Przejdź do zawartości

Metro w Limie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jeden z pociągów Tren Urbano
Stacja San Juan
Plan rozbudowy metra w Limie

Metro w Limie, oficjalnie z hiszp. Tren Urbano de Lima – jeden z systemów transportu publicznego świadczącym usługi przewozowe na terenie obszaru metropolitarnego Limy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie lat 1972 i 1973 specjalnie powołana robocza grupa METROLIMA opracowała studium wykonalności i projekt techniczny mający na celu stworzyć ideę budowy pierwszej linii metra w mieście. Pierwszy projekt został przyjęty i zaakceptowany przez rząd Peru w 1974 r., jednakże z powodu panującego w tamtych latach międzynarodowego kryzysu gospodarczego, postanowiono odłożyć budowę metra na późniejsze lata. Począwszy od 1986 r. za rządów Alana Garcíi Péreza zaczęto powoli wdrażać środki finansowe, przygotowywać plany i dokumentacje na realizację projektu, który rozpoczął się w 2001 r. i w tym też roku rozpoczęto regularną budowę pierwsze linii metra. Otwarcia dokonano w 2003 r. czego dokonał sam alkad Limy Luis Castañeda.

Linie metra[edytuj | edytuj kod]

Obecnie funkcjonuje jedna linia metra otwarta w 2003 a ukończona w 2005 r., która posiada 21,5 km długości i 16 stacji na swej trasie.

Plany rozbudowy[edytuj | edytuj kod]

Stworzony plan sieci rozwoju metra dla obszaru metropolitarnego LimaCallao obejmuje łącznie 7 linii:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]