Metro w Toronto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Metro w Toronto
Metro w Toronto
Dane ogólne
Lokalizacja Toronto
Rodzaj transportu metro
Data uruchomienia 1954
Infrastruktura
Całkowita
długość linii
70 km
Liczba linii 4
Liczba pojazdów 706
Liczba stacji 69
Inne informacje
Rozstaw toru 1495 mm
Operator Toronto Transit Commission

Metro w Toronto (ang: Toronto subway and RT) – system metra w Toronto, w prowincji Ontario, w Kanada, składający się zarówno podziemnych jak i podwyższonej linii kolejowych, obsługiwanych przez Toronto Transit Commission (TTC).

Metro w Toronto jest pierwszym systemem metra w Kanadzie, z pierwszej linią z 12 stacjami pod Yonge Street, która została otwarta w 1954. Od tego czasu, system rozrósł się do największego systemu metra w Kanadzie i drugim najbardziej obleganym, po metrze w Montrealu, pod względem dziennych przejazdów, obejmujący cztery linie i 69 stacji i 70 km (43 mil) toru[1]. System metra jest bardzo popularnym sposobem transportu publicznego w Toronto, z średnio 948 100 pasażerów w każdym dniu tygodnia (od 1 kwartału 2010)[2].

TTC czasami używa terminu "rapid transit" wewnętrznie by opisać wszystkie cztery linie, ale w miejscach publicznych zwyczajowo nazywane są liniami metra, z wyjątkiem Scarborough RT, która jest nazywana po prostu "RT".

Obecne priorytety dla rozbudowy to rozbudowa zachodniej gałęzi linii Yonge-University-Spadina na północ od Toronto, tworząc nową linię pod Eglinton Avenue i rozbuowa linii Sheppard w obu kierunkach z obecnych przystanków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]