William D. Phillips

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
William D. Phillips
Ilustracja
Państwo działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

5 listopada 1948
Wilkes-Barre

profesor
Specjalność: fizyka
Alma Mater

Juniata College,
Massachusetts Institute of Technology

Uczelnia

National Institute of Standards and Technology

Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

William Daniel Phillips (ur. 5 listopada 1948 w Wilkes-Barre) – amerykański fizyk, noblista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Matką Williama Phillipsa była Mary Catherine Savino urodzona w 1913 roku we Włoszech, która wraz z rodziną w 1920 roku, wyemigrowała do Altoony w Stanach Zjednoczonych. Ojciec William Cornelius Phillips urodził się w Juniacie w pobliżu Altoony, w rodzinie rzemieślników walijskiego pochodzenia (jego ojciec był stolarzem, a dziadek bednarzem). Byli pierwszymi osobami w swoich rodzinach, które uczęszczały do college'u (Juniata College w Huntingdon). Oboje zostali pracownikami społecznymi i zamieszkali w Kingston[1].

William Daniel Phillips urodził się w 1948 roku w Wilkes-Barre, oddzielonego od Kingston rzeką Susquehanną. Jego rodzina w 1956 roku przeniosła się do Butler, a w 1959 roku do Camp Hill w pobliżu Harrisburga. Tam Wiliam Phillips uczęszczał do szkoły średniej (Camp Hill High School). W 1966 roku podjął studia na Juniata College, zajmował się na nich m.in. spektroskopią EPR[1].

W 1970 roku ożenił się z koleżanką ze szkoły średniej Jane Van Wynen. Zamieszkali w Bostonie, William Phillips kontynuował edukację na Massachusetts Institute of Technology w zespole Daniela Kleppnera. Zajmował się tam m.in. maserami wodorowymi, a później także kondensatem Bosego-Einsteina. W ramach swojej pracy doktorskiej wykonywał pomiary momentu magnetycznego protonu w cząsteczce wody. Pracę doktorską obronił w 1976 roku[1].

W 1978 roku rozpoczął pracę w National Bureau of Standards w Gaithersburgu, tam rozpoczął badania z wykorzystaniem chłodzenia laserem, opierając się na pracach Stevena Chu. W 1988 roku zaobserwował uzyskiwanie temperatur niższych, niż teoretyczne minimum. Claude Cohen-Tannoudji opracował nową teorię uwzględniającą wyniki uzyskane przez Phillipsa[2].

W 1997 roku wraz z Stevenem Chu i Claude’em Cohenem-Tannoudjim otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za rozwój metod chłodzenia i pułapkowania atomów laserem[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c William D. Phillips Biographical. [w:] nobelprize.org [on-line]. [dostęp 2021-01-09]. (ang.).
  2. William D. Phillips, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2021-01-09] (ang.).
  3. William D. Phillips - Facts. [w:] The Nobel Prize in Physics 1997 > Steven Chu, Claude Cohen-Tannoudji, William D. Phillips [on-line]. nobelprize.org. [dostęp 2014-01-18]. (ang.).