Metro w Sofii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Metro w Sofii
metro
Logotyp
Mapa metra
ilustracja
Państwo  Bułgaria
Lokalizacja Sofia
Operator Столична община
Liczba linii 2
Lata funkcjonowania od 1998
Dzienna
liczba pasażerów
~450 000[1]
Infrastruktura
Długość sieci 39 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Napięcie zasilania trzecia szyna =825 V (DC)
Liczba stacji 34
Tabor
Liczba pojazdów 52
Portal Transport szynowy

Metro w Sofii (bułg. Софийско метро, Sofijsko metro) – system podziemnego transportu publicznego w stolicy Bułgarii, Sofii. System składa się z dwóch linii o długości 39 km, na której znajdują się 34 stacje. Podróż całym odcinkiem I linii metra trwa łącznie 27 minut. Perony na stacjach mierzą zazwyczaj 120/105 metrów długości[2], średni odstęp pomiędzy stacjami wynosi 1,1 km, a maksymalna prędkość pociągów to 90 km/h.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze plany metra powstały w latach 60. XX wieku, zaś pierwsze odcinki zbudowano na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, później budowę metra wstrzymano z powodu problemów finansowych, poważną przeszkodą okazała się konieczność drążenia głębokich tuneli pod historycznym centrum miasta. Prace wznowiono w latach 90. XX wieku. Otwarcie pierwszej linii odbyło się w styczniu 1998, wówczas odcinek ten składał się z 5 stacji. Już w roku 1999 włączono do eksploatacji stację Opyłczenska (Опълченска), rok później stację Serdika (Сердика), a w 2003 odcinek przedłużono do stacji Obelja (Обеля). W dniu 8 maja 2009 roku linię pierwszą uzupełniono, uruchamiając 5 nowych stacji; od stadionu Wasyla Lewskiego (Стадион Васил Левски) do stacji Mładost 1 (Младост 1). Początkowo linia pierwsza funkcjonowała jako dwa niezależne odcinki (Обеля-Сердика oraz Стадион Васил Левски-Младост 1) a dopiero we wrześniu 2009 otwarto brakujący odcinek (Сердика-Стадион Васил Левски) wraz ze stacją Uniwersytet Sofijski im. św. Klimenta Ochridskiego (СУ Св. Климент Охридски). 25 kwietnia 2012 otworzono odcinek od stacji Mładost 1 (Младост 1) do stacji Carigradsko Szose (Цариградско шосе) ze stacją pośrednią Mładost 3 (Младост 3). W dniu 5 kwietnia 2015 r. z lekkim opóźnieniem wobec projektu otwarto ostatni fragment linii „1” od Carigradsko Szose do międzynarodowego lotniska Sofia.

Druga linia biegnie od stacji Łozenec (Лозенец) przez stację Serdika (Сердика) na północ do głównego dworca kolejowego, a następnie na zachód poprzez osiedle Nadeżda (Надежда) do osiedla Obelja (Обеля) gdzie spotka się z linią pierwszą. W dalszej przyszłości planowana jest odnoga na północ do osiedla Ilijanci (Илиянци). Linia ta w przyszłości będzie liczyła 16 km długości. Na początku 2009 roku ruszyła budowa 11 km, 11 stacji odcinka drugiej linii pomiędzy osiedlem Obelja (Обеля) i bulwarem Czerni Wrych (булевард Черни Връх)[3]. Uruchomienie odbyło się w sierpniu 2012 roku. Na dzień dzisiejszy rozważa się wydłużenie drugiej linii o dwie stacje na południe do osiedla Hladilnika (кв. Хладилника), odcinek ten miałby być budowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Sieć docelowo ma składać się z trzech linii o łącznej długości 52 km, na których ma znajdować się 47 stacji. Również do 2014 roku przewiduje się również odgałęzienie od stacji Mładost 1 (Младост 1) na południe w osiedle Mładost 4 (Младост 4) do Business Park Sofia (Бизнес Парк София) wraz z trzema stacjami, w dalszej przyszłości również czwartą w ramach skomunikowania z kolejką linową Simeonowo (Симеоново).

Trzecia linia ma przebiegać od osiedla Owcza Kupeł (Овча купел) przez osiedla Krasno seło (Красно село) i Hipodruma (Хиподрума), następnie przez centrum (przecięcie z linią drugą na stacji Pałac Kultury (НДК) oraz z pierwszą w okolicy Uniwersytetu Sofijskiego), na wschód w ciągu bulwaru Władimira Wazowa do kompleksu osiedli Lewski oraz kilkaset metrów na południe w okolice Botewgradsko Szose (бул. Ботевградско Шосе), gdzie ma być również zlokalizowana zajezdnia dla trzeciej linii. Realizacja przewidziana jest na lata 2014–2020. Przewiduje się dwa odgałęzienia – w części wschodniej na południe do osiedla Pawłowo (кв. Павлово) oraz w części zachodniej na południe do Armeec Arena Sofia (Армеец Арена София).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]