Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej
Awers
Awers Srebrnego Medalu
Awers
Awers Złotego Medalu
Rewers
Rewers Złotego Medalu
Baretka
Baretka Złotego Medalu
Baretka
Baretka Srebrnego Medalu
Ustanowiono 15 lipca 1976

Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej – polskie odznaczenie cywilne nadawane przez Przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Historia[edytuj]

Medal został ustanowiony 15 lipca 1976 uchwałą Prezydium Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa w celu wyróżnienia osób i jednostek organizacyjnych zasłużonych w upamiętnianiu miejsc pamięci[1].

Medal posiada dwa stopnie:

  • I stopień – Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej,
  • II stopień – Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Zasady nadawania[edytuj]

Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadawany jest osobom i jednostkom organizacyjnym za szczególne zasługi w upowszechnianiu idei pamięci narodowej oraz wyróżniającą się działalność związaną z upamiętnianiem miejsc walk i męczeństwa Narodu Polskiego, a także opiekę nad tymi miejscami.

Medal nadaje Przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z własnej inicjatywy lub na wniosek:

  • Prezydium Rady,
  • Sekretarza Generalnego Rady,
  • Wojewódzkich Komitetów Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa,
  • Właściwej polskiej placówki dyplomatycznej, jeżeli dotyczy obywatela obcego państwa lub jednostki organizacyjnej położonej w obcym państwie.

Nadanie medalu potwierdza się legitymacją wręczaną łącznie z medalem.

Opis odznaki[edytuj]

Odznaką medalu jest metalowy krążek o średnicy 32 mm. Na awersie pole podzielone jest regularnymi ośmioma wypukłymi promieniami-żeberkami, a pośrodku umieszczony jest w srebrzystym lub złotym obrzeżu na tle z czarnej emalii znak przedstawiający od góry pionowo dwa srebrzyste miecze grunwaldzkie skierowane ostrzem w dół. U dołu znicz z trzema płomieniami z czerwonej emalii. Na rewersie umieszczony jest tłoczony napis w czterech wierszach: "RADA / OCHRONY / PAMIĘCI WALK / I MĘCZEŃSTWA".

Medal zawieszony jest na jedwabnej wstążce koloru czerwonego o szerokości 34 mm z pięcioma pionowymi białymi paskami na przemian z czterema paskami czerwonymi, po 2 mm szerokości każdy.

Medal nosi się zawieszony na wstążeczce na lewej piersi, po orderach i odznaczeniach państwowych.

Utrata medalu[edytuj]

Utrata medalu następuje w razie prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych. Przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa może pozbawić medalu odznaczoną osobę lub jednostkę organizacyjną, jeżeli zostało stwierdzone, że odznaczenie nastąpiło na skutek wprowadzenia w błąd albo że odznaczona osoba lub jednostka organizacyjna stała się niegodna medalu.

Przypisy

  1. Zygmunt Traczyk: Ziemia Gubińska 1939 – 1949… s. 28

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]