Metro w Santo Domingo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Metro w Santo Domingo
Metro de Santo Domingo
Metro w Santo Domingo Metro de Santo Domingo
Pociąg metra w Santo Domingo na stacji
Dane ogólne
Lokalizacja Santo Domingo, Dominikana
Rodzaj transportu Metro
Data uruchomienia 2009
Infrastruktura
Całkowita
długość linii
14,5 km
Liczba linii 1
Liczba stacji 16
Inne informacje
Dzienna
liczba pasażerów
ok. 100 000
Prześwit toru 1435 mm
Portal Portal Komunikacja miejska

Metro w Santo Domingo (hiszp. Metro de Santo Domingo) – system publicznego transportu miejskiego w postaci metra, kursującego w stolicy DominikanySanto Domingo. Inauguracja metra miała miejsce 30 stycznia 2009 r. Obecnie w eksploatacji jest jedna linia metra o łącznej długości 14.5 km, a dwie kolejne są w budowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt budowy metra dla Santo Domingo został zaproponowany przez prezydenta Brazylii Lula da Silva ówczesnemu prezydentowi Dominikany Rafaelowi Domínguezowi. Początek prac budowy metra ruszył w 2005 r. za kadencji już obecnego prezydenta Dominikany Leonela Fernándeza, którego administracja przekazała z budżetu państwa $ 700 milionów na budowę pierwszego systemu kolei podziemnej w Republice Dominikany, a drugiego po Tren Urbano takiego systemu kolei na Karaibach.

Linie[edytuj | edytuj kod]

L1 barcelona.svg Linia nr 1 przebiega z południa na północ miasta, składa się z 16 stacji i 14,5 km łącznej długości, co pozwala na przewóz osób przez całe miasto i ograniczenie ruchu samochodów i emisji spalin.

Schemat przebiegu linii1

Przyszłość i rozbudowa[edytuj | edytuj kod]

Planowana jest dalsza rozbudowa metra w Santo Domingo, przy czym linie 2 i 3 są już w budowie, w 2010 r. planowana jest inauguracja i rozpoczęcie regularnych kursów linii 2. Linia posiadać będzie 22.5 km długości i 24 stacje, zaś linia 3 będzie o łącznej długości 20 km z 20 stacjami. Trzy pozostałe linie 4, 5 i 6 zostały zaprojektowane jako łączniki pomiędzy poszczególnymi liniami, aby możliwe było korzystanie z przesiadek i jednego biletu bez opuszczania tuneli metra.

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Składy pociągów dostarczone zostały przez konsorcjum transportowe Alstom «Metropolis 9000», wyprodukowanych we Francji i w Hiszpanii. Taki sam model pociągów jak te użytkowe w Santo Domingo kursują także na regularnych liniach metra w Barcelonie i metra w Santiago de Chile. Wszystkie pociągi wyposażone są w klimatyzację. System został zaprojektowany do przewozu ok. 355 tysięcy pasażerów dziennie. W odróżnieniu od większości innych systemów szybkiego transportu podziemnego, metro w Santo Domingo nie posiada tzw. trzeciej szyny i zasilane jest bezpośrednio z przewodów trakcyjnych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]