Kwas propionowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kwas propionowy
Kwas propionowy
Kwas propionowy
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C3H6O2
Inne wzory C2H5COOH
Masa molowa 74,08 g/mol
Wygląd oleista ciecz[2]
Identyfikacja
Numer CAS 79-09-4
PubChem 1032[3]
DrugBank DB03766[4]
Podobne związki
Pochodne kwas mlekowy
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Kwas propionowy (kwas propanowy według obecnej nomenklatury IUPAC) – organiczny związek chemiczny z grupy kwasów karboksylowych.

W temperaturze pokojowej jest to bezbarwna ciecz rozpuszczalna w wodzie, o nieprzyjemnym ostrym zapachu, stosowana przy wyrobie rozcieńczalników oraz substancji zapachowych. Występuje w mleku i jest wytwarzany w przewodzie pokarmowym zwierząt.

Jest stosowany w przemyśle spożywczym jako środek do konserwacji żywności o symbolu E-280. Dodawany do chleba paczkowanego krojonego i chleba żytniego oraz do wyrobów ciastkarskich. Maksymalna dawka 3000 mg/kg. Dodawany jest również do pasz zwierzęcych jako środek przeciwpleśniowy.

Bakterie propionowe należące do rodzaju Propionibacterium wytwarzają kwas propionowy w fermentacji propionowej i mają zdolność rozkładu cukrów, błonnika i pektyn. Guma guar oraz pektyny są znacznie szybciej metabolizowane przez bakterie jelita grubego. Wytwarzany w tym procesie kwas propionowy i kwas masłowy, korzystnie oddziałuje na organizm człowieka. Kwas propionowy sprzyja hamowaniu syntezy cholesterolu, a kwas masłowy może być stymulatorem jelitowego systemu odpornościowego.

Dane przeciwpożarowe[edytuj | edytuj kod]

Kwas propionowy jest palną cieczą. Pary tworzą z powietrzem mieszaniny wybuchowe. Gromadzą się w dolnych partiach pomieszczeń i w zagłębieniach terenu.

Parametry:

  • temperatura zapłonu: 54 °C
  • temperatura samozapłonu: 475-515 °C
  • klasa wybuchowości – IIA
  • klasa niebezpieczeństwa pożarowego – 2
  • granice wybuchowości: 2,9-12,1%

Oddziaływanie na człowieka i działania uboczne[edytuj | edytuj kod]

Kwas propionowy jest wchłaniany do organizmu człowieka przez drogi oddechowe, skórę i przewód pokarmowy. Wdychane pary kwasu drażnią śluzówkę jamy ustnej, oczu, nosa, górnych dróg oddechowych. Działanie kwasu propionowego może spowodować łzawienie, nieżyt nosa, kaszel, bóle w klatce piersiowej, nieżyt żołądka. Kwas propionowy w kontakcie ze skórą powoduje oparzenia. Oparzenia oczu mogą doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Przypisy

  1. Kwas propionowy. European Chemical Substances Information System.
  2. a b c d e f Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne: Farmakopea Polska X. Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2014, s. 4276. ISBN 978-83-63724-47-7.
  3. Kwas propionowy – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
  4. Kwas propionowy (DB03766) – informacje o substancji aktywnej (ang.). DrugBank.