Metro w Omsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Metro w Omsku
Metro w Omsku
Schemat sieci metra w roku 2010
Dane ogólne
Lokalizacja Omsk, Rosja
Rodzaj transportu metro
Data uruchomienia nieznana
Infrastruktura
Całkowita
długość linii
6,1 km
Liczba linii 3
Liczba stacji 4

Metro w Omsku jest pozostającym w budowie systemem metra w rosyjskim mieście Omsk. Termin zakończenia prac budowlanych na pierwszej linii był dotychczas wielokrotnie przesuwany. Wyznaczanym terminem był 2015 lub 2016 rok, jednak prace zostały przerwane.

Pierwszy odcinek ma mieć 6,1 km długości. Pociągi poruszać się mają ze średnią prędkością 36 km/h, a czas podróży pomiędzy stacjami krańcowymi ma wynieść około 10 minut.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze plany budowy narodziły się we wczesnych latach 60. XX wieku, początkowo planowano wybudować system premetra. Jednak w 1979 odrzucono ten pomysł, by ostatecznie podjąć decyzję w sprawie budowy klasycznej sieci kolei podziemnej. W 1986 roku, w ramach pierwszych prac przygotowawczych nad budową wyburzono kilka budynków. Drążenie tuneli rozpoczęło się w 1992 roku pomiędzy przyszłymi stacjami Tupolewskaja (ros. Туполевская) i Raboczaja (ros. Рабочая) Początkowe plany zakładały otwarcie trasy w centrum miasta pomiędzy stacjami Marszala Żukowa i Raboczaja (ros. Рабочая) na prawym brzegu rzeki Irtysz, następnie linia prowadzić miała do lewobrzeżnej części miasta. Z powodu ograniczonych zasobów finansowych, do 2003 zdołano jedynie wybudować odcinek pomiędzy Tupolewskaja i Raboczaja. W owym czasie, władze miasta zdecydowały się na budowę mostu nad rzeką Irtysz zamiast drążenia pod nią tunelu. Nowy most oddany został do użytku w 2005 roku, składa się on z dwóch poziomów. Górny poziom przeznaczony jest dla ruchu samochodowego, dolny dla przyszłej linii metra.

W 2014 roku budowę wstrzymano z powodu problemów finansowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]