Ośrodek Zapasowy Wołyńskiej Brygady Kawalerii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ośrodek Zapasowy Wołyńskiej Brygady Kawalerii
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1939

Rozformowanie

1939

Dowódcy
Pierwszy

ppłk Kazimierz Halicki

Ostatni

mjr Edward Daniłło-Gąsiewicz

Działania zbrojne
kampania wrześniowa
Organizacja
Dyslokacja

Hrubieszów, Białokrynica

Rodzaj sił zbrojnych

wojsko

Rodzaj wojsk

kawaleria

Podległość

Dowództwo Okręgu Korpusu Nr II
Grupa „Włodzimierz”
Grupa „Łuck”

Ośrodek Zapasowy Wołyńskiej Brygady Kawalerii (OZ Wołyńskiej BK) – oddział kawalerii Wojska Polskiego.

Ośrodek Zapasowy Wołyńskiej Brygady Kawalerii nie istniał w organizacji pokojowej Wojska Polskiego. Był Jednostką mobilizowaną zgodnie z planem mobilizacyjnym „W”, w I rzucie mobilizacji powszechnej przez 2 pułk strzelców konnych w Hrubieszowie. W niektórych publikacjach używano też nazwy, Ośrodek Zapasowy Kawalerii „Hrubieszów”[1].

Formowanie i przekształcenia organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Mobilizację Ośrodka Zapasowego Wołyńskiej Brygady Kawalerii rozpoczęto z chwilą ogłoszenia mobilizacji powszechnej 31 sierpnia 1939 w Hrubieszowie w koszarach 2 pułku strzelców konnych. W skład ośrodka miały wejść Oddziały Zbierania Nadwyżek 2 pułku strzelców konnych, 19 pułku ułanów i 21 pułku ułanów oraz dywizjon szkolny kawalerii KOP „Niewirków”, zmobilizowane w swoich macierzystych garnizonach po wyjeździe pułków Wołyńskiej Brygady Kawalerii na zachodnią granicę do składu Armii „Łódź”. Ośrodek miał za zadanie uzupełniać składy osobowe 19 puł., 21 puł., 2 psk oraz wszystkich pododdziałów kawalerii ze składu Wołyńskiej BK: 4 szwadronu kolarzy, 4 szwadronu łączności i 8 szwadronu pionierów. Dodatkowo miał zadanie formować uzupełnienia dla szwadronów kawalerii dywizyjnej nr 13, 27 i 3 i szwadronów kawalerii KOP ze środkowo wschodniej części kraju. Stanowił też bazę mobilizacyjną dla szwadronu „krakusów” Rejonu PW Konnego Hrubieszów[2][a][b].

Od chwili wejścia w życie mobilizacji powszechnej 31 sierpnia 1939, do siedziby ośrodka w koszarach 2 psk w Hrubieszowie przybywali mający karty mobilizacyjne oficerowie, podchorążowie, podoficerowie i szeregowi rezerwy. Wieczorem 1 września przybył przewidziany na dowódcę OZ Wołyńskiej BK ppłk Kazimierz Halicki i na bazie kadry 2 psk pozostałej w garnizonie rozpoczął mobilizację ośrodka.

Planowany skład ośrodka:

  • dowództwo,
  • szwadron gospodarczy,
  • 4 szwadrony liniowe,
  • szwadron km,
  • pluton pionierów,
  • pluton łączności,
  • pluton kolarzy[1].

Dowództwo Ośrodka Zapasowego Wołyńskiej Brygady Kawalerii:

  • dowódca - ppłk Kazimierz Halicki
  • zastępca dowódcy - mjr Wacław Szepietowski
  • kwatermistrz - rtm. Michał Radzimiński[3],
  • oficer materiałowy - rtm. Piotr Wielgosz,
  • oficer gospodarczy - kpt. int. Jan Antoni Łyzoń[4].

W okresie od 31 sierpnia do 7 września, w skład ośrodka ze zmobilizowanych żołnierzy 2 psk weszło z oddziału nadwyżek ponad 500 szeregowych i ok. 700 koni. Ze szwadronu zapasowego 2 psk ok. 100 strzelców i 150 koni. Z oddziałów nadwyżek 19 i 21 puł. dotarło do ośrodka łącznie 24 oficerów, 950 szeregowych uzbrojonych i umundurowanych i 320 koni. Do ośrodka dołączono również szwadrony marszowe 2 psk, 19 i 21 puł., a ponadto uzupełnienia marszowe szwadronu kolarzy nr 4, plutonu km i dwóch szwadronów kawalerii dywizyjnej nr 13 i nr 27[c][d] oraz szwadronu pionierów nr 8 (po plutonie) wyposażone i uzbrojone[6]. W dyspozycji dowódcy ośrodka pozostawały dwie kolumny taborowe. Do chwili pobytu ośrodka w Hrubieszowie w dalszym ciągu napływali rezerwiści łącznie przybyło 70 oficerów, 70 podchorążych i do 1500 szeregowych. W koszarach 2 psk z magazynów pozyskano 2 ckm wz. 08 i 1 ckm wz. 30, 3 rkm i 20 kbk nowe. Ponadto 900 kbk użytku bieżącego, 500 szabel i 100 lanc oraz sprzęt ćwiczebnego plutonu łączności. Wydano amunicję 2000 szt. na każdy ckm i rkm i 200 szt. na każdy kbk. Szwadrony marszowe posiadały nowe umundurowanie i wyposażenie. Dla nadwyżek mobilizacyjnych i napływających rezerwistów, wydano z magazynów 2000 szt. umundurowania sukiennego z użytku bieżącego, 2000 szt. płaszczy z użytku bieżącego i 1000 szt. umundurowania drelichowego z użytku bieżącego. Dodatkowo było 700 szt. rzędów końskich różnych wzorów i ok. 200 szt. niekompletnych. Z kompletnymi ambulansami medycznym i weterynaryjnym i 6 kuchniami polowymi w złym stanie technicznym. Z 19 puł. przybyło (szwadron zapasowy i nadwyżki mobilizacyjne) 10 oficerów i 600 szeregowych uzbrojonych i wyposażonych z 200 końmi. z 21 puł. (szwadron zapasowy i nadwyżki mob.) 14 oficerów i 350 szeregowych oraz 120 koni. Z 8 szwadronu pionierów 1 oficer, 40 szeregowych uzbrojonych, wyposażonych i ze sprzętem ćwiczebnym szwadronu. Dodatkowo z każdym z pułków przybył samochód ciężarowym w dobrym stanie. Z Rejonu Przysposobienia Wojskowego Krakusów, sformowano szwadron kawalerii rtm. Tomasza Wdziękońskiego, który wszedł w skład OZ Wołyńskiej BK. Po 5 września ze składów OK II pobrano brakujące uzbrojenie i amunicję. Ze względu na brak siodeł do 10 września zarekwirowano w Hrubieszowie i okolicy 350 rowerów dla dwóch szwadronów i plutonu łączności. Sformowane pododdziały ze względu na bombardowania rozśrodkowano do pobliskich wsi[7].

Ogółem do 10 września sformowano więcej szwadronów niż przewidywał ramowy etat OZKaw. 10 września o godz. 18.00 ppłk Kazimierz Halicki został podporządkowany dowódcy Grupy „Włodzimierz” gen. bryg. Kazimierzowi Sawickiemu, który postawił dowódcy OZ Wołyńskiej BK zadanie obrony Sokala, poprzez zamknięcie dróg Sokal-Poryck i Horochów-Łuck grupą bojową „Sokal”. Ponadto oddziałem wydzielonym miał zamknąć przeprawę promową na Bugu w Kryłowie. W tym celu dokonał reorganizacji swojego ośrodka. Wydzielił z niego w pełni uzbrojone i wyposażone w miarę możliwości Zgrupowanie Kawalerii ppłk. Kazimierza Halickiego pod swoim dowództwem. Pozostałych żołnierzy z niewielką ilością uzbrojenia i bez wyposażenia wydzielił, funkcjonowali dalej jako Ośrodek Zapasowy Wołyńskiej Brygady Kawalerii i odesłał ich pod dowództwem mjr. Edwarda Daniłło-Gąsiewicza do Białokrynicy koło Krzemieńca. Po przybyciu na miejsce ok. 14-15 września OZ Kaw. został zakwaterowany w koszarach 12 pułku ułanów. Dalsze jego losy po 17 września są nieznane[8]. Major Daniłło-Gąsiewicz dostał się do sowieckiej niewoli i między 4 a 7 kwietnia 1940 został zamordowany w Katyniu[9].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W uzupełnionym planie mob. „W” Rejon PW Konnego 2 psk nie był obciążony mobilizacją szwadronu „krakusów”.
  2. Nie znaczy, że przy pułku nie istniał taki szwadron. Szwadron ten jest wymieniony w monografii, której przypis widnieje obok
  3. W uzupełnionym planie mob. „W” nie przewidziano wystawienia uzupełnień marszowych szwadronów kawalerii dywizyjnej i samodzielnych plutonów km[5].
  4. Z przytoczonego powyżej przypisu nic nie wynika.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]