Metro w Maracaibo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Metro w Maracaibo
metro
Ilustracja
Metro Maracaibo, Zulia
Państwo

 Wenezuela

Lokalizacja

Maracaibo

Liczba linii

1

Lata funkcjonowania

od 2006

Infrastruktura
Długość sieci

6,5 km

Rozstaw szyn

1435 mm

Liczba stacji

6 (11 kolejnych projektowane)

Strona internetowa
Portal Transport szynowy

Metro w Maracaibo (hiszp. Metro de Maracaibo) - system metra w mieście Maracaibo, stolicy stanu Zulia w Wenezueli. Pierwszy odcinek metra został otwarty 25 listopada 2006, natomiast działalność komercyjną metro rozpoczęło oficjalnie trzy dni później[1], zaś cały odcinek pierwszej fazy budowy z łącznie 6 stacjami został otwarty 9 czerwca 2009 r[2]. Metro swym zasięgiem obejmuje miasto Maracaibo jak i jego przedmieścia oraz przyległe mniejsze miejscowości. Ogółem cała linia metra ma liczyć 17 stacji. Metro kursuje w godzinach od 6:00 do 20:00 od poniedziałku do piątku, zaś w soboty i niedziele kursuje w godzinach od 10:00 do 16:00.

Historia budowy[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze projekty i plany budowy metra w Maracaibo sięgają początku lat 90. XX wieku, jednakże plany te zostały odłożone na lata późniejsze, aż do 2003 r., kiedy to Ministerstwo Infrastruktury (Ministerio de Infraestructura) oraz alkad Maracaibo oficjalnie zainaugurowali wspólnie budowę metra. W lipcu 2006 r. do miasta przybyły pierwsze pociągi do obsługi nowej linii. Pierwsze dwie stacje: Altos de La Vanega i El Varillal zostały otworzone w listopadzie 2006 r., kolejna trzecia stacja El Guayabal w sierpniu 2007 r., czwarta Sabaneta w maju 2008 r. zaś dwie ostatnie pierwszego etapu budowy: Urdaneta i Libertador otwarto 9 czerwca 2009 r.

Stacje i linie metra[edytuj | edytuj kod]

Przejazd jednego z pociągów metra na wydzielonym torowisku wzdłuż autostrady

Cała linia metra w Maracaibo ma w przyszłości składać się z 17 stacji, z czego obecnie funkcjonuje 6: Altos de La Vanega, El Varillal, El Guayabal, Sabaneta, Urdaneta i Libertador a dalsze 11 jest projektowane. Pierwotny plan zakładał budowę 4 niezależnych linii, jednakże zrezygnowano z tego pomysłu, budując 1 długą linię.

Estaciones del Metro de Maracaibo
Linia Stacje Dodatkowe informacje
1 (pierwszy etap) Altos de La Vanega funkcjonuje
El Varillal funkcjonuje
El Guayabal funkcjonuje
Sabaneta funkcjonuje
Urdaneta funkcjonuje
Libertador funkcjonuje
1 (Drugi etap) Padilla projektowana
Falcón projektowana
5 de julio projektowana
Paraíso projektowana
Indio Mara projektowana
Universidad projektowana
Polideportivo projektowana
Galerías projektowana
Mercado Periférico projektowana
Panamericano projektowana
La Curva de Molina projektowana

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Con el Metro de Maracaibo se construye una nueva ciudad. minci.gob.ve. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-03-28)]. (hiszp.)
  2. Zulianos cuentan con dos nuevas estaciones del Metro de Maracaibo. radiomundial.com.ve. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-17)]. (hiszp.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]