Chandrasekhara Venkata Raman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chandrasekhara Venkata Raman
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

7 listopada 1888
Tiruchirapalli

Data i miejsce śmierci

21 listopada 1970
Bangalore

Zawód, zajęcie

fizyk

podpis
Odznaczenia
Order Bharat Ratna (Indie)
Leninowska Nagroda Pokoju

Chandrasekhara Venkata Raman (चन्द्रशेखर वेङ्कट रामन) (ur. 7 listopada 1888 w Tiruchirapalli (Okręg Tiruchirapalli w stanie Tamilnadu), zm. 21 listopada 1970 w Bangalore) – indyjski fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1930 za prace dotyczące rozpraszania światła i za odkrycie zjawiska nazwanego jego imieniem – efektu Ramana[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Chandrasekhara Venkata Raman był pierwszym Hindusem urodzonym i wykształconym w Indiach, który otrzymał Nagrodę Nobla. Jego bratankiem był inny noblista z dziedziny fizyki (z 1983 r.) – Subrahmanyan Chandrasekhar (1910-1995)[1].

Był całkowitym abstynentem – kiedy w czasie przyjęcia po otrzymaniu Nagrody Nobla wzniesiono na jego cześć toast, miał podobno powiedzieć: „Sir, widział pan efekt Ramana w alkoholu, proszę nie próbować zobaczyć efektu alkoholu w Ramanie!”[potrzebny przypis].

Był wyznawcą smartyzmu (odłamu hinduizmu)[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sir Venkata Raman – Facts. [w:] The Nobel Prize in Physics 1930 [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-02-03]. (ang.)., autobiografia, Nobel Lecture, December 11, 1930, The Molecular Scattering of Light.