Aleksandr Prochorow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksandr Prochorow
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

11 lipca 1916
Atherton

Data i miejsce śmierci

8 stycznia 2002
Moskwa

Zawód, zajęcie

fizyk

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej Nagroda Leninowska Nagroda Stalinowska Państwowa Nagroda Federacji Rosyjskiej w dziedzinie nauki i techniki
Order „Za zasługi dla Ojczyzny” II klasy Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Medal „Za Odwagę” (ZSRR) Order Cyryla i Metodego (1950-1991)

Aleksandr Michajłowicz Prochorow (ros. Александр Михайлович Прохоров; ur. 11 lipca 1916 w Atherton w Queenslandzie, zm. 8 stycznia 2002 w Moskwie) – rosyjski fizyk, noblista[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Australii w rodzinie rosyjskich emigrantów, którzy wyemigrowali tam z zesłania na Syberię. W roku 1923 przeniósł się wraz z rodziną do Związku Radzieckiego. Ukończył studia na uniwersytecie w Leningradzie i w 1939 r. zaczął pracować w moskiewskim Instytucie Fizycznym im. Lebiediewa[1].

W czerwcu 1941 roku rozpoczął służbę w Armii Czerwonej. Brał udział w II wojnie światowej (był dwukrotnie ranny). Po wojnie wrócił do pracy i wkrótce nawiązał współpracę z N. Basowem.

W 1964 roku otrzymał, wraz z Charlesem Townesem i Nikołajem Basowem, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za fundamentalne prace dotyczące elektroniki kwantowej, które doprowadziły do skonstruowania oscylatorów i wzmacniaczy bazujących na zasadzie działania masera i lasera[1].

Został odznaczony m.in. dwukrotnie Medalem „Sierp i Młot” Bohatera Pracy Socjalistycznej (1969, 1986), Orderem „Za zasługi dla Ojczyzny” II klasy (1996), pięciokrotnie Orderem Lenina oraz Orderem Wojny Ojczyźnianej I klasy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Aleksandr M. Prokhorov - Facts. [w:] The Nobel Prize in Physics 1964 > Charles H. Townes, Nicolay G. Basov, Aleksandr M. Prokhorov [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-02-14]. (ang.)., Biographical, Nobel Lecture, December 11, 1964, Quantum Electronics

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]