Metro w Los Teques

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Metro Los Teques
Metro Los Teques
Stacja metra
Dane ogólne
Lokalizacja Los Teques,  Wenezuela
Rodzaj transportu metro
Data uruchomienia 2006
Infrastruktura
Całkowita
długość linii
10,2 km
Liczba linii 1 (planowane 3)
Liczba stacji 3
Inne informacje
Rozstaw toru 1435 mm

Metro w Los Teques (hiszp. Metro de Los Teques) - system metra w mieście Los Teques, stolicy stanu Miranda w północnej Wenezueli. Pierwszy odcinek metra został otwarty 3 listopada 2006 r[1]. W sumie cały system metra w Los Teques ma liczyć 3 linie i 11 stacji.

Historia budowy[edytuj | edytuj kod]

W 1986 r. Ministerstwo Transportu rządu Wenezueli rozpoczęło badania nad studium wykonalności szybkiego systemu kolei miejskiej na obszarze metropolitarnym Los Teques. Budowa ta ma na celu szybkie i sprawne połączenie Los Teques i stolicy kraju Caracas oraz zapewnienie dogodnej komunikacji łącznie z przesiadkami pomiędzy tymi miastami z powodu ich niewielkiej odległości od siebie. 19 października 1998 r. podjęto decyzję o powołaniu spółki C.A Metro de Los Teques jako organu zarządzającego i administrującego cały projekt budowy metra. W 2001 rozpoczęły się pierwsze prace budowlane od stacji Las Adjuntas w Caracas, gdzie obydwa systemy metra się łączą do Alí Primera - pierwszej stacji nowo budowanego systemu Los Teques. Prace miały na celu wybudowanie kilku wiaduktów, dwóch tuneli oraz samej stacji Alí Primera wraz z całą potrzebną infrastrukturą, bez przystanków pośrednich pomiędzy tymi dwoma stacjami. Szacuje się budowa całego tego odcinka metra pochłonęła 800 mln dolarów. Nowo wybudowany odcinek o długości 9,5 km został otwarty 3 listopada 2006 r. i w tym samym dniu rozpoczęły się regularne kursy pociągów. Początkowo pociągi kursowały tylko w godzinach porannego i popołudniowego szczytu, do momentu wybudowania drugiego toru pomiędzy stacjami[2], którego to budowa zakończyła się w grudniu 2007 r.

Plan rozbudowy[edytuj | edytuj kod]

Schemat całej sieci metra w Los Teques, łącznie z odcinkami i stacjami budowanymi i planowanymi

20 marca 2007 formalnie rozpoczęto proces przedłużania istniejącego systemu o kolejne stacje, które formalnie będą częścią linii nr 2. Do 2012 planowana jest budowa 12 km odcinka oraz 5 nowych stacji[3], z których 3 będą znajdowały się w obrębie Los Teques a 2 pozostałe w obszarze metropolitarnym, gdzie ostatnia stacja linii nr 2 San Antonio ma znajdować się w mieście San Antonio de Los Altos. Po wybudowaniu drugiej linii metra w latach 2012 - 2015 planowana jest budowa trzeciej, ostatniej linii liczącej łącznie 18,5 i 5 stacji.

Stacje i linie metra[edytuj | edytuj kod]

Stacja Alí Primera
Stacje i linie metra w Los Teques
Linia Stacja Stacja Długość, km Dodatkowe informacje
1 Las Adjuntas Alí Primera 9,5 funkcjonuje
2 Alí Primera Guaicaipuro 0,7 funkcjonuje
Guaicaipuro Miranda 1 w budowie, uruchomienie w 2013
Miranda Los Cerritos 1,7 w budowie, uruchomienie w 2014
Los Cerritos Carrizal 1,7 w budowie, uruchomienie w 2014
Carrizal Las Minas 4,3 w budowie, uruchomienie w 2015
Las Minas San Antonio 2,5 w budowie, uruchomienie w 2015
3 San Antonio La Morita 1,5 planowana
La Morita San Diego 1,6 planowana
San Diego Potrerito 4,9 planowana
Potrerito La Mariposa 3 planowana
La Mariposa La Rinconada 7,5 planowana
 Zobacz też: Metro w Caracas.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]