Metro w Doniecku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Metro w Doniecku (ukr. Донецьке метро, ros. Донецкое метро) – planowany (budowa zawieszona) system kolei podziemnej w Doniecku na Ukrainie. Jeśli powstanie, będzie czwartym takim systemem w kraju, po kijowskim, charkowskim oraz dnieprowskim. Długoterminowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje zbudowanie trzech linii i 22 stacji.

Historia i współczesność[edytuj | edytuj kod]

Schemat sieci metra w Doniecku

Budowa metra miała się rozpocząć już w 1992, lecz z powodu złej kondycji finansowej miasta przekładano jej rozpoczęcie. Rozpoczęła się więc dopiero w 2000, lecz szybko zabrakło pieniędzy na wynagrodzenia. W 2004 rząd ukraiński zapewnił fundusze na dalszą budowę i do 2014 powstawał pierwszy odcinek I linii (czerwonej). Otwarcie tego odcinka planowało się na koniec 2010 lub później.

Budowany odcinek miał długość 9,6 km i mieścił się na nim 6 stacji. Są to: Proletarśka (Пролетарська), Czumakowśka (Чумаковська), Czerwone Misteczko (Червоне мiстечко), Muszketowśka (Мушкетовська), Liwobereżna (Лівобережна), oraz Politechnicznyj Instytut (Політехнічний інститут).

W związku z wojną w Donbasie budowa metra została przerwana do odwołania.

Plany na przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Budowany odcinek będzie w przyszłości częścią czerwonej linii nr 1, która ma nosić nazwę Пролетарсько-Київська, czyli proletarsko-kyjiwśka. Na jej trasie będzie 15 stacji, zaś jej całkowita długość ma wynosić 21 km. Dodatkowo mają powstać linia nr 2 niebieska – szachtarśko-makijiwśka (Шахтарсько-Макiївська) oraz linia nr 3 zielona petrowśko-czerwonohwardijśka (Петровсько-Червоногвардiйська).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]