Henryk Jankowski (duchowny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy księdza. Zobacz też: inne osoby o takim samym imieniu i nazwisku.
Henryk Jankowski
honorowy prałat domowy Jego Świątobliwości
Ilustracja
Henryk Jankowski podczas wspólnej modlitwy ze strajkującymi w Stoczni Gdańskiej im. Lenina (1980)
Kraj działania Polska
Data i miejsce urodzenia 18 grudnia 1936
Starogard Gdański
Data i miejsce śmierci 12 lipca 2010
Gdańsk
Proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku
Okres sprawowania 1970–2004
Kapelan NSZZ „Solidarność”
Okres sprawowania 1980–1989
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja archidiecezja gdańska
Prezbiterat 21 czerwca 1964
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Medal Komisji Edukacji Narodowej
Strona internetowa
Henryk Jankowski (2010)

Henryk Jankowski (ur. 18 grudnia 1936 w Starogardzie Gdańskim, zm. 12 lipca 2010 w Gdańsku[1]) – polski ksiądz katolicki, kanonik, kapelanSolidarności”, usunięty z funkcji proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku w 2004 w związku z oskarżeniami o wykorzystywanie seksualne dzieci[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Wychował się w rodzinie wielodzietnej – miał siedem sióstr, w tym siostrę bliźniaczkę. Pochodzący z Lubawy ojciec, Antoni, tuż po wybuchu wojny został zatrzymany i skierowany do obozu dla jeńców cywilnych w Nowym Porcie, a po zwolnieniu jako eingedeutsch[3] został wcielony do Wehrmachtu i w 1943 r., gdy Henryk Jankowski miał siedem lat, zginął na froncie wschodnim[4]. Matka, Jadwiga z domu Jeschwitz, narodowości niemieckiej[5], pochodziła z zamożnej gdańskiej rodziny kupieckiej i słabo znała język polski, dlatego w domu Jankowskich rozmawiało się w języku niemieckim[4]. Henryk Jankowski był ministrantem m.in. w kościele św. Wojciecha oraz w kościele św. Mateusza w Starogardzie.

Naukę rozpoczął w niemieckiej Grundschule a podstawowe wykształcenie uzyskał w 1952 w polskiej siedmioklasowej szkole[6]. Był słabym uczniem, piątki miał tylko z religii, prac ręcznych i z zachowania. Ponieważ z nauką w gimnazjum było jeszcze gorzej, zmuszony był zmienić szkołę na wieczorową i podjąć pracę jako goniec w Państwowym Zakładzie Dezynfekcji i Deratyzacji[7]. Maturę zdał w liceum wieczorowym, później pracował w urzędzie skarbowym w dziale egzekucji[4]. Następnie starał się o przyjęcie do szkoły oficerskiej, ale nie został przyjęty. Odwołanie od decyzji też nie pomogło, prawdopodobnie szkodziło mu to, że ojciec był żołnierzem Wehrmachtu[8].

Kapłaństwo[edytuj | edytuj kod]

Po odmowie przyjęcia do szkoły oficerskiej, starał się o przyjęcie do seminarium w Pelplinie, nie został jednak przyjęty – powodem były zbyt niskie oceny w nauce oraz słabe posługiwanie się językiem polskim. W konsekwencji odesłany został do seminarium w Gdańsku-Oliwie, w którym rozpoczął naukę w 1958[9]. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1964 z rąk biskupa Edmunda Nowickiego. Objął obowiązki wikariusza w parafii Ducha Świętego w Gdańsku (do 1967), następnie w parafii św. Barbary (1967–1970).

17 marca 1970 złożył obowiązkowe ślubowanie w Urzędzie do Spraw Wyznań w Gdańsku i formalnie objął stanowisko proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku. W tym czasie kościół św. Brygidy był pozbawioną dachu i wyposażenia ruiną, z krzewami rosnącymi wewnątrz murów. Korzystając ze swych kontaktów i znajomości języka niemieckiego Jankowski potrafił pozyskać w RFN środki na jego odbudowę, w wyniku czego już w 1974 kościół był odgruzowany, uporządkowany i pokryty dachem[10].

16 listopada 2004 arcybiskup gdański odwołał go z urzędu proboszcza, podając w dekrecie jako powód „wykorzystywanie ambony dla celów pozaduszpasterskich” oraz „nieład etyczny na plebanii”[11]. Ks. Jankowski odwołał się od tej decyzji do watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, która w październiku 2005 podtrzymała decyzję arcybiskupa"[12][13]. Od decyzji tej ks. Jankowski odwołał się do Sygnatury Apostolskiej. Do momentu przejścia kapłana na emeryturę Stolica Apostolska nie zajęła stanowiska w tej sprawie, zatem do tego czasu ks. Jankowski formalnie nigdy nie przestał być proboszczem[14][15].

31 sierpnia 2009 ogłosił decyzję o przejściu na emeryturę i zrzeczeniu się probostwa z ostatnim dniem września. Uroczyste pożegnanie odbyło się 26 września 2009 r. w kościele pw. św. Brygidy. Pożegnalnej mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. W uroczystości udział wzięli m.in. Danuta Wałęsa, Janusz Śniadek, Anna Walentynowicz, Jerzy Borowczak, Andrzej Jaworski, Andrzej Lepper i Lech Woszczerowicz[16][17].

Działalność publiczna[edytuj | edytuj kod]

Był blisko związany z ruchem „Solidarności” oraz opozycją antykomunistyczną w PRL. 17 sierpnia 1980 odprawił mszę św. dla strajkujących robotników w Stoczni Gdańskiej. Od tego czasu związany był „Solidarnością” i z otoczeniem – Lecha Wałęsy. Jego osoba była obiektem zainteresowania KC PZPR, na zlecenie którego w połowie września 1983 w Głosie Wybrzeża ukazał się na temat ks. Jankowskiego artykuł, pt.Czerwona rzodkiewka. Była to część zakrojonej na szeroką skalę prowokacji wobec księdza. Niedługo potem gazeta zamieściła listy 20 pracowników Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW, podszywających się pod głosy czytelników do redakcji, popierających wymowę artykułu[18].

W latach 80. dzięki dobrym kontaktom ks. Henryka Jankowskiego z Polonią amerykańską do Gdańska trafiały transporty leków warte miliony dolarów, które przekazywano do pomorskich szpitali. Ksiądz Jankowski wspomagał także finansowo wiele osób (głównie działaczy „Solidarności”) oraz organizował kolonie dla dzieci.

Od 1983 rozpoczął organizowanie wraz z księdzem Jerzym Popiełuszką pielgrzymek robotników na Jasną Górę.

W czasie III Podróży Apostolskiej Jana Pawła II do Polski w 1987, w ramach akcji Zorza II o poczynaniach Jankowskiego informowało SB 37 tajnych współpracowników, w tym 9 duchownych.

W czerwcu 1989 został powołany na stanowisko ministra stanu w powołanym przez samozwańczego prezydenta Polski na wychodźstwie Juliusza Nowinę-Sokolnickiego „rządzie emigracyjnym”. W 1993 Jankowski znalazł się na 80 miejscu w rankingu najbogatszych Polaków[19].

Od połowy lat 90. regularnie wspierał finansowo dziecięce szpitale i Dom Małego Dziecka im. Janusza Korczaka w Gdańsku.

W 1992 związał się z Oliwą (dzielnicą Gdańska), gdy ówczesny wojewoda gdański Maciej Płażyński przekazał archidiecezji gdańskiej w użytkowanie Dwór II przy ulicy Polanki. Z inicjatywy księdza Jankowskiego ten zdewastowany obiekt, przez lata wykorzystywany na koszary Marynarki Wojennej, we władanie objął Zakon Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy z misją zbudowania klasztoru i centrum ekumenicznego, które otwarto w 1997. W budynku tym regularnie odbywają się spotkania przedstawicieli wielu religii i wyznań, nie tylko chrześcijańskich.

W 2008, odchodząc z parafii św. Brygidy, sprzedał dwa garnitury. Wszystkie otrzymane pieniądze z ich sprzedaży przeznaczył na cele charytatywne. Dzień po pożegnalnej mszy świętej z okazji jego przejścia na emeryturę wyjechał wczesnym rankiem, zabierając ze sobą jedną teczkę z rzeczami osobistymi[20][21]. 18 maja tego samego roku uczestniczył w manifestacji wraz ze stoczniowcami z NSZZ „Solidarność” w obronie Stoczni Gdańskiej[22]. Był zwolennikiem pogodzenia się Lecha Wałęsy z Andrzejem Gwiazdą[23].

Nagrobek Henryka Jankowskiego w kościele św. Brygidy

Choroba, śmierć i pogrzeb[edytuj | edytuj kod]

Jankowski cierpiał na wiele schorzeń, w tym na cukrzycę. Z powodu jej zaawansowania kilka miesięcy przed śmiercią amputowano mu wszystkie palce w lewej nodze. Rok przed śmiercią jego stan zdrowia pogorszył się na tyle, że trafił do sopockiego hospicjum Caritasu. Zmarł 12 lipca 2010 o godz. 20.05, na plebanii parafii św. Brygidy, w otoczeniu kapłanów z parafii i przyjaciół. Uroczystości pogrzebowe zmarłego odbyły się 17 lipca 2010 w kościele św. Brygidy w Gdańsku pod przewodnictwem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Wraz z nim mszę pożegnalną koncelebrowało trzech biskupów (Tadeusz Gocłowski, Jan Bernard Szlaga i Ryszard Kasyna). Obecni też byli: dyrektor Radia Maryja Tadeusz Rydzyk, trzech infułatów oraz wielu księży z całej Polski.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Po 1989 Henryk Jankowski przez swoje działania zaczął być postrzegany jako postać kontrowersyjna. Kazania wygłaszane przez niego przez część środowisk uznawane były za antysemickie[24]. O jego antysemityzmie pisała nawet prasa światowa, między innymi dziennik New York Times, wyjaśniając że Jankowski traci reputację z powodu antysemickich uwag. Twierdził on np. że członkowie mniejszości żydowskiej nie mogą być tolerowani w polskim rządzie[25]. Należał do przeciwników Unii Europejskiej i był jednym z jej największych krytyków, także po przystąpieniu do niej Polski. Twierdził nawet, że Unia Europejska jest spiskiem zawiązanym w celu zniszczenia Polski[26].

Sprawa fundacji[edytuj | edytuj kod]

Po 1989 wielu działaczy NSZZ „Solidarność” zerwało z nim kontakty. Związał się wtedy z działaczem Młodzieży Wszechpolskiej Mariuszem Olchowikiem, który został prezesem Fundacji im. Prałata Henryka Jankowskiego. Instytut funkcjonował źle, a reakcji Jankowskiego nie było nawet po ujawnieniu w 2008 nagrań, w których prezes używa wulgaryzmów, a nawet grozi śmiercią Grzegorzowi Kalickiemu[27]. Ostatecznie Fundację zlikwidowano w 2009 w związku z dopuszczaniem się przez kierownictwo Fundacji wielu nieprawidłowości prawnych i doprowadzenie do dużych długów. Organizacja zajmowała się sprzedażą wody i wina z wizerunkiem Jankowskiego, a także książek o tematyce religijnej i patriotycznej. Z działalności tej nakazał wycofać się Jankowskiemu metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź[28].

Upolitycznienie Grobów Pańskich[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 1995 wystawiony w kościele św. Brygidy Grób Pański Henryk Jankowski ozdobił czerwonym płótnem, na którym znalazły się flagi hitlerowskich Niemiec, ZSRR, swastyka, sierp i młot, gwiazda Dawida oraz skróty (SS, NSDAP, NKWD, KGB, UB, PPR, KRN, PZPR, SDPR, PSL, UP i UW[29][30]). Twórczość Jankowskiego wywołała protesty polityków i prasy. Aleksander Małachowski napisał że jest to sianie nienawiści, SdRP zauważyła że są granice jątrzenia, kłamstwa i nienawiści, których nawet duchownym przekraczać nie wolno. Jacek Żochowski natomiast uznał twórczość Jankowskiego w kościele za bluźnierstwo i złożył protest na ręce prymasa[31]. Instalacja spotkała się też z dezaprobatą arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, który kazał ją usunąć[32]. Litery tworzące skróty: SdRP, PSL, UP i UW, arcybiskup usunął osobiście[33].

W 2001 ks. Jankowski stworzył nowy Grób Pański, który przedstawiał miniaturę zwęglonej stodoły w Jedwabnem z ludzkim szkieletem. Arcybiskup Gocłowski nakazał duchownemu usunąć cytat z Nowego Testamentu: Żydzi zabili Pana Jezusa i Proroków i nas także prześladowali.

Ostatni Grób Pański ks. Jankowskiego powstał w 2004 i wyrażał sprzeciw wobec Unii Europejskiej[30].

Zakaz głoszenia kazań[edytuj | edytuj kod]

W 1997 został ukarany zakazem głoszenia kazań na 12 miesięcy przez arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego za uczynienie z ambony „trybuny politycznej”[34]. Kara została na niego nałożona po wielkiej krytyce jego różnorakich kazań ze strony „Gazety Wyborczej” i części mediów. Znalazły się także środowiska broniące tych kazań i krytykujące media za wyrwanie fragmentów przemówień z kontekstu, wypaczając ich sens. Natomiast prokuratura uznała go winnym lżenia i poniżania Żydów, ale uznając, że to przestępstwo ma niewielki stopień szkodliwości społecznej, umorzyła postępowanie na okres próby wynoszący 2 lata[35]. Po roku zakaz głoszenia kazań został cofnięty, jednak po szerokim sprzeciwie w mediach utrzymano karę[potrzebny przypis]. Ponowny zakaz głoszenia kazań miał zostać wydany w 2004, gdy odwołano go z urzędu proboszcza[36], choć w komunikacie Gdańskiej Kurii Metropolitalnej zaprzeczono temu[37]. W 2008 w mediach pojawiła się informacja o ustnym uchyleniu zakazu przez nowego arcybiskupa gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Potwierdził to sam hierarcha, który powiedział, że cofnięcie zakazu było „wewnętrzną sprawą parafii i diecezji”[38]. Abp Gocłowski zaprzeczył jednakże, aby uprzednio wydał taki zakaz, choć w latach 2004-2008 ks. Jankowski faktycznie nie głosił kazań[39].

Proces z Pawłem Huelle[edytuj | edytuj kod]

W 2005 w Sądzie Okręgowym w Gdańsku Jankowski wytoczył proces dziennikarzowi Pawłowi Huelle o naruszenie dóbr osobistych. Jego zdaniem dobra osobiste miały naruszać, twierdzenia dziennikarza, że przemawia jak „gauleiter, gensek, a nie jak kapłan”, a za dobra materialne mógłby zamienić „polski paszport na paszport Volksdeutscha, Rosjanina czy Irakijczyka”. Huelle zarzucał też Jankowskiemu, że ten nie rozumie Ewangelii i przeciwstawia się ostentacyjnie nauczaniu papieża[40]. Ostatecznie proces zakończył się niekorzystnie dla Jankowskiego. Huelle nie musiał zamieszczać na własny koszt w „Rzeczpospolitej” przeprosin, nie musiał też powoda przepraszać ani wpłacać pieniędzy katolickiej organizacji charytatywnej Caritas, o co wnosił Jankowski[41]. Sąd natomiast obciążył kosztami postępowania Henryka Jankowskiego, który dodatkowo musiał zwrócić Pawłowi Huelle 1000 zł kosztów, które ten poniósł w związku z procesem.

Oskarżenia o molestowanie i wykorzystywanie seksualne małoletnich[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 2003 roku do sądu w Gdańsku zgłosili się rodzice małoletniego chłopca, którzy zaniepokojeni jego zachowaniem domagali się przymusowego leczenia syna. W trakcie czynności sądowych wyszło na jaw, że chłopiec od 2001, mając wówczas 13 lat, nocował na plebanii ks. Jankowskiego, spał z nim w jednym łóżku, jeździł z księdzem za granicę, otrzymywał prezenty oraz pomoc finansową. Na plebanii przebywali i nocowali również inni chłopcy w podobnym wieku. Po otrzymaniu tych informacji prokurator wszczął postępowanie karne wobec księdza Jankowskiego[potrzebny przypis]. W czasie śledztwa przeszukano plebanię, znaleziono wtedy: amunicję różnego kalibru (Jankowski nie miał pozwolenia na broń), plik papierów ze złożonym in blanko podpisem przeora klasztoru w Częstochowie i kasety video. W prokuraturze ustalono że na kasetach jest nagrane porno – ale bez udziału dzieci[42]. Wyszedł też na jaw fakt spożywania alkoholu i zażywania narkotyków przez ministrantów[43]. W grudniu 2004 prokurator Prokuratury Okręgowej w Elblągu umorzyła śledztwo, powołując się na opinię biegłego seksuologa Zbigniewa Lwa-Starowicza: Zachowanie polegające na całowaniu w usta, klepaniu po pośladkach, przyciąganiu mocno do siebie i jednocześnie przytulaniu do klatki piersiowej oraz głaskaniu po twarzy miały charakter publiczny. Wyżej wymienione zachowania księży wobec chłopców są dość często spotykane i w wielu przypadkach nie mają charakteru seksualnego, bywają formą okazywania bliskości[44].

Poruszaną przez media sprawę molestowania i wykorzystywania seksualnego nieletnich przez Jankowskiego, sam zainteresowany uznawał za kampanię oszczerstw prowadzoną przez Żydów i judeo-komunistów[45]. W 2013 roku materiały postępowania prokuratorskiego opublikował historyk i przyjaciel ks. Jankowskiego, Peter Raina, jak podkreślił, wykonując wolę zmarłego księdza. W książce zostały upublicznione m.in. protokoły zeznań świadków i opinii biegłych wraz ze wszystkimi danymi osobowymi małoletnich osób związanych z tą sprawą[46].

3 grudnia 2018 sprawa tego śledztwa została opisana w artykule pod tytułem „Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?” w „Dużym Formacie”, cotygodniowym dodatku do „Gazety Wyborczej[2]. Opisano tam również inne podejrzenia dokonania przez ks. Jankowskiego czynów pedofilskich i zarzuty o wykorzystywanie seksualne małoletnich. W artykule przedstawiono między innymi:

 • zarzut zmuszania do stosunków seksualnych 12-letniej dziewczynki
 • historię samobójstwa ciężarnej 16-latki, która – według relacji gazetowej – miała być wykorzystywana przez księdza.

Po ukazaniu się artykułu w „Dużym Formacie” w mediach ujawniła się kolejna kobieta oskarżająca księdza. Według niej Jankowski molestował ją, gdy miała zaledwie 6 lat[47].

Zdaniem gdańskiej działaczki kulturalnej Lidki Makowskiej wiedza o zachowaniach księdza Jankowskiego wobec osób małoletnich była w Trójmieście powszechna już w latach 90., jednak jego pozycja społeczna, bliskie kontakty z ludźmi władzy powodowały, że nie podjęto stanowczych działań, by temu zapobiec[48].

W grudniu 2018 Michał Wojciechowicz ogłosił, że w latach 80. był wykorzystywany seksualnie przez ks. Jankowskiego i zażądał demontażu jego pomnika w Gdańsku[49]. 21 lutego 2019 w ramach obywatelskiego nieposłuszeństwa pomnik Jankowskiego w Gdańsku został obalony[50].

Historyk Andrzej Friszke stwierdził, że „Ksiądz Jankowski był pedofilem i o tym wszyscy wiemy, ponadto był agentem bezpieki zwłaszcza w latach 1980-1981, a na te wszystkie zarzuty mamy dowody, więc jest ponurą postacią tamtych czasów”[51].

Kontakty z SB[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Henryka Jankowskiego autorstwa Gennadija Jerszowa, w 2019 usunięty ze skweru w Gdańsku

Według dr Majchrzaka z IPN Jankowski był kontaktem operacyjnym Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Libella” vel „Delegat”[52]. Potwierdził to Andrzej Friszke, zdaniem którego ks. Jankowski był agentem SB zwłaszcza w latach 1980-1981[51]. Zdaniem Bogdana Borusewicza Jankowski wskazał w 1984 Służbie Bezpieczeństwa osobę, która miała bezpośredni kontakt z ukrywającym się wówczas Borusewiczem i której obserwacja miała ją do niego doprowadzić[53].

Sprawa pomnika i tytułów honorowych[edytuj | edytuj kod]

31 sierpnia 2012, w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku, został odsłonięty pomnik Księdza Prałata Henryka Jankowskiego, kapelana „Solidarności”. Model figury kapłana wykonał w Kijowie Giennadij Jerszow, ukraiński artysta i przyjaciel księdza[54]. 21 lutego 2019 został on przewrócony przez 3 mężczyzn protestujących przeciwko brakowi reakcji władz Kościoła na doniesienia o jego pedofilii. 23 lutego 2019 zwolennicy ks. Jankowskiego ustawili pomnik z powrotem. 8 marca 2019 posąg został przez nich zdemontowany po raz kolejny po tym, jak Rada Miasta Gdańska uchwaliła jego usunięcie i zmianę nazwy skweru, na którym stał pomnik, od 2011 noszącego nazwę Skwer im. Księdza Henryka Jankowskiego, na Skwer Gyddanyzc[55].

W wyniku oskarżeń o molestowanie i wykorzystywanie seksualne małoletnich, Henryk Jankowski, 7 marca 2019, na mocy uchwały Rady Miasta Gdańska został pozbawiony tytułu Honorowego Obywatela Gdańska[56].

Odznaczenia i tytuły honorowe[edytuj | edytuj kod]

31 sierpnia 1984 został odznaczony przez prezydenta RP na uchodźstwie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[57][58].

W latach 80., wspólnie z Lechem Wałęsą, przyjął z rąk Juliusza Nowiny-Sokolnickiego (samozwańczego prezydenta RP na wychodźstwie) prywatny Order Świętego Stanisława. 3 maja 1989 polityk ten mianował go kontradmirałem[59].

W 1998 otrzymał medal Polonia Mater Nostra Est. Henryk Jankowski był przewodniczącym kapituły Orderu św. Brygidy w Gdańsku, która wręcza prywatne odznaczenie – Order Świętej Brygidy[60].

W 1990 został kapelanem Jego Świątobliwości[61].

15 grudnia 2000 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gdańska (pozbawiony tytułu w 2019)

10 maja 2007 został odznaczony przez ministra Romana Giertycha Medalem Komisji Edukacji Narodowej[62].

31 sierpnia 2012, w Gdańsku, został odsłonięty jego pomnik (pomnik zdemontowany w 2019).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Prałat Henryk Jankowski nie żyje. gazeta.pl, 12 lipca 2010. [dostęp 2017-07-02].
 2. a b Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?, „wyborcza.pl” [dostęp 2018-12-03].
 3. Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski: Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019, s.17-18
 4. a b c Bożena Aksamit, Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?, „wyborcza.pl”, 3 grudnia 2018 [dostęp 2018-12-03].
 5. Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski: Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019, s.18
 6. Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski: Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019, s.24,26.
 7. Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski: Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019, s.26,27.
 8. Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski: Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019, s.29.
 9. Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski: Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019, s.30.
 10. Magda Roszkowska: "Prałat Jankowski tak wyobrażał sobie swoje życie: je szczupaki i rozmawia z ministrami". [dostęp 2019-08-11].
 11. Zbigniew Noskowski: "Prałat story". [dostęp 2019-08-20].
 12. Mirosław Miarczyński: "Watykan potwierdził odwołanie ks. Jankowskiego. [dostęp 2019-08-20].
 13. Ewa Czaczkowska: "Prałat Henryk Jankowski ponownie na ambonie". [dostęp 2019-08-20].
 14. "Prałat Jankowski przeszedł na emeryturę". [dostęp 2019-08-20].
 15. Ewa Czaczkowska: "Prałat Henryk Jankowski ponownie na ambonie". [dostęp 2019-08-20].
 16. "Prałat Jankowski przeszedł na emeryturę". [dostęp 2019-08-20].
 17. Robert Kiewlicz: "Prałat Henryk Jankowski pożegnał się z parafią". [dostęp 2019-08-20].
 18. Marek Lasota: O raporcie Sejmowej Komisji Śledczej poświęconym Grupie „D”. polska1918-89. [dostęp 2018-05-12].
 19. http://nielekajciesie.org.pl/wp-content/uploads/2019/02/Report_POLISH.pdf
 20. Uczczono przejście ks. Jankowskiego na emeryturę. fakty.interia.pl, 2009-09-27. [dostęp 2017-07-02].
 21. Dorota Abramowicz, Mira Suchodolska: Prałat Jankowski sprzedał auta i napisze autobiografię. polskatimes.pl, 2009-09-28. [dostęp 2017-07-02].
 22. Debata: Tusk kontra związkowcy. newsweek.pl, 2009-05-18. [dostęp 2017-07-02].
 23. Ksiądz Henryk Jankowski: Gwiazda i Wałęsa pojednajcie się. trojmiasto.wyborcza.pl, 2010-04-17. [dostęp 2017-07-02].
 24. Odpowiadam oszczercom! Ksiądz prałat Henryk Jankowski. naszawitryna.pl, 2001-07-16. [dostęp 2017-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-16)].
 25. Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski: Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019, s.550
 26. Marcin Kornak: Brunatna księga 1987–2009. Warszawa: Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, 2009, s. 265.
 27. Marcin Kornak: Brunatna księga 1987–2009. Warszawa: Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, 2009, s. 432.
 28. Katarzyna Włodkowska: Koniec instytutu prałata Jankowskiego. trojmiasto.wyborcza.pl, 2009-04-05. [dostęp 2017-07-02].
 29. Andrzej Gaca, Krystyna Kamińska, Zbigniew Naworski: Historia i współczesność Świat i Polska Ludzie i Poglądy. T. 2. Toruń: Towarzystwo Wspierania Nauki sp. z o.o. „GLOB”, 2000, s. 138. ISBN 83-904818-2-0.
 30. a b PAP: Wielkopiątkowa tradycja strojenia grobu Chrystusa. wiadomosci.onet.pl, 2013-03-28. [dostęp 2017-07-02].
 31. Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski: Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019, s.224.
 32. Groby pańskie zaangażowane. polityka.pl. [dostęp 2017-07-02].
 33. Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski: Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019, s.225.
 34. Arcybiskup Gocłowski: ksiądz Jankowski był dzielnym kapłanem. wprost.pl, 2010-07-13. [dostęp 2017-07-02].
 35. Marcin Kornak: Brunatna księga 1987–2009. Warszawa: Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, 2009, s. 34.
 36. Zbigniew Noskowski: "Prałat story". [dostęp 2019-08-20].
 37. "Ks. Bock: prałat Jankowski nie ma zakazu głoszenia kazań". [dostęp 2019-08-20].
 38. Agnieszka Kazimierczuk: "Abp. Głódź cofnął zakaz głoszenia kazań prałatowi Jankowskiemu". [dostęp 2019-08-20].
 39. Ewa Czaczkowska: "Prałat Henryk Jankowski ponownie na ambonie". [dostęp 2019-08-20].
 40. Marcin Kornak: Brunatna księga 1987–2009. Warszawa: Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, 2009, s. 265.
 41. Sąd ogłosi wyrok w sprawie ks. Jankowski – pisarz Paweł Huelle
 42. Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski: Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019, s.326, 328
 43. Marcin Kornak: Brunatna księga 1987–2009. Warszawa: Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, 2009, s. 261.
 44. Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?, „wyborcza.pl” [dostęp 2018-12-03].
 45. Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski: Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019, s.550
 46. Krzysztof M. Kaźmierczak, „Byłem świadkiem całowania chłopców” – mówi Peter Raina o prałacie Jankowskim, „Gloswielkopolski.pl”, 21 października 2013 [dostęp 2018-03-18].
 47. Ofiary ks. Jankowskiego opisują porażające szczegóły. "Pamiętam tylko, że mi wtedy włożył rękę". gazeta.pl, 2018-12-06. [dostęp 2018-12-06].
 48. Magda Mieśnik: Gdańska działaczka Lidka Makowska: Już w 1993 r. słyszałam o gwałtach Jankowskiego. wp.pl, 2018-12-07. [dostęp 2018-12-07].
 49. Aneta Olender: "Albo usuniecie pomnik, albo go zburzę". Ofiara ks. Jankowskiego traci cierpliwość. natemat.pl, 30 grudnia 2018. [dostęp 2018-12-30].
 50. Przewrócony pomnik księdza Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Kto to zrobił?, www.tvn24.pl [dostęp 2019-02-21].
 51. a b Andrzej Friszke: prałat Jankowski był pedofilem i agentem SB. onet.pl, 24 lutego 2019. [dostęp 2019-02-24].
 52. Grzegorz Majchrzak, Kontakt operacyjny „Delegat” vel „Libella”. ipn.gov.pl, 2009. [dostęp 3 grudnia 2018].
 53. Bogdan Borusewicz: Pedofilia mogła być podstawą werbunku księdza Jankowskiego przez SB, wyborcza.pl [dostęp 2019-02-27].
 54. W Gdańsku stanie pomnik ks. Jankowskiego. Ostatnie przygotowania trwają. wpolityce.pl, 2012-08-31. [dostęp 2017-07-02].
 55. Zdemontowali pomnik księdza Jankowskiego, TVN24.pl [dostęp 2019-03-08].
 56. Radni Gdańska zdecydowali o rozbiórce pomnika Henryka Jankowskiego. Alternatywa. [dostęp 7 marca 2019].
 57. Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 15, Nr 3 z 31 grudnia 1984. 
 58. Roman Lewicki (red.), Pomoc Krajowi przez niepodległościowe uchodźstwo, 1945–1990, Londyn 1995, s. 12
 59. Jan Strzemieniewski, „Generałowie” Juliusza Nowina-Sokolnickiego, „Mars” nr 13 z 2002, s. 139.
 60. Mazowsze – Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca im. Tadeusza Sygietyńskiego. cojestgrane.pl. [dostęp 2017-07-02].
 61. Ks. Prałat Henryk Jankowski. Kuria Metropolitalna Gdańska. [dostęp - 25 lutego 2019].
 62. Ks. Jankowski otrzymał medal od Giertycha. fakty.interia.pl, 2007-05-10. [dostęp 2017-07-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]