List Official Training 1. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 41. a b c d e FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-24]. (ang.).
 42. a b c d e FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-26]. (ang.).
 43. a b FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Mixed Normal Hill Team, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-26]. (ang.).
 44. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Results Official Training 1. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 45. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Results Official Training 2. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-23]. (ang.).
 46. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Results Trial Round. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-23]. (ang.).
 47. a b c FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Results Qualification. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-23]. (ang.).
 48. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Results Trial Round. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-24]. (ang.).
 49. a b c FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Results Qualification. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-24]. (ang.).
 50. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Results Trial Round. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-25]. (ang.).
 51. a b c FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Unofficial Results 1st Round. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-25]. (ang.).
 52. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Results Trial Round. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-25]. (ang.).
 53. a b c FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Unofficial Results 1st Round. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-25]. (ang.).
 54. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Results Official Training 1. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-28]. (ang.).
 55. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Results Official Training 2. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-28]. (ang.).
 56. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Results Trial Round. fis-ski.com. [dostęp 2017-03-01]. (ang.).
 57. a b c FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Results Qualification. fis-ski.com. [dostęp 2017-03-01]. (ang.).
 58. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Official Results. data.fis-ski.com. [dostęp 2017-04-10]. (ang.).
 59. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Large Hill Team, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2017-04-10]. (ang.).
 60. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Results Qualification. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 61. Ski Jumping – Athlete: Chiara HOELZL. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 62. Ski Jumping – Athlete: Daniela IRASCHKO-STOLZ. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 63. Ski Jumping – Athlete: Jacqueline SEIFRIEDSBERGER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 64. Ski Jumping – Athlete: Xinyue CHANG. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 65. Ski Jumping – Athlete: Xueyao LI. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 66. Ski Jumping – Athlete: Qi LIU. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 67. Ski Jumping – Athlete: Tong MA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 68. a b Kinga Stanaszek: Pięciu Czechów i trzy Czeszki powalczą w Lahti. skokinews.com, 2017-02-20. [dostęp 2017-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-21)]. (pol.).
 69. Ski Jumping – Athlete: Barbora BLAZKOVA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 70. Ski Jumping – Athlete: Marta KREPELKOVA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 71. Ski Jumping – Athlete: Jana MRAKOTOVA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 72. a b Andrzej Mysiak: MŚ Lahti: Znamy skład drużyny gospodarzy. skokinarciarskie.pl, 2017-02-07. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)]. (pol.).
 73. Ski Jumping – Athlete: Susanna FORSSTROEM. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 74. Ski Jumping – Athlete: Julia KYKKAENEN. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 75. Ski Jumping – Athlete: Jenny RAUTIONAHO. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 76. a b Adrian Dworakowski: Dwóch Francuzów wystąpi w Lahti. skijumping.pl, 2017-02-19. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)]. (pol.).
 77. Ski Jumping – Athlete: Lea LEMARE. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 78. Ski Jumping – Athlete: Lucile MORAT. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 79. Ski Jumping – Athlete: Yuki ITO. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 80. Ski Jumping – Athlete: Kaori IWABUCHI. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 81. Ski Jumping – Athlete: Yuka SETO. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 82. Ski Jumping – Athlete: Sara TAKANASHI. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 83. a b Mikołaj Smoląg: Znamy wstępny skład Rosji na Mistrzostwa Świata w Lahti!. skokinews.com, 2017-02-08. [dostęp 2017-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-21)]. (pol.).
 84. Ski Jumping – Athlete: Natasha BODNARCHUK. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 85. Ski Jumping – Athlete: Taylor HENRICH. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 86. Ski Jumping – Athlete: Nicole MAURER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 87. Ski Jumping – Athlete: Dayana AKHMETVALIYEVA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 88. Ski Jumping – Athlete: Valentina SDERZHIKOVA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 89. Ski Jumping – Athlete: Sarlote SKELE. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 90. Zuzanna Wydera: Znamy składy Niemek i Finek na Mistrzostwa Świata. sportsinwinter.pl, 2017-02-13. [dostęp 2017-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-21)]. (pol.).
 91. Ski Jumping – Athlete: Katharina ALTHAUS. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 92. Ski Jumping – Athlete: Gianina ERNST. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 93. Ski Jumping – Athlete: Ramona STRAUB. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 94. Ski Jumping – Athlete: Carina VOGT. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 95. Ski Jumping – Athlete: Svenja WUERTH. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 96. a b Martyna Szydłowska: Stöckl: Nasz zespół ma olbrzymi potencjał. skokinarciarskie.pl, 2017-02-17. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)]. (pol.).
 97. Ski Jumping – Athlete: Maren LUNDBY. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 98. Ski Jumping – Athlete: Anniken MORK. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 99. Ski Jumping – Athlete: Silje OPSETH. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 100. Ski Jumping – Athlete: Irina AVVAKUMOVA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 101. Ski Jumping – Athlete: Anastasiya BARANNIKOVA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 102. Ski Jumping – Athlete: Ksenia KABLUKOVA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 103. Ski Jumping – Athlete: Alexandra KUSTOVA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 104. Ski Jumping – Athlete: Sofia TIKHONOVA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 105. Ski Jumping – Athlete: Daniela HARALAMBIE. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 106. Ski Jumping – Athlete: Andreea Diana TRAMBITAS. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 107. Ski Jumping – Athlete: Ursa BOGATAJ. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 108. Ski Jumping – Athlete: Ema KLINEC. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 109. Ski Jumping – Athlete: Nika KRIZNAR. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 110. Ski Jumping – Athlete: Spela ROGELJ. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 111. Ski Jumping – Athlete: Maja VTIC. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 112. Ski Jumping – Athlete: Nita ENGLUND. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 113. Ski Jumping – Athlete: Sarah HENDRICKSON. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 114. a b Dominik Formela: Włosi odkryli karty na MŚ. skijumping.pl, 2017-02-13. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)]. (pol.).
 115. Ski Jumping – Athlete: Evelyn INSAM. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 116. Ski Jumping – Athlete: Lara MALSINER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 117. Ski Jumping – Athlete: Manuela MALSINER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 118. Ski Jumping – Athlete: Elena RUNGGALDIER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 119. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 120. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Results Qualification. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 121. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 122. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Results Qualification. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 123. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Men Large Hill Team, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 124. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Normal Hill Mixed Team, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 125. Andrzej Mysiak: Schlierenzauer w sześcioosobowej reprezentacji na MŚ w Lahti. skokinarciarskie.pl, 2017-02-16. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-18)]. (pol.).
 126. Ski Jumping – Athlete: Manuel FETTNER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 127. Ski Jumping – Athlete: Michael HAYBOECK. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 128. Ski Jumping – Athlete: Andreas KOFLER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 129. Ski Jumping – Athlete: Stefan KRAFT. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 130. Ski Jumping – Athlete: Markus SCHIFFNER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 131. Ski Jumping – Athlete: Gregor SCHLIERENZAUER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 132. Ski Jumping – Athlete: Vladimir ZOGRAFSKI. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 133. Ski Jumping – Athlete: Lukas HLAVA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 134. Ski Jumping – Athlete: Jakub JANDA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 135. Ski Jumping – Athlete: Roman KOUDELKA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 136. Ski Jumping – Athlete: Jan MATURA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 137. Ski Jumping – Athlete: Viktor POLASEK. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 138. Ski Jumping – Athlete: Tomas VANCURA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 139. a b Paweł Borkowski: Trzech Estończyków i dwóch Ukraińców wystartuje w Lahti. skokinarciarskie.pl, 2017-02-18. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)]. (pol.).
 140. Ski Jumping – Athlete: Artti AIGRO. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 141. Ski Jumping – Athlete: Martti NOMME. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 142. Ski Jumping – Athlete: Kaarel NURMSALU. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 143. Ski Jumping – Athlete: Antti AALTO. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 144. Ski Jumping – Athlete: Janne AHONEN. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 145. Ski Jumping – Athlete: Lauri ASIKAINEN. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 146. Ski Jumping – Athlete: Ville LARINTO. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 147. Ski Jumping – Athlete: Jarkko MAEAETTAE. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 148. Ski Jumping – Athlete: Paul BRASME. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 149. Ski Jumping – Athlete: Vincent DESCOMBES SEVOIE. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 150. Ski Jumping – Athlete: Artur SARKISIANI. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 151. Zuzanna Wydera: Znamy składy Rosji i Japonii na MŚ. sportsinwinter.pl, 2017-02-18. [dostęp 2017-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-21)]. (pol.).
 152. Ski Jumping – Athlete: Daiki ITO. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 153. Ski Jumping – Athlete: Noriaki KASAI. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 154. Ski Jumping – Athlete: Ryoyu KOBAYASHI. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 155. Ski Jumping – Athlete: Kento SAKUYAMA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 156. Ski Jumping – Athlete: Taku TAKEUCHI. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 157. a b Adrian Dworakowski: Pierwsze składy ekip na MŚ w Lahti. Wasiljew jednak nominowany – aktualizacja. skijumping.pl, 2017-02-07. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)]. (pol.).
 158. Ski Jumping – Athlete: Mackenzie BOYD-CLOWES. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 159. Ski Jumping – Athlete: Joshua MAURER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 160. Ski Jumping – Athlete: Nikolay KARPENKO. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 161. Ski Jumping – Athlete: Alexey KOROLEV. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 162. Ski Jumping – Athlete: Ilya KRATOV. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 163. Ski Jumping – Athlete: Roman NOGIN. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 164. Ski Jumping – Athlete: Kristaps NEZHBORTS. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 165. Martyna Szydłowska: Geiger i Leyhe w składzie na MŚ. skokinarciarskie.pl, 2017-02-17. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)]. (pol.).
 166. Ski Jumping – Athlete: Markus EISENBICHLER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 167. Ski Jumping – Athlete: Richard FREITAG. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 168. Ski Jumping – Athlete: Karl GEIGER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 169. Ski Jumping – Athlete: Stephan LEYHE. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 170. Ski Jumping – Athlete: Andreas WELLINGER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 171. Ski Jumping – Athlete: Anders FANNEMEL. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 172. Ski Jumping – Athlete: Johann Andre FORFANG. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 173. Ski Jumping – Athlete: Tom HILDE. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 174. Ski Jumping – Athlete: Robert JOHANSSON. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 175. Ski Jumping – Athlete: Andreas STJERNEN. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 176. Ski Jumping – Athlete: Daniel Andre TANDE. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 177. Skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Lahti. skokinarciarskie.pl, 2017-02-13. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)]. (pol.).
 178. Ski Jumping – Athlete: Stefan HULA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 179. Ski Jumping – Athlete: Maciej KOT. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 180. Ski Jumping – Athlete: Dawid KUBACKI. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 181. Ski Jumping – Athlete: Kamil STOCH. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 182. Ski Jumping – Athlete: Jan ZIOBRO. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 183. Ski Jumping – Athlete: Piotr ZYLA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 184. Ski Jumping – Athlete: Evgeniy KLIMOV. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 185. Ski Jumping – Athlete: Denis KORNILOV. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 186. Ski Jumping – Athlete: Alexey ROMASHOV. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 187. Ski Jumping – Athlete: Maksim SERGEEV. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 188. Ski Jumping – Athlete: Roman Sergeevich TROFIMOV. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 189. Ski Jumping – Athlete: Dimitry VASSILIEV. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21]. (ang.).
 190. Ski Jumping – Athlete: Nicolae Sorin MITROFAN. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 191. Ski Jumping – Athlete: Sorin Iulian PITEA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22]. (ang.).
 192. Martyna Szydłowska: Roszady w składzie Słowenii na MŚ. skokinarciarskie.pl, 2017-02-16. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)]. (pol.).
 193. Ski Jumping – Athlete: Jernej DAMJAN. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 194. Ski Jumping – Athlete: Anze LANISEK. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 195. Ski Jumping – Athlete: Cene PREVC. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 196. Ski Jumping – Athlete: Domen PREVC. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 197. Ski Jumping – Athlete: Peter PREVC. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 198. Ski Jumping – Athlete: Jurij TEPES. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 199. Ski Jumping – Athlete: Kevin BICKNER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 200. Ski Jumping – Athlete: Michael GLASDER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 201. Ski Jumping – Athlete: Casey LARSON. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 202. Ski Jumping – Athlete: William RHOADS. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 203. Dominik Formela: Skład Szwajcarii na Lahti. skijumping.pl, 2017-02-19. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)]. (pol.).
 204. Ski Jumping – Athlete: Simon AMMANN. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 205. Ski Jumping – Athlete: Gregor DESCHWANDEN. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 206. Ski Jumping – Athlete: Gabriel KARLEN. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 207. Ski Jumping – Athlete: Killian PEIER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 208. Ski Jumping – Athlete: Andreas SCHULER. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 209. Mateusz Marciniak: Turecki skoczek wystartuje w MŚ w Lahti. skokinews.com, 2017-02-08. [dostęp 2017-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-21)]. (pol.).
 210. Ski Jumping – Athlete: Vitaliy KALINICHENKO. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 211. Ski Jumping – Athlete: Viktor PASICHNYK. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 212. Ski Jumping – Athlete: Davide BRESADOLA. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 213. Ski Jumping – Athlete: Sebastian COLLOREDO. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
 214. Ski Jumping – Athlete: Alex INSAM. fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).