Metro w Monterrey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Metro w Monterrey (formalnie Metrorrey) – system metra w Monterrey w stanie Nuevo León w Meksyku. Jest to najmłodszy system metra w tym kraju uruchomiony w 1991 r. Obecnie eksploatowane są dwie linie o długości 31 km z 32 stacjami. Pod koniec 2008 r. z usług metra skorzystało 136,6 mln osób, zaś dziennie w 2009 r. metro przewoziło średnio 370 600 pasażerów[1].

Linie metra[edytuj | edytuj kod]

Schemat przebiegu linii metra w Monterrey

Metrorrey posiada w eksploatacji obecnie dwie linie metra: Line1mtymetro.png oraz Line2mtymetro.png. Linia nr 1 na swej trasie posiada 21 stacji, biegnie z północno - zachodniej części miasta przez centrum na wschodnie obrzeża obszaru metropolitarnego Monterrey, ma 18,5 km długości. Biegnie całkowicie bezkolizyjnie na estakadzie równolegle wzdłuż nieistniejącej już linii tramwajowej Topo Chico. Linia nr 2 posiada 13 stacji, biegnie częściowo pod ziemią i częściowo bezkolizyjnie po estakadzie z północy na południe obszaru metropolitarnego. Jedyną stacją wspólną dla obydwu linii jest stacja Cuauhtémoc. Wszystkie pociągi na poszczególnych stacjach są całkowicie skomunikowane z odjazdami i przyjazdami autobusów (Transmetro) obsługiwanych przez to samo przedsiębiorstwo transportowe a jazda możliwa jest na jednym wspólnym bilecie.

Plany rozbudowy[edytuj | edytuj kod]

24 stycznia 2010 r. dyrektor Metrorey Mario Guerrero Davila ogłosił budowę linii Line3mtymetro.png. Plan zakłada budowę 14 stacji na estakadzie od stacji Félix U. Gómez wzdłuż ulic Félix U. Gómez, Los Ángeles i Rómulo Garza ze stacją końcową w mieście Apodaca[2]. Ponadto w planach jest również budowa linii Line4mtymetro.png od stacji Edison do miasta Santa Catarina, oraz wydłużenia linii Line1mtymetro.png odpowiednio do miasta García jako linia Line1amtymetro.png, do Juárez linia Line1bmtymetro.png i linii Line1cmtymetro.png do San Nicolás de los Garza.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]