Karl Ferdinand Braun: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
TXiKiBoT (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: pam:Karl Ferdinand Braun
Opracował detektor kryształkowy (na podst. angljęzycznej Wikipedii).
Linia 3: Linia 3:
'''Karl Ferdinand Braun''' (ur. [[6 czerwca]] [[1850]] w [[Fulda|Fuldzie]], zm. [[20 kwietnia]] [[1918]] w [[Brooklyn]]ie), [[Niemcy|niemiecki]] [[fizyka|fizyk]], laureat [[Nagroda Nobla|Nagrody Nobla]].
'''Karl Ferdinand Braun''' (ur. [[6 czerwca]] [[1850]] w [[Fulda|Fuldzie]], zm. [[20 kwietnia]] [[1918]] w [[Brooklyn]]ie), [[Niemcy|niemiecki]] [[fizyka|fizyk]], laureat [[Nagroda Nobla|Nagrody Nobla]].


Ukończył uniwersytet w [[Marburg]]u, później otrzymał tytuł doktora na uniwersytecie w [[Berlin]]ie w [[1872]]. W [[1897]] zbudował pierwszy [[oscyloskop]] z [[kineskop]]em. W krajach [[język niemiecki|niemieckojęzycznych]] nadal można spotkać się z określeniem "Braunsche Röhre" (tuba, rura Brauna) na kineskop. Prowadził także badania nad komunikacją radiową, opracował [[prostownik]] kryształkowy. [[Guglielmo Marconi]] przyznał się do "pożyczenia" niektórych z patentów Brauna. W [[1909]] wspólnie z Marconim Braun otrzymał Nagrodę Nobla za wkład w rozwój telegrafii bezprzewodowej.
Ukończył uniwersytet w [[Marburg]]u, później otrzymał tytuł doktora na uniwersytecie w [[Berlin]]ie w [[1872]]. W [[1897]] zbudował pierwszy [[oscyloskop]] z [[kineskop]]em. W krajach [[język niemiecki|niemieckojęzycznych]] nadal można spotkać się z określeniem "Braunsche Röhre" (tuba, rura Brauna) na kineskop. Prowadził także badania nad komunikacją radiową: opracował m.in. [[prostownik]] kryształkowy, [[detektor kryształkowy]]. [[Guglielmo Marconi]] przyznał się do "pożyczenia" niektórych z patentów Brauna. W [[1909]] wspólnie z Marconim Braun otrzymał Nagrodę Nobla za wkład w rozwój telegrafii bezprzewodowej.


{{Nobel Fizyka}}
{{Nobel Fizyka}}

Wersja z 10:14, 4 wrz 2009

Karl Ferdinand Braun
Nagrodzony nagrodą Nobla
Nagrodzony nagrodą Nobla

Karl Ferdinand Braun (ur. 6 czerwca 1850 w Fuldzie, zm. 20 kwietnia 1918 w Brooklynie), niemiecki fizyk, laureat Nagrody Nobla.

Ukończył uniwersytet w Marburgu, później otrzymał tytuł doktora na uniwersytecie w Berlinie w 1872. W 1897 zbudował pierwszy oscyloskop z kineskopem. W krajach niemieckojęzycznych nadal można spotkać się z określeniem "Braunsche Röhre" (tuba, rura Brauna) na kineskop. Prowadził także badania nad komunikacją radiową: opracował m.in. prostownik kryształkowy, detektor kryształkowy. Guglielmo Marconi przyznał się do "pożyczenia" niektórych z patentów Brauna. W 1909 wspólnie z Marconim Braun otrzymał Nagrodę Nobla za wkład w rozwój telegrafii bezprzewodowej.

Szablon:Stub