Technet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Technet
molibden ← technet → ruten
Wygląd
srebrzystoszary
Widmo emisyjne technetu
Widmo emisyjne technetu
Ogólne informacje
Nazwa, symbol, l.a. technet, Tc, 43
(łac. technetium)
Grupa, okres, blok 7 (VIIB), 5, d
Stopień utlenienia IV, VII
Właściwości metaliczne metal przejściowy
Właściwości tlenków silnie kwasowe
Masa atomowa 98 u
Stan skupienia stały
Gęstość 11500 kg/m³
Temperatura topnienia 2157 °C
Temperatura wrzenia 4265 °C
Numer CAS 7440-26-8
PubChem 23957[1]
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Technet (Tc, łac. technetium) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Jest pierwszym w historii otrzymanym sztucznie pierwiastkiem. Jego nazwa wywodzi się od greckiego słowa τεχνητoς (technetos – sztuczny).

Technet jest obok prometu jednym z dwóch pierwiastków o liczbie atomowej mniejszej niż ołów, który nie posiada żadnego stabilnego izotopu.

Odkrycie[edytuj | edytuj kod]

Został otrzymany w 1937 roku przez Emilio Gino Segrè i Carlo Perriera. Dmitrij Mendelejew przewidział jego istnienie na podstawie luki w swoim układzie okresowym. Od tego czasu poszukiwało go wielu chemików, z których kilku zgłosiło fałszywe raporty o jego odkryciu w rudach innych metali. Między innymi niemieccy badacze Walter Noddack i Ida Tacke wraz z Otto Bergiem, bombardowali w 1925 minerał kolumbit ([(Fe, Mn)(Nb, Ta)2O6]) elektronami; po doświadczeniu opublikowali wykrycie nieznanego dotąd pierwiastka o liczbie atomowej 43, który nazwali masurium (od nazwy regionu Mazury, wówczas w Prusach Wschodnich). Rezultat ich badań nie został jednak pozytywnie zweryfikowany, a odkrycie nie zostało uznane.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Technet otrzymywany jest sztucznie w procesie rozbijania neutronami jąder uranu lub bombardowania lekkimi jądrami izotopów niobu lub molibdenu.

W 1962 roku śladowe ilości naturalnego technetu zostały wykryte w rudach uranu z terenów dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga[4], gdzie pierwiastek powstał jako produkt samorzutnych reakcji rozszczepienia uranu. W 1952 roku został ponadto zidentyfikowany w widmie niektórych czerwonych olbrzymów[5], co potwierdza, że w procesach nukleosyntezy w gwiazdach mogą powstawać ciężkie pierwiastki.

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

Metastabilny izomer izotopu 99Tc, oznaczany 99mTc, jest podstawowym wskaźnikiem wykorzystywanym w medycynie nuklearnej do celów diagnostycznych. Jest on idealnym izotopem do tych celów, ponieważ ma krótki okres połowicznego rozpadu (6 godzin) minimalizując napromieniowanie ciała, oraz nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych związanych z fizjologią człowieka.

Przypisy

  1. Technet – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
  2. a b Kramida, A., Ralchenko, Yu., Reader, J., i zespół NIST ASD: NIST Atomic Spectra Database (ver. 5.2). National Institute of Standards and Technology, Gaithersburg, MD, 2014. [dostęp 2015-09-13].
  3. WebElements Periodic Table of the Elements: Technetium – ionization energies data. [dostęp 2010-02-17].
  4. Klaus Schwochau: Technetium: chemistry and radiopharmaceutical applications. 2000.
  5. Paul W. Merrill. Spectroscopic Observations of Stars of Class. „Astrophysical Journal”. 116, s. 22,23, 1952. 

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.