Metro w Rzymie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Metro w Rzymie
Metro w Rzymie
Pociąg typu MA 300 obsługujący linię A na stacji metra Vittorio Emmanuele
Dane ogólne
Lokalizacja Rzym, Włochy
Rodzaj transportu metro
Data uruchomienia 1955
Infrastruktura
Całkowita
długość linii
54,6 km
Liczba linii 3
Liczba pojazdów 82
Liczba stacji 68
Inne informacje
Prześwit toru 1435 mm
Operator ATAC
Portal Portal Komunikacja miejska
Logo
Sieć metra w Rzymie

Metro w Rzymie – system podziemnej kolei miejskiej zlokalizowany w stolicy Włoch- Rzymie, składający się obecnie z dwóch przecinających się linii A i B. Obie linie spotykają się przy dworcu kolejowym Roma Termini.

Pierwszy odcinek linii B (Termini-Laurentina) zbudowano w 1955 roku. Północne przedłużenie do stacji Rebibbia otwarto w 1990 roku. Linię A pomiędzy Anagnina a Ottaviano otwarto w 1980 roku. Przedłużenie na zachód do Battistini uruchomiono w 2000 roku.

W dniu 13 czerwca 2012 oddano pięciokilomterową (4 stacje) linię B1 będąca odnogą linii B od stacji Bologna w kierunku północnym.

Linia C: Trwają prace pomiędzy stacjami Pantano, Graniti, Finocchio, Bolognetta, Borghesiana, Fontana Candida, Grotte Celoni, Torre Gaia, Torre Angela, Giardinetti, Giglioli, Torre Spaccata, Alessandrino, Parco di Centocelle, Mirti, Gardenie, Teano, Malatesta, Pigneto (FR1), Lodi, San Giovanni (linia A), Amba Aradan, Colosseo (linia B), Venezia. Odcinek między stacjami Pantano i San Giovanni ma być oddany do użytku w czerwcu 2014. Odcinek między San Giovanni i Venezia, i dalej, San Pietro, Risorgimento, Ottaviano (linia A) i Clodio-Mazzini ma być oddawany do użytku etapami do 2025 roku. Latem 2010 zrezygnowano z budowy pomiędzy stacjami Venezia i San Pietro stacji Argentina i Chiesa Nuova. Źródła włoskie podają też, że są już gotowe plany budowy Linii D, oraz przedłużenia linii A i B o kolejne kilka stacji na każdym z obecnych końców, a także przedłużenia linii C w kierunku północnym poza stację Clodio-Mazzini.

Od końca lata 2012 cała linia A, wraz ze stacjami i korytarzami jest pokryta zasięgiem sieci telefonii komórkowej. Dotyczy to również otwartej w 2014 roku linii C. Docelowo zasięg będzie pokrywał także stacje znajdujące się na liniach B.

Linie metra[edytuj | edytuj kod]

Linia Kolor na mapie Otwarcie Liczba stacji Długość linii Stacje końcowe
A pomarańczowy 1980 27 18,425 km BattistiniAnagnina
B niebieski 1955 25 22 km RebibbiaLaurentina
C zielony 2014 13 15 km Monte Compatri-PantanoParco di Centocelle

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]