Metro w Omsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Metro w Omsku
metro
Logotyp
Schemat sieci metra w roku 2010
Państwo  Rosja
Lokalizacja Omsk
Liczba linii 3
Dzienna
liczba pasażerów
(plan.) 190 000
Infrastruktura
Długość sieci 6,1 km
Liczba stacji 4
Portal Transport szynowy

Metro w Omsku jest nigdy nieukończonym systemem metra w rosyjskim mieście Omsk. Budowa została ostatecznie porzucona w 2018 roku.

Pierwszy odcinek miał mieć 6,1 km długości. Pociągi poruszać się miały ze średnią prędkością 36 km/h, a czas podróży pomiędzy stacjami krańcowymi miał wynieść około 10 minut.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze plany budowy narodziły się we wczesnych latach 60. XX wieku, początkowo planowano wybudować system premetra. Jednak w 1979 odrzucono ten pomysł, by ostatecznie podjąć decyzję w sprawie budowy klasycznej sieci kolei podziemnej. W 1986 roku, w ramach pierwszych prac przygotowawczych nad budową wyburzono kilka budynków. Drążenie tuneli rozpoczęło się w 1992 roku pomiędzy przyszłymi stacjami Tupolewskaja (ros. Туполевская) i Raboczaja (ros. Рабочая) Początkowe plany zakładały otwarcie trasy w centrum miasta pomiędzy stacjami Marszala Żukowa i Raboczaja (ros. Рабочая) na prawym brzegu rzeki Irtysz, następnie linia prowadzić miała do lewobrzeżnej części miasta. Z powodu ograniczonych zasobów finansowych, do 2003 zdołano jedynie wybudować odcinek pomiędzy Tupolewskaja i Raboczaja. W owym czasie, władze miasta zdecydowały się na budowę mostu nad rzeką Irtysz zamiast drążenia pod nią tunelu. Nowy most oddany został do użytku w 2005 roku, składa się on z dwóch poziomów. Górny poziom przeznaczony jest dla ruchu samochodowego, dolny dla przyszłej linii metra.

W 2014 roku budowę wstrzymano z powodu problemów finansowych. Zaś w maju 2018 po ponad ćwierć wieku prace zostały ostatecznie zawieszone[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]