Metro w Stambule

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Metro w Stambule
metro
Logotyp
ilustracja
Państwo

 Turcja

Lokalizacja

Stambuł

Organizator

Istanbul Metropolitan Municipality

Operator

Metro Istanbul

Liczba linii

9

Lata funkcjonowania

od 2000

Dzienna
liczba pasażerów

1,36 mln

Roczna
liczba pasażerów

495 mln

Infrastruktura
Schemat sieci
Długość sieci

144 km

Rozstaw szyn

1435 mm

Liczba stacji

111

Strona internetowa
Portal Transport szynowy

Metro w Stambule – system szybkiego transportu podziemnego, który obsługuje miasto Stambuł w Turcji. Obsługiwany jest przez Metro Istanbul, przedsiębiorstwo publiczne, kontrolowane przez gminę metropolitalną w Stambule. Najstarszą częścią metra jest linia M1, która została otwarta w 1989 roku; obecnie obejmuje 104 stacje w eksploatacji, a 64 kolejne są w budowie.

Jedna z najstarszych stacji

Budowę pierwszej linii Tünel rozpoczęto już w 1875 roku. Była to jedna z pierwszych linii w Europie a zarazem najkrótsza, licząca 0,573 km, o różnicy poziomów 60 metrów między stacjami.

Obecnie system składa się z siedmiu linii nazwanych M1, M2, M3, M4, M5, M6 i M7. Kolejne linie są w budowie lub w planach: M8 (Bostancı-Dudullu) będzie po stronie azjatyckiej, podczas gdy M7 (Kabataş-Mahmutbey), M9 (Ataköy-İkitelli) będzie po stronie europejskiej.

Europejska i azjatycka część metra w Stambule jest połączona tunelem Marmaray, który łączy je w jeden system transportowy oraz kolejką linową F1 i siecią naziemną tramwajów linii T1 i T4.

Linie[edytuj | edytuj kod]

Linie metra:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]