Roy Glauber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roy Glauber

Roy Jay Glauber (ur. 1 września 1925 w Nowym Jorku) – amerykański fizyk, profesor fizyki na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge. W 2005 został uhonorowany Nagrodą Nobla z fizyki za wkład w kwantową teorię koherencji optycznej. Nagrodzone badania opublikowane zostały w 1963 roku. Drugą połowę nagrody pieniężnej dostali do podziału John L. Hall i Theodor Hänsch[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w 1925 r. Roy Glauber doktorat na Harvardzie zrobił w wieku zaledwie 24 lat. Podstawy optyki kwantowej, za które dostał Nobla, opracował, kiedy miał 38 lat. Wychował się w Nowym Jorku, w północnej części Manhattanu. Chodził do słynnego liceum, które wykształciło wielu wybitnych badaczy. Po jego skończeniu w 1941 r. zamiast do college’u trafił pod naukową opiekę najlepszych fizyków świata, którzy pracowali przy atomowym Projekcie Manhattan.

Obecnie Glauber jest profesorem na Uniwersytecie Harvarda w Massachusetts. Jego wykłady cieszą się ogromną popularnością. Były student Glaubera zadedykował mu nawet swoją stronę internetową, nazywając jednym z najlepszych nauczycieli. Słynący z talentu popularyzatorskiego uczony był m.in. autorem pogadanek o fizyce w amerykańskiej telewizji. Jednak pytany niedawno, czy czuje się niedoceniony, narzekał, że po pięćdziesiątce każdy tak się czuje[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roy J. Glauber - Facts (ang.). W: The Nobel Prize in Physics 2005 > Roy J. Glauber, John L. Hall, Theodor W. Hänsch [on-line]. www.nobelprize.org. [dostęp 2014-01-20].