Metro w Los Teques

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Metro Los Teques
metro
Ilustracja
Stacja metra
Państwo  Wenezuela
Lokalizacja Los Teques
Liczba linii 1 (planowane 3)
Lata funkcjonowania od 2006
Dzienna
liczba pasażerów
ok. 35 500 dziennie[1]
Infrastruktura
Długość sieci 10,2 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Liczba stacji 3
Portal Transport szynowy

Metro w Los Teques (hiszp. Metro de Los Teques) - system metra w mieście Los Teques, stolicy stanu Miranda w północnej Wenezueli. Pierwszy odcinek metra został otwarty 3 listopada 2006 r[2]. W sumie cały system metra w Los Teques ma liczyć 3 linie i 11 stacji.

Historia budowy[edytuj | edytuj kod]

W 1986 r. Ministerstwo Transportu rządu Wenezueli rozpoczęło badania nad studium wykonalności szybkiego systemu kolei miejskiej na obszarze metropolitarnym Los Teques. Budowa ta ma na celu szybkie i sprawne połączenie Los Teques i stolicy kraju Caracas oraz zapewnienie dogodnej komunikacji łącznie z przesiadkami pomiędzy tymi miastami z powodu ich niewielkiej odległości od siebie. 19 października 1998 r. podjęto decyzję o powołaniu spółki C.A Metro de Los Teques jako organu zarządzającego i administrującego cały projekt budowy metra. W 2001 rozpoczęły się pierwsze prace budowlane od stacji Las Adjuntas w Caracas, gdzie obydwa systemy metra się łączą do Alí Primera - pierwszej stacji nowo budowanego systemu Los Teques. Prace miały na celu wybudowanie kilku wiaduktów, dwóch tuneli oraz samej stacji Alí Primera wraz z całą potrzebną infrastrukturą, bez przystanków pośrednich pomiędzy tymi dwoma stacjami. Szacuje się budowa całego tego odcinka metra pochłonęła 800 mln dolarów. Nowo wybudowany odcinek o długości 9,5 km został otwarty 3 listopada 2006 r. i w tym samym dniu rozpoczęły się regularne kursy pociągów. Początkowo pociągi kursowały tylko w godzinach porannego i popołudniowego szczytu, do momentu wybudowania drugiego toru pomiędzy stacjami[3], którego to budowa zakończyła się w grudniu 2007 r.

Plan rozbudowy[edytuj | edytuj kod]

Schemat całej sieci metra w Los Teques, łącznie z odcinkami i stacjami budowanymi i planowanymi

20 marca 2007 formalnie rozpoczęto proces przedłużania istniejącego systemu o kolejne stacje, które formalnie będą częścią linii nr 2. Do 2012 planowana jest budowa 12 km odcinka oraz 5 nowych stacji[4], z których 3 będą znajdowały się w obrębie Los Teques a 2 pozostałe w obszarze metropolitarnym, gdzie ostatnia stacja linii nr 2 San Antonio ma znajdować się w mieście San Antonio de Los Altos. Po wybudowaniu drugiej linii metra w latach 2012 - 2015 planowana jest budowa trzeciej, ostatniej linii liczącej łącznie 18,5 i 5 stacji.

Stacje i linie metra[edytuj | edytuj kod]

Stacja Alí Primera
Stacje i linie metra w Los Teques
Linia Stacja Stacja Długość, km Dodatkowe informacje
1 Las Adjuntas Alí Primera 9,5 funkcjonuje
2 Alí Primera Guaicaipuro 0,7 funkcjonuje
Guaicaipuro Miranda 1 w budowie, uruchomienie w 2013
Miranda Los Cerritos 1,7 w budowie, uruchomienie w 2014
Los Cerritos Carrizal 1,7 w budowie, uruchomienie w 2014
Carrizal Las Minas 4,3 w budowie, uruchomienie w 2015
Las Minas San Antonio 2,5 w budowie, uruchomienie w 2015
3 San Antonio La Morita 1,5 planowana
La Morita San Diego 1,6 planowana
San Diego Potrerito 4,9 planowana
Potrerito La Mariposa 3 planowana
La Mariposa La Rinconada 7,5 planowana
 Zobacz też: Metro w Caracas.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]