Anton Zeilinger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anton Zeilinger
Anton Zeilinger
Data i miejsce urodzenia 20 maja 1945
Ried im Innkreis
Zawód fizyk

Anton Zeilinger (ur. 20 maja 1945 w Ried im Innkreis) – fizyk austriacki, specjalizujący się w interferometrii kwantowej.

Jest profesorem fizyki doświadczalnej na Uniwersytecie w Wiedniu, wcześniej pracował na Uniwersytecie w Innsbrucku.

Zeilinger prowadzi badania nad podstawowymi zjawiskami mikroświata (zwłaszcza stany splątane). W latach osiemdziesiątych wykonał szereg eksperymentów interferencyjnych wykorzystujących neutrony. W 1989 roku przewidział wraz z Danielem Greenbergerem i Michaelem Horne’m, że splątanie trzech lub więcej cząstek daje korelacje kwantowe absolutnie niezgodne z jakimkolwiek obrazem opartym na pojęciach relatywistycznej fizyki klasycznej (tzw. korelacje GHZ – od nazwisk naukowców). W 1999 roku jego zespół jako pierwszy zrealizował korelacje GHZ w laboratorium. W tym samym roku jego grupa zaobserwowała interferencję fulerenów, czyli molekuł węgla C_{60}. Zeilinger zrealizował kwantową generację kluczy szyfrowych (kwantowa kryptografia) na odległość do ponad stu kilometrów (we współpracy z grupą prof. Haralda Weinfurtera). Najsłynniejszym eksperymentem Zeilingera jest pierwsza kwantowa teleportacja dokonana pomiędzy dwoma fotonami, które powstały w dwóch odrębnych aktach emisji (1997). Zeilinger od 1990 roku współpracuje z fizykami z Uniwersytetu Gdańskiego (z prof. Markiem Żukowskim i jego uczniami). Tematyka tej współpracy to kwantowa komunikacja i kwantowa informacja (między innymi opracowano wspólnie metodę wymiany splątania, 1993, 1995).

W 2006 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego[1]. Jest też laureatem innych wyróżnień i nagród, między innymi Nagrody Króla Faisala (2005), nagrody im. Isaaka Newtona (2007) i Nagrody Fundacji Wolfa (2010, wraz z Johnem Clauserem i Alainem Aspectem).

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Lista honorowych doktoratów UG. univ.gda.pl. [dostęp 25 lutego 2011].